IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Моќта на подсвеста vs. Самосвесноста
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Моќта на подсвеста vs. Самосвесноста

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Моќта на подсвеста vs. Самосвесноста
    Испратена: 12.Јули.2010 во 09:23
Без големи и фламбојантни воведи , со едно конкретно прашање...и понекој пример...

-Во една тема наназад , сретнав фраза со која сме запознаени , наречена ‘моќта на подсвеста‘ , - можеби имало отворена таква тема , ама тука сум за да разгледам друго прашање.

Еве пример , Џошуа вели...

Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Mozebi i moze da bide produktivno...koga silno veruvas i sakas...cudna e mokta na podsvesta

Ete jas silno veruvam deka sum najubav i najpameten....голема%20насмевка


Сум ја забележал моќта на секундарното верување , т.е. она потиснатото и врежано за нас.Додека треба доста време за да се основаат такви верувања , кои по дифолт се вклучуваат кај нас при некоја основна мисла , имаме и онаква перцепција која ја основаме во моментот на новоизложениот(непознат) објект , т.е. Свеста.(или самосвесноста во овој случај)

Џошуа значи вели дека е најубав и најпаметен...(подсвеста).
Дали тоа ќе има ефект врз неговото свесно размислување.
Дали Џошуа во еден момент ќе стане нарцисоиден , и без разлика дали до него стои модел со најдобрата муцка во светот , или некој со асиметрични карактеристики тој исто ќе гледа?
Дали потсвеста(со нејзината моќ) , сите нам ни ја гуши самосвесноста и можноста за чисто размислување без предрасуди ?
Која карта да ја играме ? Самосвесноста или да ја искористиме моќта на потсвеста?



Изменето од Џо - 12.Јули.2010 во 09:24
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 09:40
Џошуа немал огледало изгледа...

ПС: Бидејќи во темава често ќе се употребува, да информирам дека е поТсвест, а не поДсвест... (де го зачуваме литературниот јазик)...
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 17:26
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Џошуа немал огледало изгледа...

ПС: Бидејќи во темава често ќе се употребува, да информирам дека е поТсвест, а не поДсвест... (де го зачуваме литературниот јазик)...


He...nekoj me prozvalголема%20насмевка
Epa,ubava duso,nekolku ubavi recenici za tvojot korsokak:

-Nasiot zivot e ona sto se 9-te meseci vo majkata
-Nasiot zivot e samo ednostaven pat da bideme srekni
-Nasiot zivot e da go osetis momentot koga ke stanes del od tvojata majka(prirodata)
-Nasiot zivot e predavanje na silniot vik na dusata...za ona sto te vika

Isus rekol:
"Ako sakas da bides kako mene,ke ti pomognam.Ako sakas da bides razlicen,ke te pocekam da se premislis"

I na kraj...toa nema nikakva vrska so svesta vo svojata subkulturaсреќа

“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 18:32
Vo segasnosta sum samosvesna.
Mokta na potsvesta mi koristi za poubava idnina.
~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 21:27
Originally posted by lotus flower lotus flower напиша:

Vo segasnosta sum samosvesna.
Mokta na potsvesta mi koristi za poubava idnina.


Фина примедба...

-Некој друг на линија? голема%20насмевкатрепкање
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 16:52
Џо, Претпоставувам си ја читал Моќта на потсвеста.
 
Нејсе, Марфи кажува дека потсвеста е како една бавча на која што доколку садиш ДОБРО СЕМЕ ( позитивни мисли ) биди спремен да на крајот имаш богата и плодна жетва. Ако е обратно - ништо од жетвата.
 
Сето она што го мислиш СВЕСНО, сето она што веруваш дека е можно или не е можно се рефлектира автоматски во ПОТСВЕСТА.
 
Запамети само дека свеста е господар, а потсвеста е слуга.
Потсвеста добива наредби кои свеста и ги издава врз основа на она во кое што таа ( СВЕСТА ) верува и смета дека е вистинито.
 
 
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 17:10
Ја немам читано Моќта на Потсвеста , ама го имам разгледувано тоа ‘прашање‘.
Добар извадок , си знаел овој Марфи.
Без чиста Свест , немаме баш употреблива потсвест.
Поприлично Лотус ме извади од лавиринтот.
Ако ви се дискутира - само напред...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 17:19
Naseto bitie,Joe,e harmonija.Nieden element od nego ne smee da bide vo disbalans...raboti na sebe vo delovite kade sto osekas deka toa treba da go pravis.

....i sekogas vo dobro raspolozenie.Igrata so sebe e sekogas najubavaнамигнување
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 20:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.