IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234235236237238 242>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 09:59
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Ти што мислиш?


Јас мислам дека ти навистина си опседната со мене трепкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 12:26
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Ти што мислиш?
Јас мислам дека ти навистина си опседната со мене трепкање


Ти да не си вообразил дека због твоје лепе очи ја не моем ноќе да спија?

Туку, некако избегаваш дискусии, заташкуваш:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Како е можно баптисти, кои никнале во 17-ти век, да тврдат дека се „изворни“ христијани и дека го имаат вистинското учење од Христа? Како може нешто што нема континуитет, кој го ветил Господ Исус Христос на Својата Црква, да вели дека е вистина?


А што мислиш за ОВА?

Изменето од Maran Ata - 14.Април.2010 во 12:26
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 12:32
Abe Messi pa neli vidish deka i tie istoto go pravat - no nema vrska mene mozesh da me brises ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 12:48
Ме интересира нешто бидејќи имаме некаде едни такви некои ( можам слободно да ги наречам ) суеверија што навистина не знае човек што да прави, па јас да прашам:
 
Имено, од постарите имам слушано ( а и сеуште е така ) дека жената за време на менструацијата не смее да влезе во црква, дека тогаш е просто НЕЧИСТА и во црква не се влегувало.
Заради тоа, пред некоја година, за време на Велигденскиот пост, како што е редот испостев, но ете поради оправдани причини не влегов да се причестам.
Пред некој ден се сретнав со еден отец кој ми рече дека тоа е толку погрешно и дека секогаш кога жената има потреба и кога сака треба да влезе во црква, без разлика дали има циклус или не.
Некои луѓе не знам зошто го сфаќаат тоа дека жената е болна, значи дека болни луѓе не влегуваат во црква.
Апсурдно нели.
 
 
 
 
 
 


Изменето од Lithium - 03.Јули.2010 во 13:04
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 16:02
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Ме интересира нешто бидејќи имаме некаде едни такви некои ( можам слободно да ги наречам ) суеверија што навистина не знае човек што да прави, па јас да прашам:
 
Имено, од постарите имам слушано ( а и сеуште е така ) дека жената за време на менструацијата не смее да влезе во црква, дека тогаш е просто НЕЧИСТА и во црква не се влегувало.
Заради тоа, пред некоја година, за време на Велигденскиот пост, како што е редот испостев, но ете поради оправдани причини не влегов да се причестам.
Пред некој ден се сретнав со еден отец кој ми рече дека тоа е толку погрешно и дека секогаш кога жената има потреба и кога сака треба да влезе во црква, без разлика дали има циклус или не.
Некои луѓе не знам зошто го сфаќаат тоа дека жената е болна, значи дека болни луѓе не влегуваат во црква.
Апсурдно нели.
 
 
 
 
 
 



Eden svestenik veli vaka, drug taka. Odi najdi go krajot sega...





Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 20:12
Е ајде кого да слушаш збунетост
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 22:32
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Ме интересира нешто бидејќи имаме некаде едни такви некои ( можам слободно да ги наречам ) суеверија што навистина не знае човек што да прави, па јас да прашам:
 

Имено, од постарите имам слушано ( а и сеуште е така ) дека жената за време на менструацијата не смее да влезе во црква, дека тогаш е просто НЕЧИСТА и во црква не се влегувало.

Заради тоа, пред некоја година, за време на Велигденскиот пост, како што е редот испостев, но ете поради оправдани причини не влегов да се причестам.

Пред некој ден се сретнав со еден отец кој ми рече дека тоа е толку погрешно и дека секогаш кога жената има потреба и кога сака треба да влезе во црква, без разлика дали има циклус или не.

Некои луѓе не знам зошто го сфаќаат тоа дека жената е болна, значи дека болни луѓе не влегуваат во црква.

Апсурдно нели.

 

 

 

 

 

 


Apsurdno i ostanato vo cheiz od arhaichnoto minato. Neshto shto nema nikakva vrska so Boga i realnosta.

Bog te ima sozdadeno takva kakva si i ako imalo neshto pogreshno, bolno i nechisto so toa, togash ili Toj kje te napravel podruga ili Toj ne znael shto pravi, pa sega teolozite go ispravaat.

Znam deka kje se javi nekoj so citat od nekakvo pisanija, od nekoja kniga, za da potvrdi neshto, no ako smeta deka toa go rekol Gospod Bog lichno, togash neka mu e so srekja venchanjeto so citiranoto.

Patem, ne mora da odish vo crkva... crkvata, kako shto veli Isus, e sekogash vo tebe. Ako sakash i koga sakash odi, no ne se chuvstvuvaj stesnato, neprijatno ili obespraveno dokolku nekoj ti prefrli neshto okolu toa.

Изменето од Messenger - 04.Јули.2010 во 02:57
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 23:40
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Ме интересира нешто бидејќи имаме некаде едни такви некои ( можам слободно да ги наречам ) суеверија што навистина не знае човек што да прави, па јас да прашам:
 

Имено, од постарите имам слушано ( а и сеуште е така ) дека жената за време на менструацијата не смее да влезе во црква, дека тогаш е просто НЕЧИСТА и во црква не се влегувало.


Пред некој ден се сретнав со еден отец кој ми рече дека тоа е толку погрешно и дека секогаш кога жената има потреба и кога сака треба да влезе во црква, без разлика дали има циклус или не.

Некои луѓе не знам зошто го сфаќаат тоа дека жената е болна, значи дека болни луѓе не влегуваат во црква.

Апсурдно нели.

 




Значи.. колку што јас сум информиран тоа не идење во црква на жената кога има циклус има потекнува како прво од едно културолошко недорзбирање и друго од недоволна информираност на тој што рекол дека наводно тоа е забрането.

Според стариот завет жената со циклус се смета за ритуално нечиста(како и кај најголем дел од традиционалните култури во историјата и денес).

Во новозаветната Црква не треба да земе некој од евхаристијат кога има какво и да било истекување од крв без разлика дали крвари од рака,нога глава, заби и слично (а тука спаѓа и женскиот циклус)не од друго туку да не се се покаже непочитување кон телото и крвта Христови кои ги прима во вид на леб и вино.

И сега некоја баба или селски поп го чуле ова но не го дочуле ,во комбинација со народната религија која исто така е опседнат со чисто/нечисто и ете ти го тоа што го наведуваш во твојот пост.

Имаш ли циклус,може комотно да влезеш во било кој православен храм и да се помолиш и да земеш нафора но не и од причесната.




Изменето од ahmar1 - 03.Јули.2010 во 23:41
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 23:49
Извини ахмар1, не сум добро упатена, ама човек на пример што е болен, повреден, нели крвари, значи дека не смее никако да влезе во црква да се помоли или да се причести? Или погрешно разбрав збунетост
 
За жената, и мене Месинџер ми рекоа Господ ја создал онаква каква што е, тука спаѓа и циклусот, не е тоа нешто што е неправилно или против Христијанството, па да не може да се влегува во црква, ама ете од пусти некои баби и верувања човек добива погрешни информации и мислејќи дека правилно постапува всушност го прави токму обратното.
 
 
 
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 02:44
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Во новозаветната Црква не треба да земе некој од евхаристијат кога има какво и да било истекување од крв без разлика дали крвари од рака,нога глава, заби и слично (а тука спаѓа и женскиот циклус)не од друго туку да не се се покаже непочитување кон телото и крвта Христови кои ги прима во вид на леб и вино.



„Лицемери! Добро Исаија пророкуваше за вас, велејќи: ’Овој народ Ме почитува со усните, а нивното срце е далеку од Мене. Но напразно Ми се поклонуваат, учејќи науки, што се човечки заповеди.“
(Господ Исус Христос, ев. Матеј 15:7-9, Библијата)

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Е ајде кого да слушаш збунетост


Слушај го Бог. Светото Писмо е достапно денес на македонски јазик и лесно може да се набави. Ако слабо стоиш со финансии, мене ќе ми биде задоволство да ти го подарам бесплатно.
Едно време кога Библијата била забранувана и спалувана, на луѓето што ја препишувале (бидејќи немало печатници), ним рацете им ги сечеле, но сепак не се откажувале од желбата да го пренесат Божјиот Збор на следната генерација. Порано човек морал со месеци да работи за да може да си дозволи да си купи Библија. Денес таа ја има во речиси секоја книжара по цена од 250-600 денари, а се наоѓаат и бесплатни изданија. Така што нема изговор за луѓето кои што сакаат да живеат богоугодно и правилно да го почитуваат и обожаваат Бог.

Во Библијата нема никакви забрани за жените кои имале менструација да учествуваат во Господовата спомен вечера (причеста). Тоа е човечка забрана, но не и Божја.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 16:08
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Извини ахмар1, не сум добро упатена, ама човек на пример што е болен, повреден, нели крвари, значи дека не смее никако да влезе во црква да се помоли или да се причести? Или погрешно разбрав


Како што реков,само за да се причести.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2010 во 20:29
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Ме интересира нешто бидејќи имаме некаде едни такви некои ( можам слободно да ги наречам ) суеверија што навистина не знае човек што да прави, па јас да прашам:
 

Имено, од постарите имам слушано ( а и сеуште е така ) дека жената за време на менструацијата не смее да влезе во црква, дека тогаш е просто НЕЧИСТА и во црква не се влегувало.

Заради тоа, пред некоја година, за време на Велигденскиот пост, како што е редот испостев, но ете поради оправдани причини не влегов да се причестам.

Пред некој ден се сретнав со еден отец кој ми рече дека тоа е толку погрешно и дека секогаш кога жената има потреба и кога сака треба да влезе во црква, без разлика дали има циклус или не.

Некои луѓе не знам зошто го сфаќаат тоа дека жената е болна, значи дека болни луѓе не влегуваат во црква.

Апсурдно нели.

 

 

 

 

 

 





Интересно е што жени од најразлични култури (без да знаат што пишува во 3 Мојсиева 15), непосредно пред и за време на менструацијата се чувствуваат нечисти, слично како и некои мажи кои се чувствуваат исто така кога имаат семеизлевање.


    





Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 16:58
Мало прашање: што ќе ми е религија мене на пример?
Не ли ми е доволна верата?
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 20:08
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Мало прашање: што ќе ми е религија мене на пример?
Не ли ми е доволна верата?



Vera e vnatresno ubeduvanje , dodeka religija e organizirana institucija.

Ubavo si gi razgranicila rabotite. да


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234235236237238 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.