IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Заборавени од господ 2
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Заборавени од господ 2

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 09:33
Jas imam nesto da prasam ,pa mislam deka sum na tocna tema :

Zosto cesto slusam lugje na koi koga im e tesko ili im se slucila nekoja nevolja, nesreka ,ili siromastija ,,,,zosto vo tie momenti cesto znaat da kazat : " Zosto bas mene ? , Kade si Gospode , zar me zaboravi ?? "

Ili vo kraen slucaj  : umira covek i nekoj ke rece : " zosto morase bas toj da umre ? Zosto Gospodi ? "


Se nekako vinata ja prefrlame na Gospod ili mene taka mi se cini збунетост


Ili drug primer : teska bolest ili nekoj blizok bolen pa nekoj ke rece : " zosto Gospodi bas toj  ? zar ti zgresivme nesto ?



I sega ????   od edna strana se molime , go pocituvame Gospod i s eobiduvame da gi pocituvame 10-te bozji zapovedi ,,,,a od druga strana koga na nas nesto ne ni cini ,za seto toa ni e kriv Gospod тагатагатагатага


Pa ima li logika ova ???  Ili mene nesto ne mi e jasno збунетост skroz sum zbuneta збунетост
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 09:49
Нашиот Вистински Пријател дури и во тие моменти ни е близу, сочуствува со нас и не' бодри да Му веруваме повеќе на БОГА одколку на болот и смртта!


Кој дури и во таквите времиња и моменти Му е верен на БОГА, тој ќе ја доживее воскресителната Моќ БОЖЈА на еден чудесен начин!







Околу петнаесет часот, Исус извика со силен глас: „Ели, Ели, л’ма ш’вактани?“  што во превод значи: „Боже Мој, Боже Мој, зошто Ме остави!?“
   


















Изменето од spiros - 20.Јуни.2010 во 09:53
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 10:53
Чудесен е Живиот БОГ


Само што го прочитав постот на Mindy и го пишав претходниот пост, ја отворив страната на - можеби - најсимпатичниот американски тв проповедник и види ја денешната порака ...


ХалелуЈАХ!





#466, God Can Speak to Us Even in Our Doubts









Изменето од spiros - 20.Јуни.2010 во 10:55
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 12:09
Потоплно си во право Менди.

Преку целиот живот сме го заборавиле Бога и сме го отфлела како непотребен мислејки си. Сега не ми требаш Боже, да „проживеам“ јас по свое па кога ке ми требаш ке те викнам и така од утре за утре и до тој момент на криза кој во всуштина е и пак Божја милост и тогаш го бараме и не да го бараме да ни прости што блудно сме го потрошиле нашиот живот, туку повторно не смнетајки се никогаш виновни, го обвинуваме Него затоа што сега веке нема кој друг...

Има и друга крајност, во која живејки неправилно во имато на Бога ние повторно го отфрламе и кога Бог ке ја пројави Својата милост за наше исправување, повторно заради својата гордост, сметајки се себе за достојни и незаслужни за ситуацијата, го обвинуваме Бога како ие демек сме праведните а тој непаведен...

е неможе така, Бог е вистина и тоа непромелива вистина. Исус Христос е ист вчера, денес и утре и Неговите заповеди и Евангелски повеленија се исти. така да ако живееме според нив ние и ќе го Имаме Бога во себе, и постојано ќе ја чуствуваме таа радост, заради Љубениот, и ќе имаме мир во нас и околу нас и за се ќе благодарием на Бога.

Тоа е патот. поинаку колку и да се обидуваме да импровизираме ке дојдеме само до едно, богооставеност. Но не дека Тој нас не оставил, туку дека ние Него сме го оставиле. А Бог е насекаде околу нас и за тоа треба да имаме очи за да го видеме.



Изменето од Опитен - 20.Јуни.2010 во 12:13
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 14:07
cek bre so mi napravivte od temata
temata e lugje zaboraveni od Gospod a ne obratno
aj priberete se i pisuvajte na vistinski temi za ljugje koi gospoda go zaboravile
голема%20насмевка


Изменето од anakin - 20.Јуни.2010 во 14:07
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 14:40
Temata ti odi vo toj pravec, bidejki nema zaboraveni tuku lugje shto zaboravile.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 17:05
Gospod go sozdade Svetot i mu dade sloboda na razvivanje... na nekoj nachin toa izgleda kako da e povlechen za da ovozmozhi razvivanje na slobodnata volja - ne se postavil kako papetar koj postojano vleche konci. Evreite toa go narokuvaat "tzimtzum".

Spored toa, slobodnata volja i zakonot na prichina i posledica se osnovnite principi spored koi se rakovodi Kreacijata.

Veruvanjeto vo Boga ne te spasuva od posledicite na tvoite postapki, nema da te napravi otporen na virusi i bakterii, nema da te nagradi so najgolemoto bogatstvo na svetot, nitu kje te napravi besmrten.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 16:00
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Gospod go sozdade Svetot i mu dade sloboda na razvivanje... na nekoj nachin toa izgleda kako da e povlechen za da ovozmozhi razvivanje na slobodnata volja - ne se postavil kako papetar koj postojano vleche konci. Evreite toa go narokuvaat "tzimtzum".

Spored toa, slobodnata volja i zakonot na prichina i posledica se osnovnite principi spored koi se rakovodi Kreacijata.

Veruvanjeto vo Boga ne te spasuva od posledicite na tvoite postapki, nema da te napravi otporen na virusi i bakterii, nema da te nagradi so najgolemoto bogatstvo na svetot, nitu kje te napravi besmrten.




Баш вистинската вера во Милоста, во Мудроста БОЖЈА - Која што е СОВРШЕНА ВИСТИНА и Која Вечниот за спасение на сите нас Ја отелотвори во Исус - е Таа што спасува и е Коренот на Спасението!

Ако причино последичната законитост би била поголема Вистина од Милоста БОЖЈА (Христос), тогаш каде би ни бил крајот ?

Но, ако не веруваме или не можеме да ја сватиме Вистината за Милоста БОЖЈА која е поголема од причино последичната законитост, тогаш да го погледнеме *филмот со Jack Nicholson и Morgan Freeman кој пред неколку постови го спомена Анакин, па - иншалах - да разбереме!


Поздрав до сите, дури и до оние кои се’уште горделиво се противат и Ја релативираат Совршената Вистина!


п.с. *Филмот: “Најдоброто доаѓа на крај“ ( или со оригиналниот американски наслов The Bucket List) кој што анакин го спомена во неговиот втор пост на втората страна од оваа тема (Заборавени од господ 2), го имам гледано заедно со мојот татко само 2 дена после неговото одпуштање од болница на 2.2.2010(вторник) кадешто беше опериран од рак на плуќа. Нему на 22ри декември 2009 му беше установена таа дијагноза.








Програма
    






Изменето од spiros - 20.Август.2010 во 00:55
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 00:56
Veruvaj vo shto sakash, toa e del od tvojata Bogodadena sloboda.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 11:55
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Jas imam nesto da prasam ,pa mislam deka sum na tocna tema :Zosto cesto slusam lugje na koi koga im e tesko ili im se slucila nekoja nevolja, nesreka ,ili siromastija ,,,,zosto vo tie momenti cesto znaat da kazat : " Zosto bas mene ? , Kade si Gospode , zar me zaboravi ?? "Ili vo kraen slucaj  : umira covek i nekoj ke rece : " zosto morase bas toj da umre ? Zosto Gospodi ? "Se nekako vinata ja prefrlame na Gospod ili mene taka mi se cini збунетостIli drug primer : teska bolest ili nekoj blizok bolen pa nekoj ke rece : " zosto Gospodi bas toj  ? zar ti zgresivme nesto ? I sega ????   od edna strana se molime , go pocituvame Gospod i s eobiduvame da gi pocituvame 10-te bozji zapovedi ,,,,a od druga strana koga na nas nesto ne ni cini ,za seto toa ni e kriv Gospod тагатагатагатагаPa ima li logika ova ???  Ili mene nesto ne mi e jasno збунетост skroz sum zbuneta збунетост



Додека се обидувал да замисли како Бог теши, писателот М.Е. Парс својата мисла ја изразил со следните прекрасни зборови:

„Дете на мојата љубов ,потпри се цврсто! И дозволи ми да ја почуствувам тежината на твојата грижа. Го знам твојот товар, зошто јас сум го вообличил. Јас го ставив во своја рака и сторив од него тежината да биде најлесна за тебе. Кога го ставив врз твојата повиена силуета, реков: Ќе бидам близу и додека се потпираш врз мене, тој товар ќе биде мој, а не твој.“

Додека ги пишувал овие зборови писателот можеби ги имал на ум зборовите што ги изговорил апостол Петар : „Сите ваши грижи оставете ги на Него зошто Он се грижи за вас.“(1 Петрово 5,7)

Христијанинот верник не е оставен во мрак на безнадежност кога животните искушенија му се закануваат да го уништат. Тој има извор на утеха и на совет – некого во кого може да се надева. Тој има прибежиште.

Сепак тоа не значи во условите на човечките можности сите страдања можат да се објаснат и наполно да се сфатат. Веројатно никој наполно не го разбира проблемот на болката и болестите или зошто Бог дозволува свирепост во односите со луѓето. Овој дел на човечкото искуство покренува многу прашања на кои напразно бараме одговори.

Секој од нас ќе искуси болка. Кога во безизлезот и во збунетоста вие и јас ќе поставиме прашање: „Зошто требаше да ми се случи тоа мене?“ или “Зошто оној што ми е толку мил мораше да помине низ сето тоа?“, на тоа не постојат лесни одговори. Постојат тајни во кои човечката моќ на сфаќање не може да проникне.

Не е тешко да се пронајде причината за многу несреќи. На пример, ако некое лице пие, а вози, лесно можеме да разбереме зошто настанала несреќа. Ако некој пуши и добие рак на белите дробови, научниците не се многу изненадени со појавата на трагичните последици. Дејството на законот за “сеидбата и жетвата“ често се покажува мошне остро.

Но што да се каже за невиното дете што го убил пијан возач? Или за младичот што живеел живеел здрав и чист живот, а сепак доживеал смртен удар на страшна и неизлечлива болест? Апостол Петар ја допира оваа тајна со следниве зборови: “Возљубени, не чудете се на огненото искушение, што ви се праќа поради испитувањето, како нешто ново да ви станува “(1 Петрово 4,12)

Кога ќе се соочиме со неочекувани проблеми, со непријатни искушенија, со тешки недоразбирања и со лични трагедии, забораваме дека тоа што не снашло не е ниту нова ниту непозната појава. Според текстот на апостол Петар, верниците на црквата пред две илјади години воделе борба со истите искушенија. Таа борба е постара и од искуството на апостолската црква. Во книгата за Јов, што се смета за најстара книга на Библијата, суштината на живеењето на Земјата е изразена вака: “Роден од жена, човекот е кратковечен и презаситен од неволји“ (За Јов 14,1) Се чини дека оваа слика во својата долга историја ниту малку не се изменила. Овој свет е преполн со неволји, со болки, со страдања и со смрт. Мнозина беспомошно застануваат пред фактот што катастрофите и несреќите подеднакво ги погаѓаат и побожните и грешниците. Понекогаш се чини дека побожните поднесуваат поголем дел од општите човечки страдања. Тоа го забележал пистаелот на химни, Асаф, и тоа свое сознание го преточил во стиховите на 73 Псалм. Сјајното напредување на грешните и искушенијата на светите и за него биле загатка се додека Бог не му помогнал да го сфати конечниот исход. Библијата нагласува дека страдањето дошло на овој свет како последица на гревот. Кога на гревот не би му било дозволено да влезе на оваа планета, не би имало ниту страдања. Кога Бог ќе го отстрани гревот и ќе ја обнови земјата, нема повеќе да има солзи ниту жалост, ниту болка, ниту тага. “Бог ќе избрише секоја солза од нивните очи, и смрт нема да има повеќе, ниту плачење, ниту викање, ниту болест нема да има повеќе, зошто првото помина.“ ( Откровение 21,4)

Меѓутоа, фактот што гревот предизвикува страдања не значи дека секој поединец ќе страда само поради гревот што го сторил во својот живот. Вистина е дека многу неволји поднесуваме затоа што други ги предизвикале во нашиот живот.

Понекогаш, како во случајот на Јов, ѓаволот предизвикува неволји. Постојат и болни искуства што Бог дозволува да дојдат на нас затоа што сака да оствари посебна цел што не можеме да ја согледаме. Сега “знаеме нешто“ и “сега гледаме нејасно како во огледало, а тогаш – лице во лице, сега знам нешто, а тогаш ќе знам како што сум познат“ (1 Коринќаните 13,9 -12)
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2010 во 20:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Veruvaj vo shto sakash, toa e del od tvojata Bogodadena sloboda.



„Trust in the LORD with all your heart and lean not on your own understanding; in all your ways acknowledge Him, and He will make your paths straight"
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2011 во 19:40
Sekojdnevniot zivot si nosi svoi problemi,covekot e perokupiran so problemi,sitnici,razmisluvanja...........no bi sakala da kazam pravime greska......-"postepeno se odalecuvame od Gospod".......... mirot na dusata e vo nasata vera.....Gospod nikogas ne ne zaboravil,mozebi nekoj ke si reci zosto na nas ni se slucuva ova........taka trebalo da bide......se e Bozja volja......i samiot Gospod Bog ni go nametnuva toj pat sto treba da go pomineme........no ne ne   zaborava!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2011 во 20:24
Originally posted by sneska_v sneska_v напиша:

.....se e Bozja volja......i samiot Gospod Bog ni go nametnuva toj pat sto treba da go pomineme........no ne ne   zaborava!
А што е со нашата слободна волја која Бог ни ја подарил?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2011 во 21:02
Dobra poenta Majkl.

Mozhe slobodno da se kazhe deka s'e e so Bozhje dopushtenie, bez obzir kolku toa od nash chovechki aspekt (direktno pogodeni od neshtata) ni izgleda nesfatlivo, no ne bi rekol deka s'e e nametnatno od Boga.

Ako neshto e nametnato od Boga, togash toa bi bil Svetov kakov shto e sozdaden od Nego, dodeka seto drugo se razviva i odviva spored prichino-posledichniot princip (karmata).

Tokmu zatoa Isus veli - pravi im na drugite onoa shto sakash i tie da ti pravat tebe. Samata taa maksima kazhuva deka nishto ne e nametnato od Boga.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.