IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Свети Кирил и Методиј
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свети Кирил и Методиј

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 24>
Автор
Порака
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 22:22
Делија овде не се работи за тезга па бирај една ... ова се вика историски континуитет. Ајде да кажеме дека сме од 6-7 век со Словените ... а што овде пред нив немало живот ??? Словените како падобранци дојдоа ??? Не ... се е тоа поврзано, корени има тука ... Најстариот човек на балканот моментално е Славе од Македонија стар 6000 год. ... И да кажеме тука немало живот ????? седи мирен .... Ај ти бирај да те видам ... Ти си Србин од среден век на цар Душан или србин од кралството СХС ????? Ај бирај .... нели нема логика .... размисли малку
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 22:24
И во вашиот иво нашиот пример има дупка во периодот кога сме под власт на Османската Империја .... кај нас плус и Рим се издвојува ,,, само во тој период имаме ние и поголема управа него Сербите и Варварските племиња на Дунав
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 23:01
Originally posted by KastuS KastuS напиша:

Делија овде не се работи за тезга па бирај една ... ова се вика историски континуитет. Ајде да кажеме дека сме од 6-7 век со Словените ... а што овде пред нив немало живот ??? Словените како падобранци дојдоа ??? Не ... се е тоа поврзано, корени има тука ... Најстариот човек на балканот моментално е Славе од Македонија стар 6000 год. ... И да кажеме тука немало живот ????? седи мирен .... Ај ти бирај да те видам ... Ти си Србин од среден век на цар Душан или србин од кралството СХС ????? Ај бирај .... нели нема логика .... размисли малку


Нема врска тоа што збориш... Јас не реков дека тука немало народ... Имало... Ама неможеме да се етикетираме со сите тие народи кои се населувале овде... Еден е нашиот корен... нема повеќе корени за никого, па ни за нас... Затоа јас му кажав да бира и да не седи на две столици... Од една страна вели дека е потомок на Александар Велики, а од друга страна и Кирил и Методиј биле негови предци... Не оди тоа така...

Изменето од DelijaSkopje - 09.Јуни.2010 во 23:02
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 23:43
Абе човек .... на балканот нема корен ... ај иди во Америка и барај корен знаеш што ке најдеш ??? микс од се и сешто ... на Балканот е исто .... Ти текнува на моментот кога пред едно 10-на год. се правеше истражување за чистотата на Балканските народи т.е. се бараше народот сличен на потеклото на Александар Велики ... Грците го бојкотираа тој извештај да излезе јавно зошто имале најголем процент на Арабски и Ерменски корења ... а додека кај другите народи процентите се генерално микс од се што поминало во историјата. Таква информација профуче на брзина и никој не ја направи како ПОМПА зашто имаше закани.

Така да треба да знаеш НЕМА ЧИСТ НАРОД НА БАЛКАНОТ ... но треба да ги почитуваш традициите на овдешните предци. Според тебе треба да кажеме дека Александар е од тука да а сите други се ДОШЉАЦИ или обратно ... Александар е од друг континент а Словениве се од тука ... не е така ... историскиот континуитет на една територија се следи од дамнина па до денес ... нешто слично како на пример континуитетот и културните традиции на Скопје низ историјата. Дека оваа територија има индиции дека е населена од 3.000-4.000 година пред новата ера до денес .... тоа е факт, треба да бираме период за Скопје на пример како што велиш ??? Не е така ....
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 23:47
Според тоа мислење срамота и греота за нас самите а ДЕФИНИТИВНО срамота за пред светот ... ќе испадне вака .... Скопје постои од вчера а се до вчера не е добро зошто ни се мешаат политиките ... (знам дека нема да разбереш нај нај)
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 18:57
Originally posted by KastuS KastuS напиша:

А што се однесува до Светите Кирил и Методиј, ТИЕ ПРИПАЃААТ НА ЦЕЛОТО СЛОВЕНСТВО. ТИЕ СЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ, ПО ПОТЕКЛО СЕ ОД ДЕНЕШЕН СОЛУН ОД ВИЗАНТИСКАТА ИМПЕРИЈА. ФАЈРОН !!! НИ БУГАРИЈА НИ МАКЕДОНИЈА. ТОА Е ВИСТИНАТА И ЗА ДА НЕ СЕ НАПАЃАМЕ МЕЃУ СЕБЕ ВИСТИНАТА БАРЕМ ДА ЈА КАЖУВАМЕ. КРАЈ.

ЗНАЧИ СИТЕ СЛОВЕНСКИ НАРОДИ МОЖАТ ДА ГИ КОРИСТАТ !!!

Ја следев Руската панихида на овие најзначајни дејци и тие ги презентираа како РОМЕИСКИ (Византиски) АПОСТОЛИ.


ТОЧКА !!! (не грешете душа за непотребни работи)


Токму така!

Руската Црква кажа нешто кое е и запишано како такво, кое не е измислено од никого, а тоа е самото признание на св. Кирил дека е Ромеј, слуга на Ромејскиот Император, не кажал ниту дека е Македонец, ниту дека е Бугарин, кажал дека е Ромеј, слуга на Императорот, на Римската христијанска држава и толку. Нема потреба од философии, некаквилегенди, кои не се прифатени од никого. Житието на св. Кирил е прифатено како основа на историските проучувања за мисиите на св. Кирил и св.Методиј, па дури и науката Црквата се со исто мислење по ова прашање. Да, несомнено тие се поврзани со сите народи, но, јасно си кажале дека се Ромеи.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 19:36
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by KastuS KastuS напиша:

А што се однесува до Светите Кирил и Методиј, ТИЕ ПРИПАЃААТ НА ЦЕЛОТО СЛОВЕНСТВО. ТИЕ СЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ, ПО ПОТЕКЛО СЕ ОД ДЕНЕШЕН СОЛУН ОД ВИЗАНТИСКАТА ИМПЕРИЈА. ФАЈРОН !!! НИ БУГАРИЈА НИ МАКЕДОНИЈА. ТОА Е ВИСТИНАТА И ЗА ДА НЕ СЕ НАПАЃАМЕ МЕЃУ СЕБЕ ВИСТИНАТА БАРЕМ ДА ЈА КАЖУВАМЕ. КРАЈ.

ЗНАЧИ СИТЕ СЛОВЕНСКИ НАРОДИ МОЖАТ ДА ГИ КОРИСТАТ !!!

Ја следев Руската панихида на овие најзначајни дејци и тие ги презентираа како РОМЕИСКИ (Византиски) АПОСТОЛИ.


ТОЧКА !!! (не грешете душа за непотребни работи)


Токму така!

Руската Црква кажа нешто кое е и запишано како такво, кое не е измислено од никого, а тоа е самото признание на св. Кирил дека е Ромеј, слуга на Ромејскиот Император, не кажал ниту дека е Македонец, ниту дека е Бугарин, кажал дека е Ромеј, слуга на Императорот, на Римската христијанска држава и толку. Нема потреба од философии, некаквилегенди, кои не се прифатени од никого. Житието на св. Кирил е прифатено како основа на историските проучувања за мисиите на св. Кирил и св.Методиј, па дури и науката Црквата се со исто мислење по ова прашање. Да, несомнено тие се поврзани со сите народи, но, јасно си кажале дека се Ромеи.


Токму така... потполно точно... Само како ќе го преживee ова "реалистот" Booqie...???   
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 19:39
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by KastuS KastuS напиша:

А што се однесува до Светите Кирил и Методиј, ТИЕ ПРИПАЃААТ НА ЦЕЛОТО СЛОВЕНСТВО. ТИЕ СЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ, ПО ПОТЕКЛО СЕ ОД ДЕНЕШЕН СОЛУН ОД ВИЗАНТИСКАТА ИМПЕРИЈА. ФАЈРОН !!! НИ БУГАРИЈА НИ МАКЕДОНИЈА. ТОА Е ВИСТИНАТА И ЗА ДА НЕ СЕ НАПАЃАМЕ МЕЃУ СЕБЕ ВИСТИНАТА БАРЕМ ДА ЈА КАЖУВАМЕ. КРАЈ.

ЗНАЧИ СИТЕ СЛОВЕНСКИ НАРОДИ МОЖАТ ДА ГИ КОРИСТАТ !!!

Ја следев Руската панихида на овие најзначајни дејци и тие ги презентираа како РОМЕИСКИ (Византиски) АПОСТОЛИ.


ТОЧКА !!! (не грешете душа за непотребни работи)


Токму така!

Руската Црква кажа нешто кое е и запишано како такво, кое не е измислено од никого, а тоа е самото признание на св. Кирил дека е Ромеј, слуга на Ромејскиот Император, не кажал ниту дека е Македонец, ниту дека е Бугарин, кажал дека е Ромеј, слуга на Императорот, на Римската христијанска држава и толку. Нема потреба од философии, некаквилегенди, кои не се прифатени од никого. Житието на св. Кирил е прифатено како основа на историските проучувања за мисиите на св. Кирил и св.Методиј, па дури и науката Црквата се со исто мислење по ова прашање. Да, несомнено тие се поврзани со сите народи, но, јасно си кажале дека се Ромеи.


Токму така... потполно точно... Само како ќе го преживee ова "реалистот" Booqie...???   


Па и Boogie кажа погоре, дека не може да говориме за нации, како денешните во тој временски период, тоа е сосема јасно. Во тоа време, во Византија, секој кој бил Православен Христијанин и лојален на ромејскиот Император бил Ромеј. Тие биле основите за да некој се нарече Ромеј, а не етничко потекло.

Изменето од Македон - 11.Јуни.2010 во 19:39
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 19:54
Но неможе колега тоа секој да го разбере,неможе да разберат ниту Бугарите а ниту оние што дошле со цевче преку Дунав дека Светителите кога денес би се изјаснувале национално сигурно би биле Македонци но тогаш тоа не постоело,немало нации и Ромеј не било нација туку сталеж,положба во општеството,друштвена припадност - затоа и постоеле оние другите Вулгари(варвари)
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 20:33
Некогаш народите на Балканот ја извртуваат таа теза, затоа ни се случуваат нејаснотии. Поготово ГОЛЕМИВЕ НИ НАШИ СОСЕДИ ... немора од толкави помпи. Луѓево биле, исто како и сите, поданици на Византија. Сите биле Ромеи (убаво сите кажавте). Римското право во византија е многу применето и усовршено па така секој кој плаќал данок на Византиската иперија бил Ромеј. КРАЈ. Бугарите во 864 г. бараат од Ромеите апостоли, КРАЈ.


Пак ќе нагласам за одредени индивидуи ... НЕ ГРЕШЕТЕ ДУША СО ТЕМАТА. НЕМА ПОТРЕБА ОД ИЗВРТУВАЊЕ НА ТЕЗИТЕ

(немора пак Америка да се открива....) КАСТУС ВЕ ПОЗДРАВУВА !!!
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 22:36
Тоа пријателе е долготрајна пропаганда,да се направи цел Варшавски пакт на основа на задКарпатието не е шала,Стаљин знаел што прави.

И сега поради таа небулозна пропаганда кој никаква теорија не ја одржува ние Македонците ке патиме, а зошто затоа зошто некој и ден денес се капи во море од лаги.Јас па сум реалист но и националист,несакам никој да ме лаже и ке си кажам што е како е па ич мува не ме лази
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 18:16
Искрено ........... за Стаљин ме изнасмеа ... а за останатото ... СТАВОТ Е МНОГУ ВАЖНА РАБОТА !!! немаш став, немаш смисол, немаш идеја ...
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 23:21
Зарем е можно ????
Кирилицата не била Кирилица .

Кирилицата е всушност Глаголицата . Нов момент ...
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2010 во 11:02
изгледа нешто си утнал ... но не е страшно, ќе се проправиш
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.