IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Натсвест
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Натсвест

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Натсвест
    Испратена: 12.Мај.2010 во 19:20
Е Што е Натсвест?
Со свои зборови , објаснете.
Според мене , натсвесност се постигнува кога ќе се доживее его-смрт , такашто , околината (светов де , универзумов де) се прикажува онаква каква што Е.
И на тој начин може да се спознае природата , човекот самсебе , и едноставно да се достигне просветлување.

Вашите зборови...?
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 19:31
Za da mozeme nesto da kazeme...treba i da nadziveeme...neli?намигнување

Nadsvest e sindrom na bog,so cel da se vospostavi kontrola nad golema masa na luge...toa go imale samo nekolkumina niz istorijata cela!

Paraliza na mozokot  kako rezultat na nepovtorlivata harizma od onoj sto ja prakticira.

Pazi,mali,kade cekoris,linijata e tankaсреќа


Изменето од Joshua_Tree - 12.Мај.2010 во 19:38
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2010 во 12:31
Ovaa tema mi zvuchi poznato.
Izgleda deka seushte ne mozheme da se dogovorime okolu
vistinata i iluzijata.
Samata Kreacija spored prosvetlenite e proizvod na umot a kako takva i nepostoechka -vo apsolutot,odnosno,slichno kako na son ili zamisla.
Koga go prashale Nisaragdat (koga bil prosvetlen)shto sodrzhi negoviot svet,dali vo nego ima predmeti i lugje toj im odgovoril deka vo negoviot svet nema nitu predmeti nitu lugje,veli:"Jas sum celosen i ispolnet so samiot sebe",so beskrajna ljubov i sloboda,i mene ne mi e potrebno nishto".
Ljubovta,svesta,bog, kako sakate kazhete go, se dozhivuva
sebe preku materijalniot svet(iluzoren).Sonuvachot e EDEN a ima bezbroj sonovi.Toj veli"vo stvarnosta sum EDEN a vo sonishtata MNOGUBROEN".
Seto ova,ukazhuva na toa deka vo osnovata na nashata egzistencija SE E EDNO ili EDNOBITIE.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2010 во 12:42
не постои поблагодарна работа на овој „некаков“ свет во тоа да му помогнеш на некого да се запознае самиот себе.
стравот и двоумењето се многу лоша работа, мораат да бидат надминати.
учам секој ден, и секој ден сум благодарна повеќе и повеќе.
се надевам дека и јас некому некаде ќе можам да му помогнам на овој начин
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2010 во 13:40
Site prosvetleni....sto ubavo.
Site blagoordni....sto fino
Site mudreci...kolku vdahnoveno

Aj da si se gusneme site,a?големо%20гушкање

Ostanuva samo zelbata da pokazeme nesto sto ne sme...
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2010 во 14:31
I sega...ke ja stavam mojata tema vo ova tuka zatoa sto sovrseno se vklopuva

STO E TOA STO NE PRAVI PORAZLICNI OD NASATA PRIRODA?

Kolku samo sakame da se otrgneme od zivotnite i nasata priroda.a sepak se vrakame na nea.
Moe mislenje vo smisol na nasata priroda e da bideme kompakten del od nea.Vo coveckata nadsvest,ili kako samo se ke ja definirame,stoi zelba za ndamok kako vrsta.

Razumni bitija?

Jas bi rekol destruktivni bitija sto ne ja sakaat svojata vrsta.Prirodata(bozestvoto)postavila nekoi postulati sto nikako da gi urneme,a taka silno sakame.Da se postavime kako nadmok....ha?

Zosto?

RAZUMOT STO BOG NI GO DAL E SAMO ORUDIE DA UZIVAME VO SITE PRIRODNI VREDNOSTI.ZENATA ZA MAZOT,MAZJKAOT ZA ZENKATA...ILI AKO MILUVATE,SEKOJ VO SVOJATA VRSTA SO VZAEMEN BALANS!
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2010 во 14:40
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Site prosvetleni....sto ubavo.Site blagoordni....sto finoSite mudreci...kolku vdahnovenoAj da si se gusneme site,a?големо%20гушкањеOstanuva samo zelbata da pokazeme nesto sto ne sme...

Mozhebi ne sme...mozok na pr.
Jas bi sakala da sum medju prosvetlenite,dosta mi e medju mozocite.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2010 во 15:11
Mozebi da a mozebi ne....mozebi sme a mozebi ne sme....mozebi sakam a mozebi ne sakam...

Zamisli go zivotot so mozebi?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2010 во 15:39
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Mozebi da a mozebi ne....mozebi sme a mozebi ne sme....mozebi sakam a mozebi ne sakam...Zamisli go zivotot so mozebi?


MOZHEBI
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2010 во 15:49
Mozebi sto viktorija?

Zelba da bideme primeteni ili...?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2010 во 17:55
MOZHEBI
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2010 во 20:10
треба да ја посакаш вистината искрено од срце, и можеби ќе ја дознаеш ако останеш верен на „желбата“ среќа
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2010 во 20:26
Ова "Можеби"  на Викторија , веќе премина во метафизичка аномалија....газење%20од%20смеењесреќа
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2010 во 21:26
Ela bubnamбакнежголемо%20гушкање
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.