IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Ве навредува ли вистината?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ве навредува ли вистината?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 30>
Автор
Порака
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2010 во 21:06
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

не сум сигурен...како тоа...збунетостживотните се поврзани со...тоа дека ги навредува вистината...


Мислам дека бев доволно јасен , не боли ако ти кажат дека Обама е председател на САД , нели ?

Но врската со животните ја гледам во желбата да се доминира во чопорот , па као наводно кажаната вистина треба да ........ да не ти е сложено ?
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2010 во 21:08
Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

не сум сигурен...како тоа...збунетостживотните се поврзани со...тоа дека ги навредува вистината...
ахахаххаххаххх...нема бе ..никакво релациjа вистината со инстинктот...никаква конекциаголема%20насмевка


О.К.

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 07:46
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Мислам дека бев доволно јасен , не боли ако ти кажат дека Обама е председател на САД , нели ?

Но врската со животните ја гледам во желбата да се доминира во чопорот , па као наводно кажаната вистина треба да ........ да не ти е сложено ?
сложено е у пм...
биди малку поразбирлив, ако е можно...збунетост

инаку, навистина...
врската со животните...
и желбата да се доминира во чопорот...
како наводно кажана вистина...
треба да.......
им покаже на другите...

дека саморазбирањето е процес...
кој некој никогаш не успева да го самозаврши...
па влегувајќи во сопствената џунгла на себеспознавање...
се губи во хаосот наречен вистина...
но...
кога некој друг ќе му ја посочи...
он...
се навредува...

не разбирајќи дека...
објаснувајќи ја туѓата вистина на некого...
всушност ја бара својата...
па така кажувајќи му ја вистината на некој друг...
он у ствари се самонавредува...

сигурен сум дека се согласуваш со погоре кажаното...
во контекст на чопоративната вистина...
и желбата за самоистакнување во чопорот...збунетост


Изменето од којсумјас - 02.Мај.2010 во 07:49
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 11:03
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:





Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Мислам дека бев доволно јасен , не боли ако ти кажат дека Обама е председател на САД , нели ?

Но врската со животните ја гледам во желбата да се доминира во чопорот , па као наводно кажаната вистина треба да ........ да не ти е сложено ?
сложено е у пм...биди малку поразбирлив, ако е можно...збунетостинаку, навистина...врската со животните...и желбата да се доминира во чопорот...како наводно кажана вистина...треба да.......им покаже на другите...дека саморазбирањето е процес...кој некој никогаш не успева да го самозаврши...па влегувајќи во сопствената џунгла на себеспознавање...се губи во хаосот наречен вистина...но...кога некој друг ќе му ја посочи...он...се навредува...не разбирајќи дека...објаснувајќи ја туѓата вистина на некого...всушност ја бара својата...па така кажувајќи му ја вистината на некој друг...он у ствари се самонавредува...сигурен сум дека се согласуваш со погоре кажаното...во контекст на чопоративната вистина...и желбата за самоистакнување во чопорот...збунетост






Се возиш во погрешен автобус .
Автобусов е “ Ве навредува ли вистината?

KOGA KE VI JA PLESNAT VO OCI


Кажав , не боли кога ќе ти ја кажат вистината дека корен од 9 = 3 , туку дека “ плеснувањето во очи “ на вистината (и знам дека доколку се распламти размената на вистини се случува да се дојде до надостаток на истите и почнува да се искажуваат и невистини ) е всушност вербален атак на вашето его .

Тука следи прашањето не како и кој туку “ ЗАШТО “ .

Затоа што така се воспоставува хиерархија во чопорот ( заедницата во која живееме ) и.т.н.

После вербалниот конфликт следат коментари од припадниците на чопорот :,

“ Го направи ремпере , ама му го плесна у лице “ , и слични таканаречени сеирџиски коментари , односно нападнатата личност со таквите коментари станува едно скалило подолу од оној кој “ му ја плесна во очи “ , доколку коментарот е :

“ Е , претера , идиот “ , за личноста која “ му ја плесна во очи “ тогаш реодследот во хиерархијата е обратен .

А дали боли ?
Па , боли кај оние што немаат доволно самодоверба , оние што немаат сила , оние што “ вистината “ им представува нивен проблем а не проблем на оној кој “ му ја плесна во очи “ и кои тоа што немаат сила да се справат со “ вистината “ тагуваат , ги боли .

сложено е у пм...
биди малку поразбирлив, ако е можно...


Не е сложено , но е неразбирливо   

Изменето од eptendosadno1 - 02.Мај.2010 во 15:16
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 12:52
bash vcera mi plesnaa edna vistina, potochno mi ja serviraa na tacna onaka bash fino. i stvarno ne navreduvala i ne  bolela.
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 12:56
некој толку многу го здоболело кога ја слушнал вистината, што дури и самиот Бог го распнал на крстот 
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 12:58
некои луѓе едноставно не се погдготвени, секогаш бараат друга содржина во нејзините зборови, па често мислат дека тој што ја кажува е арогантен, па затоа се случуваат огромен број на недоразбирања и мисинтерпретирања 
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 12:58
I koga ke ja prifatime kako svoja....togas ke bide del od patot.

PATOT SO ZAR RASPOSLAN
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 13:01
е да, тешко е да се погледнеш потоа во огледало и да не те боли.
еднаш штом ја „запознаеш“, многу тешко потоа да ја игнорираш
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 13:16
navredliva vistina mora da ve navredi, kako inaku bi znaele deka bila navredliva

smesno vi e???

da????

smesna vistina kje ve zasmee

so drugo ocekuvate??????изненадување 
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 13:19
Момент на вистината

Х1: Здодевен си и се повторуваш. Мислиш дека си најпаметен и сакаш само да те слушам и се` да биде по твое.

Х2: А ти си мрзлив, ограничен и ти смрди муцката. Затоа подобро да ја држиш затворена и да ме слушаш.

... и така заврши едно прекрасно пријателство.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 14:48
Originally posted by connected connected напиша:

некои луѓе едноставно не се погдготвени, секогаш бараат друга содржина во нејзините зборови, па често мислат дека тој што ја кажува е арогантен, па затоа се случуваат огромен број на недоразбирања и мисинтерпретирања 



Lugjeto sekogash interpretiraat, sekogash go gledaat zhivotot preku svoite ochila, od vnatreshnosta na svojot meur... tie ne baraat specijalno neshto drugo vo zborovite, osven onoa shto mozhat da sogledaat (interpretiraat) spored nivnata podgotvenost, znaenje, razbiranje, zhivotni normi, stokmenost na umot...

Tie nemaat mozhnost da razberat poinaku od onoa shto pravat vo dadeniot momentot s'e dodeka ne im se ukazhe deka nivnata interpretacija ne e soodvetna na prezentacijata. Samo togash se podgotveni da go stavat nastrana svoeto tolkuvanje i eventualno da go prifatat tugjoto.

Praktichniot zhivotot ne e nishto drugo osven percepiranje, interpretiranje na percepiranoto i reagiranje soodvetno na interpretacijata. Toa e edna alka, nepekinat proces, megju nabljuduvachot, nabljuduvanoto i procesot na nabljuduvanje.


I tuka mozheme da se nadovrzeme na onoa shto diskutiravme za vistinata. Koga nabljuduvachot, nabljuduvanoto i procesot na nabljuduvanje kje stanat edno Sebstvo, togash megju niv nema da ima nikakva razlika... koga nema da ima razlika, nema da ima mozhnost za misinterpetacija, a toa ne e nishto drugo tuku osoznavanje na vistinata vo toj moment.

Toa e TOA.




Изменето од Messenger - 02.Мај.2010 во 14:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 15:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

некои луѓе едноставно не се погдготвени, секогаш бараат друга содржина во нејзините зборови, па често мислат дека тој што ја кажува е арогантен, па затоа се случуваат огромен број на недоразбирања и мисинтерпретирања 



Lugjeto sekogash interpretiraat, sekogash go gledaat zhivotot preku svoite ochila, od vnatreshnosta na svojot meur... tie ne baraat specijalno neshto drugo vo zborovite, osven onoa shto mozhat da sogledaat (interpretiraat) spored nivnata podgotvenost, znaenje, razbiranje, zhivotni normi, stokmenost na umot...

Tie nemaat mozhnost da razberat poinaku od onoa shto pravat vo dadeniot momentot s'e dodeka ne im se ukazhe deka nivnata interpretacija ne e soodvetna na prezentacijata. Samo togash se podgotveni da go stavat nastrana svoeto tolkuvanje i eventualno da go prifatat tugjoto.

Praktichniot zhivotot ne e nishto drugo osven percepiranje, interpretiranje na percepiranoto i reagiranje soodvetno na interpretacijata. Toa e edna alka, nepekinat proces, megju nabljuduvachot, nabljuduvanoto i procesot na nabljuduvanje.


I tuka mozheme da se nadovrzeme na onoa shto diskutiravme za vistinata. Koga nabljuduvachot, nabljuduvanoto i procesot na nabljuduvanje kje stanat edno Sebstvo, togash megju niv nema da ima nikakva razlika... koga nema da ima razlika, nema da ima mozhnost za misinterpetacija, a toa ne e nishto drugo tuku osoznavanje na vistinata vo toj moment.

Toa e TOA.





е ТОА ќе да е да

и откако веќе си го осознал сето тоа, лесно го препознаваш насекаде околу тебе, и не е никаква матрица нити алгоритам

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 18:05
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

.......
Не е сложено , но е неразбирливо   

сложените работи ги измислуваат оние...
кои не можат да ги разберат едноставните...
но убавината на космосот е во тоа...
тој во својата длабока смисла...
е ужасно едноставен...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.