IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Членство во ФСМ (пуштена web страната)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Членство во ФСМ (пуштена web страната)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
StefanDMS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 40
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StefanDMS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 00:56
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Foto klubovite se finansiraat od bugetot. Tie vo posledno vreme se pretvoreni vo leglo na crnogorci. Ne organiziraat k*rsevi za mladite,ne organiziraat izlozbi i sl.
E sega FSM, izmislil nov "ARAC". CLANARINA ZA VO FSM I ZAMISLI AKO SI CLEN NA FOTO KLUB IMAS RABAT. POGOLEMI GLUPOSTI NE SUM VIDEL. Ili ako imas kartica na PROMES od 10-12 casot kupuvas poevtini salami.
Inaku FSM odamna e veke poluprivatna organizacija na nekolku luge (do sega bese Cvetan a od sega Boro voveduva izgleda posofisticirani metodi) koj edinstveno imaa privilegii kako clenovi na FSM. Cveten se utepa setajko po Evropa na smetka na FSM.
INAKU SLOBODNO KE KAZAM: FORUMOV NA KOJ NIE CLENOVITE SE DOPISUVAME, RAZMENUVAME ISKUSTVA, SE KARAME ....E PREKRASEN I POKORISEN OD BILO KOJ FOTO KLUB CETITKI DO MODERATORITE, BLAGODARNOST NA SITE FORUMGII. NA STARI GODINI ME NAVLEKOVTE I SUN ZAVISEN OD FORUMOV. KOGA MISLEV DEKA FOTOGRAFIJATA E GOTOVA VO MAKEDONIJA VIDOV DEKA IMALO MNOGU MLADI STO JA SAKAAT FOTOGRAFIJATA A VO ISTO VREME SOLIDNO JA POZNAVAAT. FSM MISLI DEKA FOTOGRAFIJA SE UCI SAMO VO FKK, NO OCIGLEDNO NE BILO TAKA. SEPAK ONAA STARATA AKO COVEK SAKA DA NAUCI NESTO KE GO NAUCI, POSPORO ILI POBRZO NO KE GO NAUCI.
(NE ZNAM KAKO OVA DA GO NAPRAVAM EXTRA BOLD)
BRAVOOOO MLADINOOO !
POZDRAV GEMINI,


Се сложувам со Вас, во секој поглед. Имено, од ФСМ изгледа заборавиле дека ИМАМЕ ИНТЕРНЕТ- Боже мој! (што би рекле Русите ), зарем заборавија колку туториали има на World Wide Web? Го погледнав календарот и што да видам -2010-то лето господово, а во ФСМ исгледа е уште 1980-та.
Барем да кажеа ШТО нудат, или пак ШТО ќе добијам јас или било кој, како член на ФСМ. А како што гледам, нема одговор ни од корисникот што ја отвори темава, така да заборавете. Ќе почекаме некои подобри времиња во ФСМ, и во РМ, а во меѓувреме ќе учиме од форумов и од чичко Google. ПОЗДРАВ
З Е Н И Т 12 СД
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 01:32
Milo mi e shjto se razvi kreativna diskusija okolu prashanjeto shto go postavi GEMINI.

Od onoa shto mozham da dodadam od moja strana, so zachlenuvanje vo kanadskiot ekvivalent na FSM se dobiva gratis pretplata na fotografski magazin, priod na web sajtot na organizacijata, popusti na objavuvanje reklami i informacii vo ovie glasila, popusti pri kupuvanje fotografska oprema, kako i besplatni ili delumno plateni seminari.
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 12:54
Zoran K : ubava paralela , mislam deka se kazhuva istata...!

Pozdrav
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 14:05
"NE UMRI MAGARE KRAJ ZELENA TRAVA"
Zoki za da mu zames na nekoj pari, trebe da mu ponudis nesto. Za da mu ponudis trebe da ibvestiras bilo mterijalno, bilo umstveno, da vlozis soodveten trud... da napravis proizvod namenet za pazarot, (stoka), da go izneses na tezga i komu mu se bendisuva da go plati.
Sekoj neka odluci dali ke nastapuva kako samostoen izlagac ili ke izlaga preku nekoja organizacija narecena Foto Klub.
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 12:12
Originally posted by StefanDMS StefanDMS напиша:


А како што гледам, нема одговор ни од корисникот што ја отвори темава, така да заборавете.


Корисникот не паѓа на твое ниско ниво
Кон врв
StefanDMS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 40
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StefanDMS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 17:20
Originally posted by kostovigor kostovigor напиша:

Originally posted by StefanDMS StefanDMS напиша:


А како што гледам, нема одговор ни од корисникот што ја отвори темава, така да заборавете.


Корисникот не паѓа на твое ниско ниво


Незнам колку си во право со ова, сите што одговорија на темава дадоа негативна критика... И мислам дека сите поставивме прашање ШТО добиваме со ова членство во таканаречениот ФСМ- и не добивме одговор. Ќе го заборавам ова погоре, со надеж дека нема да навредуваш некого повеќе.
Поздрав
З Е Н И Т 12 СД
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 19:32
Originally posted by kostovigor kostovigor напиша:

Originally posted by StefanDMS StefanDMS напиша:


А како што гледам, нема одговор ни од корисникот што ја отвори темава, така да заборавете.


Корисникот не паѓа на твое ниско ниво


Auuuu... Vidi ti NIVO!!!! Abe aj..... Ni davas da vidime kako treba da napiseme edna uplatnica kako na nepismeni, a ne kazuvas zosto se uplakjaat.
Ti mislis deka nafta pieme ili vesla cicame.

Nemam komentar....

VREME E ZA NOV FOTO SOJUZ!!! DEMOKRATIJA!!!



Изменето од Tegla - 04.Април.2010 во 19:33
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 19:57
Па треба да го прочитате и тој дел во кој што пишува дека дополнителни информации ќе бидат накнадно објавени. Никаде не видов дека денес, утре, задутре или некој точно одреден датум треба да платите. Ама затоа тука сме сите да си кажеме што ни лежи на душа, макар било тоа добро, лошо или се обвинуваат невини луѓе.
А продолжете да си правите разни Фото сојузи и клубови каде што секој сака да си има функција, нели, и да биде "најјачи у маало" a.k.a раздели па владеј.
Зборите за обединување, а уствари истото ќе го направите подоцна.
А СтефанДМС нема да добиеш одговор од мене како што очекуваш, само дека треба детално да пратиш што се случува и што ес пишува на темава и да се концентрираш повеќе.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 21:09
Kako prvo, ne sakam kostovigor da ja sfati celava diskusija kako neshto upateno konkretno kon nego... za nesrekja, tokmu toj se najde kako lichnost koja go prezentirashe zachlenuvanjeto vo Sojuzot. Smetam deka site chlenovi koi zemaa uchestvo vo diskusijava bi trebale da pokazhat diskriminacija vo sluchajov i da ne go krucifiraat onoj shto samo ja prenesuva informacijata.

Inaku... od edna strana e vo red da se navede oti "dopolnitelni informacii kje bidat naknadno objaveni", no od druga strana toa ne e vo red koga odnapred se bara plakjanje za niv.

Bez da dolzham premnogu za kritikuvanje na vakviot nachin na rabota, samo bi dal edna ilustracija - toa e kako nekoj da vi bara odredena suma pari za kupuvanje avtomobil so napomena deka duri otposle kje doznaete kakov avtomobil kje dobiete.

Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 00:15
Originally posted by kostovigor kostovigor напиша:

"...Па треба да го прочитате и тој дел во кој што пишува дека дополнителни информации ќе бидат накнадно објавени..."

Uff, prvo plati pa moze i ce dobies nesto..., pa ne e ova lotarija na RM !!!



Originally posted by kostovigor kostovigor напиша:

"...А продолжете да си правите разни Фото сојузи и клубови каде што секој сака да си има функција, нели..."

Ama neli sojuzite, pa i FSM postojat poradi clenstvoto a ne ce da e obratno!!!



Originally posted by kostovigor kostovigor напиша:

"...само дека треба детално да пратиш што се случува и што ес пишува на темава и да се концентрираш повеќе..."

Aj da bideme ozbilni, koja koncentracija, pa ne go obrabotuvame Dostoevski!!!



Изменето од LaBo - 05.Април.2010 во 11:33
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 10:10
Originally posted by kostovigor kostovigor напиша:

Па треба да го прочитате и тој дел во кој што пишува дека дополнителни информации ќе бидат накнадно објавени. Никаде не видов дека денес, утре, задутре или некој точно одреден датум треба да платите.


Lugjevo na forumov kje si chekaat FSM da se smiluva da gi udostoi so barem edna informacija. Pa FSM nema kapacitet da napravi eden najobicen informativen website, a da ne zboram ponatamu. I sto znaci toa "eve kako treba da popolnite uplatnica", a potoa PU, PU, NE VAZI. Znaci deka ne treba da se uplakja dodeka ne se dobijat dopolnitelni informacii. Koga? Za 2-3 godini?

Originally posted by kostovigor kostovigor напиша:

А продолжете да си правите разни Фото сојузи и клубови каде што секој сака да си има функција, нели, и да биде "најјачи у маало" a.k.a раздели па владеј.
Зборите за обединување, а уствари истото ќе го направите подоцна.


Ne e do Funkciite tuku do FUNKCIONALNOSTA!!!
I zatoa kje poddrzam paralelno zdruzenie vednas, zatoa sto ova e nefunkcionalno. Ima novo pretsedatelstvo vekje kolku vreme? I nema eden najobicen website. Na FSM ne im veruvam deka mozat bilo sto da organiziraat koga nemaat kapacitet da komuniciraat so zaednicata.

P.S. Igor kakva vrska imas ti so FSM, stom stavas javno informacii na javen forum vo ime na FSM??


Изменето од Tegla - 05.Април.2010 во 10:12
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 23:51
Бев замолен да пренесам информација.
Информацијата ја сметам како најава за нешто што ќе треба да се направи, за кое што ќе биде дополнително објаснето.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 01:43
Originally posted by kostovigor kostovigor напиша:

Како да ја уплатите годишна чланарина на ФСМ?

На Годишно собрание на Фото Сојуз на Македонија, одржан на 27.02.2010 донесена е одлука за плаќања на годишна членарина на сите фотографи кои сакаат да бидат членови на Фото Сојуз на Македонија а со тоа да имаат сите права и привилегии со членување во ФСМ.

• За членови на фото клубови и члeнови на фото групи висина на годишна членарина е 600 денари.
• За самостојни автори висина на годишна членарина е 1000 денари.

Во оваа сума е вклучено и печатење на пластична членска карта.

Постапка за зачленување:

• На линк http://www.fotosojuz.mk/novo или од Пријава во членство во ФСМ од Главно мени, внесете ги сите потребни податоци потребни за евиденциа на нов члан во ФСМ,
• На е-маил info@fotosojuz.mk испрате ја копија на уплатница
• Потребно е да се испрати и лична фотографија со димензии 2х3 см, 300ppi, која што ќе се искористи за печатење на членската карта.




Da se potsetime na tvojata prva poraka. Ubavo si kazuvas kako treba da se uplati clanarina vo FSM. Ako ova ne povik za plakjanje i obid na nekogo da mu se zemat pari, togas sto e ova? Za vakvi raboti duri i vo zakonot si pisuva, ama da bevme USA kje platev 1000 denari i kje go tuzev Kostov Igor za izmama, a FSM kje se povlecese so opravdanie deka tie oficijalno ne objavile. Ova samo da ti kazam deka ovie raboti ne se zafrkancija tuku seriozna rabota. Zatoa se registriraat razni zdruzenija na gragjani za da mozat da ostvaruvaat prava ama i obvrski. Zatoa postojat oficijalni soopstenija, portparoli itn.... I zatoa jas ne mozam da pustam uplatnica kako da platite na Nikon vo Japan za da si kupite nesto, tuku postojat oficijani pretstavnici. Za da bide se kako sto treba.

Znaes mene koj me zamoluva da pisam nesto na internet? Baba mi. Zatoa sto ednostavno so svoi 86 godini ne znae da se snajde na kompjuter. Kje ni kaze na vnucite "Daj pisi mu na brat ti vo USA.....".
Ako FSM e organizacija kako sto treba na drzavno nivo, ima nacini kako se komunicira. A komunikacijata se uci. Jas bi im pomognal da naucat kako da komuniciraat za soodvetna finansiska nadoknada (barem za toa sum mnogu visoko obucen i strucen)намигнување.

Koj saka neka se ljuti, ama mene mi e mnogu smesno. Kako so deca da si imas rabota, a ne so sojuz koj treba da ima odredeno nivo i avtoritet. Kulturno postavuvas prasanje:
"STO DOBIVAM ZA 1000 den???????" i nema odgovor. I trae, i trae, i trae, i balonot se duva, se duva.... i posle Cacko e kriv голема%20насмевкаголема%20насмевка
I seuste nikoj ne kazuva sto se dobiva, tuku samo deka se dobiva plasticna clenska karta.

I znaete sto me cudi vo situacijava. Toa sto clenovi od FSM bea mnogu aktivni na forumov (seuste postojat nivnite postovi), a ne komuniciraat so zaednicava koja licno i personalno ja znaat. Ima i drugi clenovi od FSM koi samo citaat i seir fakjaat голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка.

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 11:27
Форумов не е официјлно место за објавување на информации од ФСМ. Форумов е сопственост на T-Home. Одлучено е тука да се даде објава, само како информација за нешто што подоцна ќе биде објавено на официјална страна на ФСМ кога таа ќе биде пуштена, каде што ќе го добиеш твојот одоговор. Сите знаеме кои сме и што сме, и дека форумов е најстар комуникатор за фотографија на просторов, и затоа, уште еднаш повторувам, е поставен првиот пост (не дека дојдов јас, митко, станко или петко и ти земав пари од џеб без да ти кажам).
Бесцелно е веќе да пишувам тука.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.