IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Патување во Грција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Патување во Грција

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 33>
Автор
Порака
zaratustra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaratustra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2010 во 19:13
Nie,`juznjacite`,odime i na SKIJANJE vo grcija...pola Bitola odi na skijanje nad Lerin,na Bigla.Od koga ne raboti zicarata na Pelister,a drugata opcija se dva ski lifta na nizepole so mal kapacitet,najdobra(najbliska) opcija e na Bigla!za eden sat sum od doma na staza,kartata dnevna e 15eur a imas 2 zicari i 3 golemi stazi.plus za patriotite so ne odat grcija da napomenam deka lugjeto tamu se nasi i zborat makedonski.Kaj da odam,Mavrovo?Sapka?po koj pat i za kolku vreme!...do Kozuf?(Zlatibor pobrzo ke stignam).
I jas ne gi sakam grcite,ama sakam i mene da mi e ubavo!a za na koj mu gi ostavame parite treba da mislime prvo ko ke polnime gorivo vo kolite,pazarime vo vero,plakjame kamati na stopanska banka skopje itd...zatoa,molam bez patetiki.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2010 во 19:22
Originally posted by maria_magdalena

Нит алишта, нит прашаци нити било кое материјално предметче кое би барало оправдување зошто некој оди таму-не може да се мери со еуфоријата што ја чувствувам при самата прошетка по Солунските улици, покрај морето, музиката, храната која се јаде само таму, мирисите, боите...Грција е романтична.

На пасошот ми течат лиги од вакви описи... морам да појдам лично да проверам колку е издржана оваа аргументација(чисто научно, нели)
Originally posted by maria_magdalena

Човек треба да знае да ужива. (Е сега за вкусовите не се расправа нели, можеби Грција не деува на сите подеднакво, некој оди само по работа, лек, шопинг...друг како мене и за уживање и полнење батерии)љубов
Наскоро можеби и јас ќе си дозволам таков полнач на батерии.



За вкусови не се расправа, но верувам дека ќе го споделиш моето уверување. Па и да не е така, нема да се покаеш.
(сеуште длабоко во мене верувам дека на Олимп живее Зевс а кога морето ќе се разбранува очекувам да се појави Посејдон )
Јас сум апсолутен зависник од патувањата во Грција, ја сакам подеднакво и лете и зиме.
За семејни луѓе кои сакаат мирен одмор, убави песочни плажи, Халкидики и краците се најдобра варијанта (што не значи дека не се и за млади, но и најблиску се).
А островите се посебна приказна, особено за младите.
Шопинг и брзо пунење-Солун.
Мммммммммммммммммм
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2010 во 20:36
Originally posted by pagane pagane напиша:

па немаме острови...
ама си имаме златен песок.намигнување
за некои луѓе за жал само егејското море е море тага
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2010 во 20:52
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

па немаме острови...
ама си имаме златен песок.намигнување
за некои луѓе за жал само егејското море е море тага



jас сосема искрено не ги сакам камените ниту пресолената вода.
каква користо од тоа што е чисто???
кога не можеш да се комодиш та да ухватиш тен...
и после кога влезеш во водата да знаеш дека носиш со себе си дома барем кило сол.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 19:06
добро бе луѓе, не сте биле ли на други места?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
okica Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај okica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 01:09
abe ljuge neznam jas sto vi e na vas zaso gi kritikuvate onie so sakat da odat vo grcka so ima loso vo toa da posetis ubavi mesta koj sto ni se mn blisku do nasive granici vie mn se zamarate so politikava i zatoa ke sedite doma poso za podaleku nema makedonskiov narod pari eve na primer jas ke odma 3 meseca letovo pa sto razgovarav so grci i mn bea fini sto znaci ne se site isti i tamu kako i kaj nas ima dobri i loshi taka koj saka da odis vo grcka slobodno
Кон врв
zaratustra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaratustra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 10:42
By the way,razgledajte gi cenite so gi nudat agenciite nasi za halkidiki i pod olimp,i cenite na apartmanite na net-ot(na nekoi-samo ne na Mikonos!) ostrovite i na Krit ili Rodos!Isti se ,e sega ima(so vikat egejcite)troa poke pat ama mesto da odis kaj Janaki vo Paralija ke odis kaj Janaki vo Hania,Krit-DRUGA DIMENZIJA!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 19:42
Originally posted by okica okica напиша:

abe ljuge neznam jas sto vi e na vas zaso gi kritikuvate onie so sakat da odat vo grcka so ima loso vo toa da posetis ubavi mesta koj sto ni se mn blisku do nasive granici vie mn se zamarate so politikava i zatoa ke sedite doma poso za podaleku nema makedonskiov narod pari eve na primer jas ke odma 3 meseca letovo pa sto razgovarav so grci i mn bea fini sto znaci ne se site isti i tamu kako i kaj nas ima dobri i loshi taka koj saka da odis vo grcka slobodno
еве јас што се однесува до оваа тема, ја тргам на страна политиката, мене ме нервира фактот што толку голем дел од македонскиот народ е толку сврзан за Грција, па не е таа единствена земја во светов, а не ни е ни единствен сосед ако еве толку многу се работело за близина
не е изговор ни културата и историјата на земјата, бидејќи Грција баш ја  дели истата или сличната култура со многу земји, иако се сложувам дека има многу да се види во грција и да се доживее, но претпоставувам ми ја сфати поентата
еве и јас сум бил повеќе пати во Грција на одмор, сум видел и сум се вратил, и тоа на најразлични  места, па сум авантуристичка душа, и нема логика остатокот од животот да го поминам во Грција, чисто поради тоа сакам кога имам можност да посетам што е можно повеќе други земји
ако се работи за пари, стојам на ставот дека доколку некој има пари да отиде на солиден одмор во Грција (заедно со пропратни трошоци) има и пари да отиде, ако не пошироко, барем на балканов на ист таков одмор, а ако се работи за близина, не е тоа никаков проблем, еее колку илјади километри имам поминато, па ништо не ми стана, не можам да разберам како може да ви се патува а да не сакате да одите многу далеку!
а и не знам што толку се потапаа сите македонци да се шетаат кога немаат стандард, јас не сум бил на солиден летен одмор две години, и не знам што е проблемот да си седиш во сопствениот дом, а и еве, зошто да одите во странство кога сеуште не ги познавате сите убавини на сопствената земја
а и да ве потсетам дека и во најразвиените земји, луѓе со висок стандард никогаш не виделе море, а вие со низок, се потепавте во Грција да идете!

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zaratustra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaratustra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 23:07
tocno!za otprilika slicna suma moze da se odi(so kola-e malku poskapo e ferryto drac-bari otkolku pirej-grckite ostrovi) sicilija-taormina ili cefalu ili dr.so e sosem `drugo dvaeset` za nasi priliki.barem sega nema so vizite gimnastika...
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2010 во 18:45
да си го земам пасошот утре и за некој ден (ако сум слободен) право Солун...среќасреќасреќа
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2010 во 18:58
Konecno i jas da go vidam Solun... Ostanav bez zborovi!!! Prekrasen grad, i iako se cuvstvuva i tamu balkanot, sepak nekako ne e isto, ima nekoja posebna energija mestoto koja ti gi polni bateriite.

Na granica nemav nikakvi problemi, i na dvete strani ljubezni, korektni, ekspeditivni...   
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2010 во 19:24
Povratna so voz od Skopje do Solun e 1520 den. Vozovite trgnuvaat sekoj den od 7:40(ponekogas docni i saat vreme) i 17:20.
Patot trae okolu 5 casa.
Vracanje od Solun vo 5:56 nasabajle, odnosno moze i vo 17:05. Neznam zosto, no na vracanje vozot dobiva priblizna "japonska brzina" i vo Skopje se stignuva za 3 saata. Ako se odi na ednodnevna shoping tura(obicno sabota v zori) so avtobus ili minibus preku agencija kartata e okolu 1000MKD.

Dokolku imate nov (biometriski) passport, ne vi treba viza no neophodno e da se popolni kratok formular koj vsusvnost e fotokopija koja vi ja davaat uste na makedonskata granica no pozelno e da se podigne vo konzularnoto odelenie na Grcija vo Skopje ili Bitola i pozelno pred patuvanjeto da se popolni so latinicni bukvi (na pr. nekoj zaboravil penkalo, pa baraj od drugi, pa im se potrosilo mastiloto blabla).
No i na makedonskata granica se popolnuva kratok formular. Vo pasosite nitu ednite nitu drugite ne vi udiraat pecat, tuku na poseben list hartija. Na makedonskata granica, makedonskoto livce go popolnuvate, policijata udira pecat i go zadrzuva. Na grckata, popolnetiot formular koj go zemavte vo konzulat(ili vi go dadoa na makedonska granica) vi go zemaat sose pasosot. Nekolku minuti podocna(ako nema guzva) site patnici iskacaat od vozot do malata zgrada pokraj prugite(ima zname na EU i GR). Sluzbenicite prozivaat i sekomu go vracaat pasosot i listot no sega so pecat za vlez odnosno izlez. Listot treba da go cuvate 1 godina, istiot go koristite pri povtoren vlez vo Grcija(ima mesto za 12 patuvanja). Vo medjuvreme elektro lokomotivaa se menuva, stavaat nova i vozot nabrgu trgnuva. Koga jas patuvav seto toa traese okolu 20 minuti.

Na vlez vo Grcija prasuvaat kolku dena ostanuvas i ako e za pokratko(2-3 dena) ne te ni prasuvaat za sredstva, rezervacii i sl. sepak jas imav zemeno so sebe za sekoj den 50EUR i patnicko osiguruvanje - 300MKD za 15 dena, kolku sto razbrav toa e minimumot koj moze da se dobie. Istoto moze da se nabavi vo poveceto osiguritelni biroa i turisticki agencii.(na pr. nasproti grckata ambasada vo skopje).

Изменето од Majkl - 05.Јуни.2010 во 23:47
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2010 во 19:41
Сега ќе ви набројам кои места сум ги посетил во Грција. (се занимавам со антика, па шетав низ археолошки локалитети и низ други градови низ Грција)
Пела, Вергина, Дион, Олинт, СОЛУН, Калитеа, Паралиа, Термопили, АТИНА, Микена, Епидаур, Теба, Лутраки, Спарта, Кносос, ИРАКЛИОН, Малија, Фајстос, Закрос, Агиос Николаос, Коринт, Делфи, Агиа Триада, Гортина...
Зборот ми е дека Грција е прекрасна земја во поглед на историја, археологија, за мене туризмот е на последно место (летување) што се однесува до посетите на Грција.
И јас прв пат кога бев се изненадив колку се љубезни обичните луѓе во Грција иако доаѓавме за посети на археолошки места
ПС. Планирам да ги посетам Крф и Родос, само не знам кога ќе биде

Изменето од LiDivio - 06.Јуни.2010 во 12:18
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14598
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 12:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:



Одам повторно за десетина дена, да ја вкусам убавината и радоста на животот во земјата за која ме врзуваат преубави спомениљубовљубовљубов


љубов




Maria , te nema mesec dena na forumot , da ne zamina vo Greece ? збунетост


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 33>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.