IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарија- вести, настани, актуелности
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугарија- вести, настани, актуелности

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 25>
Автор
Порака
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 15:02
навистина ме заболе за се што е бугарско!
освен,се знае за што .
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 18:35
Предлог за олеснување на забраната за пушење во Бугарија

- Бугарската валадејачка партија ГЕРБ предложи олеснување на Законот за забрана на пушењето, во земјата, која е на второ место според бројот на пушачите во Европската унија.

Партијата, која победи на парламентарните избори во јули, истакнува дека предложеното олеснување на забраната за пушење на јавни места има цел да се спречи нанесување штета на туристичкиот сектор. 

Предложените измени ја имаат поддршката од социјалистите, но некои од десничарските партии, кои инаку се сојузници на ГЕРБ во Парламентот, истакнуваат дека нивните пратеници ќе гласаат против измените. 

Според предложените измени сопствениците на ресторани и кафулиња помали од сто квадратни метри самите ќе одлучат дали ќе дозволат пушење во своите локали, додека од сопствениците на објекти со поголема квадратура ќе се бара да имаат посебна просторија за пушење.

Слични мерки беа во сила согласно делумната забрана за пушењето од 2005 година, но во голема мера тие беа ингорирани.

Пушењето, според новиот предлог, би требало да остане забрането во сите други јавни објекти и во јавните превозни средства.

По Грците, Бугарите се најстраствени пушачи во ЕУ - повеќе од половина од мажите и околу една третина од жените пушат.

Изменето од емил - 19.Февруари.2010 во 18:35
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 20:23

Ослободиа бугарските полицајци од Ниер

Транспортниот авион со припадници на бугарското Министерство за внатрешни работи е полетал од Нигер и лета кон Белгија, објави пресцентарот на МВР.

Час пред тоа белгискиот кризисен центар, цитиран од Бугарското Министерство за надворешни работи, објави дека бугарските и белгиски полицајци, кои се наоѓаат во главниот град на Нигер - Ниамеј, добиле дозвола за полетување. Според БНР меѓу нив е и Кирил Димов, командант на Специјализираната единица за борба против тероризмот (СОБТ) кон директорат жандармерија "под одделот" безбедносна полиција .
Заедно со Бугарите, во хотелот беа затворени и 19 белгиски полицајци.

Двете групи работеа по проект на конвоирање на нигериски бегалци во Белгија и  направиле междино слетување во главниот град на Нигер.

 


Изменето од емил - 19.Февруари.2010 во 20:37
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 20:35
Originally posted by емил емил напиша:

Ослободиа бугарските полицајци од Ниер

Транспортниот авион со припадници на бугарското Министерство за внатрешни работи е полетал од Нигер и лета кон Белгија, објави пресцентърът на МВР.

Час пред тоа белгискиот кризисен центар, цитиран од Бугарското Министерство за надворешни работи, објави дека бугарските и белгиски полицајци, кои се наоѓаат во главниот град на Нигер - Ниамеј, добиле дозвола за полетување. Според БНР меѓу нив е и Кирил Димов, командант на Специјализираната единица за борба против тероризмот (СОБТ) кон директорат жандармерија "под одделот" безбедносна полиција .
Заедно со Бугарите, во хотелот беа затворени и 19 белгиски полицајци.

Двете групи работеа по проект на конвоирање на нигериски бегалци во Белгија и  направиле междино слетување во главниот град на Нигер.

 



среќа


Изменето од pagane - 19.Февруари.2010 во 20:40
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 08:43
БТВ продадено за 0.5 милиарда евра

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 08:51

Бугарите не издржаа - слободно ќе се пуши

СофиJа - Бугарската владејачка партија ГЕРБ предложи олеснување на Законот за забрана на пушењето во земјата што е на второ место според бројот на пушачи во Европската унија.

Партијата што победи на парламентарните избори во јули истакнува дека предложеното олеснување на забраната за пушење на јавни места има цел да се спречи нанесување штета на туристичкиот сектор. Предложените измени ја имаат поддршката од социјалистите, но некои десничарски партии, инаку сојузници на ГЕРБ во парламентот, истакнуваат дека нивните пратеници ќе гласаат против измените.

Според предложените измени, сопствениците на ресторани и на кафулиња помали од сто квадратни метри сами ќе одлучат дали ќе дозволат пушење во своите локали, додека од сопствениците на објекти со поголема квадратура ќе се бара да имаат посебна просторија за пушење. Слични мерки беа во сила во во согласност со делумната забрана за пушење од 2005 година, но во голема мера тие беа ингорирани.

Пушењето, според новиот предлог, би требало да остане забрането во сите други јавни објекти и во јавните превозни средства. (МИА)

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 08:05

денес Дневник отново напомнува на македонците:

Најбогатиот регион во ЕУ е потесното подрачје на Лондон, а најсиромашниот регион се наоѓа во северозападна Бугарија, објавува една европска студија.


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=3D7EC93D45E6CE49829D6A68E7CE3194
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 13:27
Неколку лица се заплашвали Спаска Митрова денеска во куќата на нејзините родители во Гевгелија. "Бев во куќата на родителите и таму дојдоа неколку луѓе, кои бараа мене. Кога јас излегов, тие велат - да си одам во Бугарија и нема што да барам тука. Ако не си одам во Бугарија, ќе ми се случи истото нешто, како на 28 јули ", рече пред Агенција" Фокус "Спаска Митрова. 
"За мене ова е доказ дека процесот е политички, не е битен. Овие луѓе се од Гевгелија. Тие беа со полициска кола, со униформи и не ми се представиа, не ми покажаа никаков документ. Дојдоа да се закануват. Во моментов, одам низ градот и истите тие луѓе, ги видов ", рече таа и истакна дека се плаши нешто да не и се случи до среда, кога е поредното дело по случајот.
"Имаше и друга закана против мене во петокот, кога отидов во социјалниот центар да си земам ќерката за прв пат, и таму служителките Станка Петрова, Виолета Христова и Тодорка Христова направија истото и упатија закани. Тие како гладни волци се нафрлиа врз мене. Сигурна сум дека има и луѓе кои ме поддржуваат, но се кријат и се плашат. Тие се заканват за животот ми, не за друго.
Во среда во 11.00 ч е случајот за старателство на ќерката на Спаска Митрова. "Видовме се во петокот со детето. На 15 јануари таткото напишал дека детето веќе не вели мама и дека нема потреба од мене. Јас зедов Сузана против нејзината воља, и таа не ме сакаше, не ме познаваше. Не сакаше да ме погледне и ме удираа. Детето рече дека сака својот татко и Калман, бидејќи Калман нејзиниот е нејзината мајка, а не јас. Детето има омраза кон мене ", рече Спаска Митрова.
Таа истакна дека малтретирањето против него продолжува и проблемот не е битен, а е политички.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 13:39
па не се случило тоа во  Бугариjа.

Изменето од pagane - 22.Февруари.2010 во 13:41
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 14:05
Стара Загора е во челната тројка на две категории на натпреварот "Градови и региони на иднината 2010/11" 
  
 
Стара Загора. Стара Загора е на второ место во две категории на натпреварот "Градови и региони на иднината": во категоријата "Првите 5 FDi градот за привлекување на директни странски инвестиции во Источна Европа и во категоријата" Првите 5 FDi микроградове за привлекување на директни странски инвестиции во Европа ". Ова велат од пресцентъра на општина Стара Загора. Категоријата микроградове вклучува оние со население под 250 000 жители. Агенција за регионален економски развој - Стара Загора претстави градот во натпреварот, организиран од FDi Intelligence - нова главна дирекција на Financial Times Ltd специјализирана во области поврзани со директните странски инвестиции и поттикнување на инвестициите.
Во првата категорија челната позиција е за Брно, Чешка. Од трета до петта позиција се градовите, како што следува: Острава, Чешка; Мишколц, Унгарија; Дебрецен, Унгарија.
Во втората категорија челната позиција е за Бордо, Франција. Од трета до петта позиција се градовите, како што следува: Корк, Ирска; Мишколц, Унгарија; Лимерик, Ирска.
Истражувањето на потенцијалот и карактеристиките е отнело повеќе од половина година. Се опфатени 223 градови и 142 регионот на Европа. Информациите се смета за следниве шест критериуми: економски потенцијал; човечки ресурси; ефикасност на трошоците; квалитет на живот; инфраструктура и добри услови за правење на бизнис. Седмиот критериум, додадени од тимот на FDi е стратегија за привлекување директни странски инвестиции. Проценката е извршена од страна на независни експерти, привлечени од изданието.
Церемонијата на връчването на сертификатите ќе биде на 16 март во Кан.
Следниот натпревар ќе биде по две години. 
 
Браво на Стара Загора
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 02:07
За богатството на Бугарија зборуваат фактите од Декември 2009:

Бруто општествен производ            УСД 44.78 милијарди
Надворешен долг                      УСД 49.28 милијарди
Буџетски дефицит                     УСД 590 милиони
Буџетски дефицит како % од БОП       13,18%
(според критериумите на ЕУ дозволено е да биде 3%)
Надворешен долг по глава             УСД 6840
Раст на индустриското производство   -14%

Ако се суди по овие податоци ситуацијата во Бугарија не е ништо поразлична од онаа во Грција, само ради некои замене непознати причини сеуште нема доволно медиско покритие. Очигледно некој во Европа не е заинтересиран за Бугарија.

На Бугарија не и е дозволено да биде член на екслкузивниот клуб на државите пред банкрот, наречени свињи. Во овај момент има многу кандидат за членство во овај клуб, како балтичките земји, Хрватска, Словенија, Романија, Исланд беше, ама Русите ја повлекоа кандидатурата на Исланд.......итн.

PIGS (Portugal, Italy, Greece and Spain)

Изменето од Анастеа - 01.Март.2010 во 00:04
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 07:47
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


За богатството на Бугарија зборуваат фактите од Декември 2009:

Бруто општествен производ            УСД 44.78 милијарди
Надворешен долг                      УСД 49.28 милијарди
Буџетски дефицит                     УСД 590 милиони
Буџетски дефицит како % од БОП       13,18%
(според критериумите на ЕУ дозволено е да биде 3%)
Надворешен долг по глава             УСД 6840
Раст на индустриското производство   -14%

Ако се суди по овие податоци ситуацијата во Бугарија не е ништо поразлична од онаа во Грција, само ради некои замене непознати причини сеуште нема доволно медиско покритие. Очигледно некој во Европа не е заинтересиран за Бугарија.

На Бугарија не и е дозволено да биде член на екслкузивниот клуб на државите пред банкрот, наречени свињи. Во овај момент има многу кандидат за членство во овај клуб, како балтичките земји, Хрватска, Словенија, Романија, Исланд беше, ама Русите ја повлекоа кандидатурата на Исланд.......итн.

PIGS (Portugal, Italy, Greece and Spain)


Според CIA

Bulgaria $90.54 billion (2009 est.)
$95.1 billion (2008 est.)
$89.72 billion (2007 est.)

каде е 90,54 а каде е 44.78

ке требе да ревизираш некоj калкулациинамигнување

Да напомнам Танас што рече пред 2 дена

Бугарската престолнина беше второто место во категоријата "Ефикасност на трошоците" меѓу големите градови, изпреварена само од Бук*решт.

Стара Загора е на второ место по најдобрите градови за привлекување на странски инвестиции во Источна Европа "по Брно (Чешка) и исто така на второ место по" стратегија меѓу микроградовете "(со население под 250 илјади жители) по Бордо (Франција )



Изменето од Анастеа - 25.Февруари.2010 во 11:30
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 11:46
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9B6BC647749A0D489ACBC21A019714C6

Бугарите ја заморуваат ЕУ со историјаизненадување



Сега спремаме проект Софиja 2014намигнување



Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 12:33
Тројца Бугари на суд во САД заради кражба на пари од банкомати
 
 Тројца Бугари се обвинети од американските власти заради измама и кражба на пари од банкомати во источниот дел од државата Масачусетс, јавија бугарските медиуми.

За 44 дена, трите лица украле 137.724 долари, се вели во обвинението во процесот што се води во Бостон.

Тие користеле скриени камери поставени на банкомати од две американски банки за запишување на пин-кодовите на корисниците на кредитните картички. Ако бидат осудени може да добијат меѓу 42 и 57 години затворска казна, и парична казна од 1,25 милиони долари.

аплауз
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.