IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Разлика помеѓу к*ранска и библиска објава на...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Разлика помеѓу к*ранска и библиска објава на...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 12>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 23:48


Здравје да имаш, ел-кевсер!

Вистинскиот Св.Мухамед - исто како и сите останати вистински следбеници Христови - никогаш не убивал нити дозволувал да се убива во Името БОЖЈЕ, не водел војни, не пленел каравани, никогаш не имал нити посакувал да има друга жена освен неговата единствена (Хадиџа), никогаш не се споредувал со Исус Христос туку се нарекувал себеси Негов недостоен слуга (исто како што тоа го правеле сите останати вистински Светци и Апостоли), никогаш не го благословил она што кyреишките книжници му го препишувале и направиле од него со нивниот мухамед ...!    


Денот доаѓа - Иншалах - кога сите луѓе ќе ја дознаат ВИСТИНАТА!



АМИН



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 00:03
spiros, доста за тој Св. Мухамед. Ај сега кажи нешто за Св. Петар Пан или за Св. Мики Маус... овие некако пореални ми делуваат голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 00:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

spiros, доста за тој Св. Мухамед. Ај сега кажи нешто за Св. Петар Пан или за Св. Мики Маус... овие некако пореални ми делуваат голема%20насмевка
Амин ти велам ЕвАнгелосе, твое е царството Дизниево!
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 11:47
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

kako prvo ovaa e mnogu dobar dokaz samo onie kako tebe   ne veruvaat vo negovoto pratenistvo i vo k*ranot ;k*ranot e bozja objava kolku i da ne vi cini toa ; i kolku toa da go negirate toj e govor vo koj opvaka znaenje od poranesnite narodi,opvaka znanje za sozdavanjeto, astronomijata , zivotinskiot i rastitelniot svet za coveckata reprodukcija, no mnozistvoto megu lugeto, se ramnodusni navistina kon ajetite nasi .


Аха!,значи прв и ЕДИНСТВЕН доказ дека Коранот е божја објава е самиот Коран?!
за ваква работа се паѓа на испит на КОЈ БИЛО факултет.


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

k*ran nas ni tvrdi deka vo vasite knigi postoi deka muhamed a ocekuvaniot verovesnik,, zosto toa go negirate i ja iskrivuvate   nivnata sodrzina ; kade veli kaziim od muhamed ako veruvate vo ona sto vi go objavi allah togas zosto i porano gi ubivavte verovesnicite na allah


Абе ел кесвер у коранот може да пишува што сакаш но такво нешто не пишува во Светото Писмо.И сега ако такво нешто не пишува, одма рационализирате и си наметнувате заклучокот дека уствари ние сме си ги фалсификувале светите писма само од инат на Коранот.

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

ahmar ; nas muslimanite ne ne zasega   toa deka vie go negireate i ne veruvate vo k*ran ,


пеки,поштувам ваков став.
Но тогаш што е тоа со научните докази кои обилно ги копираш од исламски сајтови.Случајно да не не убедуваш во божественоста на коранот?!
Ако е така тогаш си контардикторен со погорниот став.(кој го поштувам).


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

ahmar treba da razberes nekoi raboti evritee ne samo sto go ismejuvale na muhamed tuku gi ismejuvale i site verovesnici prateni od boga pa i isus ;
sekoj verovesnik koga ke im dojdel oni go ubivale a nekoi gi ismevale i ne veruvaale vo prateinstvata nivni


Да, евреиете(тука мислам на оние кои одпаднале од Бога) ги исмевале сите божји пророци.Но сепак треба да запамтиш дека евреите од Мека не го исмевале мухамед дека не сакаат да го почитувата Бога туку дека ЕЛЕМЕНТАРНО НЕ ГИ ПОЗНАВАЛ ПИСМАТА ОД СТАРИОТ ЗАВЕТ.
Е тоа е стварно БЛАМАЖА..(како на пример Богородица дека му е родена сестра на Арон,дека исмаил а не исак требало да биде жртвувањето и многу други такви СИТНИЦИ).
Значи за тоа не треба да си пророк или незнам што туку само писмен за да прочиташ што пишува во стариот завет.

И кога сме кај пророците кои биле гонети ,исмевани и убивани, Мухамед не се вклопува во тој калап.Зошто?
Па тоа евреите што го исмевале наредил да СЕ ЕГЗЕКУТИРААТ(800 души минус еден кој станал муслиман),друго-мухамед си имал своја приватна АРМИЈА со која ги ПЉАЧКАЛ караваните кои иделе за Сирија,имал харем од 30-на жени и слично
Е сега некој кои има харем,своја војска и сите негови непријатели му се плашат поради својат воена моќ некако не ми се вклопува во сликата на прогонети,измачени пророци кои се надеваат само на Бога,а не на нивните армии со кои им кршат кичмата на сите кои им се спротиставуваат.


Изменето од ahmar1 - 16.Февруари.2010 во 11:48
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 11:59
Originally posted by deshad deshad напиша:


Ајде сега златен кажи што велат евреите за твојот Бог, Божји син, Пратеник, ни јас незнам како да ви го наречам?
Нели сето тоа го пишува и се толкува во нивниот Талмуд?


Здраво дешаде..еве пак мала информација за историскиот развој на талмудот.
Тоа е еврејска литература која се развила во долг временски интервал по појавата на Христијанството.
И да во талмудот Исус е опишан како маѓепсник од галилеја кој ги измаувал присутните со своите чуда.

Но како што му реков и на ел кесвер евреите во Меке не го исмевале мухамед за ништо друго туку дека ЕЛЕМЕНТАРНО НЕ ГИ ПОЗНАВА КНИГИТЕ ОД СТАРИОТ ЗАВЕТ.(поради енормниот број на грешки и нелогичности во неговата верзија ан стариот завет).

Да заборавив! нели мухамед бил неписмен(што е многу нелогично зашто бил трговец ) па не знаел што навистина пишувало во стариот завет..епа тогаш изгледа тој мелекот "џибриел" нешто погрешни информации му пренел.И тоа побајаги повеќе такви информации.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 14:55
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Да заборавив! нели мухамед бил неписмен(што е многу нелогично зашто бил трговец ) па не знаел што навистина пишувало во стариот завет..епа тогаш изгледа тој мелекот "џибриел" нешто погрешни информации му пренел.И тоа побајаги повеќе такви информации.
може*и навистина му се објавил Џебраил, но некој од записничарите тогаш или подоцна истото намерно или ненамерно да го изменил. Комплетен оргинал од Quranот на земјава немаме, ниту од Библијата, како ни од списите на другите со милениуми стари религии.

Изменето од Majkl - 16.Февруари.2010 во 14:56
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 15:06
Amin.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 15:42
Majkl dade mnogu vazna poenta. Togash kako znaeme shto vsushnost e vistina? Ako se bara od nas odgovornost na nebesniot sud, togash bi trebalo da se kaze vistinata otvoreno. Kade e taa denes?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 15:49
Pa, ne znaeme... zatoa veruvame.

Ako znaevme so sigurnost, togash kje imavme edna nauka, a ne iljada religii.

Se razbira, toa ne sprechuva nekoi da smetaat deka tokmu tie ja doznale apsolutnata vistina koja Gospod Bog sveorachno im ja podaril kako crno mastilo na bela hartija.









Изменето од Messenger - 16.Февруари.2010 во 15:50
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 16:31
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

kako prvo ovaa e mnogu dobar dokaz samo onie kako tebe   ne veruvaat vo negovoto pratenistvo i vo k*ranot ;k*ranot e bozja objava kolku i da ne vi cini toa ; i kolku toa da go negirate toj e govor vo koj opvaka znaenje od poranesnite narodi,opvaka znanje za sozdavanjeto, astronomijata , zivotinskiot i rastitelniot svet za coveckata reprodukcija, no mnozistvoto megu lugeto, se ramnodusni navistina kon ajetite nasi .


Аха!,значи прв и ЕДИНСТВЕН доказ дека Коранот е божја објава е самиот Коран?!
за ваква работа се паѓа на испит на КОЈ БИЛО факултет.


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

k*ran nas ni tvrdi deka vo vasite knigi postoi deka muhamed a ocekuvaniot verovesnik,, zosto toa go negirate i ja iskrivuvate   nivnata sodrzina ; kade veli kaziim od muhamed ako veruvate vo ona sto vi go objavi allah togas zosto i porano gi ubivavte verovesnicite na allah


Абе ел кесвер у коранот може да пишува што сакаш но такво нешто не пишува во Светото Писмо.И сега ако такво нешто не пишува, одма рационализирате и си наметнувате заклучокот дека уствари ние сме си ги фалсификувале светите писма само од инат на Коранот.

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

ahmar ; nas muslimanite ne ne zasega   toa deka vie go negireate i ne veruvate vo k*ran ,


пеки,поштувам ваков став.
Но тогаш што е тоа со научните докази кои обилно ги копираш од исламски сајтови.Случајно да не не убедуваш во божественоста на коранот?!
Ако е така тогаш си контардикторен со погорниот став.(кој го поштувам).


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

ahmar treba da razberes nekoi raboti evritee ne samo sto go ismejuvale na muhamed tuku gi ismejuvale i site verovesnici prateni od boga pa i isus ;
sekoj verovesnik koga ke im dojdel oni go ubivale a nekoi gi ismevale i ne veruvaale vo prateinstvata nivni


Да, евреиете(тука мислам на оние кои одпаднале од Бога) ги исмевале сите божји пророци.Но сепак треба да запамтиш дека евреите од Мека не го исмевале мухамед дека не сакаат да го почитувата Бога туку дека ЕЛЕМЕНТАРНО НЕ ГИ ПОЗНАВАЛ ПИСМАТА ОД СТАРИОТ ЗАВЕТ.
Е тоа е стварно БЛАМАЖА..(како на пример Богородица дека му е родена сестра на Арон,дека исмаил а не исак требало да биде жртвувањето и многу други такви СИТНИЦИ).
Значи за тоа не треба да си пророк или незнам што туку само писмен за да прочиташ што пишува во стариот завет.

И кога сме кај пророците кои биле гонети ,исмевани и убивани, Мухамед не се вклопува во тој калап.Зошто?
Па тоа евреите што го исмевале наредил да СЕ ЕГЗЕКУТИРААТ(800 души минус еден кој станал муслиман),друго-мухамед си имал своја приватна АРМИЈА со која ги ПЉАЧКАЛ караваните кои иделе за Сирија,имал харем од 30-на жени и слично
Е сега некој кои има харем,своја војска и сите негови непријатели му се плашат поради својат воена моќ некако не ми се вклопува во сликата на прогонети,измачени пророци кои се надеваат само на Бога,а не на нивните армии со кои им кршат кичмата на сите кои им се спротиставуваат.



dokaz   ahmar e k*ran zatoa i ti potvrduvam naucni dokazi koi k*ran toa go potvrduvaa pogolem dokas od nego nema ali vie toa ne sakate da go priznaatee , gi potvrduvame naucnite dokazi zatoa sto ete kako tebe iznesuvaat samo lagaa i gi nosat vo zabluda drugite luge iznesuvaat sekakvi raboti za islamot, zboruvajki deka k*ranot e prepisana knigaa od biblijata , i red drugi ismisline raboti, zatoa nie muslimanite sme dolzni da ja kazuvame vitinata, makar i kolku da vie mrcna ,, zatoa ti potvrduvame naucni dokazi   koj k*ranot toa go potvrduvaa vo sklop so densesnite nauucni soznania, naucni vistini koj nezaminslivo e da smetame eden covek koj ziveeel vo 6 - vek mozel   za mnogu razlicni temi vo k*ranot da objavi ideeii koi voopsto nee i pripagale na negovata epohaa a koi soglasuvaat so onaa sto ke se dokazi po vekovi podocna ,,
dali me razbirass ahmar ; no mene mi e jasno   ti poftorno ke si go teras tvoeto , sekoj po svojot pat , no razberi deka sekoj musliman e dolzen da ja kazuva vistinata kolklu   i da go negirate toaa,

ahamr ; prietele , sto se odnesuva za pratenistvoto na muhamed k*ran ni tvrdi deka   vo vasite knigi postoti deka muhamed e ocekuvaniot verovesnik, ,
no ako ja zemime biblijata koja e izmenetaa a toa nas k*ran ni go opisuva kade veli;
toa go negirate i ja iskrivuvate   sodrzinata , no da go ostavime toaa da vidime sto tocno veli ovaa biblija sto ja imame ,.mislam deka ima i vo drugi temi toaa no pak ke gi spomnam . makar toa vi go negiiratee,
vtorozakonie 18-17- 22-
potoaa   vtorozakonie 33 1-2
vo biblijata vo noviot zavet evagelie spored jovan 14-15--16--16-13-7-8-
seto ovaa ukazuvaa za muhamed a.s   go dokazuvaa pratenistvoto na muhamed a.s slednenicite na knigataa ocekuvale drug verovesnik pokraj isa evagelie spored jovan 1-19-25-
se spomnuva deka evrejskite naucnici go prasuvale jahja(jo jovan) kade veli;

А ова е Јовановото сведоштво, кога Јудејците од Ерусалим му испратија свештеници и левити, за да го прашаат: „Кој си ти?”

20 И призна и не одрече, та исповеда: „Јас не сум Христос.”

21 И го прашаа: „Тогаш што! Илија ли си?” „Не сум,” одговори. „Да не си пророк?” „Не,” одговори.
go ocekuvale pratenikot, prorokot koj go najavil mojsej , pa koje toj prorok? seto ovaa ukazuvaa na pratenistvoto na muhamed, makar vie toa go negirate , toa nie jasno zs   vo toa ako poveruvate nema da postoi hristijanstvo , potoa evangelieto na jovan kade veli ;
Ако посакате нешто во Мое име, Јас ќе го направам.”

15 ”Ако Ме љубите, ќе ги пазите Моите заповеди.

16 И Јас ќе Го молам Мојот Татко, и Тој ќе ви даде друг Утешител, за да биде со вас довека:
”А кога ќе дојде Утешителот, Кого Јас ќе ви Го испратам од Таткото, Духот на Вистината, Кој излегува од Таткото, Тој ќе сведочи за Мене
Сепак, Јас ви ја кажувам вистината: подобро е за вас, Јас да си отидам; зашто ако не си отидам, Утешителот нема да дојде при вас; ако пак заминам, ќе ви Го испратам.

8 А кога ќе дојде Тој, ќе го увери светот за грев и за правда и за суд
А кога ќе дојде Тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува Сам од Себе, а ќе зборува она што слуша, и ќе ви навести за нештата што ќе дојдат.

14 Тој ќе Ме прослави Мене, зашто ќе земе од Моето и ќе ви јави.




k*ranot e govor sto ja odeluva vistinata od nevistinata,

i nie tebe (o muhamed) ti ja objavivme knigata so vistina , kako potvrda za knigite prethodno objaveni i nad niv da bdee, pa sudi megu niv spored ona sto go objavi allah vo nea,5-48,86,13,
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 16:36
Originally posted by spiros spiros напиша:



Здравје да имаш, ел-кевсер!

Вистинскиот Св.Мухамед - исто како и сите останати вистински следбеници Христови - никогаш не убивал нити дозволувал да се убива во Името БОЖЈЕ, не водел војни, не пленел каравани, никогаш не имал нити посакувал да има друга жена освен неговата единствена (Хадиџа), никогаш не се споредувал со Исус Христос туку се нарекувал себеси Негов недостоен слуга (исто како што тоа го правеле сите останати вистински Светци и Апостоли), никогаш не го благословил она што кyреишките книжници му го препишувале и направиле од него со нивниот мухамед ...!    


Денот доаѓа - Иншалах - кога сите луѓе ќе ја дознаат ВИСТИНАТА!



АМИН





i ti zdravje da mi imas
denot doaaga insallah ke se doznae vistinataa
znaci ti veruvass deka postoi muhamed ii im e dojden na arapite i na celoto covecanstvo, dali se soglasuvas so mene ?
veruvas vo vistinskiot muhamed? od kade veruvas deka toj bil vistinski a ne lazniot?
koj ti go kazal toa , kako sto znamm hristijanite negiraat se sto se povrzuvaa so pratenistvoto na muhamed
no ti tvrdis deka postoel vistinski muhamed ? od kade toa ti go potvrduvas?

Изменето од el_kevser - 16.Февруари.2010 во 17:06
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 17:19
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Да заборавив! нели мухамед бил неписмен(што е многу нелогично зашто бил трговец ) па не знаел што навистина пишувало во стариот завет..епа тогаш изгледа тој мелекот "џибриел" нешто погрешни информации му пренел.И тоа побајаги повеќе такви информации.
може*и навистина му се објавил Џебраил, но некој од записничарите тогаш или подоцна истото намерно или ненамерно да го изменил. Комплетен оргинал од Quranот на земјава немаме, ниту од Библијата, како ни од списите на другите со милениуми стари религии.



origainal kopija na k*ranot se naoga vo taskent glaven grad na uzbekistan rakopis koj datira uste od vremeto na osman .




Изменето од el_kevser - 16.Февруари.2010 во 20:17
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 21:32
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:


Ајде сега златен кажи што велат евреите за твојот Бог, Божји син, Пратеник, ни јас незнам како да ви го наречам?
Нели сето тоа го пишува и се толкува во нивниот Талмуд?


Здраво дешаде..еве пак мала информација за историскиот развој на талмудот.
Тоа е еврејска литература која се развила во долг временски интервал по појавата на Христијанството.
И да во талмудот Исус е опишан како маѓепсник од галилеја кој ги измаувал присутните со своите чуда.

Но како што му реков и на ел кесвер евреите во Меке не го исмевале мухамед за ништо друго туку дека ЕЛЕМЕНТАРНО НЕ ГИ ПОЗНАВА КНИГИТЕ ОД СТАРИОТ ЗАВЕТ.(поради енормниот број на грешки и нелогичности во неговата верзија ан стариот завет).

Да заборавив! нели мухамед бил неписмен(што е многу нелогично зашто бил трговец ) па не знаел што навистина пишувало во стариот завет..епа тогаш изгледа тој мелекот "џибриел" нешто погрешни информации му пренел.И тоа побајаги повеќе такви информации.


WRONG!

Ајде мала едукација за Талмудот:

Талмуд ( на еврејски תלמוד ) е збирка на расправи кои што ги воделе рабините за еврејското право, етика, обичаи и историја.

Талмудот се состои од два дела: Мишнах, кој представува прв пишуван преглед на еврејското усмено право, и Гемара, која представува расправа за Мишнах и за сродните Танатички списи кои често обработуваат разни теми и широко го толкуваат Танакот.

Изразите Талмуд и Гемара често се користат наизменично. Гемара е основа за сите кодификации на правото на рабините и често се цитира во литературата на рабините.

Целиот Талмуд често пати традиционално се нарекува Шас ( еврејска абверација на изразите “шишах седарим “ што се однесува на “шесте заповеди” на Мишнах).

Према еврејското учење, со посредство на Мојсије ( Муса а.с.), на еврејскиот народ даден му е двоен закон: пишуван и усмен. Пишуваниот закон составен е во петте Мојсееви (Мусаови а.с. ) Книги, кои што го сочинуваат главниот дел на Стариот Завет. Сите пет книги (Петокнижието), евреите ги нарекуваат: Тора ( ар. Теврат).

Усмениот закон Мојсије ( Муса а.с.) него напишал, туку усмено му го предал на Јошуа ( или како што во некои преводи на Стариот Завет се нарекува Исус Навин), а овој ( Јошуа) им го предал на најстарите евреи, па на тој начин од генерација до генерација е пренесуван, низ столетијата е дополнуван и прилагодуван на новите обичаи.

Овој усмен закон, кој е огромен по својот обим, подоцна е напишан. На оваа напорна и голема работа работеле околу 2,500 рабини , полни петстотини години, и тоа од 100. година пред Христа ( Иса а.с.), па се до 400. година после Христовото ( Исаовото а.с.) раѓање.

Тој пишуван усмен закон се вика: Талмуд.

Талмудот е света книга за евреите. Тој ја содржи не само религиозната наука на евреите, туку и граѓанските закони: приватното право, семејното право и казненото право.






Инаку Ахмаре многу ми е незгодно да ти пренесам референци од Талмудот за Иса а.с. (Исус). Тој не да е само маѓепсник, туку и уште многу други нешта.

Поголемиот дел од евреите во Мека и Медина го примиле Исламот токму поради тоа што проповедањето на Мухаммед а.с. во потполност се согласувало со она што тие го читале во Тората , за разлика од евреите во времето на Исус.Срамота е да се лажеме и да ги прескокнуваме историските референци. Очигледно си слаб со историја и сакаш да ги испревртиш тезите.




Изменето од deshad - 16.Февруари.2010 во 21:33
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 21:34
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:




origainal kopija na k*ranot se naoga vo taskent glaven grad na uzbekistan rakopis koj datira uste od vremeto na osman .




Каква е таа оригинал копија? Како може воопшто копијата да е оригинална?!


Изменето од Македон - 16.Февруари.2010 во 21:34
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.