IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што е животот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е животот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9091929394 133>
Автор
Порака
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 13:21
Messenger,
Znam deka mnogu raboti nemozam da gi razberam,no kolku shto sfativ :svetot e vo umot a umot e vo svesta.Velat deka umot ne moze da ja razbere vistinata i deka realnosta
moze da se osoznae samo preku direkten uvid-od kogo?dali postoi nesto kako univerzalen um koj se manifestira preku poedinecni a tie megusebno se povrzani?
Znaci poveke oblici povzani vo ednobitie za da moze toa da se dozivuva preku bezbroj iskustva?
I kako da gledam na svetot kako iluzija dodeka toa ne go osoznaam???
Pogore kazavte deka sami ja birame svojata kreacija(ako dobro Ve razbrav)-zoshto bi izabrale bolka?
Objasnete mi podetalno ako mozete Ve molam okolu iluzijata za prostorot i vremeto vo koi ocigledno se e dualnost.
Kako da osoznaam deka svetot e odraz na nas samite???
Ako doznaam na TV. za nekoj terorist nekade vo svetot kako moze toj da bide mojot odraz ???
i kako toa da koga ke ja izgubime nasata forma i ime
svetot prodolzuva da postoi vo "sonot"?Postoi eden son za site ili pak sekoj poedinacno go sonuva svojot son,
neli sme ednobitie?
Dali Vie ste ja osoznale vistinata?
Postavuvam mnogu prashanja znam,no bi sakala da gi "slusnam"Vash*te razmisluvanja.

Изменето од viktorija123 - 07.Февруари.2010 во 13:36
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 16:12
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Messenger,
Znam deka mnogu raboti nemozam da gi razberam,no kolku shto sfativ :svetot e vo umot a umot e vo svesta.Velat deka umot ne moze da ja razbere vistinata i deka realnosta
moze da se osoznae samo preku direkten uvid-od kogo?


Teloto i umot se od ovoj materijalen svet, a svesta ne. Svesta e privremeno stokmena za teloto i umot. Umot e onoj shto go koordinira i rakovodi teloto kako operativniot sistem vo kompjuterot koj rakovodi so hardverot. Svesta e onoj koj stoi i upravuva zad kompjuterot.

Problemot e sto so vekovi sme indoktrinirani deka umot (operativniot sistem) sme NIE. Kapakot na toa veruvanje go stavi Dekart koga pompezno izjavi: Mislam, znachi postojam!

Za zhal, toa beshe entuzijastichki prifateno od togashnata oficijalna nauka koja nemozheshe da se fati vo kostec so egzistencijata na svesta, kako neshto nevidlivo, nekontrolirano i nemerlivo od umot i laboratorijskite instrumenti, pa ovaa misla stana perjanicata na materijalistichkoto sueverie i chovekovata zabluda, pa slepechki se povtoruva do deneshen den.

Realnosta mozhe da se uvidi samo preku svesta zatoa shto taa gi obzema i teloto i umot i nema rok traenje kako niv.


Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

dali postoi nesto kako univerzalen um koj se manifestira preku poedinecni a tie megusebno se povrzani?
Znaci poveke oblici povzani vo ednobitie za da moze toa da se dozivuva preku bezbroj iskustva?


Toa e onoa shto religiite go narekuvaat Bog, fizikata - kvantna supa, psihologijata - zednichka ili univerzalna svest i t.n. Toa se razlichni termini za istata rabota.

I da, poslednata tvoja rechenica e tokmu toa!



Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

I kako da gledam na svetot kako iluzija dodeka toa ne go osoznaam???


So osoznavanje na taa vistina i zhiveenje so nea vo sekoj moment na onoa shto go narekuvame "sega". Toa e prviot chekor kon prosvetluvanjeto.


Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Pogore kazavte deka sami ja birame svojata kreacija(ako dobro Ve razbrav)-zoshto bi izabrale bolka?


Toa e posledica od sledenjeto na umot i nerazbiranjeto deka nie ja odreduvame svojata realnost (kreacija) so onoa shto go reshavame umstveno. Bolkata e samo posledica od takvoto zhiveenje, od nerazbiranjeto deka zhiveeme vo iluzoren svet koj e razlichen za sekoj od nas.


Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Objasnete mi podetalno ako mozete Ve molam okolu iluzijata za prostorot i vremeto vo koi ocigledno se e dualnost.


Ne go razbiram prashanjeto bidejki ne znam kako ti gi dozhivuvash prostorot i vremeto.

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Kako da osoznaam deka svetot e odraz na nas samite???


Lesno. Ako zboruvash so bilo koj chovek i obrnesh vnimanie zoshto toj ima odredeni stavovi za razlichni raboti, kje vidish deka toa se dolzhi na indokrtinacijata shto ja akumuliral vo svojot zhivot - domashno vospituvanje, shkoluvanje, religija, tradicii, filozofija, obichai, normi od opshtestvoto i t.n.

Toa vazhi istoto i za tebe. Svetot e samo nasha refleksija, interpretacija spored nasheto razbiranje na rabotite, spored bojata na nash*te ochila koja e dobiena so navedenata indoktrinacija.

Zatoa polovina polnata chasha so voda za tebe mozhebi kje bide dopolu polna, a za drug dopolu prazna. Fakt e deka ima chasha i voda, a odrazot na nabljuduvachot se gleda vo determiniranjeto kolku ima voda vo taa chasha i dali toa kje bide za nego pozitivno, negativno, dobro, losho, srekjno, nesrekjno...




Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ako doznaam na TV. za nekoj terorist nekade vo svetot kako moze toj da bide mojot odraz ???


Ne sum siguren dali go razbiram ova prshanje.

Ako vidish neshto na TV toa mozhe da bide vistina, no ne mora... Mozhe de bide pretstaveno kako pozitivno ili negativno, vo zavisnost od interpretacijata na onie koi ja prezentiraat taa informacija (potseti se na chashata so voda), za nekoi prikazhanite lugje se teroristi, a za drugi se borci za sloboda, za treti mozhebi totalni ludaci koi treba da se smestat vo dushavna bolnica.

Od toj aspekt, ti mozhesh da imash svoja refleksija na percepiranoto ili da adoptirsh nekoja tugja.


Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

i kako toa da koga ke ja izgubime nasata forma i ime
svetot prodolzuva da postoi vo "sonot"?Postoi eden son za site ili pak sekoj poedinacno go sonuva svojot son,
neli sme ednobitie?


Ako postoi individualna interpretacija na onoa shto go narekuvame realnost, togash znachi postoi individualna iluzija ili son. Postoi i kolektiven son ili iluzija: moralni normi, religija, opshtestveno urduvanje, razbiranje na svetot i tn. Toa e dogovor za zaednichko determiniranje na interpretiranoto od chisto praktichna potreba.

Namesto da se raspravame, na primer, dali chashata e do pola prazna ili do pola polna so voda, mozheme zaednichki da se dogovorime deka polovinata od prostorot na chashata e zavzemen so voda.


Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Dali Vie ste ja osoznale vistinata?


Bi sakal da e taka... no jasno mi e deka toa e neprekinat pat koj nema kraj. Prosvetluvanjeto ne e nekoja posledna avtobuska stanica na koja kje se simneme i kje recheme "ete, stignavme do krajot". Znam deka toa mozhe da zvuchi obeshrabruvachki bidejki sekoj saka da ja postigne krajnata cel shto poskoro i toa da bide sugurno. No vo Kreacijava nema nishto "sigurno", "apsolutno" i "krajno". Toa se samo chovechki umstveni kategorii so koi se obiduvame da go ogranichime neogranicheniot potencijal i na toj nachin da go razbereme vo nekoi limiti koi se sfatlivi za nashiot ogranichen um.

Toa e samo nasha refleksija... nishto povekje.

I tokmu zatoa sakame da se dvizhime vo tochno determinirani granici. Zatoa lugjeto gi preivlekuvaat religiite koi im nudat precizni zakoni i propisi koi mozhat da se sledat, kako i nagrada dokolku uspeat vo toa.


Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Postavuvam mnogu prashanja znam,no bi sakala da gi "slusnam"Vash*te razmisluvanja.


Prashanjata ti se site na mesto i dopiraat so samata srcevina na nasheto egzistiranje.

Se nadevam deka odgovoriv na niv.

Изменето од Messenger - 07.Февруари.2010 во 16:18
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 16:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Zatoa polovina polnata chasha so voda za tebe mozhebi kje bide dopolu polna, a za drug dopolu prazna. Fakt e deka ima chasha i voda, a odrazot na nabljuduvachot se gleda vo determiniranjeto kolku ima voda vo taa chasha i dali toa kje bide za nego pozitivno, negativno, dobro, losho, srekjno, nesrekjno...
OK e ova, ama delumno. Koga ima voda dobro e - mozheme od povekje stojalishta da ja percepirame sostojbata, ama shto pravime koga imame PRAZNA CHASHA :)))?



Изменето од Marko sk - 07.Февруари.2010 во 16:24
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 17:03
Chashata ja dadov samo kako ednostaven sekojdneven dobro poznat primer, a ne kako tema za detalno razglabanje.

Ako chashata e prazna nekoj toa kje go interprtira samo kako chasha, nekoj kako prazna chasha, nekoj kako staklo (ili bilo kakov materijal od shto e napravena taa chasha, nekoj pak nema nitu da ja zabelezhi zatoa sto vo nea nema nishto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 17:24
Ne, ne, chashata polunapolneta so voda e mnogu islstrativen primer i e mnogu upotrebuvan , osobeno za pesimizmot i optimizmot, nastrana chasta, ilustrativna e `polupranata ili polupolnata` konstatacija i viduvanje od strana na nabludivachot. Taka, i kako shto velish toa zavisi od negovata indktrinacija, obrazovanie, ubeduvanje, obiachai , vera i sl.

No sepak sto toa opserviranje ( koe kako shto naveduvash e usloveno od nashata indoktrinacija) ima smisla samo dokolku chashsta sodrzhi soodvetna kolichina na voda.
Rabotata e shto nekoj treba da ja dostavi taa kolichina na voda, treba nekoj da ja vlozhi trud, pa vo minatoto nekoi od aristrokatie kje pochnele da ja bistrat rabotata, da se filozofira shto e potochno i deka toa zavisleo od aspektite na gledishteto - polu prazna ili poluprolna, shto vo osnova i ne e greshno ama sepak e manifestacija na povrshnoto.
Milam deka mi ja razbirash poentata.

Zatoa Marks se smeta za mislitel na mileniumot ( Reuters go proglasi spored anketata sprovedena vo 120 akademii na site meridijani), zatoa shto samo toj edinstevno i seriozno se zafati da go analizira trudot ( toj e vo samata esencija na smisolot na zhivotot) koj e vlozhen za da taa chasha se napolni so voda, dodeka povrshnite misliteli pa i site religiski samo davale deskripocii i svoi specifichni vidivanja na sostojbite- dali chashata e poluprazna ili polupolna.

Ako chastata e prazna, togash site indoktrinacii , site veruvanja, site sostojbi na modusi na svest kje pojdat od isto stojalishte i kje donesat ista konstatacija, CHASHATA E PRAZNA.
No koga nekoj kje dostavi voda, e togash kje se javat mudrecite i kje kazhuvaat kolku % e polna ili kolku % e prazna.
I da, i takvite filozofii i gledanja se polezni, no sepak, vo osnova se izvodi od bazichnite funkcii - trudot, samo toj sozdava svetovi.
Malku sum off so komentaropv ama sepak , baremn na mladive da im se posochat esencijalnite relacii - a na niv se nadgraduvaat site moguki i nemoguki veruvanja, filozofii, umetnosti i t.n.
SMISLATA NA ZHIVOTOT E RABOTATA, ONA SHTO GO RABOTISH - TOA SI !


Изменето од Marko sk - 07.Февруари.2010 во 18:02
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 17:32
OK Marko, za Marks chashata e refleksija na ekonomijata. Ti ja prifakjash negovata interpretacija i posledovatelno zhivotot go gledash kako ekonomija i rabota. Vo red, te razbiram.

Изменето од Messenger - 07.Февруари.2010 во 17:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 17:34
Vi blagodaram MESSENGER na Vasite odgovori.
Mene licno ne me buni praznata casha, taa e takva kakva shto e.
Mene najveke me buni kreacijata,deka taa e iluzorna, deka e son vo koj nie prezivuvame,kako oblici.

Изменето од viktorija123 - 07.Февруари.2010 во 17:36
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 17:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

OK Marko, za tebe zhivotot e da rabotish. Te razbiram.

Ha, ha...se nadevam deka me razbra, vsushnost ova beshe `trudovata koncepcija` ( malku e seriozna, nema poetski atributi kako ljubov, chuvstva, sreka, dlaboki osoznavanja, sostojbi na percepcii i sl.) koja e samo edna od povekjeto koi se obidele da gi posochat pojdovnite tezi za sushtinata i smislata na zhivotot, t.e. smislata na zhivotot ja otkrivame ako uspeeme da go detektirame negoviot `Spiritus Movens`, kako kaj edinkite taka i na opsht.zaednici.



Изменето од Marko sk - 07.Февруари.2010 во 17:59
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 17:59
viktorija, sigurno deka ne e ednostavno chovekot da se otrgne od neshto shto umot postojano mu go prezentira kako realnost, iako mozhebi e svesen deka toa e iluzija.


Rumi ednash napisha:

This place is a dream.
Only a sleeper considers it real.


Изменето од Messenger - 07.Февруари.2010 во 19:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 18:56
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

OK Marko, za Marks chashata e refleksija na ekonomijata. Ti ja prifakjash negovata interpretacija i posledovatelno zhivotot go gledash kako ekonomija i rabota. Vo red, te razbiram.

Ne, ne... zborot mi beshe deka site tie indoktrinacii, percepcii i sl. se pojavuvaat kako opstimistichki ili pesimistichki viduvanja samo koga ima voda vo chashata.
Znachi koga nema voda ovie teorii ne vazhat, t.e. site poagjaat od ista konstatcija - chastata e prazna.
Site onie stavovi i gledanja koi pogore gi napisha se izvedeni , ne se esencijalni, toa beshe poentata.
Esencijalno e neshto drugo, go objasniv i toa gi definira natamoshnite percepcii i nadgradbi.

OK, terajte si muabet :)))
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 19:03
OK , te razbiram, esencijalna e ekonomijata. Zhiveeme za da rabotime i da ja polnime chashata so voda. Dobro, sega ja znam tvojata interpretacija na svetot.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 19:09
ne zezaj sega, ne zhiveeme za da rabotiome, tuku rabotime za da zhiveeme.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 19:24
Sakav da kazham deka velish oti esencijalnoto razbiranje i tolkuvanje na svetot e onoa shto poteknuva od ekonomskata perspektiva.

Mislam deka toa ti beshe poentata, neli?

Zatoa te razbiram koga velish oti govorenjto za prazna chasha e bespredmetno s'e dodeka ne se napolni. Od tuka sledi posledicata deka dokolku sakame zhivotot da ima smisla, togash treba da rabotime, ili so drugi zborovi da ja polnime chashata.

No ako velish deka "rabotime za da zhiveeme", povtorno se vrakjame na prvichnoto prashanje "Што е животот?"

Ako rabotata ne e zhivotot i ja otfrlime nastrana kako irlevantna za prashanjeto, togash shto e zhivotot? Zarem ne doagjame povtorno do chashata koja e do nekade napolneta so voda... neshto imame, neshto nemame, neshto poseduvame, neshto posakuvame... i shto e realno od seto toa, a shto e iluzija... i dali ima kriterijum koj mozhe da se koristi kako apsoluten, opshtoprifaten i bezgresehn zakon za takvoto odreduvanje?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 19:32
A sto mislite za emotivnata i fizickata bolka,i tie se del od ovoj iluzoren svet zarem ne?
E sega na primer me boli stomak,jas sum svesna za nea Od koja gledna tocka da ja posmatram,cuvstvoto e neprijatno.
Da odam na lekar ili mozam bolkata, poshto e iluzorna da ja nadminam
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9091929394 133>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.