IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Феноменот “гром-громобран“, нешто општо за...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Феноменот “гром-громобран“, нешто општо за...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 14>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 14:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ete, na primer, Elvis Prisli...

... ne znam shto go strefi chivekot, dali go udru grom ili go zgazi kamion, ama ako imashe gromobran vchera negovata kometa kje napolneshe 75 godini.



Да ти кажам -  и ја се чудам и размислувам - но дилемите полека полека веќе се решаваат... мистеријата станува реалност...

тегет-гром не оди со зелена коприва...

тоа ќе да е работата...трепкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 15:00
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ete, na primer, Elvis Prisli...

... ne znam shto go strefi chivekot, dali go udru grom ili go zgazi kamion, ama ako imashe gromobran vchera negovata kometa kje napolneshe 75 godini.



не%20вреден

Еден фивр-музички гром за кометата на Елвис (колега по музичка, не по фешн линија задоволство)...
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 15:06
уф,., тоа громовите...

ова нека биде посветено на сувите коприви и зелените громови...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 16:31
Tetratka, pa ovaa tema beshe zamislena kako `Volter - ovska`, kakvi se ovie postovi ?, ...shto pishuvashe i kakov beshe odnost na Volter kon matadorite , a?
Topicov treba da bide pouchen , t.e. kako satira koja fabulata ja gradi preku atypiziranata reflekisja provocirana od pishuvanjata i odnesuvanjeto na ostanatite `podforumi` - razbrani kako mikro vs makro kosmichki polinja i dimenzii, i metafizichko- fizichko, hemisko- alhemisko i sekako - kongnitivno intelektualiziranje ( chitaj majtapenje) na sostojbite na modusita ne svesta na toeradoeres & matadories, capisco or non capisco ?

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vremeto se razvedri.

A ne, ne, se dodeka banirate na bezvremenski rokovi `maglata` kje bide objavuvana na glavnite vesti za vremenska prognoza kako ciklonski spiritus movens !


Изменето од Анастеа - 09.Јануари.2010 во 17:40
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 17:51
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


...capisco or non capisco ?


Гром ќе ме удри ако не те корегирам, бидејќи често го употребуваш: capisci o non capisci ? трепкање
Capisco ти е прво лице еднина од глаголот capire (разбира), второто лице (во случајов Тетратката) се обраќа на capisci. Сврзник оr во италијанскиот нема, има О (или)...
Капиши о нон капиши? плазење

(Една гром-корекција од мене, што би рекол ти - гратис...трепкање голема%20насмевка)




Изменето од Анастеа - 09.Јануари.2010 во 17:53
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 17:58
Hihihi daj eden grom i za mene (ak me razbiras) :-D
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 18:02
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 18:13
Povraten za avatarot ">
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 18:30
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:



Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


...capisco or non capisco ?
Гром ќе ме удри ако не те корегирам, бидејќи често го употребуваш: capisci o non capisci ? трепкањеCapisco ти е прво лице еднина од глаголот capire (разбира), второто лице (во случајов Тетратката) се обраќа на capisci. Сврзник оr во италијанскиот нема, има О (или)...Капиши о нон капиши? плазење(Една гром-корекција од мене, што би рекол ти - гратис...трепкање голема%20насмевка)


Ooooo, si parla italiano ... Grazie per le correzioni !

A sega - Bonus objasnuvanje na poimot CAPISCO :)

Tuka ne se sluzhime so strogi literaturni formi na izrazite, osobeno na lichnite glagolski formi, vnimavame samo na atribuite, taka da po osnov glagolite se izrazuvam polivaletno, izrazot capisco e kovanica od filozovskiot glagol `RAZUMETI`, na mkd РАЗБИРАШ, A osbeno koga i velish na `некоја` од zhenskata populacija- razbirash li bre zhenska glavo ?.... ok, da go razgledame objasnuvanjeto na slozheniot zbor CAPISCO koj pred se' podrzbira komunikacija na nivou: action - reaction :

capis + co, capis - mu doiagja razbirash + co - kratenka od komapnija, drushtvo so (ne)ogranichena odgovornost, a sekako i kako akcija na predvremeniot odgovor - nekoj si kontra produkt na reakcijata koja sekoagsh sledi.

Ok, da ne ispadne deka sega se vadam, znam deka e capisci, ama ostanalo taka kako 'izgovor' ushte od post gimnaziski denovi vo razvivanjketo na dobrososedskite odnosi so italija preku nivniot ponezhen i lepshi pol, ...inaku ona `kapishi` odi povekje nakaj toska -albanski.

Изменето од Marko sk - 09.Јануари.2010 во 19:04
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 22:11
море бре... алооооо јас сум експерт за Јужно-мексиканска космогонска теорија за појавата на громобраните... - ова италјансково слабо ми иде...

трепкање..............................газење%20од%20смеење
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 11:58
Долго време, човек размислува и повторно размислува... како јануарското сонце ја попречува преодната фаза и сеуште феноменот останува мистерија....

За ова не сум сигурен но најново што откривме се ЧАЛАМБААААА ИБРИК ГРОМОВИТЕ....

ова е можеби врвот во громобранологијата на сите континенти и за ова временските услови се само спореден фактор на ерозирачко задоволство...

.......
уфффф......
не е лесно да си громобран...трепкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 13:15
икрите се икрат ... громовите маваат на празно... громобраните остануваат без работа...
жално...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 09:29
jas iskreno se plasham od grom od vedro nebo.....
togash nieden gromobran ne pomaga......
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 10:11
недајБоже да се “скине“ громобранот...трепкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.