IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Никола Г. најдобар или најлош премиер?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Никола Г. најдобар или најлош премиер?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6263646566 77>
Автор
Порака
misteriozna Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misteriozna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2009 во 14:35
Gruevski e najdobar premier. Tolku mnogu uspesi Bravo za vladata navistina se slozen tim koj mnogu vetuva!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2009 во 14:39
Originally posted by misteriozna misteriozna напиша:

Gruevski e najdobar premier. Tolku mnogu uspesi Bravo za vladata navistina se slozen tim koj mnogu vetuva!


сега не жалам што те поздравив големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2009 во 09:18
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

човек кој секојдневно тоне во своите лаги и лажни ветувања .......
човек кој се изгуби помеѓу желбите и можностите но за жал , човек кој се ’ уште ја има поддршката стекната со нереални партиски вработувања на сметка на буџетот ..........

човек кој владее со железна рака и ја поништи каквата - таква демократија во РМ ........

 

за жал , НАЈЛОШИОТ кој некогаш сме го имале во тесниот избор на конк*ренти .....


Па не се многу за да не ги набориме еден по еден и да ставиме до секого по нешто што направил.

  1. Никол Кљусев 1990-1992 (референдум за осамостојување, македонски пари)
  2. Бранко Црвенковски 1992-1998 (приватизација на 10-тина милијарди долари вреден државен капитал, 100,000 стечајци и со се нив вкупно 400,000 невработени, девалвација на денарот на денот кога го „бранеше знамето“ во Гостивар, обид за ликвидација на Киро Глигоров, пензионерите закинати за 8%, го смени знамето од ѕвездата на Александар во вентилатор, го смени името на државата од Македонија во ФИРОМ)
  3. Љубчо Георгиевски 1998-2002 (доприватизација на ОКТА и Телеком, Дојран се наполни со вода, се изгради Плаошник, крстот на Водно, воведување на ДДВ и реформа на платниот промет од стар социјалистички начин, во модерен европски платен промет, враќање на 8-те посто на пензионерите (додуша ова го направи Груевски како негов министер за финансии), се започнаа 100 а не се доврши ниту една спортска сала, почна да си гради замок на Водно а како сопственик на земјиштето се јави ретардираната сестра на Снешка, Снешка стана сопственик на живинарски фарми, ..., војната во 2001 и рамковен договор - и на крај се посра до даска со земањето бугарски пасош)
  4. Бранко Црвенковски 2002-2004 (го ликвидира Диме Поштарот, го ликвидира Борис Трајковски и седна на претседателската позиција. Ги стрпа у затвор Љамбе, Војо и Митревска кои крадеа за Љубчо, ама не го стрпа у затвор побратимот негов Љубчо.)
  5. Хари Костов 2004-2004 (хмм, ништо не ми текнуе - освен дека ловеше свињи на Јасен)
  6. Владо Бучковски 2005-2006 (кандидатски статус за ЕУ, ја почна салата Борис Трајковски, започна инвестицијата СведМилк и инвестицијата на ЏонсонКонтролс, се советуваше толку многу со советничката, која што остана трудна, па реши да ја остави Анета и да си ја земе советничката - друго не ми текнува)
  7. Никола Груевски 2006 - до сега (довршена салата Борис Трајковски, довршена инвестицијата СведМилк која потоа неславно пропадна останувајќи должна на фармерите од над 10 милиони евра, довршена инвестицијата ЏонсонКонтролс која си работи најнормално, довршена северна трибина на градски стадион, довршени 20-тина спортски сали, зголемени плати за администрацијата, зголемени пензии (за прв пат од 1992), и до 100 милиони евра субвенции за земјоделците (за прв пат од осамостојувањето), отворен Штипскиот Универзитет и вложено големи инвестиции во него, отворени многи факултети во помалите градови од внатрешноста, изградба на споменици во централните градски места - модерни, на личности од поновата и од постарата македонска историја меѓу кои и на Александар Македонски, именување на градскиот стадион во Филип 2, на скопскиот аеродром во Александар Велики, на охридскиот во Св. Павле, доделување на ваучери за компјутери за студентите, воведување на 100,000 компјутери во основното и средно образование (непотполно и до крај недовршен проект), дополнителни реформи во банкарското работење со стимулација на безготовинското плаќање со кредитни картички и укинување на чековите, воведување на принципот на рекламирање на владините потези преку спотови и реклами, Македонија на светските листи за борба против корупцијата се искачи на 50-тина места, многу корумпирани цариници, полицајци, службеници, лекари, наплаќачи на наплатни рампи беа уапсени пред камера, ама не сите тие случаи беа судски завршени со осуда на уапсените, воведување на принципот на строга примена на законите (од финансиска, сообраќајна, прекршочна и друга сфера) и на чести казни за престапниците - нешто што е нормална пракса во Европа и Америка, Полицијата направи неопходни реформи за да дојде до укинување на визите, )


За мене единствено преку споредба со претходниците може аргументирано да се каже дали Груевски е најдобар или најлош премиер.

Иако има работи кои се за критика - во споредба со сите негови претходици - позитивните работи во голема мерка ги надминуваат негативните и за мене Груевски е до сега најдобриот премиер на Македонија.

Изменето од DameMak - 27.Декември.2009 во 09:23
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2009 во 10:37
A be i Dame Gruev e vo pravo, ama seto toa sto go nabroja e dadeno od nasi pari drzavni, ili pak se ima zaduzuvano po stranski ili domasni banki.
Nema bre covece investicii, so koi negovata programa bese prepolna.
Znaeme site sto znacat investiciite, a ne samo "presipanje od suplje u prazno" sto bi rekle Srbite.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2009 во 17:05
даме, сето она што го наброја за Груевски е излишно и во никој случај не го прави најдобар премиер
тоа што сите претходни власти биле идиоти, не го оправдува тоа што го прави овој премиер денес, а воопшто и не знам како народот може да се задоволува со споредните и минорни работи (а на кои се потрошија огромни пари), кои ги постигна Груевски, плус од она што ти го наброја (фала богу некој се потруди), само две работи дали се позитивни или имаме од нив некаква корист
во ништо не е подобар од сите негови претходници, може само да се каже дека е подобар во изигрување будала што се однесува до решавањето на вистинските проблеми на државата, и подобар е во манипулација, тоа е се


Изменето од zabegan - 27.Декември.2009 во 17:11
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2009 во 18:34
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

човек кој секојдневно тоне во своите лаги и лажни ветувања .......
човек кој се изгуби помеѓу желбите и можностите но за жал , човек кој се ’ уште ја има поддршката стекната со нереални партиски вработувања на сметка на буџетот ..........
човек кој владее со железна рака и ја поништи каквата - таква демократија во РМ ........
 
за жал , НАЈЛОШИОТ кој некогаш сме го имале во тесниот избор на конк*ренти .....


Polosh i nema da imame.........no krajot mu se blizji...........задоволство
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2009 во 19:24
Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

човек кој секојдневно тоне во своите лаги и лажни ветувања .......
човек кој се изгуби помеѓу желбите и можностите но за жал , човек кој се ’ уште ја има поддршката стекната со нереални партиски вработувања на сметка на буџетот ..........
човек кој владее со железна рака и ја поништи каквата - таква демократија во РМ ........
 
за жал , НАЈЛОШИОТ кој некогаш сме го имале во тесниот избор на конк*ренти .....


Polosh i nema da imame.........no krajot mu se blizji...........задоволство
абе ќути, како сум песимист во политиката, може да не снајде во иднина и полош
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2009 во 22:26
Fakt e deka ne ni odi, ni sega a da ne zboruvam za porano. Aj i neka mu se blizi krajot, ama koj posle, koja garnitura. Ne gledam covek sto moze da gi pokrene rabotite, edinstveno da doneseme kompletna postava od tunguzija na primer. Stvarno nemam ideja sto posle.
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2009 во 00:49
....најлош!?....
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2009 во 08:13
.....најдобар!.....
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 12:39
Polosh do sega sme nemale i ne daj bozje da imame......
Idniot kje e dobar, kje proizleze od skromniot narod i kje e se podobro.....

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 12:57
od nekoi forumdzii koi mislat i napisale deka e najlos
bas bi me interesirala edna edinstvena rabota dobra sto napravile drugite premieri pred Nikola
edna edinstvena
oti jas ne mozam da se setam na niedna изненадувањеизненадување



Изменето од anakin - 31.Декември.2009 во 12:58
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 13:29
Originally posted by anakin anakin напиша:



od nekoi forumdzii koi mislat i napisale deka e najlosbas bi me interesirala edna edinstvena rabota dobra sto napravile drugite premieri pred Nikolaedna edinstvenaoti jas ne mozam da se setam na niedna изненадувањеизненадување
Анакин и јас се со=гласувам со вас.Само како дополнување опозицијата кога беше на власдт ништо не направи за граѓаните на оваа држава.Инаку би сакал да каѓам нашата влада работи 24X7 и оваа е најработната влада во државата.Премиерот е млад и искусен и за се го бидува.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2010 во 19:17
инаку не знам дали знаете колку е патетично да го споредувате човекот кој го сметате за бог со криминалци и предавници намигнување
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6263646566 77>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,298 секунди.