IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Феноменот “гром-громобран“, нешто општо за...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Феноменот “гром-громобран“, нешто општо за...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 14>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 02:24
Ama ste bile demode gromovi...

Ova mozhe da bide udarna himna na temava poradi nejzinata ateistichko-teistichka simbioza na stapcheto koe go simbolizira metronomskiot ritam na bogovskite kreacii vo kvantno mehanichkiot prostor na Univerzumot od pustinite vo Sudan do gradinite na Japonija.



Изменето од Messenger - 02.Декември.2009 во 02:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 03:06
Демоде громови? изненадување.......плачење

Меси, ти на мене демоде гром, а јас главен и одговорен громобран на катедрата за Мода на громовите при факултетот за Применета идивиди-форумска компаративна уметност - отсек Висока мода (или на нашки pret-a-porter), со специјализација: “Црниот гром и неговото влијание во историјата на модата“...тага

Муабетот - муабет носи... па ај да ве видам како стоите на полето на модата кај громовите/громобраните, со посебен осврт на нивната историја (античко-словенскаголема%20насмевка) на територијата на денешен Зимбабве...? трепкање

П.С. Гласам за твојата химна и се повлекувам до утре од темава поспаност

П.П.С. Ако продолжиме вака со музички громови, чинам дека темава на мистериозен начин, по тајните канали на вселенско-подфорумските црвоточини ќе се телепортира во една блиска галаксија, наречена Музика...вонземјанин


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 05:01
Abre shta da ti pricham kad znash da smo gromoviti shampioni.

P.S. Ova namerno go rekov na stranski za da izgleda povazhno.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 12:45
Hmmm, mojov docent go gledam epten se raspukal so toa tezite ( pesnite), abe nemoj da te simnam na moderatorsko ( pardon ) demostratorsko nivo pa da vidish shto e raj... a gledam nokjeska ovdeka i novi katedri se otvorile, dobro e toa...kako da ste vo kampanjava na vladava :))
A i Zlatnik mi go nema, se opijaniv so ova rakijava od nokjeska ( da doobjasnam, Zlatnik, koga tebe ti se obrrativ vo postot na 6- ta strana, toa beshe vo stilot : ti zboram kjerko seti se snajo, me razbirash )...

No sto ima vrska seto ova ( a Bogami ima ) so ovaa blagoprijatna epten polivalentna tema, kade preku relacijata grom - gromobran a bazirani na shamnskite prepukuvanja se obidovme da gi objasnam dvata kognitivni modusi na svesta, kako i nivnata interakcija,...no kako da ne sum bash najdobro razbran, ajde belkim so sl. multi medijalna prezentacija KOJA DALEKU GI NADMINUVAM PREPUKIVANJATA, T.E. ZBORIME ZA UNIVERZALNITE SOSTOJBI NA SVESTA

( vidi video, inaku ova e basic lesson, Brando e svetski poznat psihijatar - vo nashiov sluchaj -normalna sostojba na svesta, a Johnny Depp e zanesenjak koj zhivee i misli deka e Don Juan i e pod tretman na psihijatarov - koj za da ja olesni komunikacijata so nego ( so Don Juan), razgovara na negoviot modus na svest pa taka i toj 'stanuva' Don Octavio...)

i...shto mi beshe zborot, a da, i kje ja zakoruzhuvame ovaa problematika na eden polivalentno indikativen visoko metaforicheno stil....Brando e fenomenalen, samo so eden poteg - koga go frli sheshirot i zaigra so zhenamu ( Fej Danavej), velejkji so toa: da ja batalime seta psihologija, filozofija, sociologija, ekonomija, i site kognitivni modusi,... i da zaigrame....:

Don Juan De Marco
http://www.youtube.com/watch?v=jnzfGPSv3Mg&feature=related

ps:pozdrav do eden chlen koj ne e tuka, se nadevam deka kje ne prochita...?



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 15:45
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Hmmm, mojov docent go gledam epten se raspukal so toa tezite ( pesnite), abe nemoj da te simnam na moderatorsko ( pardon ) demostratorsko nivo pa da vidish shto e raj...


Samo da znaesh shto kje se sluchi so takvata zamena...

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 20:49
Асистенто по “право на громобраните“ моментално е отсутен...

затоа за негоhttp://www.youtube.com/watch?v=gbxfe7DMxVo
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 01:17
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

па ај да ве видам како стоите на полето на модата кај громовите/громобраните, со посебен осврт на нивната историја (античко-словенскаголема%20насмевка) на територијата на денешен Зимбабве...? трепкање


Тука првично ќа направиме само критика на основната идеја и мотивите за исагошка анализа на зададените прашања:

Принципите на фундаментална свест и поделбата на громови на источни и западни... северни и јужни... предизвикани од последните климатски промени не допуштаат рационалната хемисвера да ја разбере нивната карактеристика и fashion стил, бидејќи тоа е недостапно т.е. неразбирливо за човекот кој е далеку од громобранот во Јужно Мексико...

Тоа има логика...

Според најновите гносолошки испитувања и центарот за книжевност “д-р брат Ферус Громобрански“ и цела мала ’браќа феруси’... (кога еден прави журка сите на учица, само бендот на тераса) тогаш они ја губат колективната свест и представата за “јужен“ или “северен“ гром, бивајќи жртви на масовната хипноза и тортуларистичкиот режим на fashion громовите, и затоа се слепи...

затоа мила Анастеа, fashion громовите тек до прва се задача и предизвик на нашиот центар... т.е. институт...

малку подоцна за историската ретроспектива и појавата на првиот fashion гром...
антика ... словенски... Зимбабве... во следното јавување од “громобраните“
п.с.
ќе биде бобмбастично...

Изменето од Tetratka - 03.Декември.2009 во 01:19
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 18:45
Од досегашниот опит... прво треба да се определи поларитетот на громовите, дали се машки или женски,... а подоцна и за појавата на првиот fashion гром и историската ретроспектива, па дури на крај да го определиме етнофилистичкиот карактер на замата појава и како тоа е злоупотребено во дел од политичката свест кај народот...

Подземниот институт-лабараторија веќе неколку дена сериозно се занимава со овој проблем, но работите не се така како што изгледаат... тоа е повеќе од сложно и комплицирано...

како прво: се соочуваме со временски неприлики,... месец декември, како да сме јуни... не%20знам не може вака... така не се прави експеримент...
треба да напоменам дека ние се занимаваме со оргиналната појава и ги регистрираме сите нејзини движења, но во последно време имаме недостаток на грмотевици и електрично празнење...

жалам.... , но навистина ни недостасуваат грмотевиците и лошото време... лабараториски е невозможно да се утврди првиот fashion гром и да се разговара за историската ретроспектива и појавата на тој несекојдневен феномен...

Мора да напоменам дека проектот работи со кофинансирање, за жал немаме никаква поткрепа од министрство за (култ)ура...
парите одат за нешто друго...
никој не инвестира во својата иднина...
никој не се замислува за помогни на институтов... но тоа не значи дека и ќе престани со својата работа... треба само времето да се погоди...

мора да напоменам дека секојдневно имаме нови членови... пристапниците летаат (се трошат) како громови....
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2009 во 20:02
Асистенто по “право на громобраните“ моментално е отсутен... се прашувам... дали загинал во ординацијата...

затоа за негоhttp://www.youtube.com/watch?v=gbxfe7DMxVo
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 16:05
сега времето е добро...


имаме предуслови за стручна “занимација“ со генезата на проблемот... настанува општ хаоси или индивидуално-колективен шок...

шо да се сработа побрзо...

ме оставија сам,... не е лесно да минеш една деценија сам во лабаратотија а да немаш осетено 12 в. струја... е како тогаш сакаш да те удри гром.... не може....

треба и овци да има... затоа сакав овчар да станам,,, да видам дачи громот е навистина штетен за “бачило“... а за млечната индустрија.... треба да се напиши “пристапница“//.//

оффффф....
не е лесно да си човек громобран...

или да произведуваш громови...

изненадувањеизненадување
изненадување
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
repetitor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај repetitor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 22:48
Мнението дека си оставен сам е само моментален недостаток на информација за твоите соработници громобрано носители кои го ризикуваат животот во лабораторија само за да настапат со конкретни инспиративни и корисни трудови тука на овие бели листови хартија.


ви благодарам за вашето повикувње во научно-реформаторското и аналитичкото бранување ,а воедно ви изразуам не мала возратна благодарност за поздравот со мелодиските копозитни аудитиви,еве и мала пажња и најава за моето враќање во вашите надземни научни кругови,а доколку би налагала проблематиката може и квадрати,пирамиди и други форумџиски многуаголници.

Изменето од repetitor - 09.Декември.2009 во 22:49
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2009 во 01:37
ми недостасува вашето присуство... се надевам дека не ве удрил гром... долу во лабараторијата....големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 10:49
разочаран сум од временските услови...

за експерименти.... изгледа дека уште многу долги ќе чекаме....

а дека е така... се гледа... многу е сурово кога нема облаци... громовите си играат нбез да знаат... а облаците ја покрија земјата,,,

темнина, мрак и суровост... се’ ...се’ ... само громобран не...голема%20насмевка
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 10:51
jas pa slabo sum ja primetila temata, od kaj vi  tekna sega pa za gromobran gospod neka vi e napomosголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
inaku grom vo kopriva ne udira taka daaa nemam gajle jas od takvi nepogodiголема%20насмевка

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.