IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Феноменот “гром-громобран“, нешто општо за...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Феноменот “гром-громобран“, нешто општо за...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 14>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 01:59
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Нема.
Седи - петка за креативност...идеја

Знаеш, подобро е на кратко... кога е големо никој не го чита,,,газење%20од%20смеење

А дали креативноста допринесува за светкавица како на сијалца... збунетост...понекогаш....задоволство

(ајде да бидеме културни): ... светилката има громогласен ефект - афект, акција еакција, ако има проблем на разводната табла...... диодите се катастрофа, но се уште има струја...
интекралното коло другарува испреплетено играјчи криш-миш со фи големината на бакарот помножена со омажата и вкупниот непосакуван електрицтет; допринесува до непосакуван гром, во време кога истото е раздразнето од бакарна корозија ... и..... оп.... гром...
и тоа на лице место, понегогаш и со траен инвалидитет,,,
за жал....
затоа деца не играјтеси со струјата...
штек штек м’де в песок...
изолиран е екектричниот интензитет и телото нема напојување...

пс.
тогаш нема гром...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

бал... балтазар... бал... балатзар.... балтазар,....


пс
леле ова нема смисла - ко дежурен гром сум на темава,,,... а нема громобрани... штета...замисленост...чекање.......свиркање...................

леле ама дува надвор... уш малку и гром ке мавни...зевање


Изменето од Tetratka - 01.Декември.2009 во 02:05
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 19:15
Денешнава технологија создадена од човечката креативност, денес може да не заштити од "божјите" громови.

Колку апсурдно, нели ние сме од Бога создадени?
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 22:29
Gledam ovdeka se postavuvale prashanja...?
Jas kako shev na ovaa katedra, tetratka e docent, a repetitor od demonstrator go unapreduvam vo asistent. I ...shto mi beshe zborot, a da,     

                             ve izvestuvame

1. Deka samo vo Petok studenskite prashanja gi primaat molbite koi narednata nedela kje bidat razgledani - normalno javno. Dodeka preku cela nedela mozhete slobodno da diskutirate na nash*te prashanja.

2.Ianku ovaa e eksteritorija - specijalizirana katedra po post diplomski studii smer surfanje po rabovite na vistina i soznanieto i oveka jas so moite sorabotnici sme glavni ( moderive se samo nokjni chuvari, da brishat postovi ako nekoj neranimajko se obide da go prlja prostoro.

3. Prashanjata koi gi dostavuvate kako vo sluchajov so
Zlatnik, nema da bidat ponatamu zemani na razgleduvanje, od prischina shto ne see kompletni, t.e. vakvi prashnja na drugite podforumi pominuvaat, no ovdeka toa ednostavno ne e vozmozhno, ( no poshto go gledam i toj e star vampir kako mene, a mozhe i da nekoja godinaka pomlad , no toa ne e greda i soodvetno na negovata mladost kje go zatvoram ednoto oko ( ednostavno go priotezhiram zatoa shto sum glaven )i kje ja zemam negovata molba - prashanje na razgleduvanje, t.e. kje mu posocham kako da go popolni ispravno prashalnikot za prashnjata:   
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Како гром да го стрефи мојов компјутер, па ми требаше речиси 2 дена да го управамплазењеЧиткарајќи си вака по испуштените постови од претходните денови, си размислувам за врската меѓу громот и лукот!голема%20насмевкасмеење Ве знам Бе,големо%20гушкање сега ќе се насмеете за ова што го реков - гром и лук!намигнувањеплазењеАма има врска! Ај сега, да ве видам ... да тероризирате теоретизирате плазење

Zlatnik, ti nedostasuva - fali opis kakov monitor imash ?
Ovdeka gi tretirame samo LCD monitorite, dodeka katodnite ne gi esapime voopshto.
Dokolku imash plazma, za toa e odgovoren Messenger, nashiot cenet nadvoreshen sorabotnik.

Ponatamu, vrskata na tvojot PC ni e isto taka bitna, dali si na T- home ili na on net, ili na cable...se si ima prichina ? t.e. postojanosta na brzinata e vo prashnaje, zatoa shto po relativiziranjeto na Einstein, ednostavno i jasno e kako den deka zhiveeme vo deintergriran svet, kade samo brzinata se zema kako reper - fakt koj ne obedinuva, i normalno, koja verizja na windows koristish, sega vratata go gubi svojot primordijalen karakter, prozorot e ona preku koe kontaktirame...

Ianku toa so lukot, toa e opshto poznata pojava na nashi godini, i me chudi kako ne si se zaprashal za slednovo: Zashto pametot mi odi na luk a ne na kromid....( sega vekje sum ozbilen, vsushnost celo vreme sum ozbilen) razmilsi malku slushajkji i chitajkji go tekstot na sled. pesna, a mozhe i brandy ili rrakiichka da se napieme, nazdravje
Supertramp - The Logical Song – Lyrics
http://www.youtube.com/watch?v=jtuKsgyydcA&feature=related

ps. tetratke, ( moram da go kortegiram mojov docent, da ne ja shiri rabotava) so gromovive - grmotevicive - gromobranite, i sl, se mi se chini kako da gi ispalshi ljugjevo...malku da ja relakisrame temava, na pr. so zapoznavanje na nash*te fanovi za kognitivnite modusi na svesta me razbirash ... za da potoa lesno gi sledat predavnajta za grmotevicite, soglasno Bolonjskata spogodba :)))



Изменето од Marko sk - 01.Декември.2009 во 22:53
Кон врв
repetitor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај repetitor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 22:45
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Денешнава технологија создадена од човечката креативност, денес може да не заштити од "божјите" громови.Колку апсурдно, нели ние сме од Бога создадени?



Да, од Бога сме создадени! Создадени сме по Лик и Образ Божји и затоа како што Бог е Премудриот и Совршен Креатор,така и ние неговите созданија имаме креативни дарови. И како креативни и разумни битија ние, се трудиме и креираме работи во секојдневието со Божја помош,за наша полза.
Така како што за дождот креиравме чадор ,за снегот ланци за кола пр. и за ветрот куќи,згради ,е така и за куќите и зградите креиравме громобрани.

Сите овие креации се благодарение на Божјиот дар за креативност и ние луѓето го ползуваме тој дар и тоа не е ништо против Бога и не е ништо апсурдно.И така ние не креираме само по сопствена заслуга туку со Божја помош за наша полза!
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 22:56
Originally posted by repetitor repetitor напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Денешнава технологија создадена од човечката креативност, денес може да не заштити од "божјите" громови.Колку апсурдно, нели ние сме од Бога создадени?



Да, од Бога сме создадени! Создадени сме по Лик и Образ Божји и затоа како што Бог е Премудриот и Совршен Креатор,така и ние неговите созданија имаме креативни дарови. И како креативни и разумни битија ние, се трудиме и креираме работи во секојдневието со Божја помош,за наша полза.
Така како што за дождот креиравме чадор ,за снегот ланци за кола пр. и за ветрот куќи,згради ,е така и за куќите и зградите креиравме громобрани.

Сите овие креации се благодарение на Божјиот дар за креативност и ние луѓето го ползуваме тој дар и тоа не е ништо против Бога и не е ништо апсурдно.И така ние не креираме само по сопствена заслуга туку со Божја помош за наша полза!


Ако е Господов громот и ја има таа намена што ја има и сите ние ја знаеме, ќе ти поставам едно прашање. Зошто работите што ги има креирано и создадено човекот, се поинтелегентни и понапредни од "работите" кои ги има создадено Бог?
Кон врв
repetitor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај repetitor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 23:09
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Ако е Господов громот и ја има таа намена што ја има и сите ние ја знаеме, ќе ти поставам едно прашање. Зошто работите што ги има креирано и создадено човекот, се поинтелегентни и понапредни од "работите" кои ги има создадено Бог?


Човекот е создаден од Бога,а Бог е несоздаден и од секогаш постои!И ако Бог имаше создател тој создателот ќе беше Бог.И затоа Бог е несоздаден,затоа што нема друг што Него го создал!

E сега вака :
Бог го создал човекот ,а човекот го создал чадорот,зградата,громобранот.

Ќе ти поставам и јас едно прашање: Кој во случајов е посовршен-поинтелегентен: чоекот кој го создал чадорот зградата и громобранот или Бог кој го создал човекот и ги создал материјалите од кој човекот изградил чадор зграда,громобран и сл. ?????????



Изменето од repetitor - 01.Декември.2009 во 23:12
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 23:15
Originally posted by repetitor repetitor напиша:



Човекот е создаден од Бога,а Бог е несоздаден и од секогаш постои!И ако Бог имаше создател тој создателот ќе беше Бог.И затоа Бог е несоздаден,затоа што нема друг што Него го создал!

E сега вака :
Бог го создал човекот ,а човекот го создал чадорот,зградата,громобранот.

Ќе ти поставам и јас едно прашање: Кој во случајов е посовршен-поинтелегентен: чоекот кој го создал чадорот зградата и громобранот или Бог кој го создал човекот и ги создал материјалите од кој човекот изградил чадор зграда,громобран и сл. ?????????


Хех, создал по твоето верување и убедување (тоа не значи дека е така) карпи и не знам какви си руди...алал да му е.
Кон врв
repetitor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај repetitor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 23:23
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by repetitor repetitor напиша:


Човекот е создаден од Бога,а Бог е несоздаден и од секогаш постои!И ако Бог имаше создател тој создателот ќе беше Бог.И затоа Бог е несоздаден,затоа што нема друг што Него го создал!

E сега вака :
Бог го создал човекот ,а човекот го создал чадорот,зградата,громобранот.

Ќе ти поставам и јас едно прашање: Кој во случајов е посовршен-поинтелегентен: чоекот кој го создал чадорот зградата и громобранот или Бог кој го создал човекот и ги создал материјалите од кој човекот изградил чадор зграда,громобран и сл. ?????????

Хех, создал по твоето верување и убедување (тоа не значи дека е така) карпи и не знам какви си руди...алал да му е.


Кој рече дека е по мое убедување, јас ја кажав вистината,а не реков дека јас сум ја измислил вистината!

Работите се така точни и догматски потврдени без разлика дали јас сум истомисленик со нив и без разлика дали јас сум Православен или католик или муслиман или некој од зимбабве и без разлика дали ти се слагаш со вистината или не. Витината е една и непроменлива !

ДА ЖИВЕЕ ВИСТИНАТА   

Изменето од repetitor - 01.Декември.2009 во 23:31
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 23:34
Originally posted by repetitor repetitor напиша:

[QUOTE=bounty_hunter]
Кој рече дека е по мое убедување, јас ја кажав вистината,а не реков дека јас сум ја измислил вистината!

Работите се така точни и догматски потврдени без разлика дали јас сум истомисленик со нив и без разлика дали јас сум Православен или католик или муслиман или некој од зимбабве и без разлика дали ти се слагаш со вистината или не. Витината е една и непроменлива !

ДА ЖИВЕЕ ВИСТИНАТА   

Добро, ај научно кажи ми сега на што е последица громот.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 23:37
repetitor i baunty ja zemaa seriozno rabotava...imate drugi temi za vakov nachin na diskusija, otide temava jabana, stereotipna kako i ostanatite stabna....
ovdeka se diskutira polivalentno - metaforichno ( grom gromobran) na eden satirichn - kritichko- mistichen nachin, kade se razglabaat perunasko - meksikanskite prepukivanja so elementarna analiza na kognitivnite modusi na svetsta kaj ovie populacii...





Изменето од Анастеа - 03.Декември.2009 во 00:57
Кон врв
repetitor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај repetitor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 23:42
да сме живи и здрави ....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 23:43
Apsolutno definitivno marko.

Ne dozvoluvaj ovaa interdisciplinarna multi formatna gromobranska tema da bide minirana od logichno posledovatelni komentari na chlenovi koi ne ja apsolvirale vishata polivalentna relativistichka teorija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 23:44
Абре ајде, штом сум толку неук, не ги сваќам работите, такви какви што се и не можам да ја видам вистината, поучете ме малку, да разберам и јас нешто. Може ќе се просветлам.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 23:50
Uzhivaj! Ova e tema e "netema".
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.