IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Убиен православен мисионер - свештеник!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Убиен православен мисионер - свештеник!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 11>
Автор
Порака
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 19:23
ovde i krv ce padnit ko so glea ja
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 22:23
Originally posted by majnejm majnejm напиша:

maria_magdalena, јас би ги убил сите форумџии
Нешто ми вели дека би почнал од мене.

Се шегувам.

Дали добро го прочита и добро размисли за мојот коментар? ама искрено. Искрена ко што ме дал Бог, прочитав еднаш, двапати и трипати. Имам чувство дека не само ти, туку и другите муслимани тука како да се обидувате да ги разберете мотивите на убиецот.

Токму тоа ми го наметна прашањето: дали во исламот се казнуваат со смрт лица кои претставуваат “штета“ за исламот, во смисла на проповедачи меѓу муслимани, промотори на своја вера, лица кои дебатираат а имаат спротивни ставови за ислам и при тоа даваат свои аргументи?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
majnejm Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majnejm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 00:50
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Нешто ми вели дека би почнал од мене.


многу ми е жал што на ваков начин ми одговори на мојата шега, круто, ладно, без тронка желба за добар разговор и резонирање, блокирано кон еден правец, бетонирана позиција, со забранет пристап на секакви размислувања различни од твоите.

Јас сакав да го спуштиме гардот и да разгледаме различни размислувања, но, тоа не успеа кај тебе.

Биди спокојна. Не мислам никого да убивам.

Изменето од majnejm - 28.Ноември.2009 во 00:56
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 01:07
Ова е начин да не одговориш на прашањата? Префрлајќи ми за мојата резервираност (со основа)?  ОК, го почитувам тоасреќа

Ако некому не му е тешко, нека ги прокоментира т.е. нека одговори на прашањата, благодарам.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 04:56
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
vistinskipravoslavec Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vistinskipravoslavec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 10:32
Си Имам едно прашанје сега за светец да не го прогласат Свештеников?

знаци не идам контра никој ни ту имам намера да дебатирам напразна 4исто ме интересира прашанјето.
Во небесното царство нема да влезе секој 4овек што ми се обракја ,Господе,Господе, туку само оние кои го извршуваат она што од нив го бара мојот небесен татко.
Кон врв
majnejm Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majnejm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 10:51
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Последната проповед на отец Даниел Сисоев пред да биде убиен


Многу ти благодарам што го прикажа ова видео.

Во ова видео, отецот, ако прочитате преводот на англиски, зборува за се поголемото искушение кое доаѓа се повеќе и повеќе врз луѓето. Тоа искушение ги тера луѓето константно да се расправаат меѓусебе, сатаната работи многу за да ги раскара, да ги отруе луѓето (ПОСЕБНО ХРИСТИЈАНИТЕ) меѓу себе.

Луѓето, зборува посебно за Христијаните, се наоѓаат во некоја ненормална, нечовечка состојба на душата. Како најважно нешто луѓето, продолжува отецот, посебно ХРИСТИЈАНИТЕ имаат заборавено дека се христијани.

На вакви трикови од сатаната паѓаат Православните христијаните.

После неговата последна проповед каде отецот зборува за ненормалната состојба на Христијаните и нивното обземање од сатаната, што мислите вие? нема причина некој Христијанин да го убие отецот?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 16:57
Zabeleshkata stoi. Mozhe da bide protolkuvano i taka.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 18:59
100% е сигурно дека не е убиен од вистински следбеник на СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 19:19
Воопшто не видов никаква провокација во говорот на отец Сисоев. Си проповедаше од Евангелието, од Посланијата нормално со практични упатства упатени до Христијаните.

Но непријателите на Христа во се гледаат закана.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
majnejm Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majnejm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 19:45
Originally posted by spiros spiros напиша:

100% е сигурно дека не е убиен од вистински следбеник на СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!


Во која тајна служба работиш ти?

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Воопшто не видов никаква провокација во говорот на отец Сисоев. Си проповедаше од Евангелието, од Посланијата нормално со практични упатства упатени до Христијаните.Но непријателите на Христа во се гледаат закана.



Најверојатно не разбираш добро англиски. Прочитај го мојот коментар. Јас напишав што говореше отецот, сега покоен.

Тој на христијаните им вели дека се ненормални, искушени од сатаната, заборавени дека се христијани, паднати на триковите од сатаната.

Таквите луѓе, голема е веројатноста, да не речам 100%, да посегнат по оружје и да го убијат отецот.


Изменето од majnejm - 01.Декември.2009 во 19:46
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 19:48
Sega, ako sakam da bidam gjavolov advokat, mozham da recham deka sveshtenikot propoveda ljubov i pomirenie kon site lugje i gi kritikuva hristijanite sto se poveduvaat po nekakvi politiki i bezbozhni raboti.

Koga znaeme deka Rusija si ima problemi na jugot so nekoi muslimanski teritorii i tamu e vojno angazhirana, pacifiranjeto na situacijata od strana na sveshtenikot, kako i kritikata upatena kon site hristijani koi bi se nafatile so oruzhje da gi sramnuvaat smetkite, mozhe da se zeme kako nepozhelno od strana na drzhavata.

Ushte povekje, ako se znae deka deluvanjata na ovoj sveshtenik ne se primeni najdobro i od strana na muslmanite, togash so negovata egzekucija mozhe da se ostvarat dve celi: ednata e da se eliminira negovoto propovedanje, a vtorata e da se nabedat muslimanite za toa delo, pa rabotite da se potvrdat i da prodolzhat onaka kako shto bea do sega.

Ne velam deka ova e motivacijata na podmolnoto ubistvo, tuku samo velam deka rabotata mozhe da bide tolkuvana i vaka, kako i na bilo koj drug nachin, s'e dodeka ne se pronajde storitelot.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 20:25
Кој и да е сорителот, тој 100% не е Чедо БОЖЈЕ!   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 23:38
Originally posted by majnejm majnejm напиша:


Најверојатно не разбираш добро англиски. Прочитај го мојот коментар. Јас напишав што говореше отецот, сега покоен.

Тој на христијаните им вели дека се ненормални, искушени од сатаната, заборавени дека се христијани, паднати на триковите од сатаната.

Таквите луѓе, голема е веројатноста, да не речам 100%, да посегнат по оружје и да го убијат отецот.


majnejm, очигледно поради непознавање на христијанството, почнуваш да си ги толкуваш проповедите на православните свештеници како ќе ти текне.

Проповедта се однесува на тоа дека страстите се повеќе се зацариле кај луѓето и дека сатаната најмногу ги напаѓа верниците кои се во вистината.

Ако тргнеме од тоа, значи сатаната најмногу ги напаѓа свештениците, затоа што ако го собори свештеникот, со него ќе собори и голем број верници кои му се духовни чеда. Во случајов, ако го убие - постигнал нешто (ама ова ДЕМЕК постигнал). Според тоа, поверојатно е муслиман да го убил, а не православен, а особено ако знаеме дека отец Сисоев ги разобличувал муслиманите...
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.