IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Петокраката е комунистичка а грбот не
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Петокраката е комунистичка а грбот не

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 19>
Прашање: ДАли сте за само делимично или цело мењавање на Грбот?
Одговор Гласови Статистика
6 [11,32%]
2 [3,77%]
29 [54,72%]
7 [13,21%]
9 [16,98%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 14:05
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by mileg mileg напиша:

Во контекст на петокраката сакам да каѓам дека собранието со двотретинско мнозинство и со бадентер го донесе новиот Грб на Македонија.Овој грб е подобар бидејки не е со петокрака,а сите знаеме дека петокраката е симбол на комунизмот.Инаку амо како информација да каѓам дека стариот грб што беше до вчера е донесен далечната 1954 год кога бевме со поранешните југословенски земји.Заради тоа јас сум задоволен што се смени државниот Грб.




 

 

 

....i sto bidna so afionot?go nema kaj nas ni za lek,a da stoi na grbot nema logika..!koja e togas simbolikata?sverc so droga ili treto?
Сегашниот грб претставува поле опкружено со житни класје кои се поврзуваат на врвот, испреплетено со плодови од афион и тутунови лисја, што се поврзани на дното со лента прошарана со народни мотиви. Среде во полето се оцртува планина во чие подножје тече река, а зад планината изгрева сонце.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 14:11
sto znaci bre afionot na grbot!toa mileg kazi mi go!toa sto go pletele so zito i tutun....znam
po moe,tutunot simbolizira macna i makotrpna rabota,i koga ke go proizvedes nema da ti go platat kako treba,i na vreme..
-zitoto ,mal prinos po hektar za podracja kako nasiov....
ama afionot,ne mi e jasno.. 
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 14:47
Originally posted by zagor zagor напиша:

sto znaci bre afionot na grbot!toa mileg kazi mi go!toa sto go pletele so zito i tutun....znam
po moe,tutunot simbolizira macna i makotrpna rabota,i koga ke go proizvedes nema da ti go platat kako treba,i na vreme..

-zitoto ,mal prinos po hektar za podracja kako nasiov....

ama afionot,ne mi e jasno.. 
Загор еве сега ке ти објаснам:Афионот и житното поле претставува благдет за нашата држава.Тој грб во измените оваа си останува,само се менува црвената петокрака која го симболизира комунистичкиот период.Со тоа е направена мала но важна измена на грбот на Републик Македонија.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 14:49
благодет ...........смеење 
оди појасни им на оние кои протестираа поради откупот на пшеницата за каков благодет станува збор голема%20насмевка
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 14:55
Афионот и житното поле претставува благдет за нашата држава...
 
 
 
....zosto ne stoi na primer...banana?
pogolema asocijacija na ova..zdravje!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 23:17
I bidna. Nema veke petokraka.
Македонија доби нов грб

Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 00:21
Лично мене оваа промена ништо не ми значи, некако ми е површна и не ја чуствувам...Ќе бидам среќен кога ќе се врати ЛАВОТ...
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 04:27
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Лично мене оваа промена ништо не ми значи, некако ми е површна и не ја чуствувам...Ќе бидам среќен кога ќе се врати ЛАВОТ...

Треба да се врати лавот - тоа е достоинството на оваа држава - за тоа гинеле за тоа ќе се гине... за петокраката неиде у обзир...

Секоја чест што ја тргнаа - но треба грбот целосно да се промени и тоа што поскоро - до пред нова година!

Според нашата анкета - за нас лавот е правиот грб на Македонија! а не некакви растенија реки петокраки ...


Изменето од Tetratka - 17.Ноември.2009 во 04:30
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 06:20
Originally posted by zagor zagor напиша:

sto znaci bre afionot na grbot!toa mileg kazi mi go!toa sto go pletele so zito i tutun....znam
po moe,tutunot simbolizira macna i makotrpna rabota,i koga ke go proizvedes nema da ti go platat kako treba,i na vreme..
-zitoto ,mal prinos po hektar za podracja kako nasiov....
ama afionot,ne mi e jasno.. 
 
Афионот значи „дајте му хероин на народот“, оти тешко се опстанува ако не си дрогиран... А грозје и казан има ли на грбот, мора на луѓето да им се даде алтернатива, некој може да е елергичен на дрога, па полесно ќе му биде ако џитне една-две ракии... Друго, нема ризик од сида, и по традиционално е, д.г.е.
 
 
 


Изменето од Polar Bear - 17.Ноември.2009 во 06:21
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
kapo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kapo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 06:44
lavot e patriotski, nas , makedonski.Obelezje za edna nasa kulture i istorisko bogatstvo koe go imame.So lavot ke gi potsetime strancite deka imame istorija i bogata kultuta.

So segasniot grb samo gi potsekame deka sonceto tuka silno sveti, a zitoto i afionot rastat u sekoja bavca.Mozeme nie podobro.EDEN GOLEM GLAS ZA LAVOT OD MENE
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 10:42
Штур остана грбот вака без симбол, нагрден некако.
Лавот, грифинот се е подобро од ништо.Вака само со афионовите прачки повеќе ќе асоцираме на Афганистанразмислување

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 10:56
по кратка постапка како во времето на камарад Стаљин ........ без распарава и дискусија ......... гласачката машина уште еднаш перфектно си е изврши својата задача и намена ....... шо лесно е да си пратеник ......... доволно е да научиш која е зелена или црвена боја или каде пишува ЗА или ПРОТИВ ........... стискај копчиња и земај плата ........ инаку , петокраката како петокрака ...... црвена , бела или зелена ........ можевме само бојата да е смениме од црвена во бела како америте па немаше да биде симбол на комунизмот туку на демократијата и човековите права и слободи ...... ем ќе бевме поштедени од циркузи околу ставање лавови , магариња , орли или чавки ........... и поштедени од уште некои отстапки во интерес на коалициските интереси ....... али , то је то ....... со нешто мора да се одвлече вниманието на народот и да се покаже по којзнае кој пат кој е кој ...... кој е предавник , шпијун , јуда а кој вистински “ патриот “ ........ а како поинаку освен вака и со вакви глупости ........ со наметнување на партиски симболи за државни одбележја ........ значи , штом толку сме љубители на животинскиот свет , мој предлог е да ставиме МАГАРЕ ......... мачно , напатено , тепано и експлоатирано до крајни граници како опис на нашето минато а инает како само ние балканците знаеме да бидеме .......... шо врска имаме со лавови ? ....... никаква .......... виделе лав од времето на крстоносците кои минувале на својот пат кон ерусалем па им се допаднало тоа како нешто ново и го ставиле да ги заплашуваат противниците ........ демек , османлиите паѓале во несвест кога гледале бајрак со лав .......... а бе магаре му е решението и ништо друго.... а афион може али во функција само како што напиша полар беар ........ зошто , како тргнале работиве , само така можеме да уживаме во сексот во режија на 24/7 енд цо , голема%20насмевка

Изменето од МАРШАЛ - 17.Ноември.2009 во 10:59
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 11:23
barem шишарките od afionot da bile citavi!
koj gi зарежа?лутина
p.s ..istragata e vo tek!намигнување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 11:38
Може да дојде предвид бар некој ендемски симбол, шишарка молика на пример.размислување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.