IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Жак Баро не нарече Северна Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Жак Баро не нарече Северна Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 17:43
 не%20знам.....исто така  .....не%20знам....зошто нема да се вложи протест од наша страна за скандалов.....и се ќе остане на тоа дека било само една
обична не многу значајна грешка...???..си ја признале...а кој признава..........!!!
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 10:36
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 не%20знам.....исто така  .....не%20знам....зошто нема да се вложи протест од наша страна за скандалов.....и се ќе остане на тоа дека било само една
обична не многу значајна грешка...???..си ја признале...а кој признава..........!!!
 
Кој тоа...и на крај и... зашто (некој) би вложил протест??
Кога..скоро до последениот жител во Македонија.. сите како да „очекуваа(т)„ со забележливо секому (однадвор) нетрпение..кога тоа...ние ќе сме „влегле„ во НАТО и ЕУ...??
И кога секоја новинарска „шуша„ македонска..ќе престане да ги облетува (како мува околу .ајно)  „оние„ кои повремено не посетуваат во престолнината (закопана во смет) ..со скоро дебилно(то) прашање:
КОГА и УШТЕ КОЛКУ ВРЕМЕ...до веќе ветениот „прием„ во евро-атланските „структури„???.
А да не споменувам и... гарнирано со евентуален „прием„ под уставното ни име??
Уште ..како ние само таму да (им) недостасуваме..како дел о некаков си европски „мозаик„!!!
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 17:21
Како што и не се очекуваше, нема никакво извинување за направената “грешка“, само штуро објаснување:

Тоа беше слабост! Признавам! Јас само ја споменав Поранешната Југословенска Република Македонија, со погрешно име. А ја споменав за да кажам дека е се поблиска до укинувањето на визите. Запомнете го позитивниот дел на мојата порака и заборавете ја оваа моја мала грешка. Оваа слабост.“ - изјави Жак Баро.
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 22:23
Прво не сакав ми се испушти северна Македонија а уствари да ни Вавилонската Блудница Европа така размислуваме за Македонија да се вика северна Македонија.Потполно исто сценаријо со северна Ирска и кралството Британија што во случајов кај нас кралството Британија ке биде Грција (нејзиното копиле и галениче).Нека ни е наздравје послем 6 000 ,7 000 год отприлика во континитет на името Македонија од првиот радоначалник на македонскиот народ Македон................................
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2009 во 05:30
Sporedbava so Britanija i Irska ti e potopolno vo red, i jas sum nashla premnogu slichnosti vo stilot, percepcijata, ideite i "reshenijata" shto gi nudi Grcija - koi vsushnost se copy-paste od Britanskata diplomatija i politika. голема%20насмевка
 
 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2009 во 06:24
Ние ке му простиме, човечки е да простиме, ама господ дали ке му прости, нема да знаеме.

Баро побара да му простиме

Брисел - Еврокомесарот за правда и внатрешни работи, Жак Баро, вчера побара да му простиме за грешката околу името на Македонија, порачувајќи ни да се фокусираме на позитивната порака што ја кажал притоа, а да ја заборавиме оваа грешка, што според неговите тврдења била ненамерна. „Да, требаше да го употребам името Бивша Југословенска Република Македонија. Јас го користам тоа име. А го спомнав името само за да кажам дека сте блиску до визната либерализација. Затоа, простете ми за оваа грешка, слушнете ја позитивната порака и заборавете на грешката“, изјави Баро на прес-конференција. Инаку, Баро не е меѓу еврокомесарите кои се споменуваат за реизбор во кабинетот на Жозе Мануел Баросо, каде што дојде како кадар од Франција. Неговиот однос спрема Македонија до оваа епизода со името беше коректен, а во однос на визите и повеќе од тоа, бидејќи како еврокомесар не остави простор политички прашања да се мешаат со визната либерализација. Баро, сепак, ќе биде на оваа функција додека ЕК не даде формален предлог за укинување на шенген-визите.
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2009 во 06:35
"А го спомнав името само за да кажам дека сте блиску до визната либерализација"
 
Blisku do vizna liberalizacija a voedno i "blisku do sugeriranata promena"....pa mozhebi se vezhbal, da vidi kako toa i ke zvuchi.  збунетост
 
No sepak e dobro shto bara proshka, ke go zememe vo obzir pri krajnata odluka, kako i negovoto zalaganje za nemeshanje na politichkiot spor pri odlukata za vizna liberalizacija. намигнување
 
 
 
 
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2009 во 13:42
Така се почнува на начин кои работат зад грб на сметка на целиот македонски народ (некој мудрец рекол божји народ е оној народ кои е раселен по целиот свет)Која му била целта на Баро со поимот северна Македонија.Дали може некој да се впушти во епитетите на вавилонската блудница денес Е.У.од порано Рим (римската империја која е забележано како неуспешна да го сотри духот на македонецот цели отприлика 1 5оо год)
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 01:27
Знае човекот како да не нарече.....
Кон врв
vesnap Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 18:24
Vo poglavje 5 kniga I ,,ALEKSANDROVA VOJNA
(ANABOZA),, Arijan veli, Aleksandar so vojskata se dvi`el po
zemjata po zemjata na Agrijanite i Peonjanite, kade stasale
glasnici,koi javile deka Klito, Bardilov sin i Glavkij, kralot
na Taulantite, mu bile sojuznici. Glasnicite ka`ale deka i
Avtarjatite ]e navalat na vojskata na ALEKSANDAR III po pat.
Vo fusnotata za Paonija stoi: Paonija e zemja severno od
Makedonija severo-zapadno od Ilirskata zemja do rekata Strimon
(Struma) .



Дали поради овој текст фалсификуван од Аријан во корист на јужниот сосед,и многу други фалсификувани текстови на стета на нас македонците од Херодот,Руф,Хомер и др.за да го присвои епитетот јужниот сосед дека тие се македонци,а ние паонци каде овие недел гледаме нова битка на грците со помос на нивните родители Е.У. тоа и сакаат да го докажаат,но дали ке успеат сто мислите вие ?
Кон врв
Џон Траконтра Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џон Траконтра Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 18:32
Значи веснап- според тебе а и мнозинството овде - гледам- цел свет е будала само ние сме паметни???
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2009 во 01:07
Значи името ни е продадено?
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 23:09
Zalono, ama chovekot ja kazja samo vistinata za imeto............ili vistinsakoto novo ime............
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.