IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 222223224225226 242>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 23:18
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Marko, prasaj go kade odi vo crkva ednas nedelno

Dejvid d'King, a ti vo koja crkava odish ednash nedelno i se krstish,... i ti si mi "somnitelen" nekako ?
A eve i Messeneger go prashuvam istoto, samo pazi na google map - satellite kje te proverime ?

Izgleda samo pravoslavnive i jas ( a nema veze shto sum ateist) mozheme da kazheme tochno po koordinaten sistem ako treba kade se krstime ( a da, i Aldra se izjasni, ama ne se znae na taa adresa shto vsushnost e toa - mislam kako denomination)
Ajde da vidam, a ova izvornive i Spire imaat viroza poznata vo srpskiot jazik kako 'Drzhi jezik za zube"


абе шо ви е вас - кој е должен тука да ви кажува КОЈ КАКОВ БИЛ И КАДЕ ОДЕЛ?

КОЈ КАКОВ ШО САКА Е И КАДЕ ШТО САКА НЕКА ИДЕ!!!

П.С.
ТОА СИ Е НЕГОВА РАБОТА!!!
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 23:47
Оооо срцка таа... пчелке, веќе се навикнав на вакви испади од негова страна.

Марче стварно си многу напорен. И шtо ако ти кажеме, што ако се изјасниме? Да не ќе ни дојдеш у недела на служба?
Чисто сумњам.

Што мора да знаеш кој каков е? Ако веќе си толкав познавач, сам пресечи.



Изменето од Rita.MD - 03.Ноември.2009 во 00:15
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:34
Ne ve prashuvam vas, povekje ne ste interesantni, sega vo mojov post samo ja iznesov mojata konstatcija za vash*te noname crkvi li se shto li se, koj ve znae, gi kriete kako da se mafijashki gnezda, ....sega si razgovarav so KINGDAVID i so Messeneger, so vas ich muabet ne pravam povekje.

PS> I zashto gi narekuvash pravoslavnite KRIVOSLAVNI na drugion topic, pa kje se ljutite koga pravoslavnive kje ve narekuvaat sektatnti ( ustvari samata si pishuvash deka ste sektanti, deka ste sekta, i negledam prichina zashto moderatorive sankcioniraat chlenovi koga ve narekuvaat sekta ). OK, nema muabet so vas.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:37

Ne se luti na niv Marko, jas ke ti kazam na koja zaednica pripagjaat, se razbira ako mi dozvolat.

Pozdrav do tebe Marko

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:38
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


PS> I zashto gi narekuvash pravoslavnite KRIVOSLAVNI na drugion topic, pa kje se ljutite koga pravoslavnive kje ve narekuvaat sektatnti ( ustvari samata si pishuvash deka ste sektanti, deka ste sekta, i negledam prichina zashto moderatorive sankcioniraat chlenovi koga ve narekuvaat sekta ). OK, nema muabet so vas.

задоволство



аплауз   аплауз   аплауз   аплауз   аплауз   аплауз   аплауз   аплауз   аплауз   аплауз   аплауз   аплауз   аплауз   аплауз

големо%20гушкање  големо%20гушкање  големо%20гушкање  големо%20гушкање  големо%20гушкање  големо%20гушкање


големо%20гушкање


Изменето од Tetratka - 03.Ноември.2009 во 00:39
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:39
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ne se luti na niv Marko, jas ke ti kazam na koja zaednica pripagjaat, se razbira ako mi dozvolat.

Pozdrav do tebe Marko


Ne be Kingu, kakvo lutenje, kaj mozhe ateist za vakvi raboti da se naluti. uzhivaj :)))
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:39
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Marko, prasaj go kade odi vo crkva ednas nedelno

Dejvid d'King, a ti vo koja crkava odish ednash nedelno i se krstish,... i ti si mi "somnitelen" nekako ?
A eve i Messeneger go prashuvam istoto, samo pazi na google map - satellite kje te proverime ?

Izgleda samo pravoslavnive i jas ( a nema veze shto sum ateist) mozheme da kazheme tochno po koordinaten sistem ako treba kade se krstime ( a da, i Aldra se izjasni, ama ne se znae na taa adresa shto vsushnost e toa - mislam kako denomination)
Ajde da vidam, a ova izvornive i Spire imaat viroza poznata vo srpskiot jazik kako 'Drzhi jezik za zube"



Inaku Marko, jas sum Pravoslaven Hristijanin.

No, ne ja prifakjam tezata deka samo Pravoslavnite kje bidat spaseni ili deka samo tie se vo pravo.

Imam prijateli od site Hristijanski denominacii koi se prekrasni Hristijani. Sum bil i vo Metodisticka, Baptisticka, Adventisticka, Jehovini Svedoci, zatoa znam koj vo sto veruva.

Изменето од KINGDAVID - 03.Ноември.2009 во 00:40
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 00:52
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

 

Inaku Marko, jas sum Pravoslaven Hristijanin.

No, ne ja prifakjam tezata deka samo Pravoslavnite kje bidat spaseni ili deka samo tie se vo pravo.

Imam prijateli od site Hristijanski denominacii koi se prekrasni Hristijani. Sum bil i vo Metodisticka, Baptisticka, Adventisticka, Jehovini Svedoci, zatoa znam koj vo sto veruva.


ТЕЗАТА ДЕКА ПРАВОСЛАВНИТЕ ЌЕ БИДАТ СПАСЕНИ А ДРУГИТЕ НЕ Е НАЈГОЛЕМАТА ГЛУПОСТ... ДУРИ Е ПОГЛУПАВА И ОД БЕЗГРЕШНОСТА НА ПАПАТА...

ТАКВА РАБОТА НЕМА!!!!

Ме изненади ... денес има војна во православната црква - едни се бизнисмени, арамии, богословието нивно е недалеку од она на ПАПАТА ...

И затоа имаме тука големи спорови и проблеми ...

На браќата протестанти (нормано не на сите деноминации, бидејќи се премногу и има секакви фанатици) кога би ја осетиле православната ВИСТИНА И ВЕРА Т.Е. ОБРЕДНА ФОРМА - ТОГАШ СИТЕ НИЕ БИ ЖИВЕЕЛЕ ЗАЕДНО И БИ ГО СЛАВЕЛЕ ХРИСТА според псалмите - “фалете го Господа сите народи, прославувајте о сите луѓе“...

Но за жал денес православната црква многу отстапила од преданието и традицијата и во голема мера е многу блиску до ЗАПАДНАТА БИЗНИС СХОЛАСТИКА...


п.с.
Ќе си празнам јасвно дека јас тука најмногу ја критикувам православната црква, кога станува збор за етика, морал, и начин на живот... (денес ние сме многу далеку од тоа... кога не би било така - тогаш и не би имало спорови...)

А кога разговараме за ДОКТРИНА, ПРЕДАНИЕ, ТРАДИЦИЈА, АПОСТОЛСКО НАСЛЕДСТВО - тогаш најжестоко ќе го бранам учењето на црквата, бидејќи иако православието глобално денес е во криза - тоа не означува дека нема луѓе (тука спаѓаат епископи презвитери и ѓакони, а такви има и кај нас во Македонија) достојни и денес што ја пазат православната традиција, кои не возат скапи коли и уживаат луксузен живот на сметка на народот, не се клањаат на паганските глупости измислени денес во црквата, за перење пари; глупости - продукт на едно определено време (време на БОГОХУЛСТВО) и плод на ОТПАДНИШТВОТО, КОГА НАРОДОТ ОТПАДНА ОД БОГА ...
поздрав браќа христијани!!!


Изменето од Tetratka - 03.Ноември.2009 во 01:11
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 01:11


Pozdrav brate tetratka !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 01:16
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:



ТЕЗАТА ДЕКА ПРАВОСЛАВНИТЕ ЌЕ БИДАТ СПАСЕНИ А ДРУГИТЕ НЕ Е НАЈГОЛЕМАТА ГЛУПОСТ... ДУРИ Е ПОГЛУПАВА И ОД БЕЗГРЕШНОСТА НА ПАПАТА...ТАКВА РАБОТА НЕМА!!!!


Tetratka, prijatno me iznenaduvash so poslednive komentari.

Mislev deka nikogash nema da prochitam takvi zborovi od posveteni pravoslavni hristijani.

Изменето од Messenger - 03.Ноември.2009 во 01:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 01:19
Јас напишав и за свеќите коментар - само незнам зашо евангелос на тоа не одговори - неговиот став е православен - во црквата нема ЖРТВИ и свеќата не е никаква ЖРТВА!!!

тоа е светоотечкото апостолско православно учење и разбирање за Црквата ...

и порака до браќата православни - се друго се ПОЛНИ ГЛУПОСТИ И БИЗНИС!!!
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 01:22

Amin!

Go prochitav i toj komentar i potpolno se slozhuvam so nego!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 15:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Mislev deka nikogash nema da prochitam takvi zborovi od posveteni pravoslavni hristijani.


Обично кога ти месии си нешто пријатно изненаден од нас православните обично послем тоа ни застанува у грло    .Посебно по ај вака да не речам не баш многу најсреќно срочени реченици од тетратка.
Сакам да кажам дека ја му ја сфаќам поенатата како од православен на православен, но кога така срочени реченици ќе ги прочитатаат АНТИправославни и ненеправославни може доста поинаку да се сфатат,затоа и реков дека у грло тоа ќе ни застане.


Изменето од ahmar1 - 03.Ноември.2009 во 15:13
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 15:42
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Mislev deka nikogash nema da prochitam takvi zborovi od posveteni pravoslavni hristijani.


Обично кога ти месии си нешто пријатно изненаден од нас православните обично послем тоа ни застанува у грло    .




Ne, prijatele... za mene napishanoto od Tetratka samo pokazhuva deka vistinata izlaga od srceto na vernikot nezamatena od bilo kakov odbramben gard.

Toa go respektiram, bez razlika dali se slozhuvam ili ne so napishanoto. Patem, se slozhuvam so kazhanoto...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 222223224225226 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.