IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 216217218219220 242>
Автор
Порака
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 22:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

hleb20,

Dobredojde na forumov.

Temava sto ja pochnuvash so komentarov e vodena bezbroj pati i na krajot se doagja do sledniov zakluchok: nekoi veruvaat deja Isus e SIn Bozhji nekoi veruvaat deka e duri i samiot Bog, a treti veruvaat deka e mesija, profet ili prosvetlen chovek.

Moeto prashanje do tebe e slednovo:

Dali ke se smeni neshto sushtinski vo Isusovata mudrost ako prifatish deka toj e Bog ili ne?

Dali negovite zborovi kje bidat pomudri, dali kje se smenat, dali odednash kje stanat povazhni ili ponevazhni, dali kje mu veruvash povekje ili pomalu i t.n.

Kakov faktor vo Isusovata mudrost igra nashiot megjuseben dogovor dali toj e chovek, Bozhji Sin ili Bog? Sto menuva toa vo onoa sto propovedal Isus?



Dobro ve najdov.

Samiot tvoj kometar go pokazuva faktorot okolu Isusovata mudrost. Sto znaci ili e covek,Bozhji Sin ili Bog ne e ISTO. Se nadevam deka se soglasuvash so mene deka postoi edna vistina drugoto avtomatski e laga. insallah sme ovde da ja pobarame vistinata zapomni edna e vistina nemaat dve,ili povece.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 00:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:

Isus ne e vtoroto lice na Boga, vo sprotivno on ne bi mozel da bide iskusuvan ako e Bog , a ako on bil iskusuvan Kako vtoro lice koj go socinuva Boga , togas i Otecot Iskusuvan , TIE SE VO EDNO , ali ne zaboravajte deka, BOG NE MOZE DA BIDE ISKUSUVAN.

 

хлебати, се изначитав еден куп твои зборови каде што една иста мисла ја верглаш сто пати, наместо да ја срочиш во една реченица. Според она што го сфатив од твојот коментар ти сакаш да докажеш дека Бог Таткото не може да биде искушуван, но дека Синот бил искушуван и демек затоа тие не се едно и затоа Исус не е Бог.

 

Многу лесно ќе ја побијам оваа теза наведувајќи ти старозаветни цитати каде што Бог Таткото исто така бил искушуван:

 

"А Мојсеј им одговори: „Зошто се препирате со мене? Зошто Го искушувате Господ?" (Излез 17:2)

"Не бидете со тврди срца како во Мерива, како во денот кога Ме искушувавте во пустината" (Псалм 95:8)

"А тие Го искушуваа и Го гневеа Сèвишниот Бог и не ги исполнуваа Неговите заповеди." (Псалм 78:56)

 

Ете, значи и Бог Таткото и Бог Синот можат да бидат искушувани. Значи тие навистина се Едно дури и во ова, како што рекол и Исус: "Јас и Татко Ми едно Сме." (Јован 10:30)




Oki ama ti ova sto go pisuvas e sosema kontradiktno na Jakov.
Послание на апостол Јаков
Глава 1

13 Никој, кој се наоѓа во искушение, да не рече: "." Зашто,Бог ме искушува Бог не може да биде искушуван од зло, и Тој Самиот никого не искушува.

14 Туку, секој е искушуван кога го влече и го мами неговата сопствена похота.

15 А откако ќе зачне похотата, таа раѓа грев, а извршениот грев раѓа смрт.


Zaklucok: ednostavo mozeme da receme deka biblijata ne tolku verodostojna neli?

spored nekoi mozet spored drugi ne moze Bog da bidet iskusuvan.

Neli ljugeto sto ja pisuvale se vdahati od Svetiot Duh (BOG), i ce receme Bog zgresil, koga Toj e sovrsen,bezgresen semocen i.t.n.

eve uste nekoi zborovi od Isus koga go narekol nekoj covek dobar:
„А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар! Никој не е добар освен Единиот Бог..“ (Марко 10:18)

Ako se edno nemal da negirat, naprotiv go slavaet na Eden Bog.

„ Исус и рече: „Не допирај Ме, зашто уште не отидов горе при Мојот Татко. Туку оди при Моите браќа и речи им: ‘Се враќам при Мојот Татко и вашиот Татко, при Мојот Бог и вашиот Бог.“ (Јован 20:17)

Mojot tatko vasiot Tatko Mojot Bog vasiot Bog. Jasno ko sonce.
Za tie sto go sledat Isa a.s.(isus).

selamun alejkum.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 00:10
Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:


Oki ama ti ova sto go pisuvas e sosema kontradiktno na Jakov.
 
Воопшто не е контрадикторно со Јаков, туку е контрадикторно со твоето погрешно разбирање на Јаков. Но пуста гордост, наместо да прашаш и она што не ти е јасно да ти се разјасни, ти ни држиш лекции и самиот изненадувајќи се од нив.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 04:15
Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

hleb20,

Dobredojde na forumov.

Temava sto ja pochnuvash so komentarov e vodena bezbroj pati i na krajot se doagja do sledniov zakluchok: nekoi veruvaat deja Isus e SIn Bozhji nekoi veruvaat deka e duri i samiot Bog, a treti veruvaat deka e mesija, profet ili prosvetlen chovek.

Moeto prashanje do tebe e slednovo:

Dali ke se smeni neshto sushtinski vo Isusovata mudrost ako prifatish deka toj e Bog ili ne?

Dali negovite zborovi kje bidat pomudri, dali kje se smenat, dali odednash kje stanat povazhni ili ponevazhni, dali kje mu veruvash povekje ili pomalu i t.n.

Kakov faktor vo Isusovata mudrost igra nashiot megjuseben dogovor dali toj e chovek, Bozhji Sin ili Bog? Sto menuva toa vo onoa sto propovedal Isus?



Dobro ve najdov.

Samiot tvoj kometar go pokazuva faktorot okolu Isusovata mudrost. Sto znaci ili e covek,Bozhji Sin ili Bog ne e ISTO. Se nadevam deka se soglasuvash so mene deka postoi edna vistina drugoto avtomatski e laga. insallah sme ovde da ja pobarame vistinata zapomni edna e vistina nemaat dve,ili povece.


Ne mi odgovori na prashanjeto:

Dali ke se smeni neshto sushtinski vo Isusovata mudrost ako prifatish deka toj e Bog ili ne?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 19:40
A koj ja stavi mudrosta Isusova vo diskusija. vo diskusija bese drugo a ne sustinskata mudrost. pozd.
do mess.

Изменето од hleb20 - 16.Октомври.2009 во 19:41
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 19:44
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:

Oki ama ti ova sto go pisuvas e sosema kontradiktno na Jakov.

 

Воопшто не е контрадикторно со Јаков, туку е контрадикторно со твоето погрешно разбирање на Јаков. Но пуста гордост, наместо да прашаш и она што не ти е јасно да ти се разјасни, ти ни држиш лекции и самиот изненадувајќи се од нив.
                         


Abe dve godsno dete ce svatet edniot vikat mozet da bidet iskusuvan drugite ne, jasno ko 1+1+1=3

nekoj lazet pa spored tebe Jakov ili drugite??

Bez navreda. selam
Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 23:32
Dali ke se smeni neshto sushtinski vo Isusovata mudrost ako prifatish deka toj e Bog ili ne?



[/QUOTE]

sigurno bi se smenilo so toa sto isusovata mudrost da se sovpadne so negovoto ucenje i poroovedanje kako verovesnik na boga koj sto im go prenil na negovite ucenici i koi go sledele negvoto ucenje koi go obozavale na boga    i verluvale iskreno kon boga i na isus go podrzuvale kako verovesnik do toj stepen kade sto i k*ran iskazuva prekrasen primer za tie ucenici;
(apostolite)
O VERNICI BIDETE PODRZNICI ALLAHOVI KAKO KOGA IM RECE SINOT MERJEMIN NA DRUGITE; KOJ KE BIDE ZARADI ALLAH PODRZNIKMOJ REKOKA NIE SME ALLAHOVI PODRZNICI I ETE TAKA POVERUVAA EDEN DEL OD SINOVITE IZRAILOVI AEDEN DEL PAK NE POVERUVAA . A ONIE KOI STO POVERUVAA NIE GI POTPOMOGNAVME PROTIV NEPRIATELITE NIVNI I ETE STANAA POBEDNICI!,61,14,,.
dokolku sustisnski ne se prifati isus kako bog ili kako sin , ili trojstvoto stoe izmisleno i niza drugi raboti togas ste poblisku do iskrenoto veruvanje i ucenje na isus koj gi poducuval negovite ucenici vistinski da se pokoruvaat vo ednini bog ,. togas ste poblisku do vistinskoto hritijanstvo koe go propovedal isus i koe se sovpaga so k*ran ,., vo koj bog ni kazuva ubavi raboti za onie koi veruvale vo isusovoto propvedeanje , otkako isus bil vozdignat na neboto poveketo od hristijanite ostanale soedineti i veruvale vo ednostvoto na bog, bog e eden i nema drug osven nego , koi go sledele ucenjeto na isus i drugite verovesnici ,.
A SIGURNO E DEKA KE NAJDES DEKA NA VERNICITE NAJBLISKI PRITALEI IM SE ONIE KOI STO VELAT NIE SME HRISTIJANI ! TOA E ZATOA STO MEGU NIV IMA SVESTENICI I MONASI KOI NAVISTINA NE SE AROGANTNI(k*rAN,5,82,

Изменето од al_islamia - 16.Октомври.2009 во 23:34
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 00:04
Ne te razbiram sto velish, a mozhebi i ti ne me razbirash sto prashuvam...

Eve, go chitash Isus sto propoveda... I sega, kako sto velat religiive, imash opcija vo umot da go prifatish kako Bozhji sin (ili Bog) ili kako profet. Moeto prashanje e slednoto:

Dali kje se smeni edna bukva od onoa sto rekol Isus i dali kje se smeni negovata iskazhana mudrost, dokolku ti vo svojot um reshish da go prifatish kako profet ili Bozhji sin?

So drugi zborovi, sto menuva nasheto mislenje za toa sto bil Isus vo odnos na onoa sto toj rekol ? Dali onoa sto go rekol kje bide pomalu vazhno ili povekje vazhno kako posledica na nasheto mislenje vo vrska so negoviot status?

Se nadevam deka sega sum pojasen.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 12:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne te razbiram sto velish, a mozhebi i ti ne me razbirash sto prashuvam...

Eve, go chitash Isus sto propoveda... I sega, kako sto velat religiive, imash opcija vo umot da go prifatish kako Bozhji sin (ili Bog) ili kako profet. Moeto prashanje e slednoto:

Dali kje se smeni edna bukva od onoa sto rekol Isus i dali kje se smeni negovata iskazhana mudrost, dokolku ti vo svojot um reshish da go prifatish kako profet ili Bozhji sin?

So drugi zborovi, sto menuva nasheto mislenje za toa sto bil Isus vo odnos na onoa sto toj rekol ? Dali onoa sto go rekol kje bide pomalu vazhno ili povekje vazhno kako posledica na nasheto mislenje vo vrska so negoviot status?

Se nadevam deka sega sum pojasen.



Zborovite ne se menuvaat.Se soglasuvam , ama spored mene tolkuvanjeto na negovite zborovi e pogresno svateno,t.e razlicno i zatoa postojat povece religii a ne edna.
naseto mislenje nisto ne menuvat so statusot na Isus, ama ne mozeme edni da go prifateme kako profet, drugi bozji sin i treti Bog.
Od ovie tri bil samo edno, a sto i da bili ne vlegat vo diskusija celokupnata mudrost negova naprotiv e pocitliva.

se nadevam ke me svatish. Za odgovorot sekako.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 15:25

Biblijata silno go potvrduva Hristovoto bozestvo!!!!!



Sam Hristos tvrdi deka e BOG:"A koga im gi izmi nozete[na ucenicite], Isus ja zede svojata gorna obleka i pak prilegna kraj trpezata i im rwce:" Svativte li sto vi storiv? Vie me narekuvate mene ucitel i Gospod, i pravo velite, zosto toa sum.I taka,ako jas ,Gospod i ucitel, vi gi izmiv nozete vam,i vie ste dolzni da si gi miete nozete eden na drug"[Jovan 13,12-14].Da , Hristos veli:"Jas sum Gospod i ucitel!" "Hristos ... koj e Bog nad site"[Rimjanite 9,5].

Svoeto vtoro doaganje Hristos go najavuva kako Gospod:" Vo onoj den mnozina ke mi recat:, Gospode, Gospode, ne prorokuvavme li vo tvoe ime , ne izgonuvavme li demoni vo tvoe ime i ne pravevme li mokni cuda vo tvoe ime? A togas jas ke im kazam:"Nikogas ne sum ve poznaval.Odete si od mene, vie, koi vrsite bezakonie"[Matej 7,21--23].

Zboruvajki za svojot odnos so Otecot, Isus klazuva: " Jas i Otecot sme edno isto" [ Jovan 10,30]. Edno vo golemina i mok, edno vo se.


Po voskresenieto, koga Isus se javil na svoite ucenici, go povikal neverniot Toma da gi stavi svoite prsti vo negovite rani i da nebide veke neveren. Koga Toma se uveril deka toa e navistina Isus, rekol:"Gospode moj i Bog moj"[Jovan 20,28]. Dali apostol Toma zgresil narekuvaki go Isus Hristos Bog?? Ako Toma zgresil koga Hristos go narekol Gospod I Bog, Spasitelot sigurno bi go ispravil. Megutoa Toma iznel vistina sto Isus ne ja demantiral.

Prorostvoto na Isus glasi:" Zatoa Gospod sam ke vi dade znak:Devica ke zacne i ke rodi sin, i ke mu se dade ime Emanuel"[Isaija 7,14].Ova prorostvo apostol Matej go primenuva za Isus. Zborot Emanul znaci " Bog so nas"[Matej 1,23]."Cie sto pteklo e od damnina, od vecni vreminja[Mihej 5,2].

Im uste mnogu da se pisuva a ko imate zelba kazete.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 20:22
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:


Biblijata silno go potvrduva Hristovoto bozestvo!!!!!



Sam Hristos tvrdi deka e BOG:"A koga im gi izmi nozete[na ucenicite], Isus ja zede svojata gorna obleka i pak prilegna kraj trpezata i im rwce:" Svativte li sto vi storiv? Vie me narekuvate mene ucitel i Gospod, i pravo velite, zosto toa sum.I taka,ako jas ,Gospod i ucitel, vi gi izmiv nozete vam,i vie ste dolzni da si gi miete nozete eden na drug"[Jovan 13,12-14].Da , Hristos veli:"Jas sum Gospod i ucitel!" "Hristos ... koj e Bog nad site"[Rimjanite 9,5].

Svoeto vtoro doaganje Hristos go najavuva kako Gospod:" Vo onoj den mnozina ke mi recat:, Gospode, Gospode, ne prorokuvavme li vo tvoe ime , ne izgonuvavme li demoni vo tvoe ime i ne pravevme li mokni cuda vo tvoe ime? A togas jas ke im kazam:"Nikogas ne sum ve poznaval.Odete si od mene, vie, koi vrsite bezakonie"[Matej 7,21--23].

Zboruvajki za svojot odnos so Otecot, Isus klazuva: " Jas i Otecot sme edno isto" [ Jovan 10,30]. Edno vo golemina i mok, edno vo se.


Po voskresenieto, koga Isus se javil na svoite ucenici, go povikal neverniot Toma da gi stavi svoite prsti vo negovite rani i da nebide veke neveren. Koga Toma se uveril deka toa e navistina Isus, rekol:"Gospode moj i Bog moj"[Jovan 20,28]. Dali apostol Toma zgresil narekuvaki go Isus Hristos Bog?? Ako Toma zgresil koga Hristos go narekol Gospod I Bog, Spasitelot sigurno bi go ispravil. Megutoa Toma iznel vistina sto Isus ne ja demantiral.

Prorostvoto na Isus glasi:" Zatoa Gospod sam ke vi dade znak:Devica ke zacne i ke rodi sin, i ke mu se dade ime Emanuel"[Isaija 7,14].Ova prorostvo apostol Matej go primenuva za Isus. Zborot Emanul znaci " Bog so nas"[Matej 1,23]."Cie sto pteklo e od damnina, od vecni vreminja[Mihej 5,2].

Im uste mnogu da se pisuva a ko imate zelba kazete.



A zosto pak tuka ne potvrdil tuku negiral.

„А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар! Никој не е добар освен Единиот Бог..“ (Марко 10:18)

A ne rekol da jas sum dobar vas Bog, i ovde ko sto velis ne demantira mmozel da podvrdet naproti toj rekol deka Eden e dobar.A ako bile edno zosto ko mu rekle nemu ne prifatil. pokezuva deka e obicen covek i tuka i na iljada masta sve citati od biblijata:

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава 8

40 А сега сакате да Ме убиете Мене, Човекот, Кој ви ја кажа вистината, што ја чув од Бога. Авраам не направи така.

41 Вие ги вршите делата на татка си.” Ние не сме родени од блудство; имаме еден Татко - Бог.”

42 Исус им рече: „Ако Бог беше ваш Татко, ќе Ме љубевте Мене; зашто Јас од Бога излегов и дојдов; и не дојдов Сам од Себе, туку Тој Ме прати.

43 Зошто не го разбирате Моето зборување? Затоа што не можете да ја слушате Мојата наука.

44 Вие потекнувате од вашиот татко - ѓаволот, и сакате да ги исполнувате желбите на татка си. Тој беше човекоубиец од почеток и не остана во вистината, зашто нема вистина во него. Кога зборува лага, зборува од своето, зашто е лажец и татко на лагата.

45 Не Ми верувате Мене, зашто ви ја зборувам вистината.

46 Кој од вас Ме обвинува за грев? Ако ја зборувам вистината, зошто не Ми верувате?

47 Кој е од Бога, ги слуша Божјите зборови; затоа вие не ги слушате, зашто не сте од Бога.”

48 Јудејците Му одговорија и рекоа: „Не зборуваме ли ние право, дека Ти си Самарјанец и дека имаш бес?”

49 Исус одговори: „Јас немам бес, туку Го почитувам Мојот Татко, а вие Ме срамите.

sto veli Isus ???

А сега сакате да Ме убиете Мене, Човекот, Кој ви ја кажа вистината, што ја чув од Бога
kogo da ubijat:.........COVEKOT
zosto da go ubijat: zatoa sto im ja kazal vistinata sto ja cul
Od kogo ja cul :.......OD BOGA


Eve gi prvite bozji zapovedi koi vie ne gi pocituvate:

1. Јас Сум Господ, твој Бог, Кој те изведе од Египетската Земја, од куќата на ропството. Не ќе имаш никакви други богови покрај Мене.

2. Не ќе си правиш врезан лик, ниту некаква слика на она што е горе во небото, или долу на земјата, или во водата под земја. Не ќе им се поклонуваш ниту ќе им служиш, зашто Јас, Господ, твојот Бог, Сум ревнив Бог. Ја посетувам неправдата на татковците - на оние кои Ме мразат - на децата до третото и четвртото поколение, а покажувам милости на илјадници, кои Ме љубат и ги пазат Моите заповеди.

Vie na boga sin mu napravivte i svtiot duh pokraj nego 1+1+1=3 zapomni matematikata e ednakva za site.

i vtoriot bozji zapoved go narusuvate go crtate na "Boga" na "sinot" i gulabot duri go pretstavivte kako "Svetiot duh" . Zasto, koga Bog ni zabranl procitaj pogore. im se poklnuvate na popovi, ilijadnici "Svetci"
i na mng. drugi. Zasto koga Bog rekol da ne se poklonuvate nikomu osim Nemu.

a za ovoj citat:Vie me narekuvate mene ucitel i Gospod, i pravo velite, zosto toa sum.

ne velet Gospod ama Gospodin rasprasajse od bracata zasto jas nemam vreme sega da fo baram inshAllah nekoga ke ti pokazam.

A ke si dozvolam edno prasanje ne samo do tebe opsto:

Kolku dena i noci imaat od petok na utro, do nedela rano???

selamun alejkum.      

SUBAHANALLAH(SLAVEN NEKA E ALLAH).
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 22:28

Uste nekolku tekstovi iako ima mnogu:

"Ocekuvajki ja blazenata nadez i javuvanjeto na slavata na nasiot velik Bog i Spasitel, Isus Hristos"[Tit 2,13].Znaci Isus Hristos e "veliki Bog i Spasitel".

" Koga ke se javi Gospod Isus Hristos od neboto...Isus nasiot Gospod"[2. Petrova 1,7.8.2].

"Ako so tvojata usta ispovedas deka Isus e Gospod i ako vo tvoeto srce poveruvas deka Bog go voskresna, ke bides spasen"[Rimjanite 10,9--13].
" Veruvaj vo Gospoda Isus Hristos i ke bides spasen ti i tvojot dom"[Dela 16,31].

" Proslavuvate go vo svoite srca Hrista kako Gospod"[1. Petrova 3,15].

Vo Poslanieto do Filipjanite 2,6-8 naogame eden od naj silnite potvrdi vo Biblijata za Hristovoto bozanstvo: "Toj [Hristos] , so Bozja priroda, ne se drzese ljubomorno za svojata ednakvost so Boga, tuku se lisi od nea [ od taa ednakvost], zemajki lik na sluga[ zemajki covecka priroda], stanuvajki slicen na lugeto".

Vo ovoj tekst narecen " hristijanska himna", Apostol Pavle Hristos ni go prikazuva vo dve dimenzii:vo negovata vecna, Bozja dimenzija, kako Bog , so Bozja priroda, ednakov so Bog Otecot, i vo negovata zemna dimenzija kako sluga, kako covek, so covecka priroda, koga kako Bog se ovplotil i se rodil kako bebe od devojka Marija i koga stanal napolno zavisen od Boga kako i sekoj drug covek.

Jovan1,1-3;"Od pocetok bese Recta[Logos, Hristos], i Recta bese kaj Boga- i Recta beseBog. Se nastana preku nea, i bez nea ne nastana nisto od ona sto nastana".-Da zabelezime, Jovan kazuva deka"Recta [Hristos] bese Bog." Istit tekst kazuva uste nesto: Bog Hristos e tvorec na nasiot svet.

Vo Otkrovenije 1,8 i 21,6 Bog Otecot se narekuva, slednite zborovi:"Jas su alfa i omega, pocetok ikraj".No i Hristos se narekuva sebesi so istite zborovi;:"Jas sum alfa i omega, prv i posleden, pocetok i kraj.....onoj koj zivee.Bev mrtov no , eve , ziveam vo vek vekova[vecen sum]"[Otkrovenie 22,12,13; 1,17,18;2,8]. Vo ovi dva teksta i Bog Otecot i Hristos sebesi se narekuvaat so isto ime :"Prv i posleden!"Taka mozat da tvrdat licnosti koi se apsolutno ednakvi vo se.

Covekot moze da ko spai samo onoj sto go stvoril, Zatoa i Isus dojde na zemjata za da go dade svojot zivot za nas..


www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 23:34
Prvo na nisto ne mi odgovori od ona sto te prashav.

Vtoro ovie citati se kotradikni na moite sto gi navedov pogore i dvajcata gi izvadivme od biblijta.

Poentata e toa sto edno e vistina eve ti vikam ne e vazno koe e vistinskoto tvoeto(Isus e Bog) ili moeto (pratenik od Boga).

A drugoto e laga ne mozet dvete da bidat vistina.
Zaklucok:

Imame i lagi vo biblijta .

uste poprost primer ke ti kazam : Jas ja citam biblijata i na mnogu mesta navagam sinot covecki,ispraten od boga,koj povikuvat kon eden bog(a ne tri), deka nisto ne praet sam od sebe itn.

Sega ti ja citash biblijta i mi vikash Isus e bog, Sin Bozji, edno e so Boga itn.

Ovaa zaedno NE SE SOVPAGAT BRATE KAKO SAKASH VRTIJA.

Ednoto e vistinsko dali tvoeto ili moeto nemat vrska drugoto e lazno, zaklucok:

isto kako i pogore VO BIBLIJATA NAOGAME LAGI.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 17:52
Хлебати, нема потреба од конфузија. Зошто постојано ги затвораш ушите за она што постојано ти го велиме и нонстоп верглаш едно те исто.
Ајде сега биди послушен и земи едно ливче и запиши го она што ќе ти го кажам за да не прашуваш се едно па исто на форумов.
Значи (пишувај сега):
Исус бил зачнат од Светиот Дух (Бог) и во утробата на девицата Марија (човек) и затоа Тој е Божји Син (бидејќи Бог е Неговиот Татко) и Тој е Човечки Син (затоа што бил роден од човекот Марија).
Затоа Исус има две природи: Божествена и човечка.
Бог се отелотворил преку Исус и затоа Исус е отелотворен Бог.
 
Се надевам после ова објаснување дека нема да те бунат стиховите каде што Исус е наречен човек и има човечки особини, ниту пак оние каде што Исус е наречен Бог и има Божествени особини - бидејќи Тој ги има и двете, согласно Неговата природа.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 216217218219220 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.