IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Помош !! Софтверски Проблеми!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Помош !! Софтверски Проблеми!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4142434445 55>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
pumaval Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Август.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pumaval Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 22:26
zz..
aj ako moze neso da mi pomognete so ova :
Koga startuvam PC mi izleguva nesto eve vi slika
[img=http://img84.imageshack.us/img84/2272/dsc00508.th.jpg]
fala
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 12:52
Originally posted by pumaval pumaval напиша:

zz..
aj ako moze neso da mi pomognete so ova :
Koga startuvam PC mi izleguva nesto eve vi slika
[img=http://img84.imageshack.us/img84/2272/dsc00508.th.jpg]
fala


Прво стави поголема слика за да видиме што е , оти ништо не се гледа. намигнување
Кон врв
igorcence Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igorcence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 15:20
Dali nekoj znae kako moze da se konektira mobilem telefon(SonyEricsson) so PC i koristi internet preku bluetooth
Кон врв
igorcence Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igorcence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 01:41

Dali nekoj znae kako moze da se konektira mobilem telefon(SonyEricsson k-750i) so PC i koristi internet preku bluetooth


Изменето од igorcence - 04.Септември.2009 во 01:42
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2009 во 23:55
Originally posted by igorcence igorcence напиша:

Dali nekoj znae kako moze da se konektira mobilem telefon(SonyEricsson) so PC i koristi internet preku bluetooth


Може на 2-3 начини зависи што имаш. Може со УСБ кабел доаѓа со телефонот, а ако имаш Блутутх (Син заб хехех) преку него. Всушност за користење на мобилниот како модем, бидејќи колку што разбрав тоа ти е идејата најмногу зависи од Мобилниот оператор и од самиот софтвер. Со Сони Ериксон немам искуство, но може да ти кажам за со Моторола.

Инсталираш програмата за подршка на мобилниот (мене ме чинеше 50 евра бидејќи не ми ја дадоа со мобилниот), треба да ти ја дадат во комплет со мобилниот ако не да си ја купиш или да си ја симнеш од интернет. Потоа, ако користиш GPRS треба Мобилниот оператор да ти испрати порака со конфигурација на мобилниот ја снимаш и толку потоа ја стартуваш програмата и се ставаш на нет.

Другата опција е со користење на EDGE, UMTS или 3G, но во глобала се сведува на истото, само вториве имаат МНОООООООООООгу побрза врска.

GPRS користи радио врска и брзината е 28кб/с.

Заклучок:
1.ти треба програма со која твојот компјутер ќе го препознае мобилниот како модем и од истата ќе се стартува поврзувањето со интернет.
2. прашај дали воопшто Мобилниот оператор ти дава ваква можност и дали истата може да се направи со твојот мобилен.

Jas имам користено Моторола 330 со УСБ кабел без никаков проблем, но не кај нас туку во Италија на Водафон. Цената беше 20 евра неограничен трансфер, потоа воведоа EDGE, па UMTS. Но мобилниот не ми ги подржуваше.
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
anastasovi2004 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anastasovi2004 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 21:19
Se obiduvam da vklucam kompjuter i mi se javuva ovoj problem Disk boot failure insert system disk -POMOS ve molam!
Кон врв
anastasovi2004 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anastasovi2004 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 14:00
Ajde be luge, nikoj li nema da mi pomogne so problemov! Eptem mi e hitno!
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 19:17
Тоа значи дека нешто harddisk-от не ти е во ред и нема од кај да ботува.

Прво провери си го кабелот до харддискот, може да се разлабавил и да нема контакт.

Ако не е тоа тогаш до харддсикот е: дефектни сектори, или пак вирус. Не знам колку време го користиш... типувам на деф. сектори.

Пошто нема зијан од уште еден харддиск, купи си, инсталирај си Windows  или друг оперативен систем, закачи го стариот хард диск како slave и пребарај (скенирај) дефектни сектори, вируси итн. Или евентуално префрли си ги потребнмте податоци (се разбира ако го препознае, а би требало да го препознае) и форматирај го. После форматот ќе знеш дали за во канта е или не е...

Ако не ти се купува нов харддиск во случај да е вирус. Извади го, однеси го кај другарче, закачето го како slave и скенирај, види дали може да се спаси.
Кон врв
BiljanaA Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiljanaA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2009 во 12:05
Zdravo na site

Ako moze nekoj da mi pomogne. Mi treba da instaliram AutoCAD, no postara verzija, bidejki kompjuterot mi e poslab, pa ne veruvam deka ke moze da poddrzi nova verzija. Od kade mozam da go simnam?
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2009 во 13:02
Ti prativ linkovi po LP za AutoCAD 2006. Mislam deka kje bide dovolno za tvojot kompjuter.

Ako imas problem pisi... Raboti 100%
Кон врв
stivshot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stivshot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 15:37
Здраво!! Ми се појави ѕвезда доле во десниот агол на мониторот и пишува “дека сум жртва“ на не лиценциран Windows.Може ли некој да ми каже како да ја тргнам ѕвездата “почнува да ме нервира“.
Фала!!
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 17:32
Originally posted by stivshot stivshot напиша:

Здраво!! Ми се појави ѕвезда доле во десниот агол на мониторот и пишува “дека сум жртва“ на не лиценциран Windows.Може ли некој да ми каже како да ја тргнам ѕвездата “почнува да ме нервира“.
Фала!!


Следниот пат пред да отвориш тема прво прочитај, дали има тема во која можеш да го напишеш истото и да добиеш одговор. Ти треба да го кракираш виндовсот и толку.
Кон врв
Avi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 14:03
Дали некој го има фонтот MaksansKir? Тоа е единствен фонт што ги содржи буквите од македонската азбука и што има правилен италик (според македонски правопис).
Овој што го имам е лиценциран и можам да го употребувам во програмите (Word, Indesign...), но при претворање на документот во PDF (што ми е потребно како подготовка за печат) ми ја појавува следната грешка:

%%%%[ Error: MaksansKIR-Italic cannot be embedded because of licensing restrictions. ]%%
%%[ Font vendor (SWAP) does not permit this font to be embedded in PDF. ]%%

[Warning] The font MaksansKIR-Italic could not be embedded because of licensing restrictions.
Text may display incorrectly on platforms that do not have this font installed.

Дали некој може да ми помогне?
Кон врв
Avi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 15:15

Во меѓувреме се снајдов. На овој линк има македонски фонтови по правопис, што не се линценцирани и може да се претвораат во PDF.

http://mio.gov.mk/?q=node/2182   

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4142434445 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.