IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 214215216217218 242>
Автор
Порака
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2009 во 12:56
Originally posted by alf alf напиша:

Може ли некој да ми каже што значи овој пасус...
9 Тука е умот, што има мудрост! Седумте глави - тоа се седумте гори, врз кои седи жената.

10 Тоа се и седум цареви, од кои петмина паднаа, едниот е, а другиот уште не дошол, а кога ќе дојде, треба да остане малку.

11 Ѕверот, пак кој беше и кого го нема, е осми, и е од седумте, па оди во пропаст.

12 И десетте рогови, што ги виде, тоа се десет цареви, кои уште не зацаруваа, но ќе ја примат царската власт со ѕверот за еден час.


Во врска во деветиот стих: тука се зборува за Вавилонската блудница. Тоа ќе биде лажен религиозен систем со кој ќе управува Вториот ѕвер-Лажниот пророк. А за седумте гори, па знаете кој град лежи на нив. Веројатно се мисли на истиот.

Седумте цареви, владетели се седумте глави на Првиот ѕвер-Антихристот, а десетте рогови се десете сили, лидери кои ќе владеат заедно со него.

Лажниот пророк има два рога и ќе го носи бројот 666. Економијата и религијата ќе бидат неговите рогови, додека политиката би била областа на Антихристот.



A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2009 во 17:06
imam edno prasanje

ako gospod stvoril svetlina zemja morinja kontinenti planini zivotni rastenija i lugje

zosto vise nisto ne stvara??????


se sto e novo vo posledno vreme stvorija lugje, gi vikaat hibridi

toj Michurin na primer napravil novi ovoski sorti zapravo a velat deka i nekoi novi virusi se delo nase, so zatanal i ne e iznenaduva

mozebi kje recete deka nasata planeta i nie sme idealni taka da nema sto da se ispravi, no nemora da si Gospod za da vidis deka ne e seto najidealno
ima mniogu greski na prirodata... dali zgresil namerno?????
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2009 во 17:25
Originally posted by anakin anakin напиша:

imam edno prasanjeako gospod stvoril svetlina zemja morinja kontinenti planini zivotni rastenija i lugjezosto vise nisto ne stvara??????se sto e novo vo posledno vreme stvorija lugje, gi vikaat hibriditoj Michurin na primer napravil novi ovoski sorti zapravo a velat deka i nekoi novi virusi se delo nase, so zatanal i ne e iznenaduvamozebi kje recete deka nasata planeta i nie sme idealni taka da nema sto da se ispravi, no nemora da si Gospod za da vidis deka ne e seto najidealnoima mniogu greski na prirodata... dali zgresil namerno?????
Целата појдовна концепција дека Бог го создал материјалниот свет е погрешна. Материјалниот свет е последица на отпаѓањето на дел од битијата од Бога. Кога Бог би бил директен создател на материјата, тогаш таа би била совршена а не минлива и релативна.

Бог го создал духовниот, за материјалните очи невидливиот свет, кое се нарекува и царство Небесно, не во смиссла на небескиот свод околу планетата туку во смисла на цел еден совршен космос.

Во небесните светови постојано е се` во духовна еволуција, во правилни циклуси на создавање се создаваат нови духовни ѕвездени системи, минерали, растенија, животни и духовни деца. Чистите небесни битја кои таму веќе пребиваат, исто така учествуваат во создавањето, таму врие од разновидни активности.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2009 во 22:25
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 09:21
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2009 во 22:44
Mozheme sega i tvoeto tolkuvanje da go stavime vo encikloedijata na interpretacii na Jovanovoto Oktrovenie.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 15:19
Originally posted by alf alf напиша:

Може ли некој да ми каже што значи овој пасус...
9 Тука е умот, што има мудрост! Седумте глави - тоа се седумте гори, врз кои седи жената.

10 Тоа се и седум цареви, од кои петмина паднаа, едниот е, а другиот уште не дошол, а кога ќе дојде, треба да остане малку.

11 Ѕверот, пак кој беше и кого го нема, е осми, и е од седумте, па оди во пропаст.

12 И десетте рогови, што ги виде, тоа се десет цареви, кои уште не зацаруваа, но ќе ја примат царската власт со ѕверот за еден час.


Da probame da odgovorime na tvoeto prasanje-- ova e moe mislenje.

"Sedumte glavi gi prestavuvaat sedumte glavni politicki sili preku koi sotonata se obidel da go unisti Bozjiot narod. Nekoi mislat deka tie glavi prestavuvaat sedum posebni narodi vo istorijata, dodeka drugi mislat deka brojot sedum e simbolicki broj koj sto obicno se javuva vo Otkrovenijeto. Ova e prvo mislenje. Vtoroto mislenje e deka sedu glavi " prestavuvaat politicki sili koi se neprijatelski i rabotat protiv Bozjiot narod na ovaa zemja vo tekot na coveckata istorija".Privrazanicite na mislenjeto deka sedumte glavi se " sedum neprijatelski narodi" , gi nabrojuvaat prvite cetiri narodi koi gi spomnuva Danilo; petata sila bi bila "maliot rog'"od Danilo 7,8 [Sverot slicen na ris od Otkrovenije. 13 glava]; sestata sila bi bila od Otk. 11,7[Francija],a sedmiot sver od Otk. 13,11[Amerika].Privrzanicite na drugoto mislenjesmetat deka" sedumte glavi se site neprijatelski vlasti koi pocnale da go gonat Bozjiot narod koj postoi kako takov pocnuvajki od Egipet, Asirija, Vavilon, Persija,Grcija, Rim i papstvoto. Bidejki Duhot na prorostvoto nisto nisto ne spomnuva za toa niedno tolkuvanje ne e sigurno.

Sedumte glavi se sedum gori"."Gorite" se prorocki simbol koj oznacuva politiscki ili religiozno politicki sili[Vidi Is. 2,2; Er 17,3; 31, 23; 51,24; Ez. 17,22.23]. Ovoj simbol moze da se odnesuva na fradot Rim, koj e smesten na sedum brekcinja. Vo prviot vek na hristijanstvoto, hristijanite zboruvale za Rim kako za "Vavilon"[ spored 1. Petrova. 5,13 i Otk.14,8], verojatno za da gi izbegnatposledicite koga so zborovi i so pero go objavuvaat sudot nad Rim, inaku vlastite bi mozele da gi smetaat kako zavernici ili antidrzavni elementi.Ova ime e pogodno so bzir na istoriskite nastani i nameri na Vavilon kon Evreite i namera na Rim kon hristijanite. I Evreite Rim go narekuvale Vavilon.
"Vrz koi sedi zenata". Vo stihot 3 se veli deka zenata sedi na sverot, a ovde deka sedi na sedum gori, toa e vsusnost isto. Spored toa nema golema razlika pomegu zverot i negovite glavi. Ovie sedum glavi i sedum gori isto se sto i sedumte carevi.


Otkrovenie 18 glava ni dava iscrpno objasnuvanje za vlastite od Otkrovenie17,12-17 sth.

Изменето од Blagoj_s - 03.Октомври.2009 во 12:30
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 21:42
.





Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 09:22
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 22:52
Originally posted by alf alf напиша:

политиката т.е. политичарите во библијата се спомнати во друг пасус.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО
Глава 13             
зашто ќе се појават лажни христоси и лажни пророци и ќе покажат знаци и чуда, за да ги измамат избраните, ако е можно.
Дефиниција за пророк,човек што ја предвидува иднината.
Ако некој се кандидира за прецедател или премиер ке се качи на бина и ке ја предвидува иднината(ке ја подобриме економијата,ке изградиме патишта,мед и млеко ке потече)и многу луге се прелажаа.Синот Божји вика секој што верува во Мене ке добие живот вечен.
Тоа е еден од знаците што е предвиден,блиску е крајот.

А во октровение глава 18,се мисли на друго.
Малку ке Ви звучи чуден постот.
Вавилон прставува календар(секунди,минути,саати,денови,недели,месеци и години)
Еден човек го обележал векот велиме кога кажуваме за години (пред Христа и после Христа)или муслиманите го мерат времето со појавувањето на Мухамед,евреите од појавувањето на Мојсе.Значи еден човек го обележал векот, и еден човек ке го заврши броењето на годините.
Како би изгледало општество во кое нема да се мери времето?
1.На секој прехрабен произвот има означено дата на произвоство и датум на траење(нема да има индустриско произвоство на храна)
2.Во одредено време тргнуваат авиони,возови,бродови,автобуси(транспорт на стока и храна ке нема)
3.Нема да има религии(секоја е поврзана со времето( празници,пости)
Секој дукан има обележано од колку саат до колку саат работи,банките даваат кредити на 1,2 и повеке години,а земаат месечни рати(што ке праваат ако нема време,да не му речат евети кредит па на секоја полна месечина да вракаш рата :))ете зашто ке заплачат трговците.

Трговците на тие нешта, кои се збогатија, ќе стојат далеку, заради страв од нејзините маки, ќе плачат и ќе ридаат,

16 велејќи: „Леле Леле! голем граде, облечен во лен и во порфир и во црвена ткаенина; украсен со злато и со скапоцени камења и со бисери,

17 зашто во еден миг пропадна толкаво богатство! „И секој кормилар и секој морепловец и морнар и сите, кои работат на море застанаа далеку

18 и викаа, гледајќи го димот на неговото горење, велејќи: „Кој беше како овој голем град?”

Сите тргуваат со времето(календарот) или да бидам појасен тоа е блудницата која седи на човекот.
Уште кога ке се родите ке ве обележат со матичен број кој е составен од ден,месец и година, а кога ке пораснете ставате саат на рака,нејзиниот белег.
И ке се појави ангел кој ке извика:„Излезете од неа, народе Мој, за да не бидете соучесници во нејзините гревови и да не ги примите нејзините зла;
Можете да излезете од календарот????
Градовите ке запустат бидејки без јавно броење на времето неможе да постојат.лугетѕо ке се вратат на стариот начи на живеење во селата зошто освен лето,есен,зима и пролет нема на поситни единиц да го мерат времето ке бидат сточари, земјоделци ,рибари.
ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО ГАЛАТЈАНИТЕ
Глава 4                    

А сега, кога Го познавате Бога, или уште подобро: откако Бог ве позна вас - како можете пак да им се враќате на слабите и бедни елементарни учења, на кои сакате пак одново да им служите ропски?

10 Внимавате на деновите, и месеците, и времињата, и годините.
Основни обележја за мерење на времето се месечината и сонцето.
ОТКРОВЕНИЕ НА ЈОВАН
Глава 21                     

И на градот не му е потребно сонцето, ниту месечината, за да му светат, зашто Божјата слава го осветлува, а Јагнето му е светилник.
Тоа е крајната цел која ја кажува библијата општвество без календар.






Interesni tolkuvanja na Biblijata. Obicno mozam po pisuvanjeto da prepoznaam koj na koja religija pripagja, no ti alf me iznenaduvas.

Dali e ova tvoe licno tolkuvanje ? Na koja zaednica pripagas ako ne e tajna? Pozdrav!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 14:52


Изменето од maria_magdalena - 09.Февруари.2010 во 15:50
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 19:10
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Што знаете за манастирот “Св. Троица“ кај Кумановското село Скачковце?трепкање

Легендата вели дека од пред неколку века на некој турски бег, тешко му се разболел синот, но ниту еден од тогашните лекари не знаеле да му помогне. По некое време се појавила некоја постара жена која му раскажала на бегот дека сонувала оти лекот е некој си крст на ридот во близина. Бидејќи друго чаре немало, решил бегот да го однесе синот до крстот на ридот. Таман стигнале и на малиот му биднало ептен поарно - се излечил. Од благодарност ги ослободил селаните од даноци, а жителите почнале да ја сметаат локацијата за света и долго време после тоа мечтаеле за манастир да изградат таму.

Нашите мисли се енергија која тендира кон реализиација(не секогаш во форма како што човекот посакува). Енергијата се собирала, и еден ден добила форма: манастир. Но што со тоа понатака? Бог не живее во надворешни куќи од камен, туку во највнатрешното на секој човек.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Кој е ктитор на овој манастир?
Прота Пајко(Стојан Пајковски) од Австралија мислам? Или тој само ја организираше изградбата а ктитор е некој друг?
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Како дошло до неговата изградба?
Не ги знам деталите, но се збори дека на резбарот му се јавил на сон божјиот глас кој му кажал да направи резбарија за манастирот Св. Тројца но тој незнаел каде има таков. Резбарот тоа го раскажал на прота Пајко а тој му одговорил дека Бог уредил да се најдат заедно не случајно, и го однел во манастирот кој се градел во Скачковце.

Според моите верски убедувања, ако резбарот навистина сонил таков сон тоа воопшто не бил божјиот глас туку водство од астрални сили(бестелесни души од астралните подрачја) кои си нашле извршители на нивните замисли и желби а по правило тие немаат врска со божјата волја.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Со чии средства е изграден?Многу ме интересираат вашите сознанија токму за ова.Прво да видам што знаете за оваа работа, па ќе дискутираме.задоволство
Незнам. Со чии? Во пребогатата римо-католичка црква обичај е да се бараат прилози и финансиери од сиромашниот народ . Но ова е православен манастир, можеби сето тоа се одвивало поинаку.

Според мене во Македонија има доволно цркви и манастири а премалку народни кујни(црквата ги отвора, тоа е за пофалба, но треба повеќе) и недоволно развиена инфраструктура, особено во руралните средини. Кога би се инвестирало повеќе во тоа, економијата ќе живне бидејќи нахранетиот народ користејќи ги и новите патишта, пруги и сл. ќе може да го остварува божјиот закон: Моли и работи. Од тоа ќе произлезе обемна благодат за сите.


Изменето од Majkl - 10.Октомври.2009 во 19:20
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 19:24



Изменето од maria_magdalena - 09.Февруари.2010 во 15:50
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 19:37
Која е поентата на манастирите? За што служат? Кому му служат?
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 22:49
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Која е поентата на манастирите? За што служат? Кому му служат?


Ајде кој знае нека каже, и мене ова ме интересира, една пријателка која е муслиманка ме праша:
``А вие зошто имате и манастири? Какво значење имаат? Поважни се од црквите?`` И јас баш и не знаев да и` одговорам бидејќи оваа тема баш и не ми е јака страна.
Туку ме интерисира уште нешто: Некој да каже нешто повеќе за политеизмот. На пример некој кој верува и во Јехова и во Исус и во Алах што е уствари тој? Политеист? Оправдано ли е некој да е политеист збунетост, дали уствари политеизмот треба да се осудува бидејќи немаш само еден единствен БОГ збунетост Политеистите одат и во црква и во џамија и во синагога збунетост Не ми е јасно многу ова не%20знам



You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:04
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Majkl, благодарам за ова трпеливо и опширно објаснување.големо%20гушкање

Да видиме и некој друг да се вклучи и да каже што знае за манастиров, па...трепкање

Во секој случај, овде ќе се задржам само на една работа:СОН. Прво на бабата, па после на резбарот...

Нели Светите Оци се против овие работи? ни бабата, ни резбарот не биле безгрешни луѓе, нели?
Од каде знаеме дека во сонот се јавил Бог, а не ѓаволнекој друг?
задоволство

 
На темата СОН во подфорумот Астрологија и Мистерии членот Fise Bilillhal имаше постирано во врска со соништата од верска гледна точка и поставив прашање кој ни ги праќа соништата, ѓаволот или бог оти според религијата овие дисциплини астрологија, нумерологија, толкување на соништа, гатачки и вражачки биле ѓаволски работи....
Оттука произлегува прашањето за сите оние пишани житија за многумина светци кои се здобиле со визија за одредени локации и начин на исцелувања дали у ствари биле наведени погрешно од ѓаволот или навистина добиле духовна порака преточена во сон, низ визија.
И јас на многу наврати сум сонувала цркви и манастири, фрески и иконостаси, монаси и самото чувство низ сонот ми велело од каде доаѓа енергијата.
Зарем се што доаѓа низ нашето подсвесно е задолжително врзано со нешто врашкозбунетостзбунетостзбунетост????!!!!
Не би рекла
Да продискутираат оние малку повеќе просветлените и потковани со религиозно знаење овде по ова прашање.
Баш ме интересира што мислат.среќа
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 214215216217218 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.