IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Македонска Енциклопедија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонска Енциклопедија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 65>
Автор
Порака
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 21:34
IMO, mada ne sum expert niti pa neso mnogu se sekiram za ovie raboti, makedoncite SE slovenski narod. Ona sto e polemika ovie denovi e toa dali tie se doseleni ili se avtohtoni na ovie prostori.
Enivej, me zaintrigira rabotava so enciklopedijava, dali nekoj moze da postavi sken od "kriticnite" momenti vo nea za da moze tocno da se procita sto pisuva. Vaka, nekako, na pamet zborime...



Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 21:45
Знам дека не е место да се развива тука дискусија, но има ли некој да ми го појасни потеклото на зборот Албанија и Албанци?
навистина ме буни, кај секој народ, неговото име потекнува од неговиот јазик, па потоа е адаптирано и преведувано на други јазици
зошто Албанците сакаат да ги нарекуваат така кога во сопствената комуникација не го користат тој збор збунетост
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 22:21
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Знам дека не е место да се развива тука дискусија, но има ли некој да ми го појасни потеклото на зборот Албанија и Албанци?навистина ме буни, кај секој народ, неговото име потекнува од неговиот јазик, па потоа е адаптирано и преведувано на други јазицизошто Албанците сакаат да ги нарекуваат така кога во сопствената комуникација не го користат тој збор збунетост


http://en.wikipedia.org/wiki/Albania_(name)
Homo homini lupus est...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 22:28
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Знам дека не е место да се развива тука дискусија, но има ли некој да ми го појасни потеклото на зборот Албанија и Албанци?навистина ме буни, кај секој народ, неговото име потекнува од неговиот јазик, па потоа е адаптирано и преведувано на други јазицизошто Албанците сакаат да ги нарекуваат така кога во сопствената комуникација не го користат тој збор збунетост


http://en.wikipedia.org/wiki/Albania_(name)
а значи затоа толку го љубеле, зошто повеќе ги поврзува со Илирите, не знам зошто толку многу бегаат од фактот дека сепак се мешавина од илирите и племињата дојденци
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 22:30
Originally posted by fichot fichot напиша:

IMO, mada ne sum expert niti pa neso mnogu se sekiram za ovie raboti, makedoncite SE slovenski narod. Ona sto e polemika ovie denovi e toa dali tie se doseleni ili se avtohtoni na ovie prostori.
Enivej, me zaintrigira rabotava so enciklopedijava, dali nekoj moze da postavi sken od "kriticnite" momenti vo nea za da moze tocno da se procita sto pisuva. Vaka, nekako, na pamet zborime...



македонците ја поседуваат словенската култура, но тоа не ги прави целосни словени, Макеедонците биле принудувани да ја прифатат културата на народите кои ги покориле, тоа барем се гледа во поблиската историја
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 22:36
МАНУ зборува за факти со кои факти ја поткрепуват тезата дека ние сме Словени, со цевките со кои го препливале Дунав за на крај целосно да го уништат автохтоното население...
МАНУ навистина се игра со огин и им се мести на пенали на Гејовите...а и на другите околу нас...Мислам дека на МАНУ и те како му е потребна внатрешна реконструкција...
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 22:57
А што повеќе да очекуваш од група сенилни старци наречени АКАДЕМИЦИ??????
car's freack
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 23:12
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Има многу голема разлика помеѓу  американски инструктори и Америка како држава ......
Неможе да обвиниш дека официјално зад нив стои држава....

Има како не...
американските инструктри се од Гватемала или Зимбабве...мислам...
а Америка нема инструктори...
 
 
Сите кои беа инволвирани во 2001 година (па и академците), знаеја дека во наведеното село а и пошироко, терористите имаа логистичка и советодавна подршка од американската MPRI  (http://www.mpri.com/esite/), која директно или индиректно е вмешана во безмалку сите светски судири. Организацијата е  составена најчесто од поранешни воени лица, платеници и функционери собрани од различни држави низ светот, чии услуги истовремено ги користеше и македонската влада. Иако седиштето им се наоѓа во Вирџинија, САД, сепак MPRI, е приватна фирма.
На тоа мислев кога реков дека постои разлика помеѓу нив и официјална Америка.
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 03:10
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

сепак MPRI, е приватна фирма.
На тоа мислев кога реков дека постои разлика помеѓу нив и официјална Америка.


Ab, razbira se deka e privatna. Se e toa taka fino isprepleteno, kuk*rek, krajo da ne mois da im go naes. Sho ne ja osnovaa vo Arizona ili na Havai, a ne na saat vreme vozenje (dali i tolku) od D.C. i Lengli?
Samo, dal MPRI raboti za interesite na WH ili obratno e prasanjeto..? Ustvari, koj gi vrti, so toa sea ke se zamarame.. :D
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 11:06
I sega shto?  Ke si kutime i ke si trpime, kako ke ne napishat taka, a? збунетост
 
Pa posle drugite ni se krivi shto "ni ja pishuvale istorijata"? голема%20насмевка  A sega KOJ ni ja napisha...i pak si kutime! изненадување  Albancite ke dobijat zatoa shto se bunat a nash*te kako "fini" demek ke popushtat.....iako i samite se narekuvaat "shiptari", jazikot im e Shiptarski" a i zemjata ja narekuvaat Shkipeterija. изненадување
 
Kakvi Sloveni bre choveche...kakvi bakrachi...pa zarem ne li gledate deka PAK ni ja skroija kapata?? I kade se tie MAKEDONSKI ORGANIZACII..PATRIOTITE NASHI..."LAVOVI"i ostalo da se pobunat, da se promenat ovie rechenici SEGA ODMA!? лутина Nie NE SME DOJDENCI....nikoj ne se chuvstvuva kako takov (so nekoi iskluchoci samo) a istoto pokazhuva i vo nashata GENEZA!  DO KOGA BRE MAKEDONCHE...DO KOGA KE JA VRTISH GLAVATA ZA POUBAVO DA TE OSTRIZHAT!!!?? изненадување тага
 
Posle ova chekajte "starosedelcite" ALBANCI kako poleka ke baraat ushte poveke "prava"! лутина
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 11:08
едно треба да ви е јасно ... нема наши / ваши ......... сите сме рамноправни ГРАЃАНИ на оваа држава .... а оваа држава е ГРАЃАНСКА а не НАЦИОНАЛНА намигнување
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 11:47
 
 
Бурата со Енциклопедијата доби и пошироки, мегународни импликации, така што, по реакцијата на Фуере, Британската и амбасадата на САД, многу веројатна е корекцијата и на  податоците во одредницата за ОНА. Имено,  дека ова формација „била обучувана од американски и од британски САС и падобрански полковски офицери“. Британската амбасада со писмо побара МАНУ да го коригира делот дека САС обучувала припадници на ОНА....

Јавноста, особено политичката, очекува да бидат корегирани и одредниците, каде, академиците, , форсирале некои актуелни политичари, блиски по нивните политички ставови, за сметка на некои други, од спротивните табори....замислете на Груевски му се посветени стотина страници, а на Бранко само триесеттина...помалку дури и од Љубчо...голема%20насмевка ....
Како и да е, се случи очекуваната и добра разврска. Како поука и за иднина, зашто, во овој случај, се виде, дека во македонското поделено општество, дури и една страница, од неколку илјади во публикацијата, може да предизвика многу несакани последици...!!!
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 11:48
Shto ima vrska "gragjanskoto chuvstvo" so NACIJATA? изненадување  Sekoj se chuvstvuva kako gragjanin vo sekoja drzhava, pa niedna drzhava NE e narechena "gragjanska" i NE im go skratuva pravoto na SOZDAVACHITE NA TAA NACIJA da se opredelat kako shto se chuvstvuvaat? намигнување
 
Nikoj NEMA pravo da me napishe mene ili site MAKEDONCI kako "sloveni" dokolku nie taka ne se chuvstvuvame, NIKOJ! намигнување
 
A ovie shto taka proizvolno i na gjuture si napishale, TREBA POD HITNO DA SE SPRECHAT I DA IM SE NALOZHI ISTO TAKA POD HITNO DA JA VRATAT PREDHODNATA IZJAVA.  лутина
 
Vaka ne samo shto go ponizhuvaat i obespravuvaat MAKEDONSKIOT NAROD, tuku i samite sebe se negiraat! лутина
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 11:52
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 
Бурата со Енциклопедијата доби и пошироки, мегународни импликации, така што, по реакцијата на Фуере, Британската и амбасадата на САД, многу веројатна е корекцијата и на  податоците во одредницата за ОНА. Имено,  дека ова формација „била обучувана од американски и од британски САС и падобрански полковски офицери“. Британската амбасада со писмо побара МАНУ да го коригира делот дека САС обучувала припадници на ОНА....

Јавноста, особено политичката, очекува да бидат корегирани и одредниците, каде, академиците, , форсирале некои актуелни политичари, блиски по нивните политички ставови, за сметка на некои други, од спротивните табори....замислете на Груевски му се посветени стотина страници, а на Бранко само триесеттина...помалку дури и од Љубчо...голема%20насмевка ....
Како и да е, се случи очекуваната и добра разврска. Како поука и за иднина, зашто, во овој случај, се виде, дека во македонското поделено општество, дури и една страница, од неколку илјади во публикацијата, може да предизвика многу несакани последици...!!!
 
E pa site ke si dobijat MAKE-UP samo zatoa shto ne sakaat drugite da ja znaat visitnata i bez prilozhuvanje na bilo kakvi dokumenti za potvrda na istoto a nie vaka kutejki...ke ne strizhe koj ke stigne, pa duri i nashata sopstvena institucija! лутина
 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 65>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.