IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Македонска Енциклопедија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонска Енциклопедија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 65>
Автор
Порака
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 09:50
Ja nemam zirnato enciklopedijata i neznam sto tocno sve ima vo nea megutoa ne ja smetam za pogresna,vo sekoj slucaj se iznapravi fama okolu toa,nekoi luge edvaj cekaa ova da go uportebat kako rusenje na covekovi prava a ovde sekogas stanuva zbor za pravata na site osven na makedoncite...

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 13:29
Јас мислам дека нема ништо лошо во енциклопедијата само се бунат шиптариве за џабе


Изменето од ВАЖНА - 11.Јануари.2010 во 14:34
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 13:56
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

Јас мислам дека нема ништо лошо во енциклопедијата само се бунат шиптариве за џабе
Vazna se soglasuvam so vasiot komentar samo ne sakam nikogo jas da navreduvam,a Albancite si se vikaat Albanci.Jas sum od taa etnicka zaednica pa ne sakam nikoj da me navreduva so takov zbor
Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 14:01
извини милегнамигнувањесамо не ми е јасно нели вие сами си се викате шкиптар...нели?Епа зошто тогаш се навредувате мене некој да ме нарече Македонка не би се навредила бидејки тоа сум јассреќа-Македонкасреќа

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 15:22
МАНУ ќе направи исправки во „Македонската енциклопедија“
 
Членовите на главната редакција на „Македонската енциколпедија“ денеска во проширен состав на состанок во МАНУ одлучија да коригираат некои одредници во публикацијата и да  продолжат да работат на второ, изменето и дополнето издание.

Лексикографскиот центар на Македонската академија на науките и уметностите соопшти дека заклучокот од денешната седница следува по реакцијата на политичките партии, здруженија и поединци во врска со објавената енциклопедија.

- Беше заклучено да се информира јавноста дека ќе бидат направени извесни поправки во некои одредници и ќе продолжи работата врз второ, изменето и дополнето издание, се невдува во соопштението на Лексикографскиот центар на МАНУ.

 Е па ајде нека ги биде лугето више,арно не не натераа и целата да ја смениме...

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 17:02
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Има многу голема разлика помеѓу  американски инструктори и Америка како држава ......
Неможе да обвиниш дека официјално зад нив стои држава....

Има како не...
американските инструктри се од Гватемала или Зимбабве...мислам...
а Америка нема инструктори...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 17:10
доколку остане на измени само во делот за “ инструкторите “ , и добро ќе поминат ...... да не биде на крај да се прават измени и во поглед поновата историја на РМ ...... онаа од 45 - та до 90 - та ........ да случајно не испадне дека сме окупотари а некои други ОСЛОБОДИТЕЛИ голема%20насмевка
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 19:33
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

доколку остане на измени само во делот за “ инструкторите “ , и добро ќе поминат ...... да не биде на крај да се прават измени и во поглед поновата историја на РМ ...... онаа од 45 - та до 90 - та ........ да случајно не испадне дека сме окупотари а некои други ОСЛОБОДИТЕЛИ голема%20насмевка




Окупатори и ослободители!!!???... ме потсеќа на детството кога игравме “КАМАЈ“....

Интересно е како се прифаќа лесно една енциклопедија каде што кажува дека Македонците се словенски народ, но ставено е во сенка поради протестот на Албанците.
Ако до вчера на цел глас се тврдеше дека Македонците се АНТИЧКИ, Грците сега ке застанат “во одбрана“ на истата енциклопедија....

Каков апсурд, испаднавме “карикатура“ од народ...



Изменето од Buggyman - 23.Септември.2009 во 19:34
Homo homini lupus est...
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 19:40
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

извини милегнамигнувањесамо не ми е јасно нели вие сами си се викате шкиптар...нели?Епа зошто тогаш се навредувате мене некој да ме нарече Македонка не би се навредила бидејки тоа сум јассреќа-Македонкасреќа


Има голема разлика во значењето и во употребата на зборот “шиптар“. Шчипетар (дете на орелот) или Шчиперија (земја на орлите), нема никаква поврзанот со претходниот збор “шиптар“.
И јас би реагирал некој да ме нарече “Маке лонец“ како некогаш практикуваа србите да не нарекуваат... во негативна конотација!

Изменето од Buggyman - 23.Септември.2009 во 19:41
Homo homini lupus est...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 19:46
kje ja koregiraat
nie sme najokupirana drzava momentalno vo svetot
ne okupira manjina

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zambija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zambija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 20:42
to sme zasluzile izgleda
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 21:04
Ако Албанците несакат да ги нарекуваме Шиптари, тогаш јас негледам тука проблем, едноставно не треба да ги нарекуваме така...во тој поглед апсоултно мислам дека е потребна заедничка почит, исто како што јас не сакам некој да ме нарекува славомакедонец, фиромец и слично...
Тоа како они се нарекуваат воопшто не е важно , не сака да го викаш така не го викај (многу едноставно)...
Што се однесува до делот дека се доселени од 16 век па навака , тука треба да играт факти исто како и за тоа дека Британски и Амерички генералиги ги обучуваа 2001...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 21:30
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Ако Албанците несакат да ги нарекуваме Шиптари, тогаш јас негледам тука проблем, едноставно не треба да ги нарекуваме така...во тој поглед апсоултно мислам дека е потребна заедничка почит, исто како што јас не сакам некој да ме нарекува славомакедонец, фиромец и слично...
Тоа како они се нарекуваат воопшто не е важно , не сака да го викаш така не го викај (многу едноставно)...
Што се однесува до делот дека се доселени од 16 век па навака , тука треба да играт факти исто како и за тоа дека Британски и Амерички генералиги ги обучуваа 2001...
kultuzin се сложувам со тебе, но мислам дека веќе Албанците се бунат само поради тоа што така им е кеиф и колку да ги кочат работите и да имаат што е можно поголема бенефиција од тоа, а не дека им смета нешто којзнае колку, за пример, знам дека во Скопје пред земјотресот уште, и пред војната, кога албанија и не постоела, а камо ли па косово, албанците биле нарекувани шиптари од наша, па и од сечија страна, па тоа не им сметало многу, и во градов си живееле мирно и комшиски, па дури и да им сметало, никогаш немало проблеми
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 21:33
како може да се бунат кога самите тие се нарекуват шкиптари и државата си Шкиптариjазбунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 65>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,609 секунди.