IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - На повидок нов дипломатски фронт со Бугарија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

На повидок нов дипломатски фронт со Бугарија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5455565758 133>
Автор
Порака
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 14:37
во она што Бугарија го гледа како проблем а наметнат од грција .......
само вешто искористен момент за негирање на Македонскиот народ во целина ......... токму поради тоа велам ПЕДЕРСКА политика ....... доколку навистина некој сака да признае , ќе признае без претходно да ги мери и оценува ставовите на грција ....... мислам дека и повеќе од поубаво разбираш голема%20насмевка
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 14:39
Originally posted by pagane pagane напиша:



значи каде е тогаш  по-големиот проблем: грциве признават постоенето на народот/ ако и да е како славо-македонци, което jас например не го разбирам, или по скоро разбирам го , но ми е кристал клиар зашто е така/, но не и државата под тоа име...Бугариjа признава државата, но не и народот и jазикот... Каде е по големиот проблем?



Пагане, мене на пример ич не ме интересира кој има проблем со мене и кој што од моето негира.
Мене ми е проблем кога тој некој ми нанесува политичка штета со своите негатосрки дејства, а тоа во моментов е Грција, блокирајќи не секаде кај што стигнува.
Ако и Бугарија тргне по истите стапки, проблемот се изедначува.

 
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 14:39
Originally posted by pagane pagane напиша:

Ма ние сме признали реално постечкото малцинство во Бугариjа...



Кое е тоа реално постоечко малцинство?
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 14:41
турското...скоро 10% од целокупното население.


Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 14:41
А македонското, не е реално постоечко?
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 14:42
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:



значи каде е тогаш  по-големиот проблем: грциве признават постоенето на народот/ ако и да е како славо-македонци, което jас например не го разбирам, или по скоро разбирам го , но ми е кристал клиар зашто е така/, но не и државата под тоа име...Бугариjа признава државата, но не и народот и jазикот... Каде е по големиот проблем?



Пагане, мене на пример ич не ме интересира кој има проблем со мене и кој што од моето негира.
Мене ми е проблем кога тој некој ми нанесува политичка штета со своите негатосрки дејства, а тоа во моментов е Грција, блокирајќи не секаде кај што стигнува.
Ако и Бугарија тргне по истите стапки, проблемот се изедначува.

 


Ма, jас , Анастеа , ич немам проблем со тоа дека се осекjате македонци. Никаков. Бугариjа исто. Само сакаме кога се зборува за историjата да има коректност.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 14:42
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

А македонското, не е реално постоечко?


Ами, тешко...нема ни 5 000 подписа за партиjа.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 14:43
непотребно губење време за дијалог со некој кој однапред има изградено став за немање слух поради реалниот страв од реално постоечкото малцинство среќа
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 14:44
Не се осеќаме пагане ние како Македонци, ние СМЕ МАКЕДОНЦИ!!!

Ако вие имате проблем со тоа - ваш си е, не ни го наметнувајте!
Историјата оставете ја кај што и е местото!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 14:46
Пагане, еве ти неколку дена одмор, ќе имаш време да прочиташ и да слушнеш за Македонците во Бугарија и за нивната припадност!
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 14:49
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


А ова е наш пропуст кој мора да се исправи:

 Бугарската државна телевизија, државното радио, агенцијата „Фокус“, весниците „Труд“ и „24 часа“ имаат постојани дописници од Р. Македонија. А, од средината на 2000 година во Софија нема ниту еден македонски новинар, кој ќе ги набљудува одблиску однесувањата на бугарските медиуми и институции. Тоа е исклучително негативен факт не само од информативна туку и од стратегиска гледна точка.




Еве Jас се мачам да го изправам - постирам БГ медиумизадоволство
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 14:50
Со маааааала разлика - ти не си домашен извор на информации.
Кон врв
ss_derIvat_ss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ss_derIvat_ss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 15:01
Bugarska rabota. Prvo ti davaat tenkovi a sega mrcat muda
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 17:54
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5455565758 133>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.