IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Дали треба да се јаде месо или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали треба да се јаде месо или не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 10:09
Originally posted by sunshine_baby sunshine_baby напиша:

Не знам,може имам спомнато,не можам да јадам се што било живо и што има мајка,.


prirodni zakoni... nie sme na vrvot na lanecot za prehrana. skoro sekoj nekogo jade


prirodata ne gresi
, da bese mesoto stetno za nas.. prirodata kje napravese taka, nemale bi mo\nost da ja prerabotuvame

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
sunshine_baby Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 256
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sunshine_baby Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 04:44
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by sunshine_baby sunshine_baby напиша:

Протеините се незаменливи,ниту сојата може да ги замени која пред се е базирана на јаглени хидрати,а не протеини.
E kako togas milioni vegetarijanci opstanuvaat zivi izdravi so decenii???

А зошто тогаш постојано се зборува по тема вегетаријанци најдобар начин за замена на месо и снабдување на организмот со протеини?!Месото е најдобар извор на истите...
Читни,прогуглај...и така...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:00
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by sunshine_baby sunshine_baby напиша:

Не знам,може имам спомнато,не можам да јадам се што било живо и што има мајка,.
prirodni zakoni... nie sme na vrvot na lanecot za prehrana. skoro sekoj nekogo jadeprirodata ne gresi, da bese mesoto stetno za nas.. prirodata kje napravese taka, nemale bi mo\nost da ja prerabotuvame
Prirodata i naprvaila taka da bideme nie ludjeto vegetarijanci, ama nie ne se rakovodime spored prirodata najcesto...

Fizioloski gledano covekot e predodreden da bide vegetarijanec: nema kandzi, nema dolgi zabi, crevata mu se predolgi i tn...

E sea koj nesaka da bide, ne mora... samo prosleduvam naucni fakti. naucen fakt e deka i cigarite se stetni pa sepka nekoj gi pusi - rabota na izbor.

Originally posted by sunshine_baby sunshine_baby напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by sunshine_baby sunshine_baby напиша:

Протеините се незаменливи,ниту сојата може да ги замени која пред се е базирана на јаглени хидрати,а не протеини.
E kako togas milioni vegetarijanci opstanuvaat zivi izdravi so decenii???

А зошто тогаш постојано се зборува по тема вегетаријанци најдобар начин за замена на месо и снабдување на организмот со протеини?!Месото е најдобар извор на истите...
Читни,прогуглај...и така...
Citnav proguglav i se uveriv deka mesoto e edno od najstetnite raboti koi covestvoto gi vnesuva vo svoeto telo. Moze da zbori koj sto saka no nikoj ne moze da go pobie ziviot fakt koj go spomnav: milioni vegetarijanci opstanuvaat zivi i zdravi so decenii - da ne nabrojuvam sea po ime i prezime ludje shto licno gi poznavam 15 godini i imaat sjajna krvna slika i tn...

Изменето од Majkl - 05.Јуни.2009 во 21:00
Кон врв
sunshine_baby Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 256
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sunshine_baby Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 17:21
Оооф леле ...не ми се расправа...штетно е ако јадеш по 3 јагниња за велигден и така натака...

Инаку еволуција е одговорот.Точно дека немаме физички карактеристики на месождери,ама види мајката секое треовпасно животинче е крвна група О,а кај нас има и А и Б и АБ,а се верува прастарите наши предци исто така имале само о крвна група,арно ама со текот на времето сакале или не човечкиот организам се прилагодил според *потребите*.Ама тука ми се јавуваат дилеми про и контра за некои работи,па ми се наметнува и прашањето *Што мајка го терало да лови уште ехееееее од времето кога ни усната шуплина не му била доразвиена за да говори?*Што значи имал потреба и се трудел да ја задоволииии,да не ти дадам други гадни примери од денешницава преку кои би ти објаснила како луѓето на несвесен начин задоволува потреби за минерали и соли...и така натака и дај стварно више не ме цитирај,ме измори,а нема да преубедиш во работиве!Не ми кажуј мене барем јас сум си природен вегетаријанец,жал ми е да јадам животињи,а јадам од шо морам!Ете така...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 19:27
Malce smirete tenzija.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 20:26
Природата го створила човекот без силни заби и канџи, но затоа пак му дала ум и разум, за среќа или за жалплазење
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 20:28
Ako ja ostavime ishranata na covekot na strana, i se zaprasame do kaj go vodi toj negov um i razum...sto ke e odgovorot?
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 20:43
Odgovorot na sunshine_baby ne presmea.... Daj ma "штетно е ако јадеш по 3 јагниња за велигден и така натака..." a koj e toj so jade tri????


Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 23:31
pomrsno meso od jagneskoto zdravje...auuu mi se gadi od samata pomisla....
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 00:02
svinskoto e najmrsno meso a jagneskoto ima mn losa mirizba koga malce ke oladi posle pecenje i ne znam kako moze nekoj da go jade
svinskoto si e zakon
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 00:06
најмрсно е свинското ...затоа тие што имаат висок холестерол можат само понекогаш јагнешко да јадат...барем јас колку што знам
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 00:10
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

најмрсно е свинското ...затоа тие што имаат висок холестерол можат само понекогаш јагнешко да јадат...барем јас колку што знам


Незнам каде сум слушнал....ама мислам дека јагнешкото е тука некаде со свинското...збунетост
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 00:11
..да али за да не те убие првото јади го второто голема%20насмевка ке те дотепа голема%20насмевка лугево не се свесни колку месото е штетно и колку само влијае на нивното здравје што побрзо да се уништат
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 00:12
нееееееее..........има ПРЕголема разлика од јагнешко до свинско......од мрсно,вкус,хранливост.......
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.