IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Панихида на Гоце Делчев
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Панихида на Гоце Делчев

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 11>
Автор
Порака
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 22:43
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

.. Очигледно верата му била споредна работа во животот.

Pa ako mu bila glavna kje bil sveshtenik !

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

..
Дали забележувате разлика меѓу обраќањето на Гоце Делчев во православниот храм и апостолот Павле? [/IMG]

E kako ne zabelezhuvame, ;))) toa prvo go zabelezhavme... ok, samo shto Goce bil revolucioner, se borel za MKD Kauza, a apostol Pavle za Hristijanskata kauza.

I shto sega, nema nekoi posebni izjavi od nego deka bil pravoslaven, ili pak ne go spemnal Boga koga se obratil na narodot i anatema a ?, abe izvorni…..kamo srekja da imalo povekje kako Goce - so svest za nashata posebnost kako narod, so ideja za osloboduvanje od ropstvoto i t.n. i t.n....




Изменето од Marko sk - 07.Мај.2009 во 22:50
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 22:49
Kako sto gledam od tekot na diskusijava, nikoj ne mozhe da porekne deka spored postojnite podatoci Goce bil so pravoslavna vera.

Ostanuva procenkata kolku bil aktiven kako vernik i tuka sekoj chlen od forumov mozhe da si go upotrebi svojot arshin za merenje i svoite kriterijumi za procenuvanje. Ne znam kolku drzhi sporedba na bilo koj vernik so Pavle i Apostolite, no i toa mozhe da se prilozhi kako nachin za gradacija.

Se prashuvam dali nasheto odreduvanje za toa "kolkav vernik" bil Goce ima voopshto nekakva relevantnost za negovata religijskata opredelba, a posledovatelno i kako bi mozhelo toa da smeni neshto vo odlukata na MPC da odsluzhi edna komemorativna svechenost vo negova chest ?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 23:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...kolku drzhi sporedba na bilo koj vernik so Pavle i Apostolite...

Se prashuvam dali nasheto odreduvanje za toa "kolkav vernik" bil Goce ima voopshto nekakva relevantnost za negovata religijskata opredelba, a posledovatelno i kako bi mozhelo toa da smeni neshto vo odlukata na MPC da odsluzhi edna komemorativna svechenost vo negova chest ?

A komu kazhuvash ??? :)))

Изменето од Marko sk - 07.Мај.2009 во 23:06
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 23:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kako sto gledam od tekot na diskusijava, nikoj ne mozhe da porekne deka spored postojnite podatoci Goce bil so pravoslavna vera.



Не се залетувај толку брзо со заклучоци до кои историчарите не можат да дојдат, ти ќе дојдеш толку брзо.

Засега имаме само некои индиректни тврдења:

1. На уписница во школо, татко му го запишал како православен
- наводна копија постои во Софија
2. Бил крстен во унијатската црква во Кукуш
- наводна копија постои во католичката црква
3. Воглавном со критички став зборувал за православните цркви
- провејува низ повеќе негови писма, изјави итн.
4. Информации дека Библијата ја третирал со безбожничка непочит
- контраверзен, но сепак документиран текст
5. Погребан без црковни почести
6. Социјалист по убедување, во време кога идеологијата на социјализмот масовно го прифаќа атеизмот
7. Никаде поопширно не се искажал за својата (не)вера, оставајќи простор за мноштво шпеклуации (атеизам, католицизам, православие, агностицизам итн.)
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 23:13
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

kamo srekja da imalo povekje kako Goce - so svest za nashata posebnost kako narod, so ideja za osloboduvanje od ropstvoto i t.n. i t.n....
 
Камо среќа, нека има. Никој не ја оспорува таа сфера на Гоце. Ние тука спориме за неговата православна вера, за која јас тврдам дека ја немал, па оттаму ме буни тоа што МПЦ му извршува секоја година верски обред (панихида) пред неговиот саркофаг и си го присвојува како свој верник, нарекувајќи го дури и "апостол" во една прилика лани среќа
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 23:14
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kako sto gledam od tekot na diskusijava, nikoj ne mozhe da porekne deka spored postojnite podatoci Goce bil so pravoslavna vera.



Не се залетувај толку брзо со заклучоци до кои историчарите не можат да дојдат, ти ќе дојдеш толку брзо.

Засега имаме само некои индиректни тврдења:

1. На уписница во школо, татко му го запишал како православен
- наводна копија постои во Софија
2. Бил крстен во унијатската црква во Кукуш
- наводна копија постои во католичката црква
3. Воглавном со критички став зборувал за православните цркви
- провејува низ повеќе негови писма, изјави итн.
4. Информации дека Библијата ја третирал со безбожничка непочит
- контраверзен, но сепак документиран текст
5. Погребан без црковни почести
6. Социјалист по убедување, во време кога идеологијата на социјализмот масовно го прифаќа атеизмот
7. Никаде поопширно не се искажал за својата (не)вера, оставајќи простор за мноштво шпеклуации (атеизам, католицизам, православие, агностицизам итн.)


машала бе


Изменето од да бе - 07.Мај.2009 во 23:16
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 23:27
"За  тоа време Гоце востановува и свои погледи, како што наоѓа во минатото богови, на кои се поклонува фанатично. Еднаш во пансионот некој од учениците пушта нецензурирана навреда за божествената светост на словенските првоучители. Гоце, "безбожник" веќе, го фаќа ученикот за вратот, му ја доближува главата до ѕидот на кој што виси изобразот на Св. Кирил и Методиј и вика побеснето: "Овча главо помни дека пред оние на кои им ја должиш можноста да си го напишеш името  си човек, треба да стоиш без шапка, па дури и кога ги пцуеш".

ова е Jаворов

ПС
перфектен македонски имам аголема%20насмевка


Изменето од да бе - 07.Мај.2009 во 23:28
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 23:33

   Ako vo ucilisteto vo Sofija Goce Delcev se deklariral kako pravoslaven, ne znam zaosto se pravi tolkava fama okolu Panihidata na MPC. Nema potreba od senzacionalnosti.

Toj znaci bil pravoslaven vernik, Makedonec i tocka.

P.S. Tuku jas imam slusnato za Jane Sandanski deka bil metodist? Znae li nekoj dali e toa tocno?
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 23:40
не бил методист току будист од Шао Лин


сеге ке побарам и докази дали е од северен или jужен Шао Лин

му викале JanIn


Изменето од да бе - 07.Мај.2009 во 23:50
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 00:01
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


   Ako vo ucilisteto vo Sofija Goce Delcev se deklariral kako pravoslaven, ne znam zaosto se pravi tolkava fama okolu Panihidata na MPC.


Засега немаме потврда на ова. Се работи само за кажување на еден член, кој не се среќава во неговите биографии.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 00:06
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


P.S. Tuku jas imam slusnato za Jane Sandanski deka bil metodist? Znae li nekoj dali e toa tocno?


ова е сосема точно - Сандански е бил методист
уште поточно, неколку методиста бил за да може да ја киднапира Мис Стоун


Изменето од да бе - 08.Мај.2009 во 00:09
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 00:20
Одговорот на Да бе го содржи одговорот на пашањето за Сандански. Зар методист ќе киднапира протестантски мисионер?! Секако дека не!среќа




Изменето од macedon_alex - 08.Мај.2009 во 00:20
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 00:23
10xголема%20насмевка
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 00:36
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Засега имаме само некои индиректни тврдења:1. На уписница во школо, татко му го запишал како православен- наводна копија постои во Софија2. Бил крстен во унијатската црква во Кукуш- наводна копија постои во католичката црква3. Воглавном со критички став зборувал за православните цркви- провејува низ повеќе негови писма, изјави итн.4. Информации дека Библијата ја третирал со безбожничка непочит- контраверзен, но сепак документиран текст5. Погребан без црковни почести6. Социјалист по убедување, во време кога идеологијата на социјализмот масовно го прифаќа атеизмот7. Никаде поопширно не се искажал за својата (не)вера, оставајќи простор за мноштво шпеклуации (атеизам, католицизам, православие, агностицизам итн.)


Ne sum mnogu zasegnat vo sto veruval ili ne veruval Goce, toa si bila negova lichna rabota, no od navedenite tochki zabelezhuvam deka:

1. Stom tatko mu (ili toj samiot) go deklariral vo upisnicata na uchilishteto deka e pravoslaven, znachi deka se chuvstvuval kako pravoslaven, iako navodno se krstel vo unijatska crkva. Ova, kako negova ponova izjava so koja ja determinira svojata vera, ja revidira prethodnata.

2. Nie tuka megju nas imame pravoslavni vernici koi zhestoko gi kritikuvaat pravoslavnite crkvi. Taa kritika na institucijaliziranosta na verata ne gi pravi nishto pomalu vernici od onie koi ja glorificiraat istata.

3. Ne znam kako bi mozhel da bide vo toa vreme i tie uslovi pogreben so crkovni iili nekakvi drugi herojski pochesti koga se raboti za chovek koj bil progonuvan od turcite kako drzhaven neprijatel broj eden? Toa mozheme denes da go napravime, no togash...???

4. Ne gledam zoshto nekoj ne mozhe da bide duhoven vernik, pa makar i nominalen, a vo isto vreme spored svoite politichki ubeduvanja da bide socijalist. Toa shto nekoi socijalisti (a tuka mozheme da gi stavime i kapitalistite) bile ateisti ne znachi deka site socijalisti bile/se ateisti.

5. Toa shto nikade ne staval akcent za svojata vera ne znachi deka bil nevernik. Mnogu lugje ne govorat za svoite verski ubeduvanja smetajki deka toa ne e od presudna vazhnost vo opshtenjeto so drugite okolu niv. Ushte povekje, znaeme deka vo organiziranjeto na makedonskiot otpor protiv osmanliite edna od vodechkite idei i paroli bila ramnopravnosta megju site nacionalnosti i veroispovedi. Potsetete se na Krushevskiot manifest i kje vi bide pojasno koj bil planot za ostvaruvanje na sto pomasovno vostanie.

So ovie zabeleshki ne sakam da tvrdam deka Goce bil golem pravoslaven vernik, no od druga strana ne gledam nekoj fakt koj definitivno bi go dokazhal sprotivnoto.

Dokolku postojat dokumenti koi mozhat da potvrdat deka toj samiot izjavuval oti e ateist ili vernik na nekoja druga vera, togash treba da se obelodenat. Vo niven nedostatok, a spored upisnicata vo uchilishteto, ostanuva da go pochituvame negovoto togashno opredeluvanje kako pravoslaven hristijanin.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,148 секунди.