IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Ветерани од одбраната 1991/2001
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ветерани од одбраната 1991/2001

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 49>
Автор
Порака
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 00:50
Орлов, дали има критериум(и) за стекнување на правото борец од 2001? Ако има кој е тој? Или поточно да прецизирам, има ли минимум временски период на учество во војната? Дали на пр. со само еден месец учество во војната (во периодот од првиот ден на избивањето до потпишување на рамковниот), учесникот може да се стекне со истите права кои би му припаднале и на тој кој бил во сите (8-9) месеци на кризата?не%20знам
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 11:06
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Орлов, дали има критериум(и) за стекнување на правото борец од 2001? Ако има кој е тој? Или поточно да прецизирам, има ли минимум временски период на учество во војната? Дали на пр. со само еден месец учество во војната (во периодот од првиот ден на избивањето до потпишување на рамковниот), учесникот може да се стекне со истите права кои би му припаднале и на тој кој бил во сите (8-9) месеци на кризата?не%20знам


Воениот конфликт 2001 како прво не заврши со Рамковниот Договор на 13.08.2001 година, после него следуваше Неопходна жетва (Одлуката на ООН, ОБСЕ, НАТО и ЕУ, со која двете завојувани страни утврдени со Рамковниот Договор да се разоружаат) во која оргабизираните во свои воени формации терористи да го предадат оружјето, додека ОС на РМ своте огненени формациски средства (оружја и орудија) да ги вратат во своите зони на одговорност или онаму каде формациски припаѓаат- а сето тоа траеше од 26.08.2001 до 26.09.2001 година. И после тоа војната во Македонија не завшува. Војната завржува со НАРЕДБАТА за укинување на последиот времен состав од припадници на ОС или поточно од АРМ ангажиран на Рашче и Радуша на 30.03.2004 година. Така војната трае се до тој датум и борците се поделени на две категории и тоа на прва група во која влегуваат сите кои се учесници до 26.09.2001 година или евентуално до крајот на 2001 година, а втората од  26.09.2001 година па се до крајот на 30.03.2004 година. Никој нека не ве залажува дека тоа не беше војна.Затоа погледај госамо ова:


___________________________________________________________

 Предлог- доставува,

 ДО

СОБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

СКОПЈЕ- 1000

 Во прилог на актот Ви доставуваме:

 1. Список за подршка на предлог Законот, од Здруженијата членки на Унија на Борци на Република Македонија 2001,  во основање,

 2. П Р Е Д Л О Г:

ЗА ДОНЕСУВАЊЕ НА ЗАКОН  ЗА ИЗМЕНУВАЊЕ И ДОПОЛНУВАЊЕ НА ЗАКОН ЗА СОЈУЗОТ НА БОРЦИТЕ ОД НАРОДНООСЛОБОДИТЕЛНАТА И АНТИФАШИСТИЧКАТА ВОЈНА НА МАКЕДОНИЈА,  

 3. Образложение по истиот, и

 4. Закон за Сојузот на Борците од Народноослободителната и Антифашистичката војна на Македонија

 

                                                                                    ПРЕДЛАГАЧ_____________________

   П Р Е Д Л О Г

  ЗА ДОНЕСУВАЊЕ НА ЗАКОН  ЗА ИЗМЕНУВАЊЕ И ДОПОЛНУВАЊЕ НА  ЗАКОН  ЗА СОЈУЗОТ  НА  БОРЦИТЕ ОД НАРОДНООСЛОБОДИТЕЛНАТА  И АНТИФАШИСТИЧКАТА ВОЈНА НА МАКЕДОНИЈА

         “Сл. весник на Р Македонија” бр. 35/98 од 21.07.1998 год.

 СО

ПРЕДЛОГ НА ЗАКОН

 

                              ЈАНУАРИ 2009 година_____________
         
              РЕПУБЛИКА        МАКЕДОНИЈА_________

_______________________________________________

2.   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ

      На правните основи за донесување на законот

 Правниот основ за донесување на Законот произлегува од чл. 28 и чл.36 од Уставот на Република Македонија, во наредбата за мобилизација од 16.03.2001 година, Охридскиот рамковен договор и законот за разоружување, и ослободителната ПРЕСУДА од Хашкиот ТРИБУНАЛ со која обвинетиот Љубе Бошковски е ослободен од КРИВИЧНА  ОДГОВОРНОСТ за кривично Дело сторено по основ на КОМАНДНА ОДГОВОРНОСТ затоа што во воени услови командната одговорност е во надлежност на ПРЕТСЕДАТЕЛОТ на државата како врховен командант на единствените Воорожени Сили на Република Македонија.

Во чл. 28 од Уставот на Република Македонија одбраната на земјата е утврдена како право и обврска на секој граѓанин од чл.1 од Предлогот на законот се гледа дека објект на законското решение во предложениот закон се токму граѓаните кои што во воениот конфликт во 2001 година во Република Македонија нежалјки ги своите животи одговорија на повикот на Врховниот командант на ОС на Република Македонија и несебично застанаа во одбраната на суверенитетот и територијалниот интегритет на Република Македонија.

Со наредбата за мобилизација и начелните упатства од истата беше утврдено дека се врши мобилизација и се постапува по елаборатот- воениот елаборат од 1997 година, акт кој е изготвен и наменет за постапување (вршење на одбрана) во воени услови, додека пак со Охридскиот рамковен договор се утврдени две завојувани страни како најголем доказ дека во Македонија навистина во 2001 година се случи војна и дека борците кои застанаа на браникот на одбраната на Република Македонија од другата страна навистина за противник имаа организирана вооружена сила распоредена во нивни формации за што доволен доказ (доволна потврда) е донесувањето и во пракса спроведениот закон за разоружување.

Правните основи за оправданоста на донесувањето на овој закон произлегуваат и од чл.36 од Уставот на  Република Македонија затоа што со одредбите одовој член се гарантираат посебните социјални права на борците од воениот конфликт на настанатите воени инвалиди и нивните семејства во антифашистичката војна и од сите национално ослободителни војни кои што права од дикција на пишувањето на Уставот им припаѓаат и на борците од воениот конфликт во 2001 година кои го бранеа суверенитетот и територијалниот интегритет на Република Македонија, загинатите борци во војната, воените инвалиди во таа војна како и членовите на нивните семејства.

 Изработилe:

Н.Н, и

Х.Х.   _____________________________________________

предлгот е веќе во СОБРНИЕТО, доставен до парламентарни групи.

Мора заеднички да делуваме.

За се кое не ти е јасно или имаш потреба од нешто дополнително на л.п.

Колу време и каде беше?



Изменето од orlov - 14.Април.2009 во 20:07
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 12:41
mozi da sonuvame za hrvatskiot zakon
spored nego site voeni veterani imaat prednost pri vrabotuvajne vo drzavni institucii
inaku go gledav duelot na sitel i ovaj ajtov , poveke e kako potparol na poraneshniot minister za odbrana od nsdp nego kako sindikalen vodach
teshko na volcite so nego
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 20:09
Originally posted by rabani rabani напиша:

mozi da sonuvame za hrvatskiot zakon
spored nego site voeni veterani imaat prednost pri vrabotuvajne vo drzavni institucii
inaku go gledav duelot na sitel i ovaj ajtov , poveke e kako potparol na poraneshniot minister za odbrana od nsdp nego kako sindikalen vodach
teshko na volcite so nego



Не ни е потребен Хрватскиот закон. Нас ни е потребен само Закон за македонските Борци.
А, тоа на наше задоволство бргу ќе го имаме.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 23:59

О Б Р А З Л О Ж Е Н И Е

НА ПРЕДЛОГОТ ЗА ДОНЕСУВАЊЕ НА ЗАКОН  ЗА ИЗМЕНУВАЊЕ И ДОПОЛНУВАЊЕ НА ЗАКОН ЗА СОЈУЗОТ НА БОРЦИТЕ ОД НАРОДНООСЛОБОДИТЕЛНАТА И АНТИФАШИСТИЧКАТА ВОЈНА НА МАКЕДОНИЈА

 

I.        ОЦЕНА НА СОСТОЈБИТЕ ВО ОБЛАСТА ШТО ТРЕБА ДА СЕ УРЕДИ СО  

        ЗАКОНОТ

Собранието на Р. Македонија на 15.01.2002 година донесе Закон за Посебни права на Браниелите кој излезе во службен Весник на Р. Македонија на ден 18.-1.2002 година кој претрпе измени и дополненија на 20. Март 2003 година Службен Весник на РМ број 17, и изменет и доплнет на 31.Мај 2007 година Службен Весник на РМ број 66. И сето ќе беше во ред доколку креаторот на овој закон се водеше од Уставните начела и категории.

Уставот на РМ не признава категорија БРАНИТЕЛ, по слово на законот и дикција на нештата уставот дефинирал категорија БОРЕЦ за која дословно вели: цитирам ,,Секој кој што со оружје во рака на повик од државата- татковината застане на браникот на државата за да го брани Уставот, уставниот поредок, суверенитетот и територијалниот интегритет е БОРЕЦ. Значи, согласно Уставот РМ и неговите начела калсификацијата БРАНИТЕЛ  е ништовна а согласно тоа и законот за посебни права на бранителите заедно со сите негови изменеи и дополнувања е ништовен.

Следува:

Дополнително образложение за ништовноста на Закон за Посесбни права на Браниелите:



Изменето од orlov - 21.Април.2009 во 00:01
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 00:23
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 00:06
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 11:35
Неофицијално, Трајко Вељановски за кратко време ќе го пушти ,,ПРЕДЛОГ ЗАКОМОТ ЗА ИЗМЕНА И ДОПОЛНУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА БОРЦИ,,.
Би било добро ака ги запази роковите и така бргу го внесе во постапка.
Но..................
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 17:21
Овој предлог не е оригинален.Сакам да кажам дека денес се донесе таков предлог од страна на собранието а и тоа се донесе едногласно со 63 гласа за. немојте да ги дефокусирате членовите дека е наместена работа сето тоа.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2009 во 15:50
Originally posted by mileg mileg напиша:

Овој предлог не е оригинален.Сакам да кажам дека денес се донесе таков предлог од страна на собранието а и тоа се донесе едногласно со 63 гласа за. немојте да ги дефокусирате членовите дека е наместена работа сето тоа.



лутинаЕј, немој во стилот кртот. Не е довбро.
Тоа што на 28.04.2009 година го донесе Собранието е за припадниците на мировните мисии, во контекст на кое ги вклопија само погинатите до хеликоптерот кои беа во мисијата Алтеа.
Вошто не беа споменати борци од од војната 2001 година. Или добро разбирарај ги работите или не пишувај таму за каде имаш податоци.А, ако некој те платил за дезунформации тоа е друго, но знај дека нашитер борци веруваат во тоа кое заеднички ос нас го прават.
Добро информирај се и јависе со издржлива новост.
голема%20насмевка
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2009 во 23:09
orlov
prijateli sme
ama shto e tuka e

8 godini bez rabota
a shto li sakam jas od zivotot
samo malce sreka
da sakam i da bidam sakan
osamen sum i nexreken sum

ponekogash se prashuvam

ISUSE ZASHTO ME OSTAVI
OSUM GODINI BEZ RABOTA
TARTKO MI IMA 62 GODINI




I TOJ ME RAQNI


A MENE MI E STRAM

A OSUM MESECI VOEN VETERAN



PRVA KATEGORIJA PO ZAKONOT

NEMOZAM DDA NAJDA,M RABOTA NI VO IRAQ ILI NAFGANISTAN


PONEKOGASH POMISLUVAM I NA ORTOMATA


KADE SE SEGA UNIJATA NA BRANITELI DA MI POMOGNI

NEMAM ZENA ,,    NEMA DECA


IMAM SAMO ORTOMA

ISUSE ZASHTO ME OSTAVI



Изменето од rabani - 30.Април.2009 во 23:12
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2009 во 23:20
Originally posted by rabani rabani напиша:

orlov
prijateli sme
ama shto e tuka e

8 godini bez rabota
a shto li sakam jas od zivotot
samo malce sreka
da sakam i da bidam sakan
osamen sum i nexreken sum

ponekogash se prashuvam

ISUSE ZASHTO ME OSTAVI
OSUM GODINI BEZ RABOTA
TARTKO MI IMA 62 GODINI




I TOJ ME RAQNI


A MENE MI E STRAM

A OSUM MESECI VOEN VETERAN



PRVA KATEGORIJA PO ZAKONOT

NEMOZAM DDA NAJDA,M RABOTA NI VO IRAQ ILI NAFGANISTAN


PONEKOGASH POMISLUVAM I NA ORTOMATA


KADE SE SEGA UNIJATA NA BRANITELI DA MI POMOGNI

NEMAM ZENA ,,    NEMA DECA


IMAM SAMO ORTOMA

ISUSE ZASHTO ME OSTAVI









Драг пријателе,
вистинскиот клуч за вас е кај Марјан. А, тој откао и вторит круг му го изигрсавте не ве познава.
Денес од една институција испуштил еден негов директен соборец, и цел ден е нодостапен н телефон.
Она кое ти го ветив во АЛЕА стојам зад тоа и ќе биде за бргу време. Но зар тоа е вистинското решение?
Што не се јавиш на другата врска.
Бргу и државата ќе биде принудена за Статусот на Ветераните, ама не оние на Фазли Велиу. Туку за НАС.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 17:08
ja napishav predhodnata poraka so cel da isprovociram nekoj ili nekogo da prokomentira neshto
ama ochigledno e deka ne mi uspea
inaku , gospod ne me ostavil,
ama ochigledno deka temava za voenite veterani ne e bash popularna kaj drugite forumgii
pozdrav
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 17:13
Она кое ти го ветив во АЛЕА стојам зад тоа и ќе биде за бргу време. Но зар тоа е вистинското решение?Што не се јавиш на другата врска.



ne te razbiram shto si mi vetil vo ALEA?
i na koja druga vrska?
ako mozi da mi objasnish na LPoraka
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 49>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.