IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Canon EOS 500D
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Canon EOS 500D

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 10:10
medeni, poleka be :-)

pogreshno si me razbral ili taka si sakal da me razberes :-), kako i da e smeshki zivi...

ne rekov deka e najdobra kamera-nitu deka mi zadovoluva moi potrebi (ne P*** koa ke i kazam) no smeshni ste so vakvite prozirni komentari...(bas mi dojde kao cudno Z. da postira za Canon i da ne se proiznese negativno...)

odamna mi e smesno-zalno-bizarno elektricari da mi komentiraat estetika kako toa teglisimus veliki dobro go srocuva
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 10:14
ej medeni
ne e fer da go brisis sea toa sto mene me pottikna onakov inspirativen post da stavam i da frlas kletvi

sea mojot post na suvo ke ide li ?
aj vrati sea toa sto si se rezilel - da ne e vaka bzvz
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 10:35
saso be, kako taka ne znaes deka canon e najsranje, i vadat samo igracki za mali deca i ic necinat. moze vaka na print ubavo i fino deluva, ama treba da go vidis fajlot na 600% za da se dobie vistinska pretstava... canon e noviot lomo vo digitalnata tehnologija... газење%20од%20смеење

bi sakal lugjeto na forumov da ne bea tolku predvidlivi...  pozdrav do site pixel-peeper drugarcinja... and remember, lame is the way to go!


Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 12:06
ne znaev....кокошка
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 14:02
Originally posted by сашо сашо напиша:

medeni, poleka be :-)pogreshno si me razbral ili taka si sakal da me razberes :-), kako i da e smeshki zivi... ne rekov deka e najdobra kamera-nitu deka mi zadovoluva moi potrebi (ne P*** koa ke i kazam) no smeshni ste so vakvite prozirni komentari...(bas mi dojde kao cudno Z. da postira za Canon i da ne se proiznese negativno...)odamna mi e smesno-zalno-bizarno elektricari da mi komentiraat estetika kako toa teglisimus veliki dobro go srocuva


Rabotata sto vo posledno vreme ima se pomalu aktivni chlenovi e faktot sto vmesto ova da bide forum kade sto kje se komentira za fotografskata tehnika i umetnost se pretvori vo mesto za komentiranje na komentatorite.

Za zhal, povekje ne e vazhno za sto se razgovara, tuku koj razgovara. Povekje ne e vazhna otvorenata tema, tuku koj ja otvoril temata. Povekje ne se chitaat komentarite za da se razbere sto sakal avtorot da kazhe so niv, tuku spored imeto na onoj sto komentira se pretpostavuva kakvi mu bile negovite "skrieni nameri".

Od eden prekrasen forum na koj mozheshe da se nauchat mnogu raboti za fotografijata i fotografskata umetnost, ova mesto spadna na najniski mozhni kvazi psiholoshko/psihijatarski granki.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 14:21
бла%20бла
a nekoi luge pak, imaat ogledala po doma
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 17:58
сашо,

bi te zamolil da prestanesh da mi prakjash lichni poraki. Ne me interesiraat tvoite psihoanalizi od svetski kalibar, kako sto samiot se pretstavuvash.

Blagodaram na razbiranjeto i izvini ako si se prepoznal vo mojot komentar.

Im se izvinuvam na ostanatite chlenovi za ovie nekolku off-topic repliki koi ednostavno bea iznudeni. Od sega, pa natamu, kje se restriktiram od niv. Kako moderator gi povikuvam site chlenovi da se drzhat do topikot na otvorenite temi i da se vozdrzhuvaat od lichni prefrlanja i analizi na lichnosti.

Dobro e da imame razlichni mislenja i da diskutirame za niv so potpoln vzaemen pochit. Ako mislevme isto, voopshto nemashe da ima potreba da se srekjavame na ova mesto.
Кон врв
jblagoja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 79
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jblagoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 20:32
Originally posted by сашо сашо напиша:

odamna mi e smesno-zalno-bizarno elektricari da mi komentiraat estetika kako toa teglisimus veliki dobro go srocuva


Saso pogore kazanoto ti e golem GAF.

Ne e vo red da se davaat vakvi opsti izjavi za grupa na lugje koi se opredelile na struka elektro deka ne gi biva za estetika. Ova vazi i za site opredelbi.

Od okolinava na forumov kako i vo Makedonija voopsto jas imam dojdeno do sprotivni zaklucoci. Naprotiv ima odlicni fotografi i poznavaci na fotografijata na koi profesionalniot zivot im e povrzan so elektro struka. Aj da ne pocnam da redam iminja.

Pozdrav

Computers are useless. They can only give you answers. (Pablo Picasso)
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 20:34
Da se vratime na temata...

Mene vnimanieto mi beshe privlecheno od noviov model na Canon zatoa sto na hartija stoi oti se transplatirani senzorot i mikroprocesorot od 50D, dodaden mu e Hi-res monitor i ovozmozheno e Hi-Def video snimanje (seto toa mi izgleda neshto slichno kako sto napravi Nikon so D300 i D90).

Sega, dokolku e reshen problemot so fokusiranjeto (za koj doznav tuka od postot na mdeni) i dokolku cenata e zanemarlivo pogolema od 450D, ova kamera bi bila edna od najdobrite kupuvachki za pochetnici fotografi koi bi sakale da imaat DSLR. Potkusuruvanjeto (verojatno da se zashtitat poskapite modeli) so 1080p @20fps mozhe da se nadoknadi so pomalata rezolucija od 720p@30fps. Sepak ova e foto aparat, a ne video kamera, pa mozhe da se prejde preku toa.

Kvalitietot na izrabotkata na teloto ne go gledam kako neshto krucijalno (sepak treba nekade da se zashtedi vo cenata) bidejki vakvi kameri obichno ne se koristat sekojdnevno i ne se akaat naokulu. Obichno lugjeto gi koristat posporadichno i osobeno vnimavaat na toa kako gi chuvaat.

Se na se, mene mi izgleda kako dobra opcija i ostanuva da gi vidime testovite i iskustvata od onie koi kje ja kupat ovaa kamera.

Изменето од Zoran K - 26.Март.2009 во 20:44
Кон врв
kiko_33 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiko_33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 21:02
Лееееле среќа што не дискутираме за политика, ќе се потепавме.

Не е важно - одиме понатака.

Како што гледам освен HD и малку пиксели повеќе на 500D друго нема ништо така пореволуцуионерно, што значи дека како втор DSLR не доаѓа во обзир. Му се радувам на денот кога на некој со троцифрен број ќе му чукнат FF. Белки ќе биде скоро.
Инаку што се однесува до фокусот на 450D, кога го купив ( во Србија) одвреме - навреме ми се јавуваа некои кадри дефокусирани. Отпрвин мислев дека е до мене, ај демек нова работа, се уште не сум ја запознал како што треба, меѓутоа проблемот продолжи да се јавува и понатака, се додека не ми пукна филмот и ја променив леќата. Оној кит што оди со него испадна дека не му лега баш. А истиот тој кај 40D функционира беспрекорно.
Сето ова ми предизвикува сомнеж дека китот кој го нуди Canon не е негов производ. Преефтин е за да би бил оригинал. А можеби и се лажам. Кој ќе го знае.
Како и да е со новата леќа ( 17-40 ) си дојдоа работите на свое место.
Поздрав до сите форумџии. Боро.
Кон врв
mviktor Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mviktor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 21:04
Originally posted by Tegla Tegla напиша:


I se nadevam deka vekje nema elekricari i informaticari da ocenuvaat alat za sozdavanje na licna estetika.


Tuka se nadevam zboruvas za shminki, pudri i takvi raboti, a ne za elektronski uredi so softver vo niv голема%20насмевка


Изменето од mviktor - 26.Март.2009 во 21:11
Sony A900; Carl Zeiss 1,8/135; Tamron 2,8/90; Minolta 1,4/50; Sony 2,8/20
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 21:23
se soglasuvam deka mi e gaf dokolku se sfati "elektricari" kako luge koi studirale ili zavrsile elektro, no ne mi e toa poentata... no, najverojatno taka se sfaka i priznavam deka si vo pravo GAF mi e ... se izvinuvam na site koi se osetile zasegnati ....

Z.. nemam namera da se raspravam i slicno, .... samo da kazam deka e toa pogore dolna laga koja mi e ispod cest da ja komentiram .. rezil... nemoj pls taka nisko-nema da ti e ubavo posle... ne e ova zakana-ti go stitam obrazot od samiot sebesi

vsushnost, nema da otvoram forum nekolku dena... 4 the best
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 21:25

PS - mene mi e najgolem gaf sto ne mozam da trpam licemerie pa imam vakvo forumsko povedenie - ama sekoe zosto ima svoe jebiga... 
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 21:42
Се додека не стават функција која има практично значење се е козметика. И 450Д и 500Д се одлични машини за парите. Ама од 450Д до 500Д има само козметика (барем за мене). За аматер-стартер 12 мега е и повеќе од доволно. Ама иди застани на 12 мега. Ја зголемиле резолуцијата на лцд. Голема работа! Ни тоа нема да ме направи подобар фотограф. Ок, 500Д оди на повисоко исо.

Имам чувство дека произведувачиве доаѓаат до креативен ѕид (криза) или такво нешто. И се додека не се роди некоја нова технологија, ќе ставаат ситни работи за да можат да го задржат циклусот од 12-18 месеци на обновување. И следниот хххД ќе има подесување на фокус. Следниот ххД ќе има ХД видео, па после ќе стават малку побрз бафер, па уште едно копче, па не знам ти што. Се додека на фукнат фул фрејм во хххД тело.

Сакам да кажам дека ја имаат технологијата и знаењето да стават повеќе работи во ххД и хххД телата (фул фрејм, подесување на фокус, хд видео...), ама не го ставаат зашто немаат нови идеи и ги цепкаат старите за да цицаат пари.

Подесување фокус е една од најбаналните работи кои мора да ги има секој апарат. Целиот процес е софтверски и може со еден прост фирмвер да се стави на секој апарат.

Поздрав
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.