IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски литературен јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски литературен јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 46>
Автор
Порака
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 15:53
Па тоа е нормална реченица во македонскиот јазик,во бугарскиот тоа е граматички неправилно?
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Kasnakoski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kasnakoski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 16:04
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Па тоа е нормална реченица во македонскиот јазик,во бугарскиот тоа е граматички неправилно?


Во бугарскиот „Управлявам С държавата“ значи што јас и државата управуваме заедно, јас управувам и таа исто така управува.

Благодарам на одговорите, зошто до сега таква конструкција ми беше неприфатлива.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 21:59
Македонскиот јазик напишан како корен на сите словенски јазици(барем на балканските) во речникот на Вебстер од 1967 година.Исто така е запишан како единствен познат словенски јазик во антиката.



За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 19:43
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Значи ако ги проследиш моите постови, jас немам ниту ред на бугарски.Се трудам да пишувам на македонски од првиот ден на овоj форум(сега незнам како ми оди,сигурно е далеку од литературниот).


Може тебе ќе ти звучи зачудувачки, ама стварно добро ти оди македонскиот. Мислам дека од сите Бугари ти најдобро знаеш. Барем кога ги читам постовите, многу ретко да најдам грешка.

П.С.Не е правилно "Незнам" туку "не знам".

Изменето од macedon_alex - 24.Март.2009 во 19:44
Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 20:11
Мене како ми оди?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 20:13
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Мене како ми оди?


Искрено кажано и тебе одлично ти оди. И кај тебе многу ретко да има некоја грешка.
Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 20:15
Благодарам, ќе се научиме, ама е потребно време. Само со пунктоацијата нешто не ми е јасно, каде се запирките?
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 237
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 20:15
jас уште на 2-- ли сум?
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 20:19
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Значи ако ги проследиш моите постови, jас немам ниту ред на бугарски.Се трудам да пишувам на македонски од првиот ден на овоj форум(сега незнам како ми оди,сигурно е далеку од литературниот).


Може тебе ќе ти звучи зачудувачки, ама стварно добро ти оди македонскиот. Мислам дека од сите Бугари ти најдобро знаеш. Барем кога ги читам постовите, многу ретко да најдам грешка.

П.С.Не е правилно "Незнам" туку "не знам".

Благодарам,Алекс.
На бугарски е исто-"не знам" е одвоено;бил сум во грешка.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 20:19
Originally posted by да     бе да     бе напиша:

jас уште на 2-- ли сум?


Не!
Ти секој ден си подобар и подобар.
Веќе и до 4 се ближиш.

П.С. 4 кај нас мислам не е исто што и кај вас. Кај нас највисока оцена е 5, а најниска 1.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 20:21
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Значи ако ги проследиш моите постови, jас немам ниту ред на бугарски.Се трудам да пишувам на македонски од првиот ден на овоj форум(сега незнам како ми оди,сигурно е далеку од литературниот).


Може тебе ќе ти звучи зачудувачки, ама стварно добро ти оди македонскиот. Мислам дека од сите Бугари ти најдобро знаеш. Барем кога ги читам постовите, многу ретко да најдам грешка.

П.С.Не е правилно "Незнам" туку "не знам".

Благодарам,Алекс.
На бугарски е исто-"не знам" е одвоено;бил сум во грешка.


Е и уште нешто карактеристично за македонскиот јазик.
Кај нас не е "бил сум" туку "сум бил". Помошниот глагол сум стои пред глаголот.

На пример

Јас сум бил кај неа.
Јас не сум бил кај неа.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 20:24
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Благодарам, ќе се научиме, ама е потребно време. Само со пунктоацијата нешто не ми е јасно, каде се запирките?


Запирките се ставаат кога набројуваш.
Истотака се ставаат пред а,ама,но
Никако пред И!

Пр.

Купив нов компјутер,принтер и скенер.


Исто како и кај твојава реченица, пред да почнеш некоја нова мисла во рамките на една реченица.

И кога ќе кажеш се расшетав ( со С не со З ) НИЗ форумот, не ИЗ форумот.

П.С. Кога ќе дојде Буги говоти сме што наместо за историја си зборуваме за македонски јазик и литература!

Изменето од macedon_alex - 24.Март.2009 во 20:28
Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 20:29
Ееее, во една реченица неколку грешки. Недопустливо!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2009 во 00:35
Добро е момци. аплауз Ете гледате како може да биде се во ред, кога се сака? Браво на сите.
И не се разочарувајте ако некој од вас направи грешка. Тоа е нормално и за македонци, а не пак за луѓе на кои тој не им е мајчин јазик. Исто така, ако некој од нас ве поправи кога ќе згрешите (еве како на пример Македон Алекс), не замерувајте. Сето тоа е со добра намера. големо%20гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.