IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Дали сме наследници на АнтичкитеМакедонци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали сме наследници на АнтичкитеМакедонци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8182838485 93>
Автор
Порака
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:01
абе имам овде 2-3 колеги од ПМ
може и повеке да са

ма ако ида да ги прашам - дупе да ми е jaкоголема%20насмевка
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:02
Originally posted by да бе да бе напиша:

абе имам овде 2-3 колеги од ПМможе и повеке да сама ако ида да ги прашам - дупе да ми е jaкоголема%20насмевка



ПМ?
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:07
Пиринска Македония бе

ти на што си помисли?збунетост
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:11
Originally posted by да бе да бе напиша:

Пиринска Македония бети на што си помисли?збунетост


Искрено, на ништо не ме асоцираше тоа ПМ.
Ама тие во Пиринска Македонија не знаат литературен македонски, така да ти пак ќе останеш незнајко, или и да научиш нема да научиш како што треба. И пак јас ќе ти зборувам дека не знаеш македонски и нема преодна оценка.
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:14
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by да бе да бе напиша:

Пиринска Македония бети на што си помисли?збунетост


Искрено, на ништо не ме асоцираше тоа ПМ.
Ама тие во Пиринска Македонија не знаат литературен македонски, така да ти пак ќе останеш незнајко, или и да научиш нема да научиш како што треба. И пак јас ќе ти зборувам дека не знаеш македонски и нема преодна оценка.


абе и jас мислам дека не го знаат литературниот македонски. Они се терат како пред време бабите и дедовците им. Нишо не мога да им разбера
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:16
Originally posted by да бе да бе напиша:


Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by да бе да бе напиша:

Пиринска Македония бети на што си помисли?збунетост


Искрено, на ништо не ме асоцираше тоа ПМ.
Ама тие во Пиринска Македонија не знаат литературен македонски, така да ти пак ќе останеш незнајко, или и да научиш нема да научиш како што треба. И пак јас ќе ти зборувам дека не знаеш македонски и нема преодна оценка.
абе и jас мислам дека не го знаат литературниот македонски. Они се терат како пред време бабите и дедовците им. Нишо не мога да им разбера




Те прочитав што сакаш да кажеш!



Изменето од macedon_alex - 11.Февруари.2009 во 18:16
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:18
изненадување
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:23
Originally posted by да бе да бе напиша:

изненадување




Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:32
Originally posted by да бе да бе напиша:


Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by да бе да бе напиша:

Пиринска Македония бети на што си помисли?збунетост


Искрено, на ништо не ме асоцираше тоа ПМ.
Ама тие во Пиринска Македонија не знаат литературен македонски, така да ти пак ќе останеш незнајко, или и да научиш нема да научиш како што треба. И пак јас ќе ти зборувам дека не знаеш македонски и нема преодна оценка.
абе и jас мислам дека не го знаат литературниот македонски. Они се терат како пред време бабите и дедовците им. Нишо не мога да им разбера


Абе и јас и цела Македонија се тера како што зборале бабите и дедовците,ама само што ние го знаеме стандардниот јазик,а тие не,барем не сите.

Изменето од ZoraNaSlobodata - 11.Февруари.2009 во 18:33
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:33
ok , nema
Кон врв
oho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 20:51
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Originally posted by да бе да бе напиша:


Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by да бе да бе напиша:

Пиринска Македония бети на што си помисли?збунетост


Искрено, на ништо не ме асоцираше тоа ПМ.
Ама тие во Пиринска Македонија не знаат литературен македонски, така да ти пак ќе останеш незнајко, или и да научиш нема да научиш како што треба. И пак јас ќе ти зборувам дека не знаеш македонски и нема преодна оценка.
абе и jас мислам дека не го знаат литературниот македонски. Они се терат како пред време бабите и дедовците им. Нишо не мога да им разбера


Абе и јас и цела Македонија се тера како што зборале бабите и дедовците,ама само што ние го знаеме стандардниот јазик,а тие не,барем не сите.


Па што не знаели стандардниот jазик? Тоа тогаш го немало или што? Па зашто сега лугето во ПМ си зборуваат како нивните баби и дедовци и е повеке сличен на официалниот сегашен бугарски?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 22:45
Напишав во една прилика дека градот Куманово го добил името по племето Кумани - но не поради тоа што Куманите го населиле градот туку тоа е место каде што е погребан и последниот Куман кој со своето племе повеке од 5 год. биле во опсада на тогаш големата населба Нагоричино и околните населени местанамигнување

Така да Кумановците денес немаат никаква врска со ТуркоМонголското племе Куманиголема%20насмевка
Кон врв
taanas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај taanas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2009 во 09:47
А що правим со врската на македонците с туркомонголите?? Копаме ли аулите на дедо Кубер?
Кон врв
oho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2009 во 10:33
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Напишав во една прилика дека градот Куманово го добил името по племето Кумани - но не поради тоа што Куманите го населиле градот туку тоа е место каде што е погребан и последниот Куман кој со своето племе повеке од 5 год. биле во опсада на тогаш големата населба Нагоричино и околните населени местанамигнувањеТака да Кумановците денес немаат никаква врска со ТуркоМонголското племе Куманиголема%20насмевка

Тоа веке еднаш го беше написал и ти беше одговорено дека во светот нема поселба коя е именована на той што бил погребан там а не на оние кои живеели там.
По иста логика София е наречена София на една девойка коя дошла во градот и е била убиена тамо и погребана.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8182838485 93>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.