IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски литературен јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски литературен јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 46>
Автор
Порака
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 16:29
Originally posted by FILIP FILIP напиша:

ќе може ли некој да ми го објасни ова „сФати“ ???

На свадбата сфатив дека сваќата веќе била мажена!тага намигнување
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 13:33
Da ve prasam kako ke kazete za zitel na Slonovata koska? (Pr. ko Makedonec, Rusin, Amerikanec...)
i dali ima i kako e mnozina za viski?
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 17:14
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Da ve prasam kako ke kazete za zitel na Брегот на Slonovata koska? (Pr. ko Makedonec, Rusin, Amerikanec...)
i dali ima i kako e mnozina za viski?

газење%20од%20смеење Не си саалам! газење%20од%20смеење
Како? Па „граѓанинот на Брегот на слоновата коска“!задоволствоплазењеголема%20насмевка
A за подетално:
PEOPLE
The population of the Ivory Coast is approx 16,400,000 (est. July 2001).
There are more than 60 ethnic groups, the key ones being the Baoulé in the center, the Agri in the east, the Senufo in the north, the Dioula in the northwest and west, the Bété in the center-west and the Dan-Yacouba in the west. Houphouët-Boigny promoted his own group, the Baoulé, who account for 23% of the population. The succession of Konan Bédié, another Baoulé, has annoyed many groups, the Bété in particular.


А за вискито - само кога ти ќе ми одговориш како е машки род од: оса, желка и ајкула!намигнувањеплазењеголема%20насмевка големо%20гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 17:50
Zlatnice... ne se salam... ispit spremam po makedonski... i ova mi treba... za ova so zitelot ozbilno prasuvam, eden kolega mu rece taka na profesorot (bidejki nie site mislevme deka e taka) i si dobi 5-ka pred ispit vo ideks...
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 10:54
Во македонскиот јазик (претпоставувам како и во други) има именки кои немаат еднина. Пр. панталони, пари, гаќи, шалвари, наочари, ... ете, виски ... Во моментов не ми текнува за други. Треба да ја превртувам Граматиката од Б. Конески.
А за „граѓанинот“ навистина ме заинтригира и мене. Ќе пребарам нешто по нетов!големо%20гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 11:26
More Sunny me natera da go zemam vo race pravopisot i da uvidam deka avtorite nikogash ne naveduvaat tokmu takvi sopki koi profesorite gi davaat na ispit...голема%20насмевка
Sepak kolku se moze... aj da se obidam...
Ova spagja vo grupata slozeni geografski iminja odnosno od niv se izveduvaat pridavki i drugi izvedeni zborovi koi se pishuvaat sleano-kako eden zbor. Vo ovoj moj pravopis- koj e od 1970 godina stojat ponudeni ovie pr,
Centralna Afrika= centralnoafrikanec
Kriva Palanka= krivopalancanec
 zamisli deka nema dadeno za
 Kadino Selo = kadinoselanec???? kadinoselec???? odam po logikata na Novo Selo= novoselski ama dadeno e vo mnozina...vo ednina nema dadeno ...novoselec...???
Sreden Istok= srednoistocnjak???? srednoistocni aj nekako drzi..ama edninata????
Bregot na slonovata koska po ova logika= bregoslonokoskeec mashki rod... bregoslonokoskejka??? zenski rod...
... sega kje im svrtam na moite jazicari... makedonistite... neka mi objasnat... намигнување

 

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 11:50
газење%20од%20смеење a ona mnozina za viski...zemi si ja gramatikata za sredno onaa sino-crna...ja barav ama ne mi e doma...tamu imash se ubavo objasnetoголема%20насмевка
... aj neka se zamesha nekoj geograficar... ona so Bregot na slonovata koska me zaintregira..i
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 14:49
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... ona so Bregot na slonovata koska me zaintregira..i

газење%20од%20смеење И ти се „нафура“ на истото?газење%20од%20смеење

Сани, а да му речеш ти на професорот како тој ќе ги нарече жителите на Сао-Томе и Принципе? Или на граѓаните на Сао Паоло?

Ова нека биде како поука од онаа македонска народна приказна, кога царот од едно момче бара да му направи синџир од песок, а овој му бара примерок за да види како да го направи, за да биде ист како неговиот синџир.среќа
Ама сум паметен, нели?глупчо смеење
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 15:22
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... ona so Bregot na slonovata koska me zaintregira..i

газење%20од%20смеење И ти се „нафура“ на истото?газење%20од%20смеење

Сани, а да му речеш ти на професорот како тој ќе ги нарече жителите на Сао-Томе и Принципе? Или на граѓаните на Сао Паоло?

Ова нека биде како поука од онаа македонска народна приказна, кога царот од едно момче бара да му направи синџир од песок, а овој му бара примерок за да види како да го направи, за да биде ист како неговиот синџир.среќа
Ама сум паметен, нели?глупчо смеење

 газење%20од%20смеење saotomevci, principevci. saopaolovci...
 edno viski... dve- tri viskinja...голема%20насмевка


Кон врв
FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 370
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 18:54
more zoshto sFati... zoshto F se stava??? не ми е јасно... зарем не е литературно СВАТИ????
Правдата е релативна работа, но ВИСТИНАТА е една
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 19:05
Originally posted by FILIP FILIP напиша:

more zoshto sFati... zoshto F se stava??? не ми е јасно... зарем не е литературно СВАТИ????


Грешка си. Во македонскиот литературен јазик не се вели ( а и не треба ) СВАТИ туку СФАТИ, СФАТИВ, СФАЌА, а кога би било со В СФАЌА би испаднало СВАЌА ( сосем друго )
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 19:08
Svati = se svatosa, ili zavrsil nesto

sfati = razbra

od recnikot na Makedonskiot jazik 1986
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 19:13
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Da ve prasam kako ke kazete za zitel na Slonovata koska? (Pr. ko Makedonec, Rusin, Amerikanec...)
i dali ima i kako e mnozina za viski?
Vnimavajte i so Kina. Porano (1970-te) bese pravilno Kina>Kinez>Kinezinka no spored novite pravila e

Kinez>Kineska - sto spored mene e mnogu pogresno bidejci moze da se sfati i kako pridvka (na pr. Kineska azbuka, kineska politika i tn..) a so Kinezinka e pojasno, ama koj da glasa vo MANU...
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 19:16
А ова со виски? Мислам дека нема множина
Едно виски
Две виски
Три виски
На пример како што и од КИВИ не можеш да направиш множина
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.