IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Beirette
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Beirette

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Beirette
    Испратена: 07.Декември.2008 во 01:46
Samo shto najdov eden star Beirette aparat doma.

Kako shto prochitav na internet, pishuva deka pochnale da se proizveduvaat 1974 vo Istochna Germanija. Izgleda simpatichno, i vidov dobri fotki napraveni so nego...merak mi e da probam.

Sega da prasham...ima nekoj poveke info okolu aparatov? (mozebi nekoe upatstvo ili sl.)

Isto taka, ne e koristen doooooolgo vreme, ne znam ni dali funkcionira. Kaj mozam da najdam "serviser"?

pozdrav
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 02:40
Leleeeee, toa beshe mojata prva kamera! Povekje mi se dopagjashe od Smena 8, a togash mechtaev za Praktica.

http://www.camerapedia.org/wiki/Beirette

Neshto povkje tehnichka informacija za kamerite:

http://www.collection-appareils.fr/general/html/liste2_imagettes.php#Beier


Ne ti treba nekakvo upatstvo za upotreba na ovaa kamera. Taa e tolku ednostavna i se ti e prikazhano so slikichki ili brojki, pa teshko e da pogreshish. Mozham da ti kazham deka ke ti treba da islikash mozhebi eden film za da se priviknish na nea, osobeno sto okularot ne e mnogu precizen, pa ke ti fati vreme da razberesh kolku gledash, a kolku ke se zapishi na filmot. Bidi malu povnimatelen i ponezhen na premotuvachot na filmot bidejki kamerata e napravena od aluminijum i ne e premnogu cvrsta. Ostrenjeto e manuelno i se pravi od oko bidejki taa e kako range-finder kamere bez fokusen sistem. Ednostaven test da vidish dali kamerata verojatno e dobra za upotreba: otvori ja od zadi kako za stavanje film i gledaj preku objektivot - pred toa namesti ja najsporata brzina i stisni na okidachot. Ako se e vo red, togash ke vidish svetlina niz otvoreniot objektiv. Povtori go ova so site brzini na kamerata. Ako ne vidish svetlina, toa znachi deka zatvorachot ne raboti kako treba poradi nekakov mehanichki problem (obichno blendata e zalepena ili zhichkata sto go zatega zatvorachot e skrshena). Filmot se stava na levata strana (prvo se kreva nagore onoj mal premotuvach od gornata strana na kamerata, a koga ke se smesti kutijata so filmot toj se spushta povtorno dolu), jazicheto na filmot se zakachuva na desnata shpulna, kapakot se zatvora i potoa se vrti premotuvachot na filmot dodeka ne se zakochi, sto znachi deka e spremen za prvata slika. Koga ke se islika filmot, se stiska na maloto kopche od dolnata strana na kamerata (tochno pod namotuvachot na filmot) i se vrti onoj mal namotuvach sto e na gornata leva strana na kamerata (sto trebashe da go krenesh pri stavanjeto na filmot).. Koga ke go premotash celiot film (ke osetish razlika vo tenzijata koga ke go premotash), otvori go grbot na kamerata, kreni go gore maliot namotuvach i izvadi go filmot.

Jas go imav ovoj model:



Kolku bev srekjen sto ima objektiv f2.8 vo sporedba so f4 na Smena. Togash mi se chineshe deka sum odbral super kamera ! Posle nea za mene sekoja kamera beshe profesionalna makina...Breeejjj... sto srekja, sto radost beshe toa...

Изменето од Zoran K - 07.Декември.2008 во 17:38
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 11:26
Jas isto neznam kaj da baram servis/er. Ako slucajno najde nekoj ili znae serviser na fotoaparati, molam da mi kaze. Epten imama Werra so zeiss objektiv so rasipana blenda...
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 17:05
ja iam vakvo zverce doma hehe a servis ja objektivi prakjav u bitola nekoj tip mi gi praese i super se isto blendata bese zaebana
Кон врв
DreamCatcher Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DreamCatcher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 22:50

I jas imam ist model kako od cicko Zoran, super e!
Go dobiv na podarok i mnogu se izraduvav

Sega si go cuvam v regal   
"Не напрегај се да ме гледаш,јас имам свој тек,тешко да ме разбереш.
Јас сум како подземна река,под белиот варовник на дните, изворот ми е - далечна детинска ноќ."
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 01:19
не функционише...расипана е тага


ама излезе дедо ми во пресрет ...и ми даде функционален ФЕД 3 голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 01:27
Ajjjj.......... Ova e vekje seriozna kamera. Lekjata e verna kopija na Zeiss so Multi Coating i e mnogu popularna pomegju korisnicite na FED, Zorki, pa duri i Leica намигнување.

Eve ti grupa na flickr so diskusii
http://www.flickr.com/groups/fed/

I eve ti fotki so taa lekja
http://www.flickr.com/groups/fed/pool/tags/industar61/

Edna mnogu bitna rabota. Sekogas menuvaj gi brzinite odkoga kje go navies zatvaracot. Ako ne e navien i se obiduvas so sila, kje go rasipes za navek... Inaku ova kje gi nadzivee site digitalni kameri намигнување
Kupuvaj samo dobar film, Kodak, Fuji ili Ilford.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 01:29
Izi samo ako ne si me slikal ko ke se vidime ima da te utepam плазењеголема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 15:32


Тегла, имам само еден мал проблем со rangefinder-от (обележаното на сликава).

Не е убаво калибрирано по вертикала (хоризонтално е ок и сликите излегуваат добри, ама сепак би сакал да биде убаво калибрирано и вертикално).

Да не знаеш како може да го калибрирам...или да најдам човек што ке го калибрира?
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 19:18
MOZES, POVTORNO LEKOT E SERGEJ , COVEKOT E CAR SO OGROMNO ISKUSTVO VO SERVISIRANJE NA FOTOOPREMA... NEGDE GO PISAV NEGOVIOT MOBILEN NA TEMIVENA FORUMOT VCERA ILI ZAVCERA, MOZES DA SE POVIKAS I VO MOE IME KOGA KE SE JAVIS KAJ NEGO
MISLAM DEKA USTE ISTIOT DEN AKO NEMA NEKOI OBVRSKI KE TI GO POPRAVIголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 23:52
Izzy jas preku 25 godini si igram isklucivo so rangefinder i nikogas ne se naviknav na SLR. Imam nekolku Kievi so Zeiss 35/2.8, Zeiss 50/1.5, Zeiss 135/4, Jupiter 50/2, Helios 53/1.8 i Mamiya 6MF rangefinder so 50 i 75mm.
Od moeto iskustvo kje ti kazam deka RF kamerite se elegancija vo precizna mehanika so toa sto rangefinderot im e najskapiot del deka treba da bide vo milimetar precizen. Zatoa sekoja kalibracija treba da se pravi na servis so specijalna masina i test paterni, za da mozes da dobivas fokus kade sakas na f2.0 na 1m, inaku problem намигнување. Kje ti kazam samo da ne se obiduvas da go popravis, deka spored mene ne vredi za FED da se zamaras. Kje si najdes nov za ic pari. Vidi dali kje ti legne RF kako koncept so ovoj FED, ako ti legne lesno kje najdes FED, ZORKI ili KIEV (koj za mene e najdobrata "ruska" foto kamera, ne e ruska tuku e Zeiss Contax Ikon).


That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 10:37
Eve i upatstvo za "Napravi Sam"popravka i kalibracija na FED2. Pa ako te biva i ne te mrzi igraj si samiot.
http://www.rangefinderforum.com/forums/showthread.php?t=895

P.S. Bidi spremen da ne mozes da go sklopis намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 06:54


Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Kje ti kazam samo da ne se obiduvas da go popravis, deka spored mene ne vredi za FED da se zamaras. Kje si najdes nov za ic pari. Vidi dali kje ti legne RF kako koncept so ovoj FED, ako ti legne lesno kje najdes FED, ZORKI ili KIEV (koj za mene e najdobrata "ruska" foto kamera, ne e ruska tuku e Zeiss Contax Ikon).
Што знам, некако мерак ми е да си го средам овој (има историја, дедо ми го купил во Москва 1987 голема%20насмевка).За расклопување...нема шанси. Страв ми е да не го сјебам плазењеА прочитав дека за ФЕД 3 мал е зафатот...треба да се извади прстенот околу rangefinderot и после само се мести призмата внатре. На мојот ФЕД не излегува прстенот...па ај да не притискам многу.2 прашања:-Дали има некои јаки макро леќи (објективи) за апаратов?-Може број од сервисер за вакви постари фотоапарати...за rangefinderot да го калибрира? (пепорачај некој пријател...голема%20насмевка)

Изменето од Izzi - 14.Јануари.2009 во 07:24
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 10:05
Jane go pisa negde po temive brojot na Sergej, ili eve go povikuvam Jane da go napise povtorno големо%20гушкање.

Inaku RF kamerite si imaat svoi prednosti, maani i golemi ogranicuvanja.

Prednosti:
- nema ogledalo i nema vibracii.
- Nema zacrnuvanje na viewfinderot od ogledaloto.
- Generalno poostri lekji odkolku istite na SLR, zaradi maloto rastojanie od lekjata do filmot.
- Lekjite se so pomalku elementi i mnogu pomalku problemi so aberacii, vinjeti....
- Mal i ubav. Ne izgledas kako nekoj reporter so teska artilerija.
- Ne predizvikuva vnimanie.
- Odlicen za street fotografiranje.
- Odlicen za siroki lekji. Sirokite lekji se pravat poednostavno za RF odkolku za SLR i se generalno poeftini (mislam na Voigtlander)
- Fokusiranjeto e polesno i vo temnica.

Nedostatoci.
- Ne fokusira poblisku od 0.9m
- Nema MAKRO
- Sistemot e ogranicen vo odnos na SLR
- Nema teleobjektivi, potesno od 80mm na RF vekje e problem da se fokusira na otvorena lekja.
- Upotrebata na filtri e problematicna, polarizator nekako, gradient nikako.
- SKAP....mnogu
- Problematicen e za izrabotka na FF senzor za digital.
- Za razlicni lekji treba da se koristat finderi. Pomodernite ima vo finderot povekje fokalni dolzini.
- Kompletno e manuelen. Najcesto ima samo AP. So AF e samo Contax G1 i G2, ama ne e toa vistinski RF iako e luda mashina.

RF ne e za sekogo. Ili go sakas ili go mrazis намигнување. Jas pak ne koristam SLR намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,232 секунди.