IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ФОТОГРАФИЈАТA ЛАЖЕ! - НО И ФОТОГРАФИТЕ! Понекогаш
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ФОТОГРАФИЈАТA ЛАЖЕ! - НО И ФОТОГРАФИТЕ! Понекогаш

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 02:17
Originally posted by janevskiR janevskiR напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:

Pocituvani,

Od ocigledni pricini, po podolgo soocuvanje na stavovite Upravniot odbor na FK Fotografika resi da go povika svoeto clenstvo na bojkot na ceremonijata na otvoranjeto na Fotomedia 2008!


Што ви е бе дечки? Со што се занимавате вие? “По подолго соочување“? ...ова драматизирате нешто или што?

Демек како Управен одбор на ФОТОГРАФИКА(!) ова дојде на дневен ред откако прецизиравте за интернет страната на Фотографика? Откако ја прецизиравте програмата за 2009 година?...знаете кога последен пат членовите на фотографика добиле некаква информација од управниот одбор???

Фотографика не треба да се сведе само на клуб на суети и добри фотографии...тоа си го имаме сите ние индивидуално, за тоа клуб не ни треба

п.с. немојте да ми речете само дека сум надвор од темата. Кој по ѓаволите е Дарко Петровски??? Дури и ако го мислел тоа како што е цитирано. Што со него???




Robert, ne ti se dopadja kako e sroceno, ili sto?

Ne stanuva zbor za sueti, stanuva zbor za reakcija na poprilicen gaf. Imase razliki vo stavovite, znaci treba da se ispeglaat, sto vo normalen jazik se preveduva vo "soocuvanje na stavovite".

Ironijata kolku drzi voda, tolku i ne. Sosema e sigurno deka e nepotrebna. No za toa na drugo mesto i vo drugo vreme. Toa se nesta koi se odnesuvaat samo na Fotografika среќа

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 09:38
Originally posted by Mire Mire напиша:

Aleksandar,

Ove se pisuvaa navredi, omalovazuvanja i sto ti uste ne i ni traga od reakcija. Ama zatoa za angliskiot si se zakacil kako da e kraj na svetov.
Od site mozni problemi na forumov, ti bas go najde onoj sto e substencijalen da go resavas.

Patem srpskiot ne mi preci voopsto, go navedov samo kako primer za nekonzistentnosta na tvojot stav.
 
Мире, јас тргам од проблемите кои мислам дека можат да се решат.
Да има навреди, омаловажувања и слично (кои така се сватени) и нема реакција, јас го прашав човекот и пренесов она што го слушнав. Да го натерам да демантира овде или на некое друго јавно место неможам. (заклучок) Тој проблем неможам да го решам, ако неможам, зошто да се оптоварувам со него. (барем јас така размислувам) намигнување
 
Ова со јазиков мислам дека може да го решиме. трепкање Барем се надевам.
 
Инаку да не бидам погрешно сватен, (да објаснам малку) не сум ни против Англиски, ни против Српски, Бугарски, Грчки... или било кој друг. Сите ги сакам (не ги омаловажувам), ама повеќе си го сакам нашиов (Македонски) и затоа го форсирам и ќе го форсирам. големо%20гушкање
 
Така да ДРАГИ ПРИЈАТЕЛИ, ПОЗНАНИЦИ, ДРУГАРИ... да си пишуваме на Македонски голема%20насмевкаголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање.
Поздрав! 
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 09:44
Мире, немој сега да се фатам и за кирилицата. голема%20насмевка 
 
Добро добро нема да тупам до толку. (мислам за кирилицатаголема%20насмевка)
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 11:03
Aleksandar,

Toa e samo sozdavanje na novi problemi.
Vo uslovi na nepocituvanje na osnovni pravila na pristojno odnesuvanje insistiranjeto na ova nema nikakva logika.

Jasno i glasno kazano:

Iako se trudam se sto ce napisam da bide na makedonski, koristenjeto na odredeni frazi  i citati na angliski se del od mojot nacin na izrazuvanje i nemam nameri toa da go menuvam.
Na vakov tip na ogranicuvanja ne gledam mnogu blagonaklono.

Najmnogu sto moze da se ocekuva od mene e da prevedam odredeni kratki citati (sto pocnav da go pravam)... frazite i podolgite citati, koj moze da gi procita dobro, koj ne, negov problem.

I ova e posledno od mene na ovaa tema.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 12:08
Originally posted by Mire Mire напиша:

Originally posted by janevskiR janevskiR напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:

Pocituvani,

Od ocigledni pricini, po podolgo soocuvanje na stavovite Upravniot odbor na FK Fotografika resi da go povika svoeto clenstvo na bojkot na ceremonijata na otvoranjeto na Fotomedia 2008!


Што ви е бе дечки? Со што се занимавате вие? “По подолго соочување“? ...ова драматизирате нешто или што?

Демек како Управен одбор на ФОТОГРАФИКА(!) ова дојде на дневен ред откако прецизиравте за интернет страната на Фотографика? Откако ја прецизиравте програмата за 2009 година?...знаете кога последен пат членовите на фотографика добиле некаква информација од управниот одбор???

Фотографика не треба да се сведе само на клуб на суети и добри фотографии...тоа си го имаме сите ние индивидуално, за тоа клуб не ни треба

п.с. немојте да ми речете само дека сум надвор од темата. Кој по ѓаволите е Дарко Петровски??? Дури и ако го мислел тоа како што е цитирано. Што со него???




Robert, ne ti se dopadja kako e sroceno, ili sto?

Ne stanuva zbor za sueti, stanuva zbor za reakcija na poprilicen gaf. Imase razliki vo stavovite, znaci treba da se ispeglaat, sto vo normalen jazik se preveduva vo "soocuvanje na stavovite".

Ironijata kolku drzi voda, tolku i ne. Sosema e sigurno deka e nepotrebna. No za toa na drugo mesto i vo drugo vreme. Toa se nesta koi se odnesuvaat samo na Fotografika среќа



Мире, она што не ми се допаѓа, а е поврзано со темава е тоа колку важност му се даде на Дарко Петровски и Елема.

http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3248
Кон врв
jblagoja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 79
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jblagoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 00:38
Ajde, ajde sekoe cudo za 3 dena...

p.s. Site sme rodeni goli, vlazni, zguzvani...posle sleduvaat poteskite raboti
Computers are useless. They can only give you answers. (Pablo Picasso)
Кон врв
onab Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај onab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 15:50
jas mislam deka potpolno vo pravo e covekot vo vrska so "edinstveniot aktiven klub" vo Makedonija.....

jas osven izlozbata na plostad neznam so napravila "Fotografika", a probuvam da sledam se vo vrska so fotografija i aktivno se zanimavam so fotografiranje...zamislete obicen ljubitel na fotografija...kaj slushnal za "Fotografika" covece.....namesto da bojkotirate megunarodni fotografski izlozbi, podobro bi bilo da se zaangazirate da slushnat i razberat za vas....
vo mojata glava, i ova bez nikakva navreda ve molam, fotografika e klub koj se sobira sredi vo "Mala stanica"...barem taka sum slushnal....Pozdrav i pishete clenstvo sho / kako
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 16:34
Bano, bano...
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 22:52
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

A kako bi bilo vmesto raspravii i kontriranje na sekoja tema i na sekoe slobodno mislenje, da se posvetime site malu povekje na fotografijata, fotografskata tehnika i razmenuvanjeto na iskustva okolu niv ?

 


Амин.

Да беше ова форум за одгој на ноеви,веројатно начинот на комуникација немаше да биде многу поразличен од овој.голема%20насмевка

Затоа што мора да се храни духот на менталитетот со закачки и препирања,за да се одржи неговото ниво на автентичност.

п.с Биди промена што сакаш да ја видиш во светот.
...А и кај нас намигнување

Поздрав


Кон врв
emilio Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emilio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 00:25
'Сите работи се убави,само не може секој да ги види'!

Конфучие



You create your own universe as you go along!
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 09:38
Originally posted by onab onab напиша:

jas mislam deka potpolno vo pravo e covekot vo vrska so "edinstveniot aktiven klub" vo Makedonija.....

jas osven izlozbata na plostad neznam so napravila "Fotografika", a probuvam da sledam se vo vrska so fotografija i aktivno se zanimavam so fotografiranje...zamislete obicen ljubitel na fotografija...kaj slushnal za "Fotografika" covece.....namesto da bojkotirate megunarodni fotografski izlozbi, podobro bi bilo da se zaangazirate da slushnat i razberat za vas....
vo mojata glava, i ova bez nikakva navreda ve molam, fotografika e klub koj se sobira sredi vo "Mala stanica"...barem taka sum slushnal....Pozdrav i pishete clenstvo sho / kako


Ivan,
Da ne pretera malku?

A sto te interesira za clenstvoto ... izvor na informacii imas kolku sto znam, ama sto ce ti e? Nemas kade da odis vo sredite?
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
onab Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај onab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2008 во 14:07
sredi sum bash na rabota...vecerna smena...jas zatoa ne se zaclenuvam :D
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2008 во 15:53
Hehehe, mozev da zamislam deka ce dobijam prilicno duhovit odgovor od tebe големо%20гушкање.

Neise bi sakal da go kazam slednovo,
Stana navika vnatresnite raboti na Fotografika da gi komentiraat i kritikuvaat ludje koi ne se clenovi na klubot.

Del od vinata e na nas, zatoa sto cesto komunicirame preku javen forum, no fakt e deka ona sto go napisa e vo mnogu nesta netocno.

Kako za nepolna godina postoenje ne e tolku loso kako sto tvrdis ti.
Izlozba na plostad, uste edna klubska vo dekemvri, NG fotosafarito (pa kolku i da imase kontroverzi okolu toa) i ne se tolku los pocetok.
Vnatresna rabota na Fotografika se i fotosafarijata koi se orientirani samo kon clenovite (ne i kon javnosta), no si igraat svoja uloga vo animiranje, pa i educiranje na clenstvoto.

Kako i da e, nie ne diskutirame za vnatresni raboti na drugite klubovi, a nekoi ludje ovde (ne mislam na ludje od drugite klubovi!! ) si dozvoluvaat da diskutiraat za vnatresni raboti na Fotografika.

Bojkotot bese reakcija po odreden povod!
Reakcija na koja bi prifatil "nadvoresno" mislenje/kritika, no ne na nacin kako sto ti go stori toa. Od sto maka ja ispopluka Fotografika ne znam, ona stoznam e deka so Fotografika nemas ni na ti - ni daj mi ... mozebi ti mozes da ni objasnis.



Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
onab Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај onab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2008 во 13:10
mire ne ja isplukav, izvini ako zvucelo taka...
so Fotografika, na ti -daj mi, prekina po pratenite dve prashanja na koj ne dobiv odgovor uste na pocetocite...ni od to ne e revoltot...revolt ustvari nema...nadvoreshno mislenje i ona sto mi e "maka" e od sledenje na idividi...licno ne mi se dopaga bezuslovnoto bendisuvanje megu clenovite....jas znam deka ste od ist klub i deka fotkata e mnogu podobra koga znaesh kade e napravena pod kakvi uslovi i kolku rano ste stanale site za da idete nekade, ali mi fali objektivnost sto ja nema koga ke se pojavi ime na nekoj bard na amaterskata fotografija na idividi...
me nervira malku i toa sto potpolno tehnicki gi otcenuvate site raboti ignorirajki gi novinite i ideite na novite deca ( a site znaeme kaj e mladosta tamu e i radosta)
i na kraj, malce me buni i (losh zbor e revoltira ali neka ide) sto site se naviknaa da bidat dopadlivi na nekolku iskusni fotografi na sajtot (megu koj si i ti se razbira) i sve stana edna shematska i shablonska rabota vo koj nema mesto za raszlicna idea, a nedajboze nepravilna kompozicija...
ali ova e sve nastrana od prvicniot post....muabetot osnoven mi beshe da se dejstvuvate posilno, i da se otvorite malce poveke...ili mnogu
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.