IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - cenovnik za fotografiranje vo mk
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

cenovnik za fotografiranje vo mk

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: cenovnik za fotografiranje vo mk
    Испратена: 03.Ноември.2008 во 16:18
me interesira kolku cinat fotografskite uslugi vo mkd.

sea ne praime muabet za slika za pasos, i takvi stvari, nego, primer, da slikas linija produkti za na reklama, ili za na web sajt
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 17:07
mnogu zavisi sto i kako fotografiras...
jas ne bi znael bas da ti kazam :-(
ama ako kazes konkretno mozda ke se najde nekoj da ti dade ramka
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 17:30

Јас мислам дека цената зависи многу од тоа со колку опрема и реквизити би им излегол за да ја завршиш работата. (мислам на светла блицеви...)

Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 17:59
Ne mislam deka cenata ja odreduva kolku oprema nudis tuku kako rabotata ke ja zavrsis,i kakov kvalitet ke mu dades
www.blissvp.com
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 17:59
Sase, nema pravila, nitu unificirana cena. Zavisi od toa koj si, kakvo renome i portfolio imas, pa potoa od opremata, itd. Vo princip, naracatelite gi zanima rezultatot sto ke go dobijat za parote sto ke gi dadat. Ako se spremas da ponudis fotografii na proizvodi, napisi si domasna, napravi portfolio, pa koga ke nudis, i samiot ke znaes kolku trud ti treba za baranata rabota...
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 18:09
fintata e sho dosea ne sum prael neso za pari, i me prasuvaat (eden drugar) sakaat da napraat flaeri so nekoi racni casovnici. sum cital za stock, i za osvetluvanje ova ona za light box, sum probuval i jas na nekoi kukli, patlidzani i takvi raboti, ali nikoas za nekoj drug, po naracka.


znaci renome nikakvo, portfolio, da ne zboram :) svetla metla nisto neam, osven nekoja improvizacija i eder reflektor od pazar so 500 vati sijalica голема%20насмевка

ali ok, fala vi na pomosta, ke smislam nesto ke vi kazam

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 18:18
Aka navistina sakas da ja vkalkulirac cenata toa bi izgledalo vaka.
- Opremata se kalkulira minimum 4% od sumata kolku sto e platena - Dnevno.
Znaci ako imas oprema od 5000 evra, opremata bi trebalo da cini 200 evra na den.
Ako im
- Ako imas tvoe foto studio kade sto plakjas kirija, struja, voda, vraboteni... Kje gi iskalkuliras i tie trosoci.
- Na toa kje si go dodades tvojot honorar. Toa e vekje tvoe, mozebi sakas i 500 evra na den, mozebi i 50.

Aj prosta matematika so plakjanje na smetka.

- Oprema 200 evra (ovde kje dodades trosoci za studio - ako imas, kirija, struja, voda, greenje)
- Honorar 200 evra
- Za da go zemes honorarot vo kes kje treba da dodades 10% personalen ( sekogas malku plus), znaci 250 evra
- smetkata e 450 evra + DDV
- klientot plakja 530 evra

Na toa kje dodades i trosoci za prevoz, ketering, sminka, frizura, asistent.... ako imas potreba

Na toj nacin ti kje mozes da si zemes legalno 200 evra kesh kako honorar, a firmata da ima 200 evra za investiranje vo nova kamera posle edna godina rabotenje.

Sumite mi se staveni okruglo 200 evra...

Ako ne ja kalkuliras kamerata minimum 4% ne se isplati da ja imas i da rabotis profesionalno. Deka koga kje se rasipe, ili koga kje dojde vreme da ja smenis, nikoj ne ti pomaga.

Rabotenje poeftino, znaci deka kje namalis na honorarot, no nikako na alatot - se rasipuva, mu proagja vreme......


That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 18:26
ih dobra matematika tegla, opsto ne samo za fotografija
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 18:34
tegla e vo pravo,tocno kaza kakose pravi pazarot,ama setyo toa pak zavisi od renometo,kako sto rece Janus
www.blissvp.com
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 18:35
Odprilika i jas taka se kalkuliram za videoto koe go rabotam profesionalno.
Normalno deka ne e sekogas taka. No ima nekoe pravilo. Koga sum naplakjal poeftino, sekogas povekje me zamarale, sum cekal so plakjanje i ostanati nervozi.
Odkoga seriozno kje pristapis so cenite, seriozno kje pristapis i so rabotata. Togas kje bides seriozen i kaj klientite.
Me prasuvale i zosto cenata e tolku. Kje im dadam presmeta, da ne mislat deka se zanesuvam. I normalno treba da obrazlozis sosto taka im kalkuliras.

Podobro e da rabotis gratis odkolku da ja simnes cenata dodeka gradis portfolio.

Nemora da sum vo pravo.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Dimco Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 23:16
Tegla,

Bravo za kalkulaciive, ni jas nemav nikogash tolku seriozno nastapeno.

Jas samo bi dodal podobro e da procenish kolku se spremni klientite da ti platat i dali ti vo taa suma se vklopuvash. So vreme kje nauchish shto sve kje bara edna fotka ili povekje vo serija (so ist ili razlichen setup). Duri i da otidesh zian na pochetokot, kje izvlechesh pouka i drugpat nema da odish pod nekoe nivo. Obidi se da go islikash toa shto ti go baraat za da vidish kolku kje ti bide uspeshno (dali voopshto mozhesh da go izvedesh) za da bidesh posiguren vo nastapot (mozhe da bide frustrirachki ako ne ti ispagja toa shto si go zamislil). I seto ova podrazbira gradenje na portfolio so koe kje bidesh posiguren naredniot pat. Kje ti preporacham da bidesh profesionalen i da dadesh maksimum. Drugpat povtorno kje te baraat tebe. Ako gi zaebesh od prva, tolku bilo...

Ceni se sebesi za da te cenat i drugite.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 23:51
не мора да си во право Tegla¹, ама со аргументиве, тешко кој ќе те побие.
анализата на твојата пресметка е она што е потребно, пред да се каже цената.

ми се допаѓа и последниот совет, кој се однесува на почетниците, кои додека да го изградат портфолиото работат гратис. но постои опасност тоа да премине во навика и да биде тешко да се дигне цена наеднаш.
од бесплатно на 500 €. тоа е голем чекор. кој тешко се прескокнува.

¹-едно блиц прашање, Теглар е погрешен прекар или точен, во веснициве, шпиц мислам беше. колку Ребека ја чинеше целата фотосесија? ако не е тајна

Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 01:26
Originally posted by Dogi Dogi напиша:


¹-едно блиц прашање, Теглар е погрешен прекар или точен, во веснициве, шпиц мислам беше. колку Ребека ја чинеше целата фотосесија? ако не е тајна



Teglar bese pecatna greska. Sekade oficijalno se potpisuvam Vladimir Pavlovski - Tegla намигнување.

Toa sto mislam gratis znaci da se puka na golemo. Kje bide gratis, ama da bide jak klientot (firma, model...) Posle tri takvi sesii vekje imas respektibilno portfolio i normalno deka cenata sama kje se kaci намигнување

Inaku fotosesijata so Rebeka bese na vistinska prijatelska osnova. So Rebeka, Miki i Markijan se druzime familijarno. Koga so mojot bend (D'Daltons) ja prerabotivme "Lili Dudu" ja viknavme da ja otpee. Seuste se vrti po radio i TV.
Taka sto fotosesijata so Rebeka ne bese biznis tuku zadovolstvo. Ako kazev cena, mozebi nemase da ja fotografiram. Rebeka nemase da dobie foto sesija so MF filmska kamera, a jas kje produzev da si slikam grmuski i dete po doma намигнување

Za pari fotografirav samo ednas. Lani 6 dena po red nekoi predavanja vo A. Palas. Samo honorarot mi bese 100 evra po den. Printovite im gi naplativ po regularna cena, no imase golem volumen na printovi, pa vo fotostudioto vednas mi dadoa 40 ili 50% popust, pa na kraj matematikata mi bese 150 evra na den.
Inaku slikav so film, pa tuka imase i trosoci za film, razvivanje i skeniranje. Klientot gi pokri tie trosoci. Bitno e deka bea prezadovolni od rezultatot.

Inaku pobaraa ponuda i od foto studijata vo Skopje. Sekade imaa dvojno i trijno poniska cena za honorar, ama cena na print kako za svadba. E, tuka bese mojata prednost. Jas namerno ja krenav cenata po den plus trosoci za filmovi, no za cenata na printovite bese napisano deka kje bide kako po regularen cenovnik (jas sto dobiv popust, toa ne se vazi, me casti studioto zatoa sto pecatev tolkav volumen na fotografii - preku 1000).

Na razgovorot za rabotata odnesov ubavo sklopena ponuda. Nemav portfolio za takov tip na fotografii, no imam debelo CV so film i video. I jas samiot bev debelo ubeden deka jas sum najdobriot izbor za taa rabota. Avtomatski samodoverbata ja vrsi rabotata vo pregovaranje i ubeduvanje deka mora mene da me odberat.
Bev spremen ako me odbijat da ne spustam cena, deka morav da si kupam Mamiya. MORAV!

Mojata presmetka ja primenuvam za moite video dela. Eve sega cekam odgovor za eden dokumentarec (koj treba da go rabotime so Branko_K намигнување). Budgetot e do detal isplaniran. HD video kamera na primer ide minimum 200 evra na den. I toa se plakja.

E, sega..........ne e sekogas taka збунетостзбунетостзбунетост, no moeto iskustvo veli deka koga sum rabotel za sitno sum go dobival najlosiot proizvod, mi pagjala reputacijata, dzebot prazen, a klientot sekogas nezadovolen. Kje dojdat i sakaat muzicki spot za sitni pari. Znam deka ne mozat povekje.....
Zatoa se otkazav od pravenje muzicki videa. Resiv da pravam muzicki videa samo SPORTSKI намигнување. Zaradi mentalna gimnastika i experimentiranje. No isklucivo ako imam dobra ideja koja mozam da ja realiziram so minimum trosok. Ako nemam podobro da odbijam. Zatoa imam odbieno nekolku zvucni iminja na estradava. Nemav ideja koja mene licno kje mi se svigja, a bidejki budgetite sekogas se tesni, odbivav.

Posleden pat koga ja spustiv cenata od drugarski pobudi se zafrknav - seuste gi cekam parite збунетостзбунетост


Изменето од Tegla - 04.Ноември.2008 во 01:32
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 01:59
значи моите претпоставки беа точни, тоа им го кажав и по дома, велам ова мора да е печатна грешка, го знам човеков, не му е така прекарот.
(не го знам лично, ама чувствувам дека го знам барем толку намигнување )

можеби целата оваа идеја за ценовници, т.е. натпреварувње во цената, со проверен квалитет, значи никакво спуштање на хонорарот, ќе доведе и до тоа да се пробие квалитетот, а не ефтината работна сила.
но за да биде тоа, ќе треба корисниците да се научат на добар квалитет.
пример, ако ги учите луѓето на правилна, здрава храна, која потоа ќе им ја продавате, имате одлична заработка.
која ми е поентата?
што ќе се случи ако еве вие со branko_k, направите една добра издржана емисија за тоа до каде е фотографијата кај нас, па може и некој цел серијал. ќе најдете лесно спонзори, ќе си најдете некое каналче за емитување, кое ќе можеме сите да го гледаме и оп!?
видео туторијали за композиции, образовни делови за светло, обработка, филмови, скенирање. има тука многу работа. ако ви треба помош за сценарија, па викнете помош среќа
е откако ќе видат луѓето што има како опција, па плус и како тоа се работи и изработува, нормално ќе плаќаат и повеќе.
инаку ценовниците во мк ќе си бидат онакви какви што се.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.