IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За смирението
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За смирението

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 14>
Автор
Порака
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 19:42
izvoren, таа мудрост им е дадена на прости луѓе, на овчари, земјоделци, кои не знаеле да читаат.

Многу е просто: јас сум најголемиот будала, во право е другиот. Проследено со плач и молитва, душата станува кротка и смирена.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 19:43


Ne si vo pravo Majkal, i ne tresi od rakav...

bas taa mudrost za koja velis-spomnuvash se projavuva vo najprostite, a toa bile PUSTINOZITELITE OD PRVITE VEKOVI KOI ZIVEELE PO PUSTITE MESTA, ISPOSNICITE, MOLITVENICI DEVSTVENICI POTOCNO DO DEN DENESHEN GI IMA ONIE KOI SE TRUDAT VO OCISTUVANJETO NA SRCETO...!!!





Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:07
[QUOTE=zidarski]
Господи, дај ми мирно да го примам
она што денов денешен ми го носи
и целосно да и се предадам на Твојата Света волја.
Упати ме и помогни ми во секој миг од денов:
каков било глас да добијам,
научи ме мирно и со цврста вера
да восприемам дека се е по Твојата Света волја.
Управувај со моите мисли, со моите сетила
и со сите мои дела и зборови.
Не допуштај во непредвиден случај
да заборавам дека се од Тебе доаѓа.
Научи ме добро да се однесувам
спрема родителите и спрема ближните,
никого да не го разгневам или да го оскрбам.

Господи, дај ми сили да ја поднесам
Тежината на денот денешен
и се што во него ќе ми се случи.
Управувај со мојата волја и научи ме
да се молам, да верувам, да се надевам,
да поднесувам, да простувам и да љубам.

Господи, дај ми да бидам орудие на Твојот мир,
та таму кај што има омраза да сеам љубов,
кај што има осуда - простување,
кај што има раздор - слога,
кај што има очај - надеж,
кај што има темнина - светлост,
кај што има жалост - радост.

0 Божествен Учителу,
нека не бидам утешуван, туку
јас други да тешам;
нека не ме трпат мене, туку
јас да имам трпение за сите;
не мене да ме љубат, туку
јас сите да ги љубам.
Зашто кога простуваме, тогаш
и нам ни се простува;
кога даваме, тогаш добиваме;
а кога умираме, тогаш се рагаме за живот вечен.

Свет Духу, помошник биди ми
денов денешен да Му Го посветам
на мојот Господ и Спасител.

Господи Исусе, Сине Божји,
поарно е да не се живее
одошто да се живее без Тебе или против Тебе.
Ти благодарам, Боже,
за дарот на овој ден и за секое добро
за коешто ќе ми помогнеш денеска да го сторам.
Избави ме, милостив Боже,
од желбата за самоугодување,
и удостој ме во секој миг да бидам подготвен
заради Тебе и заради ближниот свој
да се откажам од себеси,
зашто за таа служба и Си ми го дал животот.
Помогни ми од себе да го отфрлам
сето она што не е Твое,
а она што е Твое да го примам
во длабока вера, надеж и љубов.
Дај ми ревност со која постојано ќе Ти служам:
да ја поставам правдата над користа,
да го поставам чинењето на благочестиви дела
над минливите задоволства,
да ги поставам другите над себеси
за да ја исполнам Твојата заповед на љубовта.
Стори светлоста на Твојата убавина, добрина
и љубов да заблескаат во мојава душа. Амин.
[/QUOTE>
ХАЛЕЛУЈАХ!

Изменето од spiros - 28.Октомври.2008 во 20:10
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:11
Originally posted by belichka belichka напиша:

Ne si vo pravo Majkal, i ne tresi od rakav...

bas taa mudrost za koja velis-spomnuvash se projavuva vo najprostite, a toa bile PUSTINOZITELITE OD PRVITE VEKOVI KOI ZIVEELE PO PUSTITE MESTA, ISPOSNICITE, MOLITVENICI DEVSTVENICI POTOCNO DO DEN DENESHEN GI IMA ONIE KOI SE TRUDAT VO OCISTUVANJETO NA SRCETO...!!
Не е истресено од ракав. Секому е јасно дека има битна разлика во стилот на Христос и стилот на повеќето теолози кои честопати своите изјави ги темелат на безброј прочитани книги и толкувања на истите, оттаму се создава еден замршен систем на размислување несфатлив за простите народни маси кои жеднеат по Исусовото едноставно но генијално учење.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:12
Во манастирот, кадешто се подвизувал авва Доротеј, дошол еден поклоник да го праша, зошто колку човек е посмирен, се чувствува повеќе грешен. Тогаш авва Доротеј запрашал:
- Што си ти во вашето гратче?
- Првенец, одговорил поклоникот.
- Ами, ако отидеш во Кесарија, за што ќе се сметаш таму?
- За последен од тамошните велможи.
- А, ако отидеш во Антиохија?
- Таму ќе бидам како еден од обичните луѓе.
- А, ако отидеш  во Цариград и се претставиш пред царот, тогаш како ќе се чувствуваш?
- Е тогаш, рекол поклоникот, јас ќе бидам ништожник.
Тогаш, одговорил авва Доротеј:
- Ете, така е и со смирените. Колку повеќе се приближуваат кон Бога, толку повеќе се сметаат за грешни.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 21:11
Не ги комплицирајте толку работите со смирението, сега ке искочи дека има смирени и несмирени христијани
   Тоа е еден од плодовите на Духот како што е напишано во Писмото.А плодот на Духот е: љубовта, радоста, мирот, трпението, љубезноста, добрината, верноста, кротоста, самоконтролата;

Изменето од izvoren - 28.Октомври.2008 во 21:17
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 21:20
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

плодот на Духот е: љубовта, радоста, мирот, трпението, љубезноста, добрината, верноста, кротоста, самоконтролата;


A нив се помалку ги има околу нас...
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 21:29
Без вистинска ПРАВДИНА, нема вистински МИР а без вистински МИР, нема вистинска РАДОСТ!

Дали вие познато ова од некаде?

Дали е некој вистинит и праведен кој ги искушува своите ближни како би им го проверувал смирението?       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 21:53
Originally posted by spiros spiros напиша:

   Без вистинска ПРАВДИНА, нема вистински МИР а без вистински МИР, нема вистинска РАДОСТ!

Дали вие познато ова од некаде?

Дали е некој вистинит и праведен кој ги искушува своите ближни како би им го проверувал смирението?       

Добра поента spiros.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 21:55
изворен, ти што мислиш, што е тоа смирение?
Без вистинско смирение, нема вистински внатрешен живот, нема внатрешна молитва..
Без вистинско смирение, срцето е склоно на горделиви помисли.

Толку „комплицираме“ околу смирението, бидејќи тоа е добра (ако не и неопходна) подлога за вистински внатрешен духовен живот. Смирениот човек е и кроток, а не може да не биде, затоа што го успокојува Божјата благодат која се има всадено во него.

Светскиот човек го сака богатството и славата на светот, но Бог ја сака смирената душа. Постугнувањето на најдлабокото смирение, пред очите на Бога е постигнување на најголемо совршенство. Ниеден подвиг не може да се спореди со подвигот на смирението.

Ајде сега тоа да го поврземе со подвизите и добродетелите. Веќе реков, без смирение, молитвата, милостињата, постот, воздржанието ништо не вредат. А самото смирение, и без тие работи е ценето. Подвизите сами по себе (немајќи смирение), можат да не возгордеат и погубат, како што ги погубија лицемерните фарисеи. Додека пак, смирението, самото по себе, и без да имаме други подвизи, може да не спаси, како што го спаси разбојникот на крстот, бедниот Лазар, и многу блудници, митници и грешници. Немојте погрешно да сватите, подвизите и добрите дела не се без значење. Тие можат да одат во прилог на нашето спасение, и да ни донесат поголема милост Божја. Но, предуслов е, да бидат направени со смирение.
Светите Отци смирението го нарекуваат сол за добредетелите. Како што рибата без сол замирисува, така и добрите дела без смирение се кршат.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 22:07
Originally posted by makarios makarios напиша:

изворен, ти што мислиш, што е тоа смирение?Без вистинско смирение, нема вистински внатрешен живот, нема внатрешна молитва..Без вистинско смирение, срцето е склоно на горделиви помисли.Толку „комплицираме“ околу смирението, бидејќи тоа е добра (ако не и неопходна) подлога за вистински внатрешен духовен живот. Смирениот човек е и кроток, а не може да не биде, затоа што го успокојува Божјата благодат која се има всадено во него.Светскиот човек го сака богатството и славата на светот, но Бог ја сака смирената душа. Постугнувањето на најдлабокото смирение, пред очите на Бога е постигнување на најголемо совршенство. Ниеден подвиг не може да се спореди со подвигот на смирението. Ајде сега тоа да го поврземе со подвизите и добродетелите. Веќе реков, без смирение, молитвата, милостињата, постот, воздржанието ништо не вредат. А самото смирение, и без тие работи е ценето. Подвизите сами по себе (немајќи смирение), можат да не возгордеат и погубат, како што ги погубија лицемерните фарисеи. Додека пак, смирението, самото по себе, и без да имаме други подвизи, може да не спаси, како што го спаси разбојникот на крстот, бедниот Лазар, и многу блудници, митници и грешници. Немојте погрешно да сватите, подвизите и добрите дела не се без значење. Тие можат да одат во прилог на нашето спасение, и да ни донесат поголема милост Божја. Но, предуслов е, да бидат направени со смирение. Светите Отци смирението го нарекуваат сол за добредетелите. Како што рибата без сол замирисува, така и добрите дела без смирение се кршат.


Многу убаво кажано
Но сето тоа е вкоренето во ПРАВДИНАТА БОЖЈА и нејзина заслуга !
Кој учи нешто друго - се удира во гради, восфалува сопствени подвизи, ... - сеуште е далеку од СОВРШЕНАТА ВИСТИНА, ЉУБОВ и МИР.

Така лие?

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 22:17
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

Ne si vo pravo Majkal, i ne tresi od rakav...

bas taa mudrost za koja velis-spomnuvash se projavuva vo najprostite, a toa bile PUSTINOZITELITE OD PRVITE VEKOVI KOI ZIVEELE PO PUSTITE MESTA, ISPOSNICITE, MOLITVENICI DEVSTVENICI POTOCNO DO DEN DENESHEN GI IMA ONIE KOI SE TRUDAT VO OCISTUVANJETO NA SRCETO...!!
Не е истресено од ракав. Секому е јасно дека има битна разлика во стилот на Христос и стилот на повеќето теолози кои честопати своите изјави ги темелат на безброј прочитани книги и толкувања на истите, оттаму се создава еден замршен систем на размислување несфатлив за простите народни маси кои жеднеат по Исусовото едноставно но генијално учење.



Prosvetleniot im se obrakja na lugjeto na nachin koj im e najblizok i najdobar za niv.

So priprostite govori so prost jazik, a na intelektualcite im se obrakja na nivnoto nivo na komuniciranje.

Ushte povekje, govorot i sovetot e doziran spored potrebite i vazhnosta na onie koi slushaat . Zatoa na prostite im govori za edni vrednosti, a na drugite za drugi.

Gledano od strana, za neupateniot vo ovaa mudrost izgleda kontradiktorno, nekarakterno, nestabilno, bez nikavi cvrsti temeli i neprosvetleno.

Nema nishto popodaleku od toa!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 22:43
Originally posted by spiros spiros напиша:


Кој учи нешто друго - се удира во гради, восфалува сопствени подвизи, ... - сеуште е далеку од СОВРШЕНАТА ВИСТИНА, ЉУБОВ и МИР.


Не само што е далеку, туку е блиску до својата погибел, затоа што ја земал гордоста за пријател.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 22:52
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:

Добро е тоа. Само дочитувај ја до крај, како шо ја напиша ѕидарски. голема%20насмевка


   А ти од каде си сигурен дека варијантата на Зидарски е молитвата на руското братство Оптина.
Затоа што ја напишал Свети Филарет, митрополит Московски. Еве што друго вели во врска со смирението:Само смирението може да и донесе мир на нашата душа. Душата која не е
смирена и која постојано ја носат брановите на страста, мрачна е и
матна како хаосот. Дајте и да најде сила во смирението и дури тогаш во


   


неа ќе се појави вистинска светлост. Дури тогаш во неа ќе настане
складен свет на исправни мисли и исправни чувства. Гордо мудрување и
заклучоци, настанати од земната природа, ја загушуваат душата како
магла, пропуштајќи во неа само привид на слаба и нејака светлост.
Направете маглата да падне во долината на смирението, и тогаш над себе
ќе здогледате чисто и високо небо. Душата сама себе се задушува со
превирање и бука на надмените, секогаш немирни помисли и страсни желби.
Дајте и да се стивне во смирение, и дури тогаш ќе може да го наслушне и
чуе складот на природата, кој современиот човек сеуште не го уништил
потполно. Ќе може во неа да чуе созвучја кои се достојни за премудроста
Божја како што во тишината на ноќта можат да се чујат далеки звукови.
Многу комплициран стил на изразување бре имал овој православен филозоф.А ко сакаш да прочиташ за смирението нешто ке те заболи глава, всушност не е за широките народни маси.Впрочем за високоинтелегентни верници.


Прво, брат, не бил филоЗоф, туку филоСоф. А што велиш, стилов е комлициран за несмирените...
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,155 секунди.