IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За смирението
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За смирението

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 14>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 17:50
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Смиреност!Наместо старозаветното „око за око, заб за заб“, Христос вели „ ако некој те удри по едниот образ, ти заврти му го другиот“. Зошто дошло до оваа промена?
Не дошло до промена, но оваа изјава примена преку Мојсеја е крајно погрешно сфатена од многумина луѓе. Тоа никако не значи дека треба ние да бидеме судиите а уште помалце извршителите на праведноста Божја. Кој си дава такво право, се става над Бога и тешко греши.

Преведено со јазикот на Исус, изјавата на пророкот Мојсеј:“Око за око, заб за заб!„ треба да се сфати како Исусовото „Што човек сее, тоа тој и ќе си жнее!„. Имено ако некој си дава за право другиот да го повреди така што ќе му искрши заб, според законот на сеење и жнеење(акција и реакција) тоа истото или сличното што некогаш некому го сторил ќе го искуси самиот на своја кожа.
Во целост овие објаснувања можат само да се сфатат само во светлината на правилното знаење за реинкарнацијата(преваплотувањето) - имено дека душата не е само еднаш во човечко тело и дека сите нејзини постапки се складираат во меморијата на космичкиот компјутер. откаде може да биде повикано само тоа што е складирано(посеано)не нешто друго.
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

дали треба да бидеме смирени, кротки (како што се вели во едно од блаженствата во Мат.5:3-11), ако некој ни’ повреди (или убие) едно дете? Треба ли да дозволиме (и да му го дадеме) и другото дете? Не заборавајте, човекот пред се е емотивно суштество. Тоа секако подразбира негово однесување зависно од ситуацијата во која се наоѓа. Тој (човекот) незнае како ќе реагира во одредена прилика. Отпосле можеби разумот ќе му говори дека тоа не било добро, но кој може да ја контролира човековата природа?
За ова имаше тема на форумов оклу тоа што е помалото зло при постапување во таква ситуација. Ако некој се најде во таква страшна ситуација значи дека превидел бројни предупредувања предтоа кои да беа препознаени правилно, ќе можеше да се одбегне настанот. Но ако до тоа веќе сепак дошло, тогаш значи дека законот на сеење и жнеење(око за око, заб за заб)станал веќе целосно активен во врска со гревот за кој се случува отплатата(ситуацијата).Никој не знае како би реагирал кога директно се најде во таа кожа, но како совет се вели дека секогаш треба да го молиме Бога и Христа за помош, никогаш да не ги забораваме и да бидеме свесни дека не постојат безизлезни ситуации(освен можеби за телото - душата е таа која е вечна и Бог мисли најпрвин на душата а потоа и на телото ако етоа добро за развојот на душата).
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Ако речам дека дури ни Исус не бил имун во контролирањето на своите емоции во некои ситуации, ќе поверувате во тоа? Но за ова во друга прилика.
Кога Исус почнал да проповеда, тој веќе целосно имал контрола над своите мисли и чувства бидејќи претходно бил директно подготвуван и челичен ниЗ разни ситуации директно под водството на Бог - Отец. Ситуациите во кои нам ни се чини дека тој можеби „шизнал„ се всушност наше неразбирање на истите.

Изменето од Majkl - 28.Октомври.2008 во 17:54
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 17:52
vo biblijata pishuvabidete dobri i pravedni, a ne dobri i ramnodushni
i koga lucifer stana zol i sakashe da go obozavaat bog ne beshe ramnodushen,t.e. smiren , tiku go isprati arhangelot so angelite za da go pobedi lucifer(zloto)
toa beshe na neboto
na zemjata go pushti isus za da go pobedi satanata
a isus ja utepa zmijata po glavata, ne vo petata
direktno vo glavata
toj istiot isus ni kazuva nam :sledete go mojot primer , toa vi e dolznost, i ne ostanuvajte ramnodushni pred zlo
ne kradi=pochituvaj ja privatnata sopstvenost
ne ubivaj =pochituvaj go zivotot na drugite
vo primerot so monasite, starecot ne ja pochituval privatnata sopstvenost na drugite
i trebalo da pobara prochka i od monasite i od bog, iako seto toa bilo samo za test
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 18:15
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

       утринска молитва


   Господи,
   Помогни ми мирно да го примам
   сето она што ке ми го донесе денешниот ден
   и потпшолно да се предадам
   на Твојата света воља.
   Управувај ме
   и помагај ми секој час во текот на овој ден.
   Какви вести и да чујам,научи ме спокојно да ги примам
   со цврсто уверување
   дека се станува по Твојата света воља.

   Управувај со моите мисли и чувства
   во сите мои дела и зборови.

   Научи ме правилно да се однесувам
   спрема моите родители и спрема ближните,
   никого да не налутам ниту да ожалостам
   Не позволи во непредвидени случаи
   да заборавам дека се доаѓа од Тебе.

   Господи дај ми сили
   да го поднесам заморот на денешниот ден,
   и се што ке се случи во текот на денот.
   Ти управувај со мојата воља и научи ме
       да се молам,
       да верувам,
       да се надевам,
        да истрпувам,
        да проштавам,
        и да љубам.


              АМИН!



A ja citash ovaa molitva izvoren!

Inaku ova molitva e na poslednite Optinski starci Svetiteli vo Optinskata pustina!!!


Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 18:30
Да не барате кирија за молитвата? (мала шала)

     Секоја молитва која е упатена до Господ ја читам и применувам.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 18:41
Добро е тоа. Само дочитувај ја до крај, како шо ја напиша ѕидарски. голема%20насмевка
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 18:43
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Да не барате кирија за молитвата? (мала шала)

     Секоја молитва која е упатена до Господ ја читам и применувам.


a zasto ne pocituvash onoj koj ja napishal molitvata za da napishe nekoj tolku mn ubava molitva cista smirena pronikliva, nemozes ni da zamislis kako TOJ ili TIE se custvuvale koj stepen na duhovnost bile za da ja pocustvuvat vo sebe pa i da ja zapishat!!!

Zasto togas vo celost ne gi primenuvate i drugite molitvi sto gi napishale istite ovie koi ja napishale i molitvata koja ti ja upatuvash i primenuvash, sosem nelogicno kako i obicno!!!

Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 18:50
Реков, сите молитви до Господ ми се мили и што би рекле вие благопријатни,значи ги прифаќам.Само неможам да прифатам исто од тие отците извитоперување на Библиската вистина.Неможам.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 18:54
Originally posted by makarios makarios напиша:

Добро е тоа. Само дочитувај ја до крај, како шо ја напиша ѕидарски. голема%20насмевка


   А ти од каде си сигурен дека варијантата на Зидарски е молитвата на руското братство Оптина.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 19:03
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Марија... чепкаш кај што не треба... за мене барем...
Месеци и месеци поминавме во снимање на таа емисија и не знам колку месеци уште во дено-ноќно монтирање...
Еве, за тебе (во емисијата беше скратена малку):

Господи, дај ми мирно да го примам
она што денов денешен ми го носи
и целосно да и се предадам на Твојата Света волја.
Упати ме и помогни ми во секој миг од денов:
каков било глас да добијам,
научи ме мирно и со цврста вера
да восприемам дека се е по Твојата Света волја.
Управувај со моите мисли, со моите сетила
и со сите мои дела и зборови.
Не допуштај во непредвиден случај
да заборавам дека се од Тебе доаѓа.
Научи ме добро да се однесувам
спрема родителите и спрема ближните,
никого да не го разгневам или да го оскрбам.

Господи, дај ми сили да ја поднесам
Тежината на денот денешен
и се што во него ќе ми се случи.
Управувај со мојата волја и научи ме
да се молам, да верувам, да се надевам,
да поднесувам, да простувам и да љубам.

Господи, дај ми да бидам орудие на Твојот мир,
та таму кај што има омраза да сеам љубов,
кај што има осуда - простување,
кај што има раздор - слога,
кај што има очај - надеж,
кај што има темнина - светлост,
кај што има жалост - радост.

0 Божествен Учителу,
нека не бидам утешуван, туку
јас други да тешам;
нека не ме трпат мене, туку
јас да имам трпение за сите;
не мене да ме љубат, туку
јас сите да ги љубам.
Зашто кога простуваме, тогаш
и нам ни се простува;
кога даваме, тогаш добиваме;
а кога умираме, тогаш се рагаме за живот вечен.

Свет Духу, помошник биди ми
денов денешен да Му Го посветам
на мојот Господ и Спасител.

Господи Исусе, Сине Божји,
поарно е да не се живее
одошто да се живее без Тебе или против Тебе.
Ти благодарам, Боже,
за дарот на овој ден и за секое добро
за коешто ќе ми помогнеш денеска да го сторам.
Избави ме, милостив Боже,
од желбата за самоугодување,
и удостој ме во секој миг да бидам подготвен
заради Тебе и заради ближниот свој
да се откажам од себеси,
зашто за таа служба и Си ми го дал животот.
Помогни ми од себе да го отфрлам
сето она што не е Твое,
а она што е Твое да го примам
во длабока вера, надеж и љубов.
Дај ми ревност со која постојано ќе Ти служам:
да ја поставам правдата над користа,
да го поставам чинењето на благочестиви дела
над минливите задоволства,
да ги поставам другите над себеси
за да ја исполнам Твојата заповед на љубовта.
Стори светлоста на Твојата убавина, добрина
и љубов да заблескаат во мојава душа. Амин.
 
Amin.
 
Blagodaram zidarski...Sega ce si  napravam nekakov screansaver od nea, a i ke si ja ispecatam, za da mi bide stalno pred oci.
Ne e loso ova da go procita nekoj vraboten vo MRTV i pak da ja stavat na dneven red.
 
Blagodaramголемо%20гушкање
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 19:18
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:

Добро е тоа. Само дочитувај ја до крај, како шо ја напиша ѕидарски. голема%20насмевка


   А ти од каде си сигурен дека варијантата на Зидарски е молитвата на руското братство Оптина.


Затоа што ја напишал Свети Филарет, митрополит Московски.
Еве што друго вели во врска со смирението:

Само смирението може да и донесе мир на нашата душа. Душата која не е смирена и која постојано ја носат брановите на страста, мрачна е и матна како хаосот. Дајте и да најде сила во смирението и дури тогаш во неа ќе се појави вистинска светлост. Дури тогаш во неа ќе настане складен свет на исправни мисли и исправни чувства. Гордо мудрување и заклучоци, настанати од земната природа, ја загушуваат душата како магла, пропуштајќи во неа само привид на слаба и нејака светлост. Направете маглата да падне во долината на смирението, и тогаш над себе ќе здогледате чисто и високо небо. Душата сама себе се задушува со превирање и бука на надмените, секогаш немирни помисли и страсни желби. Дајте и да се стивне во смирение, и дури тогаш ќе може да го наслушне и чуе складот на природата, кој современиот човек сеуште не го уништил потполно. Ќе може во неа да чуе созвучја кои се достојни за премудроста Божја како што во тишината на ноќта можат да се чујат далеки звукови.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 19:22
Би било добро да почнат да емитуваат ма МТВ и Духовна помош за денот. Универзален живот бесплатно ќе им даде лиценца за емитување и студијски подготвени снимки на македонски јазик. Водат кон смирение.

емисија за ден: Вторник (на српски јазик)

Изменето од Majkl - 28.Октомври.2008 во 19:23
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 19:22
„Како се придобива целосно бестрастие?" - го запрашале некои старец Јосиф. А тој одвратил: „Со целосно смирение."
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 19:28
Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:

Добро е тоа. Само дочитувај ја до крај, како шо ја напиша ѕидарски. голема%20насмевка


   А ти од каде си сигурен дека варијантата на Зидарски е молитвата на руското братство Оптина.
Затоа што ја напишал Свети Филарет, митрополит Московски. Еве што друго вели во врска со смирението:Само смирението може да и донесе мир на нашата душа. Душата која не е
смирена и која постојано ја носат брановите на страста, мрачна е и
матна како хаосот. Дајте и да најде сила во смирението и дури тогаш во


   


неа ќе се појави вистинска светлост. Дури тогаш во неа ќе настане
складен свет на исправни мисли и исправни чувства. Гордо мудрување и
заклучоци, настанати од земната природа, ја загушуваат душата како
магла, пропуштајќи во неа само привид на слаба и нејака светлост.
Направете маглата да падне во долината на смирението, и тогаш над себе
ќе здогледате чисто и високо небо. Душата сама себе се задушува со
превирање и бука на надмените, секогаш немирни помисли и страсни желби.
Дајте и да се стивне во смирение, и дури тогаш ќе може да го наслушне и
чуе складот на природата, кој современиот човек сеуште не го уништил
потполно. Ќе може во неа да чуе созвучја кои се достојни за премудроста
Божја како што во тишината на ноќта можат да се чујат далеки звукови.
Многу комплициран стил на изразување бре имал овој православен филозоф.А ко сакаш да прочиташ за смирението нешто ке те заболи глава, всушност не е за широките народни маси.Впрочем за високоинтелегентни верници.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 19:31
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Многу комплициран стил на изразување бре имал овој православен филозоф.А ко сакаш да прочиташ за смирението нешто ке те заболи глава, всушност не е за широките народни маси.Впрочем за високоинтелегентни верници.
Еее, тоа е битната разлика меѓу интелектуалноста (која ја негуваат многумина теолози) и мудроста (која ја имал Исус од Назарет, а ја негувале сите вистински христијански мистичари).
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.