IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Како ја оценувате работата на владата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како ја оценувате работата на владата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 14>
Прашање: која влада? па зар имаме влада
Одговор Гласови Статистика
8 [12,70%]
3 [4,76%]
6 [9,52%]
0 [0,00%]
5 [7,94%]
14 [22,22%]
21 [33,33%]
6 [9,52%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 21:37
Оценката незадоволува која ја имам дадено за работата на оваа влада, преминува во очајно лоша.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 23:25
Немам зборови а бројциња такви нема
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 23:28
DUBOKI MINUS голема%20насмевка
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 23:32
Избери Одговор Гласови Статистика

6 [15,00%]

2 [5,00%]

6 [15,00%]

0 [0,00%]

2 [5,00%]

8 [20,00%]

11 [27,50%]

5 [12,50%]

vi se cudam , navistina.... ednata ne cini, drugata ne cini, a koga na nas nekoja vlada ke moze da ne zadovoli? strvarno, ako sakame nesto da se smeni, togas treba site, NO ABSOLUTNO SITE da glasame, kako prvo, a kako vtoro, koj ja odbra vladata???? toa sepak sme NIE!!..... i ako sakame da se smeni nesto, togas treba da pocneme samite sebe da se menuvame, a ne samo da kukame a nisto da ne prezemame ....aj izlagam jas od politika.... samo se nerviram


Изменето од moira - 19.Октомври.2008 во 02:03
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 23:44
Originally posted by seka seka напиша:

Избери Одговор Гласови Статистика
1- недоволен 1                       [15,00%]
2- доволен     2                       [5,00%]
3- добар         3                     
4- многу добар 40                  [0,00%]
5 -одличен      5                     [5,00%]
најдобра влада до сега         [20,00%]
најлоша влада до сега           [27,50%]
немам никакво мислење         [12,50%]

vi se cudam , navistina.... ednata ne cini, drugata ne cini, a koga na nas nekoja vlada ke moze da ne zadovoli?

- па нецинат, со да прајме и никогас нема да не задоволат зосто секогаш мозе повеке и секогас е нормално да сите не мозат да бидат ЗАДОВОЛЕНИ
strvarno, ako sakame nesto da se smeni, togas treba site, NO ABSOLUTNO SITE da glasame,

- ДА ЛИ ВРЕДИ? прано редовно гласав,сега не ни помислувам
kako prvo, a kako vtoro, koj ja odbra vladata????

- будалите
toa sepak sme NIE!!..... i ako sakame da se smeni nesto, togas treba da pocneme samite sebe da se menuvame, a ne samo da kukame a nisto da ne prezemame ....aj izlagam jas od politika.... samo se nerviram


- и не се нервирај, се знае народот аер нема од политика, само политицарите

Изменето од moira - 19.Октомври.2008 во 02:10
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 07:39
...Nervirale nie ne nervirale poleka ni ja skroija kapata... eve shto veli Vreme
ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ ЗА БОРБА ПРОТИВ СИРОМАШТИЈАТА
Третина Македонци гладни секој ден Речиси една третина од населението во земјава е сиромашно, покажуваат најновите истражувања на Републичкиот завод за статистика. Од вкупното население, околу 30 проценти немаат никакви финансиски примања, поради што државата им обезбедува минимални средства во вид на социјална помош. Како најголема причина за ваквата стапка на сиромаштија во Македонија се наведува несоодветното образование, како и недоволниот степен на социјализација, без што луѓето не можат да конк*рираат за какво било вработување. Покрај луѓето со ниска стапка на образование, сиромашни се и самохраните мајки, лицата со посебни потреби и Ромите. - За да го намалиме ваквиот екстремно висок процент на сиромаштија во земјава, одлучивме да направиме дури 31 народна кујна, каде што граѓаните што не се во можност сами да заработуваат, можат да добиваат барем по еден топол оброк дневно. Покрај тоа, се обидуваме на разни начини да влијаеме врз работодавците да ги вработуваат тие лица за да се намали сиромаштијата - изјави Џељаљ Бајрами, министер за труд и социјална политика, на Светскиот ден за борба против сиромаштијата. Според него, трендот на обезбедување храна за најсиромашните за да се спречи светскиот проблем на големата смртност поради глад, нема да застане само на досегашниот број обезбедени народни кујни. Ваквата тенденција за рапидно зголемување на бројот сиромашни луѓе и постојаниот тренд за продлабочување на разликите меѓу екстремно богатите и екстремно сиромашните, претставува светска појава и проблем.
 poleka so zdruzni sili...gradejki edna vlada vrz rabotata na drugata vlada... ne donesoa do prosjacki stap. I se e svetski problem. Samo shto nie nekako otidovme koj onoj svet..koj umira od glad a ne koj ubavo zivee. Od ovaa vlada li e...od prethodnite li e ama ne se zivee dobro. Zalosno e shto site pocnuvaat so elan a zavrshuvaat kako izdishani baloni.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 09:49
Како најголема причина за ваквата стапка на сиромаштија во Македонија се наведува несоодветното образование, како и недоволниот степен на социјализација, без што луѓето не можат да конк*рираат за какво било вработување.

Sto ne napravija , site nepismeni i nesocijalizirani....

----------------------------------------------------
a kako vtoro, koj ja odbra vladata???? toa sepak sme NIE!!..... i ako sakame da se smeni nesto, togas treba da pocneme samite sebe da se menuvame, a ne samo da kukame a nisto da ne prezemame ....

da kazese ovaa vlada pred da ja izglasaat deka ke koalicira so DUI, deka ke reketira so neustavni odluki pari od narodot i da se rasfrla nepromisleno so niv, da kazese deka ke ne lisi od mnpgi slobodi, ke stavi kontrola nad se i ke ne prisluskuva, ke go priznae Kosovo.... tesko deka nekoj ke ja izglasase

narodot e kriv sto i pokraj seto nezadovolstvo ne izvlekol seuste pouka, deka vonredni izbori se pravat ne koga na premierot ke mu tekne , tuku koga narodot e nezadovolen od vlasta
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 09:57
... eeee..aj da ne glumime deka ja otkrivme Amerika... zar nas se treba nekoj neshto da ni kaze... pa se beshe jasno...ne ni beshe jasno deka na 4 godini se menuva "tronot" na vladeenje... ne ni beshe jasno deka po Branko ide Ljupco...po Grujo...Zaev...pa brat Ljube... pa sestra neznam koja...
...trebashe da ni kazat deka kje se bogatat licno i personalno... pa ovoj narod (mislam na site koi ziveat vo Makedonija) od sekogash bil nemokjen pred zloto, ama mudar... zatoa nash*te pogovorki se od tipot...
... gladna voshka kje se nacica...
...rani kuce da te lae...
...ne prashuvaj gatalec tuku patalec...
...sto stapa po tugj grb ne bolat...
....razdeli pa vladaj...
.... zatoa da ne se pravime nedoveteni (bez navreda)... se ni e jasno...ama pusto si se zalazuvame za polesno da ni bide... i aj nagradno prashanje... Koj sleduva da pobedi na narednite izbori????

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 10:07
ocigledno deka ne umeeme da razmisluvame podlaboko, tuku kako ke ni se servira taka

jas od koga dojde na vlast Gruevski zboruvam deka e diktator, lakomo cicalce koe ne dozvoluva ni kapka mleko da odi jabana.... ama sekogas dobivav odgovori deka e naj, deka mrdaat rabotite, deka ova ona....

a sega mnogu cesto i od onie koi veruvaa vo nego , citam deka se nezadovolni...

zosto placese i molese za apsolutno mnozinstvo, najveke vo usta mu bea zborovite , da ne mora da koalicira so albanska partija .... i sekogas kukavicki se krie koga nosi odluki protiv svojot narod ... i ne zaborava da go vperi prstot vo B.C. kako glaven vinovnik zosto e taka
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 10:36
... eheee...pak pogreshni interpretacii... nekoj dobi od ovaa vlada bajagi...nekoj izgubi...bajagi...ama ne znaci deka i edniot i drugiot treba samo da kritikuvaat ili samo treba da falat...realnoto gledanje treba da bide realno... 
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1690
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 19:28
[Ti, Zdravko, za da gledas tolku rozovo mora da si vraboten vo nekoja doooobra firma....

i toa, sekako ne zatoa sto imas clenska kniska i sigurno ne zaradi vrskite od tato,

tuku zatoa sto si bas ti najsposoben za toa rabotno mesto i nikoj tolku dobro ne moze da ja raboti taa rabotaнамигнување

taka e neli????

zosto ako ne e taka, togas nemas pravo da solis pamet na nevrabotenite strucni obrazuvani vredni partiski neoboeni kadri vo nasata drzava,

koi ZNAAT deka za da zemes kredit od banka treba da ostavis nekakov zalog, koj najcesto go nemas.

izjavata " ako nemaat leb neka jadat slatki" e odamna kazana i vo istorijata vekje okarakterizirana kako vic

 

 
[/QUOTE] More ne zboruvam jas za kredit od banka bre, zboruvam za kredit za otvoranje svoj biznis koj go dava vladata bre za otvoranje na svoj privaten biznis preku ministerstvoto za trud i socijalni raboti. A idei ima mnogu, eve na primer:
1. Ako imash sopstven objekt od 100 m kavadratni mozesh da go prilagodish za odgleduvanje na pecurki "bukovka" dobivash sigurni subvenvii za istiot,dobivash siguren plasman i dobivash zarabotka od 3000 Evra na godishno nivo.( za tie so zemjodelski fakultet ova bi bilo ednostavno i lesno izvodlivo).
2. Za tie shto imaat ekonomski fakultet mozat da se obucat da rabotat smetkovodstvo vo nekoi od konsultantskite kuki vi Prilep i da vodat knigovodstvo, a ako se pokazat dobri ke dobijat rabota i vo samite konsultantski kuki, ete mene dodeka odev na k*rs za smetkovodstvo dobiv ponuda zarabota kako knigovoditel da vodam 5 malecki firmi- pa ne moze naednash OP i CAR ke bidam sega. koleshka moja so koja zavrshivme zaedno pocna da raboti so 4 firmi sega raboti knigovodstvo na 15 firmi i brojot na firmi seushte i raste.
3. Za luge so zavrshena informatika neznam deka ako se sposobni da ja abotat rabotata deka ke ostanat bez rabota posebno vo ova vreme, znam dvajca koi zavrshija informatika i eniot se vraboti odma vo Skopje a drugiot predava informatika vo osnovno ucilishte.
4. za tie so bogoslovija sega ima rabotni mesta vo osnovnite ucilishta niz cela zemja.
5. Ako imate zavrsheno DIF, moze da trenirate mladinici vo fudbal, odbojka, rakomet... eden trener da trenira 30 deca po clenarina od 300 den. mesecno toa e 9 000 samo od fudbal, moze i rakmet, moze i fitnes studio ( Subvencija od 3000 evra za svoj mal biznis)
6. Ne navrediv nikoj koj zavrshil shkolo, kako shto me obvini kejt d grejt, rabotam tamu kade shto rabotam a za moite rezultati prashaj go mojot pretpostaven. Tatkomi sigurno mi pomogna no negovata pomosh beshe shto mi gi pokaza praviot pat, da zavrsham ucilishte, da uspeam vo zivotot, a posle zavrshuvanjeto fakultet kolku za tvoja informacija rabotev proekt za vrabotuvanje naisoko obrazovani kadri vo Prilep vo sorabotka so stopanskata komora, Ministerstvoto za trud i socijalna rabota i Norveshka vlada i ne se sekavam deka nekoj mi pokaza clenska knishka nitu na direkorite na koi gi vodea intervjuata nekoj mu rece deka e od SDSM ili VMRO i aj vrabotime... ednostavno toa beshe proekt koj go donese Prilep na 2 ro mesto po uspeshnost, i ne sum bash sifuren deka bilo koj od tie 30 mladi vo ovoj moment ne rabotat neshto sega...
Ali kako me obvini, ne ti se lutam, ti ednostano neznaesh se za mene...
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 00:52
Originally posted by nema sto nema sto напиша:

tuka si vo pravo...reklamite si go pravat svoeto...more grujo e  umen...dokazuva deka e ekonomski expert...



Чколијата си го прави своето....:D
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 00:56
Originally posted by Царевић Царевић напиша:

Добро како можеш да го споредуваш Гуевски со Сталин?Дали ти воопшто знаеш кој е Сталин?


друже Сталин е умрен веќе дооооолго време......Дај не се "палете" по такви безвредни штетници.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 01:16
Не се палам ја на него,али Гвујо е новороденче за него.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.