IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Македонија го призна Косово
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонија го призна Косово

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 46>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:20
Косовскиот случај оди пред Меѓународниот суд

За Белград гласањето во ОН е голема победа, а во Приштина на тоа се гледа како купување време



Германскиот канцелар Ангела Меркел, веројатно, најексплицитно го објасни она што се случуваше два дена во Обединетите нации кога Генералното собрание на ОН усвои Резолуција со која од Меѓународниот суд ќе се бара советодавно мислење за прашањето околу еднострано прогласената независност на Косово.

„Тоа што ние бевме убедени дека признавањето на Косово како независна држава е вистинското нешто, не значи дека Меѓународниот суд за правда нема право да одлучува за тоа“.

Резултатот на гласањето на Генералната асамблеја беше 77 земји „за“, шест „против“, додека 74 членки од вкупно 192 земји на ОН одбраа да бидат воздржани, меѓу кои и Македонија. Воздржаните не се бројат, оттаму во Србија успехот во ОН се третира како победа на српската дипломатија и враќање на Србија „на голема врата во најшироката глобалната дипломатска сцена“, како што пишуваше вчера белградска „Политика“.

Изјаснувањето, според овој весник покажа, дека „убедливо мнозинство во светот смета дека косовскиот случај не е завршен, како што тоа се обидоа да го претстават претставниците на најмоќните држави и поддржувачите на приштинската Декларација за независност - САД и Британија. Оттаму, се отвора простор да се слушне толкување за косовската независност од највисокото глобално правничко место.

Против Резолуцијата гласаа шест држави. Покрај Албанија и САД, против беа Науру, Палау, Маршалските Острови и Микронезија. САД остана осамена и без поддршка од нејзините европски сојузници. Пет членки на ЕУ: Шпанија, Грција, Кипар, Романија и Словачка го поддржаа предлогот на Србија, а дури 22 членки на ЕУ беа воздржани. Меѓу нив и Франција и Британија.

Ова е малку необично ако се знае дека Британија е еден од најголемите лобисти за косовската независност. Британскиот амбасадор во Обединетите нации, Џонс Соерс, веднаш откако го слушнал резултатот на гласањето, истапи со мислење дека мислењето на Меѓународниот суд на правдата за овој случај не е обврзувачко.


Sto ke rece nisto seuste ne e gotovo.
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:22
Srbija i srpskiot narod bi trebalo da pokazat golemo razbiranje za toa sto Makedonija go prizna Kosovo. Priznavanjeto na Kosovo e bezbednosen i nacionalen interes na makedonskata drzava. Vo Makedonija zivee ogromno albansko malcinstvo, koe bara od sopstvenata drzava da go napravi ovoj poteg. Ako Makedonija go odlozuvase priznavanjeto na Kosovo, togas samata se izlozuvase na rizik od razni politicki nemiri. Dali Makedonija e spremna da ja zrtvuva svojata bezbednost vo polza na srpskite interesi? Toa e prasanjeto koe vo momentov treba da si go postavi sekoj Makedonec. Makedonija ima mnogu nadvoresni problemi, povrzani so imeto i vo ovoj moment ne moze da si dozvoli nikakvi vnatresni previranja (sigurno amerikancite so ovie argumenti ne imaat pritisnato do zid). Nemam nisto protiv Srbite, naprotiv gi sakam i pocituvam kako brakja, no sigurno e deka ne sum spremen da si ja izlozam drzavata, pa i svoeto semejstvo na nekakov bezbednosen rizik. Gledam deka po forumot mnogu Srbi ili prosrpski nastroeni Makedonci pateticno ni zameruvaat deka sme gi predale, no ne se sekjavam deka nekoj od niv isto taka pateticno ne zalese koga bezbednosnite i kontraobavestajnite sluzbi na Grcite i na Srbite go sozdaavaa slucajot Vraniskovski. Dosta Makedonecot se sekirase za komocijata na drugite, vreme e da si se osvesti i da si go gleda svojot interes.

P.S. nekoj prethodno napisa deka srbite ni ja sozdale drzavata, za negova informacija bi trebalo da znae deka srbite ja okupiraa so godini i decenii Makedonija, a Makedonija so sopstveni sili samata se oslobodi kako clenka na antifasistickata svetska koalicija. Pridonesot na Makedoncite vo ovaa vojna ne e mal, zasto tie ginea i na tugjite frontovi osloboduvajki gi drugite. Doma imam eden takov (Bog neka go pozivee) koj i den denes gi cuvstvuva posledicite od ranuvanjeto na Sremskiot front. Toj moze da vi kaze koi brigadi bile vo prvite borbeni redovi na ovoj front. Redno e Makedonija da prestane da bide topovsko meso za interesite na svoite sosedi.
tre, tri, tra
Кон врв
kosowar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kosowar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:23
srbi ke zali za ova, koga ke se dokazat fakti za toa sto pravile srbite kolku kuki zapalilel kolku sela unistile kolku narod ubile togas se plasam deka srbobija kako drzava nema da postoi poveke , srbite sami sebesi si pravat grob
Zivella, Zivella, Kosovska Drzava
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:24
Кажи ми ти мене колку срби протеравте од косово и колку цркви запаливте таму?
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:24

tokmu taka ... sega treba da gi priznaeme i novosozdadenite "drzavi " vo kafkaskiot region i posekako , treba da imame razbiranje i sluh koga albanija kje e priznae ILIRIDA .... posto i tamu ima ogromno albansko naselenie смеење ..... mislam na pritisokot vo albanija , ne ?



Изменето од miroslav_g8 - 10.Октомври.2008 во 14:25
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:25
Originally posted by Karamazov Karamazov напиша:

Srbija i srpskiot narod bi trebalo da pokazat golemo razbiranje za toa sto Makedonija go prizna Kosovo. Priznavanjeto na Kosovo e bezbednosen i nacionalen interes na makedonskata drzava. Vo Makedonija zivee ogromno albansko malcinstvo, koe bara od sopstvenata drzava da go napravi ovoj poteg. Ako Makedonija go odlozuvase priznavanjeto na Kosovo, togas samata se izlozuvase na rizik od razni politicki nemiri. Dali Makedonija e spremna da ja zrtvuva svojata bezbednost vo polza na srpskite interesi? Toa e prasanjeto koe vo momentov treba da si go postavi sekoj Makedonec. Makedonija ima mnogu nadvoresni problemi, povrzani so imeto i vo ovoj moment ne moze da si dozvoli nikakvi vnatresni previranja (sigurno amerikancite so ovie argumenti ne imaat pritisnato do zid). Nemam nisto protiv Srbite, naprotiv gi sakam i pocituvam kako brakja, no sigurno e deka ne sum spremen da si ja izlozam drzavata, pa i svoeto semejstvo na nekakov bezbednosen rizik. Gledam deka po forumot mnogu Srbi ili prosrpski nastroeni Makedonci pateticno ni zameruvaat deka sme gi predale, no ne se sekjavam deka nekoj od niv isto taka pateticno ne zalese koga bezbednosnite i kontraobavestajnite sluzbi na Grcite i na Srbite go sozdaavaa slucajot Vraniskovski. Dosta Makedonecot se sekirase za komocijata na drugite, vreme e da si se osvesti i da si go gleda svojot interes.

P.S. nekoj prethodno napisa deka srbite ni ja sozdale drzavata, za negova informacija bi trebalo da znae deka srbite ja okupiraa so godini i decenii Makedonija, a Makedonija so sopstveni sili samata se oslobodi kako clenka na antifasistickata svetska koalicija. Pridonesot na Makedoncite vo ovaa vojna ne e mal, zasto tie ginea i na tugjite frontovi osloboduvajki gi drugite. Doma imam eden takov (Bog neka go pozivee) koj i den denes gi cuvstvuva posledicite od ranuvanjeto na Sremskiot front. Toj moze da vi kaze koi brigadi bile vo prvite borbeni redovi na ovoj front. Redno e Makedonija da prestane da bide topovsko meso za interesite na svoite sosedi.



Posle ovoj post mislam deka e bespolezno da se komentira, se e kazano.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:27
VREME e MAKEDONIJA i makedoncite da se grizat za sopstvenite interesi a ne za interesite na sosedite.
Кон врв
kosowar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kosowar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:30
Originally posted by Царевић Царевић напиша:

Кажи ми ти мене колку срби протеравте од косово и колку цркви запаливте таму?



nitu eden i nitu edna
Zivella, Zivella, Kosovska Drzava
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:30
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:


tokmu taka ... sega treba da gi priznaeme i novosozdadenite "drzavi " vo kafkaskiot region i posekako , treba da imame razbiranje i sluh koga albanija kje e priznae ILIRIDA .... posto i tamu ima ogromno albansko naselenie смеење ..... mislam na pritisokot vo albanija , ne ?


 

i posle ovoj ... i tuka e se kazano смеење


Mesas babi i zabi.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:32
Originally posted by kosowar kosowar напиша:

Originally posted by Царевић Царевић напиша:

Кажи ми ти мене колку срби протеравте од косово и колку цркви запаливте таму?



nitu eden i nitu edna





Сребреница е мит
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:34
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

VREME e MAKEDONIJA i makedoncite da se grizat za sopstvenite interesi a ne za interesite na sosedite.
   

Е па неможам да го сварам ова...!!!!   Кои се тие интереси на Македонија да се скара со СРБИЈА, а де се однесува братски со едно ДИВО ПЛЕМЕ...!!!???   БОЖЕ ГОСПОДЕ ДАЛИ ГО ГЛЕДАШ ОВА ЛУДИЛО...???
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:40
Originally posted by kosowar kosowar напиша:

Originally posted by Царевић Царевић напиша:

Кажи ми ти мене колку срби протеравте од косово и колку цркви запаливте таму?



nitu eden i nitu edna





http://uk.youtube.com/watch?v=hD8hhEcFQWM


Над 40 православни цркви се запалени и демолирани на Косово и Метохија.Цркви кои постоеле пред населувањето на шиптарите.300.000 срби се протерани од Косово и Метохија.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:48


E Kosovec da te prasam, sega koga vi ja priznavme drzavata ke si odite li vo Kosovo, dosta vi bese gostoprimstvo od nasa strana.

Изменето од moira - 10.Октомври.2008 во 22:04
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:50
Култузин сега уште толку ќе ти се населат
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.