IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Филозофирај
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Филозофирај

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 82>
Автор
Порака
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 12:18
Originally posted by seka seka напиша:

Sovrseno
 
stoe toa sovrseno? postoi li sovrsenstvo? dali e toa ona sto go posakuvame ili sto mislime deka go posakuvame? ili e sovrsenstvo toa sto ne go imame nie?
sovrsenstvoto za sekogo ima drugo znacenje.... no moze li nekoj da kaze deka go pronasol sovrsenstvoto? ili e toa samo edna fantazija, koja sekoj od nas ja ima?
Sovrsen covek? kako moze da kazet nekoj deka e sovrsen, koga za sekogo sovrsenstvoto ima drugo znacenje, sekoj na svoj nacin odlucuva dali nesto e sovrseno ili ne!
I zosto si go zemame pravoto da olucuvame koj i sto e sovrsen/o?
NE sovrsensto ne postoi.... ne e definirano i nikogas nema da se definira!
Sovrsen zivot.... ima ubav zivot ima pogoden i sreken zivot, no sovrsen zivot ne postoi... i sepak moram da priznam, deka sekoj i sesto na svoj nacin e sovrsen/o



tocno  e  toa  za  sovrsenstvoto  no  sekoj  ce  rece   za  nekogo  deka  e  lud  ako  toj  tvrdi  deka  sonceto  e  grutka  jaglen   koja  ispusta  samo  cad     STO  ZNACI  GLEDAJNETO  NA  STVARITE   MORA  DA  E PRIBLIZNO  ISTO  KAJ  SITE   ZASTO  STVARITE  SE  EDNI  I  ISTI
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 12:19
...da ....jas sum sovrsen covek ,si ziveam sovrsen zivot ,i okolinata okolu mene e sovrsena..!jas kazuvam koj e sovrsen,ne dozvoluvam nekoj da go kazuva toa namesto mene..!!!..sto.... da ne ne e taka????
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 12:24
Originally posted by zagor zagor напиша:

...da ....jas sum sovrsen covek ,si ziveam sovrsen zivot ,i okolinata okolu mene e sovrsena..!jas kazuvam koj e sovrsen,ne dozvoluvam nekoj da go kazuva toa namesto mene..!!!..sto.... da ne ne e taka????
togas so sreka neka ti e! sekoj za sebe treba da si odluci sto e za nego sovrseno, no za mene toa ne postoiголема%20насмевка
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 16:10
okolinata vo koja ziveam.... se trca, doma, na rabota, rabota doma, sto li tie luge mislat, sto li imaat od zivotot? dali im e strav malce da pouzivaat ili ne umeat da uzivaat? Znam samo deka ne sakam takva da stanam, samo za sebe da gledam, kako da vozam so voz na sini, sto ne moze ni levo ni desno da skrene , mora toj pravec da go drzi... ne toa za mene ne e zivot!!! Ne gi razbiram zasto ne umejat ednostavno denot da go uzivaat i ako se narabota, sekojdnevno samo se nerviraat za nekoi raboti koi ne bi ni trebalo da im se obrati vnimanie... NE. jas ne sum takva.... no kade togas pripagam? vo okolinata kade sto sum obezbedena i sigurna ili kade sto mi e srceto doma a nemam nikakvi uslovi??? znam kade, no ovoj pat ne odlucuva srceto nego razumot воздивнување
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 11:19
смеење......zaebano e da odis po sini...!kaj nas ovde nie si plovime po morskata sir i ne ni e potrebna pateka..задоволство!!!nekoj saka da ni napravi pat po povrsinata ,ama tesko im odi..ova sepak e balkan....nas zivotot ne nosi ili vozi ,kako sakas..a za tamu gore bogami ..tesko vas....!koj mu ebe mater...ednas se zivee...pa makar i denes za utre....!taka e veruvanjeto vo mojata vera-religija,ako veke e vera..poveke se nepisani pravila..
 
..nE sakame vo EU,tamu e zaebano....голема%20насмевка
.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 12:00
Jas vo Vera ne veruvam,pogolema lazga od nea nema.Zatoa i imeto e takvo,chista kamuflaza,sluzi za zalazuvanje da ti vlee doverba,a zad nego se krie laga.Pa sepak,nikogas ne bi ja ubeduvala deka ne e vo red da laze,nitu pak ke se obidam da ja smenam.Nekoi lazat,nekoi kradat(na sitno sum zapoznala i takvi),nekoi voski imaat...site se razlicni,unikatni,a razlicnostite treba da se prifatat,lugjeto treba da se prifatat so svoite maani i doblesti,zasto toa gi pravi edinstveni i nezamenlivi.Sekoj e posebna enigma a zabavata e tokmu vo toa da gi otkries nepoznatite x,y,z itn. od ednostavna pricina da se zastitis od niv,da nemaat vlijanie vrz tebe,da ne ti nastetat tugite lagi,manipuliranja i umilkuvanja.Koga ke gi zapoznaes podobro,ke mozes da im dozvolis da bidat del od tvojata okolina,da imaat uloga vo tvojot zivot,zasto sekoj ima i pozitivni strani,a razbirajki ja nivnata igra ke znaes kako da ucestvuvas vo nea bez da bides povreden i razocaran. Na krajot na kraistata sekogas se slucuva da bideme razocarani i povredeni,duri i od onoj komu bezrezervno sme mu veruvale...Lugje sme,a sostaven del od covekot e i razocaruvanjeto koe go nosi so sebe,treba da se prifatime kako edna celina,zasto barajki sovrsenstvo ostanuvame sami,a so toa i oddaleceni od sebesi i od svoite nesovrsenosti...

Uste mnogu mozam da treskam,ama drugpat
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 12:06
Uste mnogu mozam da treskam,ama drugpat
 
 
 
 
...e vo pravo si..!vrtenje vo krug ti se vika ova,jas taka go razbiram toa...!da se druzis so site i posle da te zaebe nekoj za koj si znael deka ne vredi da ti bide vo blizina a kamo li da mu veruvas ,e golema hrabrost(glupost nevidena..)znaejki pri toa deka eden den ke ti ja plesne vo faca pricinata za drugaruvanjeto.....!tolku ..jas ne mozam i neznam poveke nisto da kazam..toa e plafon na moeto filozofiranje..!!!тага
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 12:11
Ne be,druga mi bese ideata...naprotiv,da ne dozvolis da te zafrknat,taka sto ke gi zapoznaes podobro i ke naucis od kogo sto mozes da ocekuvas...ama aj batali,ne mi se pisuva
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 12:45
Нашите преувеличани очекувања водат до разочарувања.Сите сме по малку добри, великодушни, патолошки манијаци, себични итн. и сето тоа се нарекува - јас !
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 12:49
E!Toa de
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 18:26
ova  se  odnesuva  na  ilagajneto  na  zagor  i  fragola
 
 sto  se  odnesuva  do  odejneto  po  sini   e  osnova  za  sovrsenstvo  i  sloboda  na  najzadovolnite  od  zivotot  lujdze   toa  vsusnost  e  edinstveniot   pat   koj  moze  da  ni  dade   sloboda  i  srejka  ,  site  drugi  dvizejna  koi  se  nelinearni   mozat  samo  da  ni  go  oteznat  zivotot  a  ponekogas  da  ni  go  skratat  zasto  uspehot  ni  nosi  srejka  a   uspehot  e  begajne  od  neuspehot   pa  taka  za  fragola  da  zraci  so  tolkava  ubavina  na  slikata  potrebno  e  da  nauci    da  gi  odbegnuva  negativnite  emoci  a  da  se  nasoci  kon  pozitivnoto  vo  neze   ,  toa  go  bara  i  religijata   da  veruvame   vo  takvata  forma  koja   nudi   sovrsenstvo  a  e  narecena  bog   za  koe   fragola  e  tolku  nekulturna  i  veli  deka  ne  veruva   vo  vera..............................
    a  za   site   forumdzii  na  tema   filozofiraj    edno  pojasnuvajne  deka  drugo  e  da  filozofiras  a  pak  drugo  e  da  si  gi  iskazuvas  makite  koi   te  kopkaat  kako  da  si  pred  ps.
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 19:54
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

ova  se  odnesuva  na  ilagajneto  na  zagor  i  fragola  sto  se  odnesuva  do  odejneto  po  sini   e  osnova  za  sovrsenstvo  i  sloboda  na  najzadovolnite  od  zivotot  lujdze   toa  vsusnost  e  edinstveniot   pat   koj  moze  da  ni  dade   sloboda  i  srejka  ,  site  drugi  dvizejna  koi  se  nelinearni   mozat  samo  da  ni  go  oteznat  zivotot  a  ponekogas  da  ni  go  skratat  zasto  uspehot  ni  nosi  srejka  a   uspehot  e  begajne  od  neuspehot   pa  taka  za  fragola  da  zraci  so  tolkava  ubavina  na  slikata  potrebno  e  da  nauci    da  gi  odbegnuva  negativnite  emoci  a  da  se  nasoci  kon  pozitivnoto  vo  neze   ,  toa  go  bara  i  religijata   da  veruvame   vo  takvata  forma  koja   nudi   sovrsenstvo  a  e  narecena  bog   za  koe   fragola  e  tolku  nekulturna  i  veli  deka  ne  veruva   vo  vera..............................    a  za   site   forumdzii  na  tema   filozofiraj    edno  pojasnuvajne  deka  drugo  e  da  filozofiras  a  pak  drugo  e  da  si  gi  iskazuvas  makite  koi   te  kopkaat  kako  da  si  pred  ps.


Ova zvuci isto kako koga ke ti gi isprevrtat zborovite vo nekoe spisanie i ke te stavat na naslovna so nesto sto ne si go kazal Ako postoi uste nekoj komu ne mu e jasno bi sakala samo na kratko da objasnam deka licnite iminja se pisuvaat so golema bukva i imeto Vera postoi!Vo mojot post apsolutno nikade ne se spomenuva nitu vera nitu Bog...a vo toa jas sto veruvam e licno moja rabota i nekulturen e onoj sto se nametnuva so svoeto mislenje i ne sfakja deka ne moze sekoj da se soglasuva so nego...I uste nesto ne mi e jasno,vo koj moment vo postot jas izraziv negativni cuvstva a duri i da bese taka,zabraneto da ne e
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 23:52
Ти се свиѓа една женска, идеш понатака ти се свиѓа и друга, е како може и двете да ти се свиѓаат ако не се исти ?
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 14:03
 
Ne sekogas se problemite tie, koi ni go pravat zivotot neubav! Mislam deka e naseto licno nezadovolstvo koi ni go davaat toj oset! Koga se sporeduvame so drugite, koga go sakame ona sto drugite go imaat a nie go pasakuvame, koga  ne gi ostvaruvame nasite sonista, togas stradame! Site nie sakame da sme zdravi, srekni, uspesni, bogati i popularni. Mislam deka toa posakuvanje e nametnato od modernata trka po podobar zivot!
 
Site nie bi bile presrekni koga bi svarike deka nie vredime kako covecki bitija, duri i togas koga ne sme sosema zdravi, osameni i nepoznati. Jas mislam deka mnogu e bitno da ne bideme nezadovolni so nasata "sudbina" . Ne deka takvata "sudbina" e mnogu dobra, tuku za radi toa sto site nie pretstavuvame eden del od celinata i site nie imame svoja vrednost so samoto toa sto sme zivi i sto ziveeme! Ako premnogu se koncentrirame na reklamite,ke pocneme da mislime deka bez preskapi avtomobili, mobilni telefoni i drugi proizvodi nie ne sme vredni bitija.Ili ako premnogu citame i gledame za uspesni i poznati licnosti, mozeme da pomislime deka nie sme neuspesni i nesrekni! takvo nametnuvanje na vrednosti samo saka da istakne deka tie se srekni a nie ne sme!
Nie sme srekni so samoto toa sto sme zivi, site nie imame vrednosti i site nie sozdavame nekoe delo so samoto toa sto ziveeme i nasite tela rabotat.
Mislam, znaci postojam.
Zatoa sto sme sposobni da razmisluvame, nie imame vrednost. duri i da pravime mali dela ili ako zarabotuvame sitni pari, sepak nie vredime. Zatoa, ne e vo nas interes da bideme nezadovolni so dadenata situacija, vo nas interes e da go pravime toa sto mozeme da bide podobro ili barem da se trudime da ne bide poloso. Duri i da bide poloso, da bideme srekni koga imame nekoj koj ne saka; Da pravime dobri dela i da sme gordi sto sme Makedonci. Ne znam zosto bi bile nezadovolni so nasata losa "sudbina" koga toa e dar od Gospod?
 
 
Sudbina namerno e staviv vo navodnici, sekoj od nas cekori po svojot "zivoten pat" no ne velam deka e sudbina
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 82>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.