IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 107108109110111 242>
Автор
Порака
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 20:09
Hristos rekol koj e bezgresen prv neka frli kamen
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 20:47
Da, toa e revolucionerniot Isusov pristap koj ne im se bendisuval na sveshtenicite. Spored niv, ne mozhe eden chovek da se sporeduva so Boga i da gi menuva Bozhjite zakoni, neli? Kaj niv nemalo i se ushte nema svest i produhovenost, samo teologija, dogmi i suvi zborovi na bela hartija. Isusovata Hristova svest e videna kako bezbozhie i eres, kako lazhno mesijansko pretstavuvanje.

A spored Stariot Zavet, za toa sleduva smrt. Bidejki spored togashnite Rimski zakoni samo rimjanite smeele da sudat i egzekutiraat, sveshtenstvoto ja postavi scenata i ja razvi dramata taka sto Isus morashe da bide suden i kaznet od Pontie Pilat.

Chovekov, staven vo tesno, si gi izmi racete i grevot im go prefli na onie koi go smislija i posakuvaa.

Изменето од Messenger - 03.Октомври.2008 во 20:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 20:50
да ама ние по Новиот Завет се водиме денес, нели?
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 20:56
Taka bi trebalo da bide, no nekoi se ushte se prikacheni za Stariot Zavet, nebare ke propadne svetot ako bezrezervno go prifatat Isus bez da ja vrtat glavata nazad i da zhalat za onoa sto samiot Toj go preseche.

Taka, si go chuvaat pravoto selektivno da si odbiraat onoa sto im se dopagja od tamu.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 21:00
така е, ние немаме апсолутно никакво право да судиме на друг и да му кажуваме дали е право или криво то шо го прави, има кој да им суди,на сите па и на нас
ONLY GOD CAN JUDGE US
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 22:53
Бидејќи се спомнаа Гидеоните во рамки на темите за преводот на Библијата... би сакал нешто да прашам...
"Изворните" Христијани тврдат дека човек не треба да се крштева се додека не е доволно возрасен за да поверува самиот и самиот да ја побара врската со Бога.
Соодветно - обично не крштеваат до 16-тата година (барем).
Интересно е што Гидеоните имаат обработка на Библијата (скратена верзија) која ја делат на ученици и тоа од 6-то одделение па нагоре (значи од 11-12 годишни).
Значи - не може да се крштева некој порано, затоа што треба самиот да го побара и посака Светиот Дух, но може да му се проповеда и да му се наметнува верата? Интересно...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 23:11
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Бидејќи се спомнаа Гидеоните во рамки на темите за преводот на Библијата... би сакал нешто да прашам...
"Изворните" Христијани тврдат дека човек не треба да се крштева се додека не е доволно возрасен за да поверува самиот и самиот да ја побара врската со Бога.
Соодветно - обично не крштеваат до 16-тата година (барем).
Интересно е што Гидеоните имаат обработка на Библијата (скратена верзија) која ја делат на ученици и тоа од 6-то одделение па нагоре (значи од 11-12 годишни).
Значи - не може да се крштева некој порано, затоа што треба самиот да го побара и посака Светиот Дух, но може да му се проповеда и да му се наметнува верата? Интересно...
 
МНОГУ ИНРЕТЕСНО ... па уште и Библиски к*рсови за деца ... Демагогија ...
 
а за Христос дали е сам Црква ... ке Прочитаме тука или?...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 23:13
Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

Originally posted by vili2121 vili2121 напиша:

Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

ti zboris za site religii, i tolku si navreden za tvojata religija, a edvaj cekas, kako sto samiot velis, da se zameni so nesto podobro?

sto e toa podobro od Hristos kazi mi ti, o golem verniku?


РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО


jas dali sum religiski opredelen ili ne toa voopsto ne e tvoja rabota

bez razlika mozebi ne sum jasen ke povtoram
sekoja religija do sega imala svoj podem kulminacija i pad
dali smetate deka nasive segasni veri se razlikuvaat od starite
hipoteticki
da im kazes na rimjanite vo 200god p.n.e. deka ke obozavaat drug bog namesto jupiter kako ke reagiraat


pa ni tvoja rabota e da etiketiras drugite i nivnata vera.

no prasanjeto ostanuva site na ovoj forum da go odgovorat, sto mislat deka se sade um: STO IMA PODOBRO OD HRISTOS?



I kako sto rekov odgovorija so prasanje, tu, nisto od poezija ..... sto mi e krivoooooo
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 00:10
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Бидејќи се спомнаа Гидеоните во рамки на темите за преводот на Библијата... би сакал нешто да прашам...
"Изворните" Христијани тврдат дека човек не треба да се крштева се додека не е доволно возрасен за да поверува самиот и самиот да ја побара врската со Бога.
Соодветно - обично не крштеваат до 16-тата година (барем).
Интересно е што Гидеоните имаат обработка на Библијата (скратена верзија) која ја делат на ученици и тоа од 6-то одделение па нагоре (значи од 11-12 годишни).
Значи - не може да се крштева некој порано, затоа што треба самиот да го побара и посака Светиот Дух, но може да му се проповеда и да му се наметнува верата? Интересно...


boze mili. da mu se dade evangelieto bilo nametnuvanje?

epten interesno.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 00:18
Па поентата на некрштевањето на помлада возраст е дека на тој начин се наметнува верата. Ако му се дава евангелието уште на 11-12 години и ако му се зборува при тоа (проповеда) - затоа што токму тоа го прават кога ги делат евангелијата - е истотака наметнување на верата.
Зошто тогаш не ги оставите до 16 без да им давате религиозна литература, па самите да изберат кога ќе сакаат?! Чиста демагогија, според мене...
Do what is right, come what may...
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 00:22
Вака децата имаат шанси и да станат атеисти. Кој гарантира дека со давањето литература и со присуството на проповедите човекот ќе стане Христијанин по автоматизам. Сепак му се остава можност на малдиот човек да си одлучи по сопственото уверување, а не да се ,,покрстува’’ кога тоа пак воопшто нема волја за тоа.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 00:28
Никој не гарантира дека и со крштевањето детето нема да стане подоцна во животот атеист.
Само разликата е во тоа што во вториот случај е чиста демагогија - ако на едно дете од бебешки години му проповедаш постојано, го носиш во црква, го вклучуваш активно во црковни активности (хор, неделно училиште и слично), кога ќе дојде до 16, едноставно - не знае ништо друго и објективно - нема избор пред себе, освен да се покрсти. Нема никаква разлика, само привидно држење до принципи, но нејасно какви...
Do what is right, come what may...
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 00:31
Кој гарантира дека е така? А ако е навистина така (дај Боже така да биде) не гледам ништо лошо во тоа. Баш обратно! Јас баш сакам да бев роден во Христијанска фамилија каде уште од мали нозе ќе бев запознат со Бог. Вака требаше долго време да ја барам Вистината. Но, не жалам поради тоа. Благодарам што Бог ме привлече. Слава Нему!
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 00:32
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Па поентата на некрштевањето на помлада возраст е дека на тој начин се наметнува верата. Ако му се дава евангелието уште на 11-12 години и ако му се зборува при тоа (проповеда) - затоа што токму тоа го прават кога ги делат евангелијата - е истотака наметнување на верата.
Зошто тогаш не ги оставите до 16 без да им давате религиозна литература, па самите да изберат кога ќе сакаат?! Чиста демагогија, според мене...
 
Така е ....
 
Да го крстиш детето ... ТОА Е ЛУДОСТ - НАМЕТНУВАЊЕ ... И Т.Н. ...
 
Тогаш како еден ке стане член на ЖИВАТА ЦРКВА ако не прими КРШТЕНИЕ ...
 
ШТО АКО ДЕТЕТО УМРЕ ... СЛУШНАЛО ЗА ХРИСТОС АМА БИЛО МАЛО ПА НЕ МОЖЕЛО ДА СЕ КРСТИ ... (ДА СТАНЕ ХРИСТИЈАНИ) - бидејки знаеме дека тој што не се крстил не може да се нарекува христијанин ...
 
 
ДАЛИ ТОА ДЕТЕ КЕ СЕ СПАСИ ??? или сите деца се ХРИСТОВИ  и се кај Него ...
 
ЛЕЛЕ КАКВА ЗАБЛУДА - ДЕМАГОГИЈА = ПРЕЛЕСТ = ПЕКОЛ!!!изненадување 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 107108109110111 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,279 секунди.