IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Под ист кров
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Под ист кров

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 01:21
И со родителите мои кога живеев, можам да кажам дека бев 90% во мојата соба, ко стан у стан да бевме.
Едноставно сакам да се изолирам, не сакам да ми се мандаат пред врата, да ми се плеткаат по купатило и кујна.Ме нервира некој да ми дава замерки кога излегувам од дома, до колку спијам и што гледам на тв. А најмногу од се ме нервира да се правдам и да се чувствувам виновна поради тоа,зошто кога те критикуваат тоа им се намерите да те корат и да се чувствуваш лошо. Особено кога заработуваш сам и кога во ниедна смисла не зависиш од нив.
Нема шанси да живеам со никого под ист кров, ниту сакам, нит има сила која ќе ме натера.
Ептен треба да е некоја вонредна ситуација и да е на краток период.
Немаш интима едноставно со партнерот, секој ваш разменет збор, поглед, миг заеднички го делиш со друг.Тоа не е брак меѓу двајца, тоа е само заедница во која коегзистираат парови од различни старосни групи.

Изменето од GlenKlouz - 28.Септември.2008 во 01:24
Кон врв
black eye Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black eye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 01:41
Ептен треба да е некоја вонредна ситуација и да е на краток период.
Немаш интима едноставно со партнерот, секој ваш разменет збор, поглед, миг заеднички го делиш со друг.Тоа не е брак меѓу двајца, тоа е само заедница во која коегзистираат парови од различни старосни групи.
USTE KOA KE TI ZASTANE I VO SPALNA NAD GLAVA....KRAJ....
SAKAM MOJ I SAMO MOJ ZIVOTTTTTTTT
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 02:06
Под ист кров, како што вика GlenKlouz ни со мајка ми не успевам да не се скарам (ама со мајка не си замеруваме никогаш, нели) а не пак со свекрва или свекор, кои живееле во сосема друго време, имаат други сфаќања, друг начин на живот, сопствени навики... Секој си има потреба од свој сопствен простор, па макар да се тоа 20 квадрати, тоа е твое царство каде можеш да шеташ по гаќи, да бидеш интимен, да се скараш, да оставиш неизмиени чинии, да се осамиш кога не ти се потребни другите... без притоа некој да ти дише у врат...
Среќа што сум далеку, иако на моменти многу ми е мака шо немам некоја бабичка до мене, да ги оставам децата, па да излеземе сами до касни саати. Каде ние, таму и децата. Но и тоа си има свои предности. Барем децата си ги воспитувам така како што сакам, знаат дека мама и тато се тие што ги кажуваат правилата, без мешање на баби-жаби и остала родбина...
Е сега ако веќе се мора под ист кров... леле мајко... мора да се има максимална толеранција, немешање и тактичност... Ако не, ќе падне некоја жртва... или бракот ќе оди к*рбан, или предвреме ќе останеш без нерви или ќе се трупате сите со фрустрации... Ретки се тие што можат да кажат: “живееме во заедница со родителите и мнооооогу ни е убаво на сите“....
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 02:23
sami najubavo, da si praish sho sakash,koga sakash, da si go ziveesh zivotot spored tvoi pravila, a ne nekoj da sledi se sho pravish ili ne pravish, pa da ti kazuva posle shto chini, shto ne chini, vaka trebalo, onaka trebalo...da znae se sho ti se sluchuva vo kukja,vo brak, zoshto ste se skarale, shto ste jadele... glupavo e, zamorno i sigurno mnogu nervozno...

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 23:47
ту, ту , ту, да не ме натера мака, ни со мајка ми ни со свекрва ми да морам под еден кров да станувамцрвенеење... не дека не ги сакам, и едната и другата, прекрасни особи се, ме сакаат, ме ценат, ме почитуваат, но сепак, голема е разликата на мислење! одма му ја киднав од дома, штом наполнив 18 години, превише години сум станувала сама или со мојата малецка фамилија за да би можела повторно со мајка ми или со свекрвами да живеам.... а и како велат постарите, две жени во кујна тоа не го бива голема%20насмевка

Изменето од seka - 08.Октомври.2008 во 23:48
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2008 во 12:45
Se ezam od vakvi razmisluvanja kako tvoeto i nikogas ne bi zemala maz so vakvi zakoraveni balkanski tradicionalni sfakjanja.

Kako mozes sopstvenata zena da si ja narekuvas k*rva?????????????????????????????????????

kako moze potrebite na tvoite roditeli da bidat vazni (tie da bile srekni mora da se zivee so niv), a potrebite na zena ti (pardon "k*rvata") koj im ebe mater???????????

mene po tvojov stav mi izgleda deka suetata za koja zboruvas e tvoja i na tvoite roditeli i nemoj ni slucajno da si ja pripisal na zena ti.

Ova so si go napisal......"nekogas ke vi nedostasuvaat", pa zar zena ti ako umre poprva od majka ti (ni na najlos dusman ne mu go posakuvam na tebe uste pomalku)nema da ti nedostasuva????????????????????????????????

KAKOV COVEK???????
KAKVI SFAKANJA?

P.S. Neka ti se napravi kejfot ama ke ti priznaam nesto:        ME IZVADI OD TAKT

Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2008 во 12:48
OD NERVOZA ZABORAVIV DA NAPISAM ZA KOGO BESE OVA.....................ZA M- FREE............tupavi balkanski zakoraveni neprogresivni sfakanja
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 03:45
Originally posted by seka seka напиша:

ту, ту , ту, да не ме натера мака, ни со мајка ми ни со свекрва ми да морам под еден кров да станувамцрвенеење... не дека не ги сакам, и едната и другата, прекрасни особи се, ме сакаат, ме ценат, ме почитуваат, но сепак, голема е разликата на мислење! одма му ја киднав од дома, штом наполнив 18 години


Да, исто и јас. Повеќе си се сакаме од далеку.


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 00:10
САМ ПА КАКО ЗНАМ....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 20:26

Под ист кров, како што вика GlenKlouz ни со мајка ми не успевам да не се скарам (ама со мајка не си замеруваме никогаш, нели) а не пак со свекрва или свекор, кои живееле во сосема друго време, имаат други сфаќања, друг начин на живот, сопствени навики... Секој си има потреба од свој сопствен простор, па макар да се тоа 20 квадрати, тоа е твое царство каде можеш да шеташ по гаќи, да бидеш интимен, да се скараш, да оставиш неизмиени чинии, да се осамиш кога не ти се потребни другите... без притоа некој да ти дише у врат...
---------------------------------------------------------------------------------------------
..So ova moram da se soglasam. teshko e da ziveesh so lugje koi mislat deka se shto leta se se jade. Poarno da si sedat sami, da se iskalat zdravo. Ubavo e sekoj da plati smetki na inkasatorголема%20насмевка...da nosi deca vo gradinka, da nema vreme karmince na budzite da stavi a kamo li shminka, da stanuva nokje da pokrie dete. Zoshto mora svekrvata sekogash da se potresuva shto kje misli snaata, zoshto e luta snaata? намигнување
Porano...mnogu bea dobri snaite, a loshi svekrvite, sega neshto se smenija vreminjata...svekrvite se med ..ama snaiteтага
Кон врв
karamandi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1496
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karamandi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2008 во 17:07
mislam deka bi bilo vo red ako ne se mesat starite ama jas nemozam da kazam zatoa sto ziveam sama so familijata
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2008 во 22:52

Мене воопшто нема да ми смета да живеам во заедница

со свекор, свекрва.....а се надевам дека и јас на нив...

...нема да им сметам..........среќа

Кон врв
MIJATA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MIJATA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 00:06
Живеењето во заедница си има предности : децатати ги чуваат, на плаќаш целодневна, навечер можеш да си излезеш со сопругот без никаков проблем, не мора да трчаш од работа до дома, некогаш(многу често) си ослободена и од ручек правење, слободно можеш да си отидеш на кафе кај пријатеката и на раат да го испиеш, и многу други предности. Единствен недостаток:ептен се досадни стариве!!!
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 11:01
Mijata, sekako deka ima i prednosti da bides vo zaednca. No sepak za nisto na ovoj svet ne bi ja dala ovaa sloboda, slobodata koga ne zivees vo zaednicaсреќа... da moram seko ensto kupeno da pravdam, da ne mozam posle kapenje po peskir da zlezam, da mi bidat stvarite tamu staveni kae niv i me pogodeno a ne kade (po moe) im e mesto....itn itn... taa sloboda ne bi ja dala... sekako deka i moite i negovite bi gi zela kaj mene da stanuvaat, ama samo za nekoj mesec голема%20насмевкаголема%20насмевка
 
i uste nesto.... ne e ubavo "starite" da gi navikuvas, sekako deka se postari od tebe, sekako deka imaat drugo razmisluvanje, sekako deka imaat drug pogled kon mnogu raboti, no nikogas nemoj da zaboravis, deka tie se tvoi roditeli ili roditeli na partnerot tvojсреќа....
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.