IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Разно
  Активни теми Активни теми RSS - ЗБУНЕТОВА ТЕМА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗБУНЕТОВА ТЕМА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5758596061 137>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 11:50
anakin abe koj jazike e toa pogore?
cheshki li polski i slovacki?..ili slicno..aa
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 11:50
Otsekogas sum patel od nedostatok na ljubov, a sega ja imam, zar mi treba nesto poveke ? Dobro e i uste nekoj denar da padne , ne bi bilo loso  голема%20насмевка
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 11:52
ljubov ima kolku sakasголема%20насмевка
pari nemaaaaaaaaaaaaaaaaтага
tie se deficitarni vo risomaskiot nas svet pogotovo kaj tie so imat ljubovголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 12:06
Jas zboruvam za plafonot na ljubovta, sakam da sakam, ne da posakuvam среќа .
Kako sto si pravel gluposti zaradi drugi mozes i da napravis pametni raboti zaradi svoi koi vo tebe veruvaat, sega zboram za parite. голема%20насмевка 
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 14:52
...се сеќавам...кога се гледавме преку ограда со бодликава и зарѓана жица и се обидувавме да се бакнеме со нашите изгребани лица и испукани усни жедни еден за друг додека дождот истураше разливајки ја крвта од нашите дланки кои цврсто се држеа, час една за друга, час за бодликавите врвови кои безмилосно се зариваа отаварајки се поголеми рани за кои бевме неосетливи поради хипнотичната опчинетост еден од друг. Нашите гласови пригушени од силниот дожд и грмотевиците не беа со јасен смисол, но беа со јасна цел испуштајќи бесмошни крици кога светлина од молњите ќе не осветлеше до најситен детал. Желбата беше јасно видлива на нашите лица и тела кои ја почувствуваа предодреденоста на флуидот и врзувањето за суштинската цел губејки се себе си без трошка жал заради моментот кој не може да се замени ни со иљада животи толку очигледни, залудно минати и толку секојдневни.
Со фиксирани погледи не се откажавме еден од друг дури кога не влечеа како стока со намера да не раздвојат оние што сметаа дека сме нивна своина со предодреденост како слуги во нивна служба која бесе наменета за задоволување на нивните хирови и луцидни идеи.Ниеден удар не не поколеба ни за момент без намера за лажно покајување...ни останаа само бодликавите парчиња од оградата кои беа длабоко зариени во нас како замена за оноие атоми преостанати од нас и измешани со рѓата...оштрите врвови ни беа помили додека бевме влечени низ калта составена од јалова земја, дожд и солзи од оние на кои им припаѓавме зошто така замислиле... 


Изменето од zbunet - 19.Септември.2008 во 14:58
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 14:56
... dobro dojde nazadголемо%20гушкање....
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 16:57
...се сеќавам... дека бевме од различни племиња и никогаш постарите не сакаа да зборуваат за вас сем кратко дека сме слични но и многу различни.Никогаш не ми објаснија што значи тоа сем што ќе ми се развикаа доколку прашав, нагласувајки забрана зачинета со обилни закани. Делот од реката за кој претпоставував дека полните вода и се капете одвоен од нашиот со голем предел обрастен со трња и непроодна шума, ме привлекуваше со некој заводлив повик на надземски и ангелски глас кој ми се причинуваше. Стравот од моите во племето ме држеше долго време закован за нашите обичаи кои ги почитував со негодување кое со сите сили го потиснував.
Најстариот од нашето племе кој најчесто седеше сам потпрен на карпата до неговиот шатор зошто повеќето не му обрнуваа внимание сметајки го за премногу некорисен. Во нашето племе корисноста и употребливоста беше идеал, емоциите забранети.
Често го посетував распрашувајќи го за многу нејасни работи, а како го минав иницијалното полнолетство уште одамна се очекуваа посериозни работи од мене наместо да седам со сенилен старец и затоа често наидував на негодување од моите најблиски.
Често го забележуваше правецот на мојот поглед, но не ме критикуваше, само се забележуваше некоја тага во неговите очи за која не се осмелував да прашам.
 - Време ти е за семејство.
 - Знам, но. . .  - не знаев како да продолжам, кршејки ги прстите - Сеуште на сум го видел остатокот од светот.
 - Ангелското племе ?
Се здрвив на поменот на забранетата тема. Ја наведнав главата молкум. Старецот почна да свири со усните, но текот и бојата на звукот почна  да се менува и оформува во облик на оној звук за кој мислев дека само ми се причинува. Се изненадив гледајќи го со ширум отворени очи и подзината уста. Од што се заборавив ми капна капка од плунка. Засрамено се забришав.
 - И другите го слушаат тој звук - го прекина свирењето - Но скоро никој не разбира од каде доага - Ме потапка по рамето и се насмеа. - Ти си од онаа лоза која имала најблизок контакт со нив и затоа звукот го слушаш поразбирливо од многумина. Твоите предци забранија секаков контакт со нив и тоа со добра причина.
 - Каква причина ? Промумлав со суви усни.
 - Никој не може да те спречи и знам дека ќе заминеш таму.Тоа е посилно од тебе. Ако почнам да ти кажувам, ќе треба да се сеќавам и на себе кога бев како тебе и момче мое, верувај ми ме боли зошто те жалам и истовремено ти завидувам. Збогум момче мило.
Се сврте на другата страна свирејки ги ангелските тонови што ги беше така добро научил, со толку страст и некоја неизговорена тажна приказна.
Утрото заминав...
 
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 08:26
изненадување kakvo zaminuvanje изненадување
prosetaj malku so angelcinjata
a nie verno ke te cekame
големо%20гушкањебакнежбакнежбакнежголемо%20гушкање
 
лутина AMA DA SI SE VRATIL STO POSKOROлутина
apce
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 11:34
...ги изминував добро познатите и необележани граници што не делеа со непознатото и ретко изговореното. Некоја сила ми го стискаше срцето испуштајки ги опоменувачките гласови на сите мои блиски со кои го поминав досегашниот живот...по некој лелек од мајка ми ќе одекнеше во мојата глава, но дојдов до точка од која нема враќање која ја минав колебливо и со колена што повремено ја одбиваа својата послушност.
Немаше ни козја патека, никаков патоказ што би ме упатил, само желба и заводлив звук на пеење што ја зголеми својата јасност и одредливост. Уште на самиот почеток мојата облека беше обележана со многу гребаници од густите трња, а лицето ми беше облиено со пот кое почна да капе, но мегу нив се појави и по некоја капка крв. Допирајќи го лицето ја почувствував добро познатата црвена лепливост, се завртев назад и немаше скоро ни најмал знак дека сум минал...веќе не знаев ни да се вратам и да сакам, сите правци низ густата шума ми изгледаа исти. Сонцето ми беше единствен утрински патоказ,а тврдоглавото движење напред беше пропратено со моето длабоко дишење и изненадено крештење на птици со зачудувачки спектар од бои какви не бев видел никогаш до сега. Повремено само од замор ќе се спуштев и ќе седнев како било во густата трева влажејки си ги усните со вода бидејќи морав да бидам рационален во трошењето, а одморот ми беше прекинуван само од бубачки што ги бркав кои скоро веднаш ми го напаѓаа ранецот, па и мене. Се слушаше повремено шуштење на тело што се движи низ густата трева на што бев принуден повремено да плескам со рацете или трупкам со нозете за да ги информирам за мојата присатност. Животните, посебно змииите напаѓаа само кога се изненадени, а немав таква намера ни најмалку, ниту лов ми паѓаше на памет зошто имав доволно резерви од храна за следните два дена. Заедно со заморот почна да ме преплавува и несигурноста за самодадената цел и чувство на изгубеност. Ноќта ме стигна неосетно заедно со сонот кој ме собори на некое незнајно место каде само се гледаа фрагменти од месечината меѓу високите крошни од дрвјата.
Го сонував мојот живот како продолжува во мето село и како некоја жена без лице страсно ме гушка спомнувајќи ја вечноста и две мои мали деца како лазат по мене кубејќи ме по косата и штипејќи ме по носот додека гласно се смеам легнат на тревата во сенката од дрвото со кое израснав на кое стоеше моето име изрезбано со нож.
Се разбудив смеејќи додека некоја верверичка си играше со цртите од моето лице, а зад неа ранецот стоеше растурен. Изрипав заплашено...само водата остана негибната...
Продолжив со засолзени очи престанувајќи да се надевам...верверичката скокна моето раме, ни најмалку не бев заинтересиран, само едноставно продолжив...
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 12:40
...Понеделник е...ке помине...големо%20гушкање
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 15:12
...jas ke si citam...ne komentiram...големо%20гушкање...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 11:34
...само едноставно се движев, само едноставноста беше појмлива во мојот ум, секое дрво или жбун исто ми изгледаше, ништо веќе не беше важно, да се вратам на можев, ниту знаев каде сум...високи крошни, густо зеленило, леплива пот...потоа некаде понапред во времето дојде спасот на мракот, но не на ноќта, туку на прегратките на заборавот...
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 11:40
Ponuda za ilustracii vo knigata

I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 12:09
vaka->
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5758596061 137>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.