IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - ПРЕГОВОРИ ЗА ИМЕТО - 1
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРЕГОВОРИ ЗА ИМЕТО - 1

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 256>
Автор
Порака
SuicideMessiah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 157
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SuicideMessiah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 03:04
Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by SuicideMessiah SuicideMessiah напиша:

Originally posted by oon oon напиша:

Името не смее да се менува!!!!!!
Преговори не треба да има!!!!!


Da ama G'uevski ne misli taka.
Mislish, kako bumerang seto toa kje mu se vrati?


A mislish nema?
Кон врв
Aminta2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 361
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 05:36
Мислам нема. Добра политика води Грујо, не смееме да попуштаме. Јес да има едночудо продадени души кои се за менување на името, главно сконцентрирани во СДСМ, но мислам ќе истраеме.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 09:37
Абе што зборувате бе?Грујо ќе не доведе до војна ако продолжи така.Јас ќе ка-жам дека деца ни ја водат државата тие не се способни да ни ја водат државата.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 09:38
Originally posted by Irena22 Irena22 напиша:

Абе што зборувате бе?Грујо ќе не доведе до војна ако продолжи така.



Војна!?
Со кого војна?
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 09:52
Војна како што беше во 2001 год,или ќе си даде оставка едно од тие две јас мислам дека ќе направи нашиот ГРУЈО
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 10:40
„Во Македонија живее мала група на луѓе кои зборуваат идиом кој е различен од грчкиот јазик, но тие се чувствуваат како Грци и ги имаат сите права како и останатите грчки граѓани“. Вака грчкиот преговарач во спорот за името Василакис му ја објаснил позицијата на Атина, во врска со македонското малцинство, на генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун.

На средбата која се одржа завчера на барање на првиот човек на Светската организација и доаѓа по писмото на премиерот Груевски во врска со одземените права на Македонците во Егејска Македонија, било побарано официјално објаснување од Грција за ситуацијата на ова поле.

Ки-Мун, кој пред четири дена пред гостите на концертот на Симон Трпчевски во салата на Генералното собрание на два пати Македонија ја нарече БЈРМ, на Василакис му најавил дека ОН, согласно својот мандат и обврски, кога се во прашање основните човекови права, детално ќе го анализира овој случај.

Грчката страна не открива детали од разговорот, иако се потврдува дека се разговарало за проблемот со името, како и за процедурите со кои би се формализирало евентуалното решение за спорот со името.

Интересот на Бан Ки-Мун за „егејското прашање“ по писмото од Груевски веднаш се толкува како пораз на Грција која досега успеваше оваа тема да ја отстрани од агендата на Светската организација, бранејќи ја својата позиција со резолуции на Советот за безбедност донесени по Втората светска војна.

Во врска со ова прашање, но и со неуспехот на Грција да ги убеди членките на југоисточната група на земји во ОН, наместо Македонија во својата комуникација да ја користат кратенката ФИРОМ, е главната причина што Атина размислува за посериозни промени на Ист Ривер.

Засега се споменува повлекување на шефот на грчката мисија во Њујорк и поставување на нов поагресивен дипломат, близок на Неа демократија.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 10:41
Непринципиелна е блокадата од страна на Грција за влез на Македонија во Европската унија со барањето за промена на името, вели премиерот Груевски во интервју за италијанската национална телевизија „РАИ Уно“.

Груевски не ја исклучува можноста дека Грција повторно ќе излобира кај европските земји на Македонија да не и се даде датум за преговори.

„Сосема е веројатно дека Грција ќе ја блокира повторно, злоупотребувајќи ја својата позиција во Европската унија и девалвирајќи ја можноста и потребата од консензус помеѓу земјите-членки при донесувањето на одлуките. Прашање е до кога Европската унија ќе го толерира ваквото однесување на Грција“, вели во интервјуто Груевски.


Ивица Боцевски


Вицепремиерот Ивица Боцевски забележа различни принципи на Унијата во однос на Македонија. На почетокот преку Бадинтер и го призна правото да биде независна држава, а потоа ја донесе Лисабонската декларација.

„На една мала држава и беше наложено дека може да биде признаена и да влезе во процесите на европската интеграција само доколку си го промени своето име. Диктат верификуван од Европскиот совет во Лисабон“, рече Ивица Боцевски, вицепремиер за европски прашања.

Ваквата реакција доаѓа по острата критика на евроамбасадорот Ерван Фуере за нефункционирањето на институциите, организирањето на фер и демократски избори и отсуството на политички дијалог.


Ерван Фуере


Според Фуере, за овие работи виновниците не треба да се бараат надвор од земјата.

„За нас клучно е, ако биле направени грешки, тогаш тие да бидат лоцирани и правилно адресирани. Ова го нагласувам поради последните изјави на политичките лидери кои даваат впечаток во јавноста дека овие проблеми немаат никакво влијание. Тоа е погрешен пристап. Македонските граѓани не се глупави, тие се интелигентни и мора да им се каже вистината“, изјави амбасадорот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере.

Владиниот врв смета дека до октомври ќе бидат исполнети сите барани критериуми од Унијата.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 11:02
"„Сосема е веројатно дека Грција ќе ја блокира повторно, злоупотребувајќи ја својата позиција во Европската унија и девалвирајќи ја можноста и потребата од консензус помеѓу земјите-членки при донесувањето на одлуките. Прашање е до кога Европската унија ќе го толерира ваквото однесување на Грција“, вели во интервјуто Груевски."


a, do koga ovoj ke tropa?,......zoshto zloupottrebuva,...koga  sekoj ,..pa i taa ima moznost za veto,..i si go koristi toa pravo!,...koj ti e kriv tebe,...shto ne si im po merak!?лутина
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 13:03
Атина незадоволна од „промакедонскиот“ предлог на Нимиц



Грција е најнезадоволна од делот на предлогот на Нимиц кој се однесувал на „македонскиот јазик и етникум“



Атина е разочарана од последната рунда разговори за името поради „сетот од идеи“ што ги презентираше медијаторот Метју Нимиц пред преговарачите од двете страни во спорот - Грција и Македонија. Грција е најнезадоволна од делот на предлогот на Нимиц кој се однесувал на „македонскиот јазик и етникум“. Според македонските известувачи од Њујорк, неофицијално се дознава дека Нимиц понудил сложена процедура на потврда на јазикот и нацијата како македонски, со што, наводно, тој сакал да им излезе во пресрет на македонските барања за гарантирање на идентитетот, но и да избегне да ја доведе Грција во непријатна ситуација.

Засега и двете страни официјално молчат за последниот предлог на Нимиц, со слични дипломатски одговори, дека откако ќе ги добијат целосните информации од преговарачите за она што се случувало во Њујорк, ќе се направат анализи, забелешки и одговор на предлозите, за кои Нимиц побара да се разгледуваат во пакет.

Грчкиот весник „Катимерини“, повикувајќи се на извори од грчкото Министерство за надворешни работи, објави дека Атина е „сериозно загрижена“ по последните предлози од Нимиц. Загриженоста на грчката страна е најмногу поради вклучувањето на прашањата за македонскиот јазикот и нацијата во пакетот идеи, што во Атина се толкува како „промакедонски“ предлог. Иако уште во Њујорк, како што наведува „Катимерини“, грчкиот преговарач Адамантиос Василакис реагирал дека Грција не може да прифати употреба на изразите „македонски јазик и нација“ и инсистирал на употребата на „славомакедонци“ и пишување на јазикот „македонски“, но со латинично писмо, впечаток е дека грчката страна се врати незадоволна од Њујорк најмногу поради тоа што тие две прашања воопшто се вклучени во пакетот на Нимиц.

Дека е така покажа и реакцијата на најголемата опозициска партија во Грција, ПАСОК, која ја обвини владата на Костас Караманлис дека дозволила разговорите за името да се „прошират“ на други неповрзани теми. Портпаролот на ПАСОК за надворешна политика, Андреас Ловердос, ја обвини владата дека „не успеала да спречи застранување на преговорите кон неприфатливи предлози, вклучувајќи ги и последните идеи на Нимиц“.

Според неофицијални извори, последниот предлог на Нимиц, содржи сугестии за име на нашата земја кои би ги содржеле географските одредници „северна“ или „горна“.

Македонската страна во преговорите во Њујорк, претставена преку преговарачите Никола Димитров и шефот на Кабинетот на премиерот Никола Груевски, Мартин Протоѓер, веднаш ги отфрлила предлозите на Василакис како неприфатливи за Македонија. Василакис на својата одделна средба со медијаторот, која уследила по заедничката, му го пренел на Нимиц грчкиот став дека македонската страна го задржува високопровокативниот став во преговорите, додека „Грција покажува добра волја за решавање на спорот со името“.

Василакис во Њујорк имал средба и со генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, кој од грчкиот преговарач побарал објаснување за одземените права на Македонците од Егејска Македонија, на што Василакис му презентирал информации дека во грчкиот регион Македонија „живее мала група луѓе кои зборуваат идиом кој е различен од грчкиот јазик, но тие се чувствуваат како Грци и ги имаат сите права како и другите грчки граѓани“. Бан Ки Мун, како што објави А1, на Василакис му најавил дека ОН, согласно својот мандат и обврски, кога се во прашање основните човекови права, детално ќе го анализира овој случај.



Koga ke svati nasiot g-dinot B.C. deka Grcite nema da se zadovolat samo so promena na imeto, celta im e sosema poinakva.
Za zal predsedatelot ne prestanuva da gi slabee poziciite na Makedonija so negovite predvnicki iztjavi i apeliranje za promena na imeto.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 13:13
celta na grcite e da ne snema...ne e problem imeto samo koe treba da se reshi,problem e se drugo,koe ke go prezentiraat kako atak od nasha strana nkon nivnata drzava.....mameto nivno rasipano grcko......
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 13:24
Originally posted by fiks fiks напиша:

celta na grcite e da ne snema...ne e problem imeto samo koe treba da se reshi,problem e se drugo,koe ke go prezentiraat kako atak od nasha strana nkon nivnata drzava.....mameto nivno rasipano grcko......


Tie si ja brkat rabotata ne spijat, edinstveni se i toa im e golema prednost.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 13:26
e to im e najgolema prednost koja ja imaat..a nie tuka ke si gi iskopame ocite,a se toa zaradi suetata na dva-trojca idioti.....
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 13:32
Originally posted by fiks fiks напиша:

e to im e najgolema prednost koja ja imaat..a nie tuka ke si gi iskopame ocite,a se toa zaradi suetata na dva-trojca idioti.....


EDEN IDIOT JA PRAVI CELATA ZBRKA.
Ostanatite mu se samo pioni,
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 13:38
imame nie tro poveke idioti kultuzin....
tie momentalno shto sakaat da se napravat spasiteli ja dovedoa makedonija do ova deredze vo pocetokot na devedesetite...a se ushte postojat bolni komunjari koi mu veruvaat na branceta pokraj se losho shto napravi ....kako ne im e stram..eeee shto debili bea be majkata da mu ja nae*am....ednash edna zena mi rece,deka ke glasala cel zivot za drzavotvorcite,pa makar i magare stavele na lista za vreme izbori......alooooooo...ne mi se veruva ni denes ni togash....
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 256>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,168 секунди.