IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Ни требаат ли ЕУ и НАТО?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ни требаат ли ЕУ и НАТО?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 19>
Автор
Порака
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ни требаат ли ЕУ и НАТО?
    Испратена: 06.Септември.2008 во 01:54
Се почесто се заговара идејата дека можиме и без НАТО и без ЕУ.
Дури во последно време актуелната власт овие приоритети или цели ги става во втор план,односно ги забошотува,ги занемарува,едностано тие повеќе не се приоритет-се помалки се споменуваат.
Не убедуваат дека сме можеле и без НАТО и без ЕУ.Искрено јас во тоа воопшто не вервам-ама баш ич не вервам.Ако останиме излирана држава со екстензивно земјоделие,без индустрија,со туризам без компас,со нарушен светски углед,со Премиер кој никаде не оди во официјална посета на друга држава-(не на конвенција на која можите и вие да одите,со министер за надворешни работи кој не можи до фри шоп да оди, а не преку граница кај друг свој колега),во исто време кога никој не ни дошол во официјална посета,едноставно ако сега сме ВУКОЈЕБИНА КАДЕ ПИЛЕ НЕ ПЕЕ И КАДЕ ГОСПОД РЕКОЛ ДОБРА НОЌ,како и каква стратегија е можна да ние достигнеме некои 800 еура плата,да купам стан или да изградам куќа,да го сменам возилото,кога одам на бензинска да му речам полни мајсторе до горе(а не за 300 денари),да отидам за нова година во Париз,без виза-со авион,да платам школарина-партиципација за факултетското образование на моето дете без да ми се дисбалансира домашниот буџет и уште све што можат да си дозволат СЛОВЕНЦИТЕ и да биди се во државата мирно,безбедно како во Шведска,Австрија или Финска,без да се плашам дека насилник ќе ме прегази со кола на пешачки,па ако се побунам и само го погледнам можам да добијам и ќотек или недај боже да се вратама дома со заскитан к*ршум во грбот.
Дали албанскиот народ ќе ни седи во држава надвор од нато и еу.Зошто би седеле кога Албанија е веќе внатре во нато а во ЕУ со пола нога.Зарем не е тоа опасност да се распадни Македонија?

Е, ај мудри патриоти кажете како со кои методи на кои начини ќе се оствари тоа што ви го рече Груевски дека

МОЖИМЕ И БЕЗ НАТО И БЕЗ ЕУ!

Можеби можиме но како е ги достигниме стандардите на Хрватска(не е во ЕУ),Грција, Словенија,Полска,Шпанија,Италија и другите членки на НАТО И ЕУ,ОБЈАСНЕТЕ КАКО?
Или,- ова ни е нивото, ова е капацитетот,од нас толку, доволно е.И вака ни е убаво,задоволни сме ,што ни треба повеќе.Од толку материјал(штоф)-толку и облека(со куси ракави)!

Како ја гледате Македонија надвор од НАТО и ЕУ?

Изменето од trnar - 06.Септември.2008 во 02:02
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 01:59
ДА.
Токму така.
херој

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 02:02
Не многу различно од тоа што е денес.Можда малце боље можда малце полошо,али да пропадне цела земја тешко,југословенскиот инает уште држи.
Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 02:13
П.С.
Лесно е да си Премиер или кењкаво министерче па да не ти треба нато и еу.
И без визија за иднината ќе ти биди све стокмено,а посебно ако имаш странски пашош-(германски).
Мене ми треба ВИЗИЈА за иднината,-ЗА ИДНИНАТА на моите деца,едното е шесто,другото има три години-КОЈА Е НИВНАТА ИДНИНА,со моите 9700 денари (150еура)плата и на сопругата нејзините 8800 плата.Книги не можам да им купам,а и не ги испечатија за шесто.

Да ти се мо*ам,во оваа сегашност и во нивната ИДНИНА БЕЗ ВИЗИЈА.
Нека им остане името им го давам,нека се ДАВАТ во и со него.
КАКВА Е МОЈАТА ИДНИНА, КАКВА Е ИДНИНАТА НА НАШИТЕ ОБИЧНИ ДЕЦА.
-НИВНАТА,МИНИСТЕРСКАТА Е УБАВА!

(ова беше искрено и од срце)

Изменето од trnar - 06.Септември.2008 во 02:15
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 02:15
Значи сепак се сложуваш дека ќе е подобро. ОК.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 02:17
Биче боље,де бре што песимисти станавте
Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 02:21
Originally posted by orlov orlov напиша:

Значи сепак се сложуваш дека ќе е подобро. ОК.


Не, скептик су за иднината на Македнија без НАТО и ЕУ,овој брод не се зне каде плови,нема ни капетан ни кормилар.
Не знам од каде доби таков впечаток дека реков оти ќе биде подобро,НО ДАЈ БОЖЕ ДА Е ТАКА!
Поздрав ,

а сега добра ноќ

Изменето од trnar - 06.Септември.2008 во 02:22
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 02:24
Originally posted by trnar trnar напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

Значи сепак се сложуваш дека ќе е подобро. ОК.


Не, скептик су за иднината на Македнија без НАТО и ЕУ,овој брод не се зне каде плови,нема ни капетан ни кормилар.
Не знам од каде доби таков впечаток дека реков оти ќе биде подобро,НО ДАЈ БОЖЕ ДА Е ТАКА!
Поздрав ,

а сега добра ноќ



НАРОДОТ ќе биде и капетан и кормилар.тајм%20аут
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 02:26
Социјализам пак а? Еден човек убаво рече :The people are like sheep they may mjull and bleat (овците тоа што праваат баааа)but they do not care who the sheepard is aslong as they are well fed.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 02:32
Originally posted by Царевић Царевић напиша:

Социјализам пак а? Еден човек убаво рече :The people are like sheep they may mjull and bleat (овците тоа што праваат баааа)but they do not care who the sheepard is aslong as they are well fed.


Јок бе. Каков социјализам? Башибозук. Малку и народот нека зема од колачот што до сега го јадат оние кои се чукани по рамо. А, потоа ќе се договориме.
задоволство
задоволство
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 14:46
jas odamna velam deka mozeme i bez EU , a za Nato smetam deka voopsto ne ni treba.

Zemja koja ne e vo EU ne znaci deka ke bide takva kakva sto Trnar ja predstavi.Koga ke se napravi dobar plan i zakon i se odi po nego , ke bideme podobri i od EU, no.... no mnogu golemi no-a ima.... kaj nas , sega koga sme samostojni sme kako muvi bez glavi, nikakva organiziranost, sve ispartizirano , kvantitet pred kavalitet itn.

Koga ke se postavat odredeni standardi i proizvodirte nema da odstaubaat od tie standardi, koga nema da se menuva zakonot sekoja godina, koga eden se stabilizirame.... ( dalecno idno vreme ) site ke ni gi otvorat vratite i ke ne baraat.

Ona sto nam ni treba e da ni gi ukinat barem vizite, da mozeme da izlezeme malku , jas 8 godini letuvam vo Ohrid - Struga i ovaa godina nikade, bidejki mi se izgustirani

Megjutoa so ovie novive zakoni , makedoncite samo ke izumrat pobrgu , nisto drugo . Kolku zeni ke ja docekaat 65-tata godina , a ako ja docekaat kolku ke uzivaat vo penzijata, a i dali voopsto ke docekaat penzija koga nemaat nikakvi prava pred rabotodavecot.

Ako se nastojuva da se vleze vo EU toa bi trebalo da bide za da se podobri zivotot na makedoncite i da se podobri standardot na zemjata, dodeka kaj nas se odi na toa makedoncite da bidat slugi na EU , a im se ovozmozi na strancite za dzabe pari da kupat se sto vredi kaj nas
Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 16:07
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

jas odamna velam deka mozeme i bez EU , a za Nato smetam deka voopsto ne ni treba.

Zemja koja ne e vo EU ne znaci deka ke bide takva kakva sto Trnar ja predstavi.Koga ke se napravi dobar plan i zakon i se odi po nego , ke bideme podobri i od EU, no.... no mnogu golemi no-a ima.... kaj nas , sega koga sme samostojni sme kako muvi bez glavi, nikakva organiziranost, sve ispartizirano , kvantitet pred kavalitet itn.

Koga ke se postavat odredeni standardi i proizvodirte nema da odstaubaat od tie standardi, koga nema da se menuva zakonot sekoja godina, koga eden se stabilizirame.... ( dalecno idno vreme ) site ke ni gi otvorat vratite i ke ne baraat.

Ona sto nam ni treba e da ni gi ukinat barem vizite, da mozeme da izlezeme malku , jas 8 godini letuvam vo Ohrid - Struga i ovaa godina nikade, bidejki mi se izgustirani

Megjutoa so ovie novive zakoni , makedoncite samo ke izumrat pobrgu , nisto drugo . Kolku zeni ke ja docekaat 65-tata godina , a ako ja docekaat kolku ke uzivaat vo penzijata, a i dali voopsto ke docekaat penzija koga nemaat nikakvi prava pred rabotodavecot.

Ako se nastojuva da se vleze vo EU toa bi trebalo da bide za da se podobri zivotot na makedoncite i da se podobri standardot na zemjata, dodeka kaj nas se odi na toa makedoncite da bidat slugi na EU , a im se ovozmozi na strancite za dzabe pari da kupat se sto vredi kaj nas


Nekako mi zvucis kontradiktorno edno tvrdis na pocetokot drugo iznesuvas podolu vo svojot post.

1.(prvo)Jas ja predstaviv Makedonija takva kakva bese vcera,denes a ke bide i utre.
2.Mi spomnuvas nekoj plan!-Koga ke se napravi planot za podobro utre?Koj ke go pravi,Milososki,Bocevski,Stavrevski-Vide sto se sluci so domatite,na red se tutunarite.


Skoro 18 godini nezavisnost,toa e zrelost -matura,decata rodeni vo Makedonija,veke se polnoletni,maturanti,zreli-Drzavata ni e seuste nezrela.
Jugoslavija kakva bese 1944,kakva bese posle 1961 godina.kolkav napredok imase?


3.Koi se prirodnite resursi so koi ke raspolagame koi prirodni bogatstva ke gi eksploatirame.
Kakva ni e patnata infrasatruktura,povrzanosta so svetkite metropoli,aerodromite(gi slusna turcite -ako vlezime vo NATO i EU rekoa,deka ke se isplati nivnata investicija.)
Kakva i kolkava ni e industrijalizacijata.

4.Vo globalniot svet,ako si nadvor od nego ne mozis da sorabotuvas,da trguvas da mu prodavas,vo globalizacijata EU ke se stiti sebe si i svoite proizvodi ,nasite i da se ubavi ke im stavat carina i na nema da se konk*rentni vo EU.Znaete za krastavicite prikaznata da se pravi,da ne se krivi,da se spakovani....

5.Globalizacija,koj mozi da svati ke znae deka nema idnina bez Nato (poradi bezbednosno politicki pricini)koj ne e vo EU (ne ke mozi poradi ekonomski pricini).

Slovencite gi imame za popametni od nas,pa zosto togas tie pametnjakovici sakaa da vlezat vo eu i nato.

Si se prasal li zosto mne mozis da kupis benzin na benzinska pimpa na SHELL vo Makedonija ili na BP, vo Lerin mozis,a mozis i vo Blagoevgrad?

Si se prasal li kmoja e celta na vizite zosto ne ne sakaat zosto se stitat,

Posledno koga si bil posleden pat vo Grcija ili vo Hrvatska da vidis sto e drzava.Kakov e turbo razvojot,kakvi im se patistata,kakvi im se tunelite,kako se osvetleni,so video nadzor,so provetruvanje so ventilatori-

-vo nasite edna sijalica ne sveti

Si videl li kakvi im se portalite na avtopatistata,kaj nas gi ispokradija bednite soobrakjanjni znaci,koi i taka bea iskriveni izbledeni i rgosani.

Za kraj vidi ja Srbija.
Im gi razurnaa mostovite .No tie veke gi rekonstruiraa.

Kaj nas NATO sto vrvese po niv gi osteti,pa dve godini drugi ni gi popravaat i drugi gi plakaat i seuste ne se napraveni.
Seuste go gradime patot BRATSTVO EDINSTVO (taka se vikase koga pocna da se gradi)Sekade se doizgradi samo kaj nas kaj Demir Kapija se gradi so tmpo od 3.kilometri vo dve godini.

EH,kolku treba za drzava pravenje,e zatoa ni treba nato oti nie od ONA(prostete) da ni go dadat IGLA ke.
napravime.

Sepak ni treba EU i NATO.


Изменето од trnar - 06.Септември.2008 во 16:11
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 16:09
Исправо кажано. Само да го вратиме ,,законот за отповикување на пратеници,, па ќе видите дека сме во право.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 17:59
ne zvucam voopsto kontradiktorno Trnar, megjutoa ako citase , vo zagrada stoi DALECNO IDNO VREME , sto znaci nie nemame , a ne veruvam deka vo dogledno vreme ke imame vistinski lugje koi ke znaat da rakovodat so drzavata.

ubavo sto ja posoci Slovenija, Slovenija ne morase da isponuva nikakvi baranja i uslovi, a eden slovenski profesor ovde vo Skopje kaza, toa go imam pisuvano na forumov nekolku pati, " ovde vi e EU, koga se ke sredite vnatre, tie sami ke sakaat da bidete so niv"

EU i NATO ne se spasot za Makedonija, nema da tece med i mleko po ulicite, a Shell sto deka ke go ima, koga jas pak ke vozam na plin. sto deka imam Milka i Nestle po raftovite koga ne mozam da im gi kupuvam na decata koga ke posakaat.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.