IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Веронаука!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Веронаука!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 34>
Автор
Порака
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 16:20
Originally posted by magdalena2008 magdalena2008 напиша:

Навистина, во училиштето на ќерка ми не викаа пак да одиме и да ја пополнуваме анкетата. Кај нас 90% одбрале историја на религиите. ОВа јас го сфаќам како „одберете веронаука“. На сајтот на Бирото за развој на образованието ја има програмата за варонаука и историја на религиите можете да ја погледнете www.bro.gov.mk таму прочитав дека секој час по веронаука ќе започнува со Оче наш и ќе завршува таму со некое пеење попско. Можам да си ја замислам ќерка ми како исплашено го гледа попот како пее, она такво нешто слушнала само на погребот на баба и. Јас лично не сум верник, и не сакам никој да ми наметнува дека морам да верувам.


овде се провлекуваат две интересни работи.
прво:
се спомнува сајтот на БРО, значи некој разгледувал и се интересирал, што е за поздравување.
второ:
се нагласува дека децата слушаат оче наш само на погреби, или свадби, што е стварно срамно за генерации кои треба да ги продолжат традициите.
затоа што традиција е нешто што опстанало со вековите, што значи на секакви начини проверена работа.

кога веќе им се наложува на децата да учат апстрактни работи како хемија и хемиски реакции, или гравитација и квантна физика, зошто не би учеле за бога? барем да имаат избор, во што ќе веруваат.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 16:23
"кога веќе им се наложува на децата да учат апстрактни работи како хемија и хемиски реакции, или гравитација..."


i ova bile ,..apstraktni raboti,.........shto se nema da "chuesh" ,..tuka...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 16:53
hemioja i hemiskite reakcii apstrkatni raboti?

Dogi bas od tebe ne ocekuvav voopsto da procitam vakvo nesto.

I voopsto ne e sramota ako oce nas go slusaat samo na pogrebi ili svadbi, i jas taka go slusam , no ima lugje koi si odat sekoja nedela vo crkva , taka da ne drzi voopsto teorijata deka tradicijata ke umre, nema da umre.

Na cel glas velat popovite- nema da pravime od decata vernici , samo da se zapoznaat so religijata.

kako nema da pravat vernici ako ke moraat da go pocnuvaat casot so molitva? koj se moli? onoj sto e vernik. ili pak ke naucat da gi kazuvaat molitvite, a tie da im nemaat bas nekoe znacenje?

sekoe dete , zapoznavanjeto so religijata ke si go nauci doma, site do eden znaat koga e kolede, koga e procka, koga e veligden. jas kako ateist voopsto nemam izbor i ke baram da se stavi gragjansko opstestvo kako izboren predmet , no najiskreno se nadevam deka koga sin mi ke bide petto, ke se ukine veronaukata.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 17:22
     A P S T R A K N I    R A B O T I
od kade ova mislejne? nie site znaeme deka vo moderno vreme lujdzeto normalno e da odat na psihijatar koga e vo prasajne nekoj psihicki kompleks toa se slucuvalo i porano samo sto lujdzeto ne odele na psihijatar nego tie gi izucuvale principite koi upravuvaat so nivnata svest pa taka na toj nacin im e reseno tesko prasajne za snaojdzajne vo psihicko teski situacii
    
formata na ucejneto koe postoelo vo toa vreme koja do denes e samo ednas imeneta ima potreba povtorno da se izmeni posto vo svetov vo nasiov vek tolku mnogu raboti se izmeneti pa taka izrazite na starata filozofija-religija se nesvatlivi
    SEPAK IAKO VO POSTARO IZDANIE NAJSTARATA FORMA NA UPRAVUVAJNE SO VASATA SVEST IM E POVTORNO NA RASPOLAGAJNE NA UCENICITE KAJ KOI CE OFORMI SVEST ZA DA MOZAT DA STANAT VRVNI NAUCNICI ,BOGATASI,POLITICIRE - SE STO TIE CE POSAKAAT    samo treba da gi progoltaat principite na uspehot KO ISE NAPISANI VO BIBLIJATA I KORANOT

   

Изменето од dejanpp - 02.Септември.2008 во 17:23
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 17:36
niso neveruvam
nema gospod
nitu go imalo
nitu kje go ima

ima on srekja so ne postoi oti..лутина
http://www.hrphotocontest.com/data/gallery1/2063/50930.jpg

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
magdalena2008 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај magdalena2008 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 21:48
Не знам зошто принципите на кои почива целиот жив и нежив свет се апстрактни работи. Всушност религијата е апстрактна работа.(апстрактно е нели она што не може да се види и допре а се смета дека постои).
И религијата во училиштата и не е наша вековна традиција. Не сум против нашите религиски традиции, само што тоа се прави во црква и за тие што сакаат, а не под присила.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 22:20
tokmu taka, sekoj spored svoja zelba i izbor
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 22:57
bez gajle,...gospod e so vas,....намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 23:00
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 02:13
Ludje ubavo e da se znaat religiite. Zasto da ne se znae islamot, budizmot, hinduizmot i slicno. Religijata e eden vid na dusevno procistuvanje i spokojstvo dokolku ne se zabega, normalno. Ne zboruvam za zatupuvanje od tipot "Gospod ja sozdal zemjata pred 2000 godini" i takvi raboti, tuku da se prouci malku ideologijata i kontekstot na razlicni religii, i se razbira, na kraj da se izvlece nekoja pouka.

Ubavo e da se vovede veronauka. So toa moze da se namali onaa odbivnost sto nekoi deca ja imaat prema odenje vo crkva. Baska, ke vidat deka drugi ludje poinaku go gledaat nivniot Bog, i poinaku razmisluvaat na taa tema. Imaat poinakvi obicai i tradicija, kako i sosema drug pogled kon apstraktnoto. Open your minds!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 08:45
da, no religijata e licna rabota i sopstven izbor.
iljada pati veke kazav, neka se vovede vo srednite ucilista kako izboren predmet, koga vozrasta na decata moze da go sogleda ona sto go kazuvas ti, ideologijata i kontekstot, ne vo petto odd.

ke se povtoram ovde, onoj sto saka da zapoznava kultura i tradicija , ke ja zapoznae i svojata i tugjite, bidejki denovive tokmu toa go slusam po site televizii i go citam nasekade i vo vesnicite i na internet, deka celta e da se zapoznaat decata so religijata.

ako celta e da se zapoznaat, zosto mora da ja znaat oce nas i so nea da go pocnuvaat casot?

odenjeto vo crkva e isto licna rabota. pocituvam koga nekoj navistina saka i ima potreba da odi, no da se odi samo za da se odi?

kako i da e , mislam deka proektot veronauka ke propadne ili od godina ke vovedat uzte eden izboren predmet koj nema da sodrzi veronauka.

Magdalena2008 ako doznaes deka se oformilo zdruzenie na roditeli protiv veronauka, pisi, vednas ke se priklucam
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 09:32
.......................Open your minds!..................


so shto be ,..ke si go otvorish mind-ot?!

so rechenici od tipot,...i taka reche,...taka neka bide,....i taka ,..bidnalo!!?

ajde bogati!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 09:36
apstraktna e taa so sekoj si ja tolkuva kako saka
e tocnotoсмеење

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 14:11
Originally posted by brza brza напиша:

.......................Open your minds!..................so shto be ,..ke si go otvorish mind-ot?!so rechenici od tipot,...i taka reche,...taka neka bide,....i taka ,..bidnalo!!?ajde bogati!


Ova dokazuva kolku sme neobrazovani na poleto na veronaukata i kolku nemame vrska od oblasta na religiite. Treba da se razmisluva posiroko i podlaboko. A ne mora da bidam jas vernik dokolku ucam veronauka. Tuku ke sfatam deka religijate ne e vo "Gospod rece..." i deka ima mnogu poveke od toa. Nema vrska, daleku sme od takvo razmisluvanje.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.