IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Пандорина кутија, следи домино ефектот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пандорина кутија, следи домино ефектот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 19>
Автор
Порака
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Пандорина кутија, следи домино ефектот
    Испратена: 26.Август.2008 во 12:47


Рускиот Парламент ја поддржа независноста на двата Грузиски региони Јужна Осетија и Абхазија и го повика претседателот Медведев да ги признае.

На оваа поддршка од страна на Рускиот Парламент се огласи и грузискиот претседател Михаил Сакашвили кој предупредува дека признавањето од страна на Русија на независноста на Абхазија и Јужна Осетија ке биде обид за промена на границите на Европа со сила, и ќе има катастрофални последици.

Долниот дом на рускиот парламент, Думата вчера гласаше за поддршка на независноста на грузиските региони Јужна Осетија и Абхазија. Гласањето се одржа на вонредна седница.

Повикот до претседателот Дмитриј Медведев формално да ја признае независноста Јужна Осетија и Абхазија беше прифатен во 450-члената Дума откако претходно вчера, и Горниот дом или Советот на федерацијата прифати иста таква резолуција, едногласно со 130 гласа, пренесува МИА. "Ние сме должни да го поддржиме стремежот на народите на Јужна Осетија и Абхазија кон стабилност, мир и независност", изјави претседателот на Советот на федерацијата Сергеј Миронов за време на седницата. Според него, по распадот на поранешниот Советски сојуз, грузискиот Парламент со незаконска одлука ја лишил Јужна Осетија и Абхазија од автономија, што предизвикало граѓански отпор.

Миронов ја оквалификува како "префинет цинизам" политиката на Грузија кон народите кои, според него, со векови живееле рамо до рамо со Грузијците. Шефот на Советот на федерацијата повика да се прави разлика меѓу односите на Русија со грузискиот режим и нејзините односи со грузискиот народ. Признавањето од Русија на независноста на Абхазија и Јужна Осетија би било обид за промена на границите на Европа со сила, и ќе има катастрофални последици, предупредува во интервју за "Либерасион" грузискиот претседател Михаил Сакашвили. Тој потенцира дека таков чекор од страна на Русија би бил сериозна грешка и би предизвикал катастрофални последици и за таа држава. "Не мислам дека дека некој во меѓународната заедница ќе биде толку неодговорен и дека ќе поддржи признавање на независноста на двете сепаратистички грузиски области", наведува тој.

Германската Влада веќе апелираше Медведев да не го преземе тој чекор.

Ова претставува можниот домино ефект предизвикан од признавањето на Косово за независна држава.

Можни се и други вакви барања во земјите на европскиот континент како Белгија, Шпанија...кои евентуално би ја измениле картата на Европа и кои би придонеле за продлабочување на несогласувањата во навидум хомогената ЕУ.

Пандорината кутија ја отворија американците, сега русите чепкаат во неа, кој е следниот...








Изменето од Biba_G - 01.Март.2009 во 13:03
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 13:03
Епа Сакашвили си го бараше сега си го доби.Белгија би можела целосно да се распадне сеа на Валонија и на Фландрија.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 13:20
Ruskiot parlament ne otvara nisto sto vece bese otvoreno i za sto predupreduvaa site Ruski drzavnici .... samoto krsenje na site medjunarodni principi i normi za nepovredlivost i nemenlivost na granicite so NEZAKONSKOTO i PROTIVPRAVNO priznavanje na kosovo od strana na usa i nejzinite poltronsko - marionetski drzavicki dovede do ova sto se slucuva no i sto ce se slucuva ...... pisuvano od moja strana milion pati ..... i nema da zapre samo na gruzija .... se otvora moznost za golema ekspanzija i vracanje na Ruskata politika na golema vrata na medjunarodnata scena ... so eden zbor , glupavite ameri i nivnite slugi , se utepaa sami so svoj kamen po glavata ......
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 13:41
Ajde da bideme politicki korektni...ako Kosovo mozese..zasto ne bi mozele lugeto koi ziveat vo Abhazija i Juzna Osetija da dobijat nezavisnost?....Veke e predocna. Ruskiot pretsedatel Medvedev so ukaz ja prizna nezavisnosta i suverenitetot na ovie dve zemji.Vrakanje nazad nema..A pandorinata kutija ne ja otvori Ruskata Duma ili gorniot dom na Parlamentot...Sakasvilli bese onoj koj sakase da izvrshi invazija...ne mi e jasno sto sakashe da postigne toj chovek so toa-da si ja zacvrsti svojata raznisana pozicija vo vlasta,ili pak sakase da si obezbedi extra slikanje po CNN i BBC ? Ako toa mu bese zelba..togas gi dobi svoite 5 minuti.Spored mene ova bese navistina "trazili ste-gledajte".I uste ke kazam...jas da sum vo zakonodavno-izvrsnata vlast na nasata zemja bi bil sigurno eden od zagovornicite za instant priznavanje na ovie dve zemji,vo paket eve so Kosovo (zatoa sto ocigledno e deka porano ili pokasno i toa ke se desi).I ne samo Abhazija i Juzna Osetija...site imaat pravo da kazat kako se cuvstvuvaat,pa zatoa..nezavisnost za Valonija i Flandrija,nezavisna Baskija,Andaluzija,Katalonija,Republika Srpska,Turskiot del na Kipar...koj rece ne znam...no imase pravo,domino-efektot e postignat


Изменето од Borjan - 26.Август.2008 во 13:43
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 13:44
Toa go rece SERGEJ LAVROV  vednas po proglasuvanjeto " nezavisnost " na srpskata pokraina ..... i zgora na se , dodade deka se otvara Pandorinata kutija za koe sto otvaranje , Rusite ne prevzemaat nikakva odgovornost .... znaci , koj e otvoril , toj i neka e zatvara ...... a kako , samo tie samite i nivnite poltroni znaat ... edno e sigurno ... nekomu ce bide kako vo onaa narodnata : " Obecanje , Ludom radovanje " намигнување
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 13:49
пред неколку години имаше една песна која одеше вака-
СВАКО ПЛЕМЕ ЦРТА ГРАНИЦУ
СВИ БИ ХТЕЛИ СВОЈУ СТРАНИЦУ
ТОПЕ СЕ СНОВИ
КАО САНТЕ.....
крајниот ефект би требало да биде тој.прво држави,па населби,па маала,па секоја куќа своја држава....
кога може Косово да биде држава зошто не Баскија која има многу пооооодолг стаж од косово,Турскиот Кипар,Андалузија,ВОЈВОДИНА,република српска...значи  зошто останатите не???
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 13:53
зш Војводина со големи букви?
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 14:06
pesnata e na Dzordze Balasevic od albumot Panta Rei..i taka fino vo nea go predviduva raspadot na Jugoslavija sto duri e neverojatno perverzno na nekoj nacin..Albumot pocnuva so pesnata "Soliter" u koja na vesel nacin e opisana Jugoslavija kako Federacija i site narodi koj ziveat vo nea.Na primer za Makedoncite pee..."na prvome spratu zive dobri juznjaci,znani samo po faci i po pjesmama",a na primer za Slovecite veli "na sedmome spratu neki skupovi tuzni,ti se ne druze s nama ,mi smo suvise juzni"..Sepak pesnata e polna so blag optimizam a toa se gleda u refrenot "Nas soliter je veselo zdanje talasa masa ljulja ga stalno,sad je doveden u prizemno stanje i zamisljen je monumentalno"...Ima i drugi prekrasni pesni na toj album,ali zavrsuva so poslednata koja e tolku jeziva i u koja bukvalno go opisuva krvaviot raspad na Jugoslavija..."svako pleme crta granicu,svi bi hteli svoju stranicu..a gde smo mi naivni sto smo se dizali na Hej Slaveni..tope se snovi kao sante,moj komandante"

p.s. Nego i mene me interesira zasto Vojvodina so golemi bukvi?
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 14:11
заштото е очигледно зашто
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 14:46
Мислиш?
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 14:47
Spremetese po poleka za 3 ta svetska vojna...
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 14:48
Tречи светски рат а ?
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 14:52
Биче Рат
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 14:53
У право се,баш како 1914 кога секој се радува и сака војна.Малце морничаво
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,174 секунди.