IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Слобода
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Слобода

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 19>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 14:05
Sloboda e stara krntija koja se obiduvas da ja dovedes vo vozno stanje
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 16:57
Originally posted by fragola fragola напиша:

Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by fragola fragola напиша:

Jas mislam deka nikogas ne mozeme da bideme apsolutno slobodni od sredinata,zatoa sto sme odredeni od nea,takasto od gorenavedenite raboti bi mozela da bidam slobodna samo dokolku ne bi postoele i nikoj ne bi gi koristel barem vo mojata sredina...


А зашто ти е неопходен мобилниот? Јас го немам и не мислам да го купувам.Зарем ќе изгубиш нешто, ако се откажеш од него, а тоа го посакуваш.

И зашто твоето однесување да зависи од твојата средина?
Значи ли тоа дека не си доволно слободна? Човек е онолку слободен колку што сака да биде слободен.

Sakas da kazes deka tvoeto odnesuvanje ne zavisi od sredinata i deka ne si zavisen od milion sitnici koi te opkruzuvaat?Toa e povtorno samo subjektivna sloboda...


Се зависи од тоа како ја сфаќаш слободата...нормално дека постои субјективна слобода, како што и секоја критика е субјективна, не постои објективна критика. Светот го гледам низ мојата призма, нормално е дека не секогаш го правам или кажувам она што го мислам...постојат и морални принципи кои ме кочат, како и закони кои ме ограничуваат. Но сепак, можам да се сметам за релативно слободен човек.
Послободен одошто мислиш.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 17:25


Слободата се остварува со постигнување на квалитет на духот и мотивот, од кој следстсвено произлегува суштината на разумното однесување.

Моментите кога некоја личност има најголема слобода да промени некои работи кај себе или во животот се моменти на најголемото ИСКУШЕНИЕ.

Доколку во ваквите моменти одговориме со лоши мотиви, ја губиме СЛОБОДАТА над СЕБЕ, и стануваме РОБОВИ на незадоволството кое не обзема и кое почнува да управува со нас.

Доколку се надмине искушението, се победи, стануваме СЛОБОДНИ и растеретени.




Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 10:10
Слободата е тежко бреме за  човекот...  Тешко е за се да имаш избор и да го материализираш. И да знаеш дека се е до тебе и зависи од тебе.
Пошто никоj нема да го боли место мене и никоj нема да умре место мене.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 10:14
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Sloboda e stara krntija koja se obiduvas da ja dovedes vo vozno stanje


у бре, сто години ми се мота оваа мисла а никако да ја формулирам...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 10:35
Слобода е можност да пишуваш на форумов за се што ти лежи на срцето, а при тоа да не мислиш дали некој тоа ќе го смета за глупаво или не.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 10:42
Pisuvas i poslem doma ti se derat za sto si go potrosil vremeto...znaci sobodata si ima svoja cena
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 10:43
slobodata ,
tuka,
 e da mu se kacuvas na drug na glava,
i !
You live only ONCE!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 10:44

Кога ти се дерат, речи им “Демек и јас сум знаел нешто“. Ќе те гледаат со поинакви очи.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 10:48
Pa rekov, ama vakov odgovor dobiv :
 - Znaes kako ne, ne znaes gzot da si go pomrdnes od taa stolicata, hemaroidi ke dobies изненадување
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 10:50
Па и да добиеш, што им е гајле, не е тоа превисока цена за форумска слобода...намигнување
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 11:02
Samo sto rekov taka i :
 - Abe mrdaj tuka pred mene, da go isperes tepihot, ne mi filozofiraj mnogu !
 - Amor ne maaj pa glava !
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 01:58
Se sto ke ne oslobodi istovremeno stanuva nasiot nov zarobuvach.
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 10:37
Колку повеке слобода им одземеш на другите, толку повеке има за тебе
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.