IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Индивидуи на изминатите 2 милениуми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Индивидуи на изминатите 2 милениуми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 176177178179180 217>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 01:04
rata tata tata

padni ranet si

abe padni ili neigram
смеење


Изменето од anakin - 29.Јуни.2008 во 01:04
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 01:15
MMII
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 01:18
face%20to%20face
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 01:20

NOSAC(НОСАЧ)...sto vo prevod znaci …AMAL!!! 

NOSAC NA AVIONI…toa ni e vazno sega…ovde I tuka…

..postojat mnogu TYPOVI,na nosaci..od masinstvoto preku gradeznistvoto,ekonomijata I politikata(ovie poslednive dve sekogas odat zaedno..)….verski I nacionalni ..do sekakvi…

 

..Mene mi se interesni ovie NOSACI NA AVIONI..breeee…kakvi se covece..to “plovi ladza …”.!tie se tema na ova pisuvanje(*citaj prepisuvanje..)vo individui na poslednite dva odnosno eden millenium…!

…..moze ke bese za vo temata TEHNIKA, ama , prvo ovde ke ja opnam pa posle tamu…

 

..NOSACI NA AVIONI  se ogromni brodovi sto plovat po toa morinjata I oceanite na  svetot I sluzat za brzo pasporeduvanje na edinici avioni,koj mozat bez problem da letnat I sletnat na toa brodot…!do izraz dojdoa vo II svetovna vojna…I golemite pomorski bitki ,kako I vozdusnite..go dadoa konecniot rezultat na taa vojna.Otogas do denes mnogu pari se frlaa na modernizacija I konstrukcija na pogolemi pomoderni I posofisticirani brodovi …I rezultatot denes e vidliv…!...OGROMNI BRODOVI t.n. NOSACI na AVIONI..pridruzuvani od drugi tipovi na brodovi I camci vo golem broj…ja socinuvaat FLOTATA,koja ,e sostaven del na mornaricata na doticnata voena sila….

..Vo ova prednacat SAD(citaj ..USA),koj izigravajki svetski cajkan,I  vidat li nekoj da digne glava..aj toa flotata po niv…

Primer za ova e SESTATA FLOTA…koja e tuka nekade blizu do nas ,a po potreba se vozat po morskata sir I moze duri do JAPAN da otide….!....bese vo  INDIJA,IRAQ ,IRAN,LIBIJA(kaj GADAFI na vremeto na gosti…)

 INDIVIDUATA na ova edinica e  NIMITZ ili voena oznaka CVN68,krsten po ADMIRAL NIMITZ,koj se tepal so toa samuraite  made in JAPAN,vo vtorata svetska vojna,I gi pobedil..lom storil…,iako ovie so se avionic od ljubov kon toa carot,se aknuele  vo brodovite da gi izgorat..!..ima film za toa,sum go gledal,ziva vistina e…

NIMITZ sega veke NOSAC NA AVIONI,ima na I vo vnatresnosta  golem broj na avioni I helikopteri….poznatite na nas..F-14,F-15,F-18 (ovie ne se FANTOMI,FANTOM e eden ..F-4)…I drugi..I PREKU 4500 LUGE!..zamislete,koga toa brodot ke zastane ..ili kako narodot toa go vika..UKOTVI..vo nekoja LUKA(ne LUKE..toa e selo edno..)..i koga toa vojskata ke navali po toa kafanite..tz. kafici..lom se pravi..imaat jaka plata..prasaj prijatel –ka od DUBROVNIK..on-a znae…!

Drugi brodovi –NOSACI od USA..mozat da bidat….ENTERPRISE  (CV-6,stariot ,I CVN-65  so nuklearen pogon..),CARL VINSON CVN70,BAINBRIDGE…LONG BEACH,pa REGAN,RUZVELT…..

 

RUSITE..!Sto rusite..?..Imaat I tie de..samo znaete..rusko..ako potone, idi izvadi go..mora amerikancive da gi vikaat,a posle pak se lutat edni na drugi na SNN I BBC…!!!..ama,vazno imaat I tie..!KUZNETSOV 063 ,klasa na primer na onoj NIMITZ ..imaat I drugi.imaat I avioni na niv…SU30,SU34..i ponekoj helikopter I …to!….ama kriza brat JA  fati…i..sega nesto zborat ke VOSKRESNUVA(ke se razbudela  MECKATA..)..ama…da ne ti se veruva…!

…..ete takaaaaa….tolku za ova!


....sleduvaat fotki...

Изменето од zagor - 29.Јуни.2008 во 01:36
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 01:24








...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 01:25
da ,,,ne se fantomi
se

eagle, vigilante i tom cat големо%20гушкање

ne sum cul za 20-ta svetovna vojna . no som kazues zagi nema so da ne veruvame големо%20гушкање


Изменето од anakin - 29.Јуни.2008 во 01:25
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 01:26
64 e na zanlukpicard голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 01:37
ZENA KAKO UMETNOST--- sledi
Silky%20soft.%20Repost.
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 01:38
Just%20the%20curves
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 01:39
new%20photo
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 01:41
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 01:42
Hokku...
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 01:45
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 01:53
LJUBOV- cudno tocna definicija

pred 2 godini imav mozmost da dobijam ovoj prevod od nasata mila forumdzijka- ova definicija e pastirana na temite kolku so jas znam 10 tina pati

pa edno vise ili manje ne smeta i tuka


  Prevod od  chuchuliga

Erich Fried

Тоа е Нонсенс

вели Разумот

Тоа е што е,

 вели Љубовта.

 

Тоа е Несреќа

вели Пресметливоста

не е ништо освен Болка

вели Стравот

Бесперспективно е,

вели Прегледноста

Тоа е што е,

 вели Љубовта.

 

Смешно е,

вели Гордоста

Лекомислено е,

вели Предострожноста

Невозможно е,

вели Искуството

Тоа е што е,

вели Љубовта.

 






Изменето од anakin - 29.Јуни.2008 во 01:54
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 176177178179180 217>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.