IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАНУ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАНУ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: МАНУ
    Испратена: 18.Јуни.2008 во 14:18
Makedonska Akademija na naukite i umetnostite (MANU).

Sto mislite za ovaa institucija, za kompetentnosta na nasite Akademici i za nivniot trud?
Bi mozele li da izdvoite nekoj Akademik koj e posebno dobar ili posebno nekompetenten?
Istot vazi i za nivnite dela, trudovi , izdanija?

Dali mislite deka se dovolno aktivni i sposobni da se nosat so pritisocite i izoblicuvanjeto na istorijata od sosednite drzavi, mozat li da gi demantirat, gi imat li potrebnite dokazi?
Кон врв
Oho Boh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 14:59
Не са доволно активни след като оште има дискусии словени ли сте или антички.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 17:30
Во МАНУ требаат реформи, скоро сите академици што се се ептен стари, и ги држат само тие места, зашто повеќе пари може да цицаат ако се на терен, само проблемот е тоа што не работат, рачунај дека повеќето академици се корумпирани и потплатени од страна на Бугарите и Србите за да ја шират нивната пропаганда преку таа институција....
Значи треба опасни реформи во МАНУ, од корен се што е штетно за македонштината да се фрли во канта ...
Има многу старци кои ништо не работат, примаат пари и од Србите и од Бугарите, ја шират нивната програма, а не македонската...... тоа неможе така...срамота е.

Изменето од Vladimir88 - 18.Јуни.2008 во 17:32
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 17:43
Taka i mislev...
Znaci komunjarskata klapa se uste pali i gasi vo MANU, i sigurno ne im odgovaraat novi sili vnatre.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 18:19
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Taka i mislev...
Znaci komunjarskata klapa se uste pali i gasi vo MANU, i sigurno ne im odgovaraat novi sili vnatre.


Види, во МАНУ можат доста интересни работи да се најдат, сега немора да значи дека цело МАНУ е корумпирано, си има и историчари кои си работат на други места во МАНУ но не се академци, академците се тие валканите.....
Инаку овака можат доста интересни книги да се најдат во МАНУ, имаат огромна библиотека...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 18:30
Temata ja otvoriv bas zatoa sto za MANU mnogu malku se znae, a e najvisoka institucija.
I kako sto pisuvas ti , seuste palat i gasat fosili nasledeni od komunizmot.
Ima li sansi toa da se smeni vo ponovo vreme?
I poznavas li nekoj za koj mislis deka e OK?
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 19:53
Знам некои луѓе од МАНУ, онака кога ми требале некои информации сум им се обраќал на нив, ама не го знам цело МАНУ..
Кон врв
Мишичасти Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 01.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 75
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Мишичасти Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 22:28
Хахаха никого не знајш од МАНУ... Колку се подплатени не знам.. можеби се.. но дали некој од вас знае како се станува академик во Македонија???
Ако знаете - ке ви е јасно дека треба голем труд и долгогодишна напорна работа во академските кругови...универзитетски искуства, мислења, книги издавање, професорство... Вие 80% сте со ССС , така да не се фурајте за луѓето...
ПС. Не бранам никого - но тоа ни е интелегецискиот крем на земјава и каков е таков е треба да го поддржуваме и поштоваме..
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 23:02
Originally posted by Мишичасти Мишичасти напиша:

Хахаха никого не знајш од МАНУ... Колку се подплатени не знам.. можеби се.. но дали некој од вас знае како се станува академик во Македонија???
Ако знаете - ке ви е јасно дека треба голем труд и долгогодишна напорна работа во академските кругови...универзитетски искуства, мислења, книги издавање, професорство... Вие 80% сте со ССС , така да не се фурајте за луѓето...
ПС. Не бранам никого - но тоа ни е интелегецискиот крем на земјава и каков е таков е треба да го поддржуваме и поштоваме..


Тоа е темава-дали се платени и корумпирани и дали треба нивна смена-доколку не знаеш ќути!Твојов пост би одговарал на друга тема(Како да станам Академик?) а што се однесува на тоа со ССС доколку некои луѓе се со средно не значи дека се глупави и несмеат да зборуваат за луѓе со повисоко образование од нивното....А не треба да се задоволуваме со сегашната состојба само затоа што тие се ,,интелегенцискиот крем ,, на државава-зошто да не бидат подобри ако можат?!
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
Мишичасти Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 01.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 75
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Мишичасти Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 23:05
А као ти си подобар... хахахахх
ево како ме сват... јас НЕ ЗНАМ дали се подкупени... ама знам дека тие се најквалитетните... најискрено.... а ако има поквалитетни бегаат на запад... А ти шо немаш повек од ССС- не мора да се фрустрираш... само кажав кој е формален степен примарен за кандидатура... смири се...
а ако се осекаш поспособен од нив... пријави се... и онака не се комуњарите на власт... можда ке те изберат...хахахахахах
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 00:11
Originally posted by Мишичасти Мишичасти напиша:

А као ти си подобар... хахахахх
ево како ме сват... јас НЕ ЗНАМ дали се подкупени... ама знам дека тие се најквалитетните... најискрено.... а ако има поквалитетни бегаат на запад... А ти шо немаш повек од ССС- не мора да се фрустрираш... само кажав кој е формален степен примарен за кандидатура... смири се...
а ако се осекаш поспособен од нив... пријави се... и онака не се комуњарите на власт... можда ке те изберат...хахахахахах


Ne zborame za nivnata sposobnost,zboruvame za nivnata korumpiranost i eventualna anti makedonska dejnost.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Мишичасти Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 01.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 75
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Мишичасти Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 10:26
Анти македонска дејност????
Па колку што знам јас тие се и творевина на Србите за да се створи догма на небугарска држава и население овде... нивната цел е створвењето на македонската нација... ооо мислам дека тие се каментемелник на оваа нација... се разбират, во интерес на српските констелации...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 10:29
Ако ти си Бугарофил немора да значи дека Македонци немало пред дедо тинамигнување
Кон врв
Oho Boh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 10:35
Originally posted by Мишичасти Мишичасти напиша:

Анти македонска дејност????
Па колку што знам јас тие се и творевина на Србите за да се створи догма на небугарска држава и население овде... нивната цел е створвењето на македонската нација... ооо мислам дека тие се каментемелник на оваа нација... се разбират, во интерес на српските констелации...


Абсолутно точно.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.